Reklama

Niedziela Wrocławska

Organy katedralne będą remontowane

Rozpoczął się remont organów w katedrze wrocławskiej. Dziś zdemontowano poszczególne elementy instrumentu, odpowiednio jej oznaczono, zapakowano w specjalne skrzynie i zostaną one przewiezione do specjalistycznego warsztatu i poddane renowacji. Prace potrwają 4 lata.

2024-06-11 17:01

ks. Łukasz Romańczuk

Organy w katedrze idą do remontu

Organy w katedrze idą do remontu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Te organy były remontowane ostatni raz w latach 80-tych. Nie był to remont na taką skalę, jak obecnie, bo organy zostaną przewiezione do warsztatu organomistrzowskiego i tam będą poddane renowacji, będą poddane naprawie oraz uzupełnione zostaną brakujące elementy - mówi ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej, podkreślając wyjątkowość tego instrumentu. - To są organy pochodzące z Hali Stulecia wybudowane na początku XX wieku, wtedy miały 222 głosy, czyli były to wtedy największe organy na świecie.

Instrument po II wojnie światowej, po odbudowaniu katedry, został do niej przeniesiony. - Organy cudownie ocalały w Hali Stulecia i trafił do katedry, bo w hali niszczał, a w przestrzeni sakralnej służy od 1951 roku do dzisiaj. Wymagał już kapitalnego remontu, więc rozpoczęły się prace związane z remontem i potrwają 4 lata. - zaznaczył ks. Cembrowicz.

Remontem organów zajmuje się konsorcjum, które wygrało przetarg. To pracownia Zych Zakłady Organowe w Wołominie. Szacowane koszty to ok. 20 mln złotych. A do końca remontu w katedrze grać będą organy elektroniczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

2024-06-15 08:05

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

wikimedia/pixabay.com

Ks. Michał Rapacz dla Polaków w kraju jak i „dla współczesnej emigracji polskiej to piękny przykład wierności Bogu na wszystkich odcinkach życia, służby Ojczyźnie, umiłowania tradycji narodowych, budzenia patriotyzmu, przyczyniania się do duchowego i moralnego odrodzenia społeczeństwa polskiego" - powiedział portalowi Polskifr.fr ks. Dionizy Jedynak, kapłan archidiecezji krakowskiej, pochodzący z parafii Płoki, gdzie pracował ks. Rapacz. Dziś beatyfikacja ks. Michała Rapacza w Krakowie-Łagiewnikach.

„Osobiście nie znałem ks. Michała Rapacza, gdyż urodziłem się 7 lat po jego męczeńskiej śmierci. Natomiast pamięć o nim była w mojej rodzinie. Moim rodzicom udzielił on ślubu. Od najmłodszych lat, gdy z rodzicami chodziłem na groby zmarłych z rodziny, to zaprowadzali mnie do pobliskiego lasu, bo to było niedaleko od cmentarza, na miejsce zabójstwa. Tam był ustawiony krzyż, tam ludzie zapalali świece, składali kwiaty, pamiętali o nim. Mówili, że to był męczennik" - opowiedział ks. Jedynak, wspominając, jak w czasach dzieciństwa odwiedzał miejsce, gdzie 12 maja 1946 r. został zamordowany przez komunistów ks. Michał Rapacz.

CZYTAJ DALEJ

Order dla Hetmanki

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 32-33

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

order

Karol Porwich/Niedziela, BPJG

Ordery Virtuti Militari złożone w hołdzie Matce Bożej 3 maja 1976 r.

Ordery Virtuti Militari złożone w hołdzie Matce Bożej 3 maja 1976 r.

Tego dnia na Jasnej Górze rozległ się huragan braw, pomieszany ze łzami wzruszenia. Takiej chwili nie pamiętano od bardzo dawna.

Zwycięska Bogurodzico, racz przyjąć dzisiaj hołd rycerskich vot żołnierskiej cnoty, który składamy w imieniu zastępów obrońców Ojczyzny sześć wieków wspieranych twoimi mocami”. Te podniosłe słowa usłyszało kilkadziesiąt tysięcy pątników obecnych na Jasnej Górze 3 maja 1976 r. Wypowiedzieli je najstarsi rangą generałowie i oficerowie II Rzeczypospolitej, odpiąwszy od swych mundurów najwyższe odznaczenie wojenne – Order Virtuti Militari. W obecności prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz kard. Karola Wojtyły złożyli je u stóp Jasnogórskiej Hetmanki.

CZYTAJ DALEJ

Turniej LSO w Brzegu [Wyniki]

2024-06-15 18:17

ks. Łukasz Romańczuk

Drużyna z Trzebnicy

Drużyna z Trzebnicy

Za nami turniej Liturgicznej Służby Ołtarza w Brzegu. Przyjechały drużyny ministranckiej z różnych stron Archidiecezji Wrocławskiej, a także jedna z Wałbrzycha [diecezja świdnicka]. Wśród ministrantów zwyciężyła drużyna z parafii pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, w kategorii lektorów młodszych najlepsi okazal się chłopcy z Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, a wśród najstarszych zwyciężyła drużyna parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie.

Wśród ministrantów zwyciężyła drużyna z parafii pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, w kategorii lektorów młodszych najlepsi okazal się chłopcy z Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, a wśród najstarszych zwyciężyła drużyna parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję