Reklama

Niedziela Łódzka

Oblicza Bożego Miłosierdzia

Niedziela łódzka 50/2012, str. 4

[ TEMATY ]

miłosierdzie

konferencja

Maria Niedziela

Relikwie św. Faustyny Kowalskiej

Relikwie św. Faustyny Kowalskiej

Zorganizowana przez łódzkie Wyższe Seminarium Duchowne, Instytut Teologii Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II z Krakowa i parafię św. Faustyny w Łodzi konferencja naukowa „Oblicza Bożego Miłosierdzia” to szereg ciekawych wystąpień filozofów, teologów i językoznawców, a dla uczestników możliwość kolejnego zgłębienia tajników miłosierdzia. Tym bardziej że podczas spotkania w auli seminarium wystawione były relikwie św. Faustyny Kowalskiej - apostołki Bożego Miłosierdzia, a pomiędzy wykładami w archikatedrze wspólnie modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Wykładom odbywającego się w Święto Matki Bożej Ostrobramskiej sympozjum przysłuchiwali się przedstawiciele parafii z terenu archidiecezji, kapłani, klerycy, siostry zakonne i świeccy zaangażowani w szerzenie kultu miłosierdzia Bożego. Spotkanie zakończyła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego.

- Nie ma nic bardziej oczywistego i jednocześnie tajemniczego niż twarz człowieka - mówił w wykładzie zatytułowanym „Twarz otwarta na ocalenie” inaugurującym konferencję abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki - od tej tajemnicy zaczyna się właściwe myślenie o danej osobie - dodał. Odwołując się do filozofii ks. Józefa Tischnera przypomniał, że na twarz drugiego człowieka patrzy się poprzez naukę i postać Chrystusa, którego oblicze jest archetypem twarzy człowieka. Ksiądz Arcybiskup przypomniał postać św. Adama Chmielowskiego, „pokornego jałmużnika i heroicznego apostoła miłosierdzia” (Jan Paweł II) i jego najsłynniejszy obraz Ecce Homo, w którym w wizerunku Chrystusa uobecnia się „człowiecza twarz, biedaka i nędzarza, wyryta w każdym z nas”. O. Krzysztof Wendlik z WSD Ojców Paulinów z Krakowa opowiedział zgromadzonym o Maryi Matce Miłosierdzia. - To w Niej Bóg pisze ikonę miłosierdzia - podkreślił o. Wendlik - a Jej słowa i czyny, Jej miłosierna miłość macierzyńska, uwiarygodniają samego Jezusa - dodał.

Reklama

Niezwykle ciekawe było wystąpienie prowadzącego konferencję ks. prof. Jana Machniaka, który poruszył temat miłosierdzia w życiu i nauczaniu Papieża Polaka. Przypomniał, że to abp Karol Wojtyła rozpoczął proces beatyfikacyjny s. Faustyny Kowalskiej i sam go nadzorował, a jako Jan Paweł II w 2002 r. w podkrakowskich Łagiewnikach zawierzył cały świat Bożemu miłosierdziu. Spośród grup, które w łódzkim Kościele starają się szerzyć kult Bożego Miłosierdzia, ks. prał. Wiesław Potakowski, proboszcz parafii św. Faustyny w Łodzi wymienił m.in. Iskrę Bożego Miłosierdzia, która od pięciu lat organizuje „Koronkę na ulicach miast świata”. Centralnym punktem konferencji była Adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

W bloku wykładów przedpołudniowych znaleźli się abp Marek Jędraszewski, ks. Wojciech Zyzak („Miłosierdzie jako termin teologiczny”), o. Krzysztof Wendlik OSPPE („Maryja jako Matka Miłosierdzia”), ks. Wojciech Misztal („Miłosierne oblicze Boga” - to wystąpienie zostało odczytane), dr Izabela Rutkowska („Definicje miłosierdzia w „Dzienniczku” św. Faustyny Kowalskiej”), ks. Marek Jodko („Encyklika «Dives in misericordia» w kontekście «Dzienniczka» św. Faustyny”), ks. prof. Jan Machniak („Miłosierdzie Boże w nauczaniu bł. Jana Pawła II”), ks. Paweł Gabara („Miłosierdzie Boże w homiliach bł. Jana Pawła II”) oraz Joanna Gaweł („Miłosierdzie w literackich tekstach bł. Jana Pawła II”). Po południu zaś swoje wykłady zaprezentowali następujący prelegenci: o. Sebastian Wiśniewski („Bł. ks. Michał Sopoćko jako kapłan o miłosiernym obliczu”), s. M. Elżbieta Siepak ZMBM („Święty człowiek o miłosiernym obliczu”), ks. Mariusz Bernyś („Znaczenie miłosierdzia w powołaniu kapłana”), ks. Wiesław Potakowski („Formy kultu Bożego Miłosierdzia podjęte i realizowane w Kościele łódzkim”), s. M. Nulla Chmura ZMBM („Miłosierdzie Boże w znaku obrazu «Jezu, ufam Tobie»”).

Konferencję zakończyła Eucharystia celebrowana przez bp. Ireneusza Pękalskiego w kościele św. Faustyny w Łodzi.

2012-12-07 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja prasowa nt. pomocy zranionym w Kościele

[ TEMATY ]

konferencja

nadużycia seksualne

episkopat.pl

Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Wydawnictwo “W drodze” zapraszają na konferencję prasową pt.”POMOC ZRANIONYM W KOŚCIELE”, która odbędzie się 12 lutego 2020 r. (środa) o godz. 11.00 w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6.

Konferencja odbędzie się 12 lutego 2020 r. (środa) o godz. 11.00 w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, Warszawa, Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, sala nr 16.

CZYTAJ DALEJ

Cudowny Medalik

Niedziela legnicka 27/2009

Cudowny Medalik - symbolika

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem

– Trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem – powiedział abp Wacław Depo. W I niedzielę Adwentu metropolita częstochowski przewodniczył w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie Mszy św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 18 osobom.

W homilii przypomniał, że rozpoczynający się rok duszpasterski w Kościele w Polsce przeżywamy pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Zaznaczył, że zadaniem na ten czas jest na nowo uwierzyć w Kościół jako wspólnotę zjednoczenia ludzi z Bogiem i zjednoczenia ludzi ze sobą oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie, „w jaki sposób mamy sobie pomóc, żeby wejść w głęboką osobistą więź z Chrystusem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję