Reklama

Roraty gregoriańskie w Skoczowie

2012-12-19 13:23

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 52/2012, str. 3

Monika Jaworska
„Oświetl swoją duszę” – to hasło gregoriańskich Rorat, które po raz trzeci odbywały się w Skoczowie

Podczas Adwentu odprawiane są Msze św. roratnie - i to się wpisało na stałe w tradycję Kościoła katolickiego, ale że te Msze mogą być sprawowane po łacinie z towarzyszeniem chorału gregoriańskiego - to już należy do rzadkości. A jednak w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie były odprawiane Roraty gregoriańskie pod hasłem: „Oświetl swoją duszę”. Mszę św. roratnie sprawowano w języku łacińskim, a śpiew gregoriański wykonywała parafialna schola „Coram Deo”.

Roraty po łacinie odbyły się w trzech terminach: 6, 14 i 21 grudnia o godz.19. Roraty w takiej formie zorganizowano z inicjatywy Wojciecha Grzebielca (śpiewa tenorem w scholi) oraz dyrygenta scholi - Sebastiana Wiśniewskiego. To oni wpadli na pomysł, by w Skoczowie odprawić Roraty gregoriańskie, a dzięki przychylności ich pierwszego opiekuna - ks. Marcina Wróbla, i kolejnego - ks. Marka Kuliga, udało się to zrobić.

- Postanowiliśmy zorganizować te Roraty w Skoczowie, gdyż schola „Coram Deo działa przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po raz trzeci roraty gregoriańskie odbywały się w tej parafii, a Msze św. roratnie sprawował nasz opiekun i wikariusz tutejszej parafii, ks. Marek Kulig - mówi „Niedzieli na Podbeskidziu” Sebastian Wiśniewski. Dyrygent opisuje, jak wyglądała w Skoczowie Eucharystia sprawowana w tej formie: - Msza św. była odprawiana po łacinie wg formularza o Najświętszej Maryi Pannie. Rozpoczynał ją tradycyjny introit „Rorate coeli desuper”. Części stałe zostały wzięte z Mszy Cum Jubilo (Missa IX). Większość śpiewów wykonywanych przez naszą scholę podczas Rorat, to był śpiew gregoriański z dodatkiem wczesnej polifonii zaczerpniętej z tradycji gregoriańskich.

Reklama

Skoczowska schola „Coram Deo” angażuje się nie tylko w organizację Rorat gregoriańskich, ale bierze udział w szeregu innych inicjatyw. - Angażujemy się w towarzyszenie śpiewem liturgiom w parafii, najczęściej podczas niedzielnych Eucharystii. A poza tym z ostatnich większych wydarzeń w Wielkim Poście zorganizowaliśmy koncert pieśni pasyjnych, a 7 grudnia br. zorganizowaliśmy liturgiczne czuwanie ku czci Matki Bożej pt. „Matce Niebieskiego Pana”, które miało na celu wspólne wyśpiewywanie pieśni maryjnych - mówi S. Wiśniewski. Podczas tego czuwania w godzinie Apelu Jasnogórskiego wierni intronizowali figurę Matki Bożej, a potem wspólnie ze scholami: „Coram Deo” oraz „Agni Novi” z Pogórza, przy akompaniamencie organisty Piotra Paszyny śpiewali pieśni do Maryi. Ks. Grzegorz Pasternak z Pogórza prowadził rozważanie wokół Niepokalanego Poczęcia w pobożności ludowej i historii Kościoła.

Schola „Coram Deo” uruchomiła także swoją witrynę internetową www.coramdeo.pl, gdzie można więcej poczytać na temat jej działalności. Na pytanie, czy Roraty gregoriańskie są odprawiane w innych parafiach diecezji, Sebastian Wiśniewski odpowiada: - Nie mam informacji, czy Roraty gregoriańskie odbywają się jeszcze gdzieś w diecezji. Najprawdopodobniej w tej formie tylko w Skoczowie.

Tagi:
roraty

Reklama

Roraty dla dzieci i Apel przy boku św. Michała Archanioła w Oleśnicy

2018-12-11 11:17

Anna Majowicz

W parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy trwają rekolekcje adwentowe, które prowadzi o. Rafał Szwajca ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. - O. Rafał ma dar Boży w przekazywaniu słowa, modlitwy i radości - mówi Roman Faryś, prezes POAK w Oleśnicy.

Roman Faryś
rekolekcje prowadzi o. Rafał Szwajca

Zobacz zdjęcia: Roraty dla dzieci i Apel o godzinie 21.00 przy boku św. Michała Archanioła w Oleśnicy

Każdy kto nie mógł, a chciałby rekolekcje zobaczyć, będzie miał taką szansę. - Przed świętami Bożego Narodzenia zamieszczę film na stronie www.ak.olesnica.net .pl - dodaje Roman Faryś. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nie żyje s. Lucyna Reszczyńska, uczestniczka powstania warszawskiego

2019-11-19 13:29

tvp info

Nie żyje s. Lucyna Reszczyńska, uczestniczka powstania warszawskiego, sanitariuszka na Powiślu. Miała 103 lata.


s. Lucyna Reszczyńska

W 1938 r. wstąpiła do zakonu Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (popularnie siostry szarytki).

W powstaniu warszawskim pomagała rannym i chorym w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci przy ul. Kopernika 43.

Za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia ludzkiego podczas II wojny światowej została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Polacy pokonują Słowenię i już oficjalnie jadą na Mistrzostwa Europy

2019-11-19 22:43

wpolityce.pl

Meczem ze Słowenią Polacy kończą udane kwalifikacje do mistrzostw Europy. Polacy pokonali reprezentację Słowenii 3-2. Ostatnie spotkanie eliminacji było też pożegnaniem z kadrą Łukasza Piszczka.

TVP Sport

Polacy już przed meczem w Warszawie ze Słowenią mieli zagwarantowane pierwsze miejsce w grupie, jednak do spotkania podeszli w pełni profesjonalnie z motywacją i wielkim zaangażowaniem.

Trener Jerzy Brzęczek już przed meczem mówił: Gramy na swoim stadionie, chcemy walczyć o zwycięstwo, o trzy punkty i to jest nasz główny cel.

Polacy zwyciężyli 3-2 po golach: Góralskiego, Lewandowskiego i Szymańskiego i już oficjalnie mogą rozpocząć przygotowania do przyszłorocznych Mistrzostw Europy, które tym razem odbędą się nie w jednym kraju, ale w miastach wielu państw europejskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem