Reklama

Ze świata

2013-01-15 07:22


Niedziela Ogólnopolska 3/2013, str. 5

USA

Elita polityczna

Absolwenci jezuickich wyższych uczelni katolickich stanowią 10 proc. obecnego składu 113. kadencji Kongresu USA. Katoliccy kongresmani stanowią razem 30 proc. (136 osób w Izbie Reprezentantów i 27 w Senacie) i są największą pojedynczą grupą religijną w Kongresie, choć gdyby policzyć łącznie wszystkich deputowanych i senatorów należących do różnych denominacji protestanckich, to tworzą oni 56 proc. całego składu parlamentu.

Największą swą „reprezentację” ma renomowana uczelnia Georgetown University w Waszyngtonie - 21 kongresmanów. Kolejne w rankingu to: Boston College (7), Fordham University (5), College of the Holy Cross (4), Creighton University (3). Po dwóch kongresmanów mają: Loyola University Chicago, St. Peter’s University i University of Detroit Mercy.

Wielka Brytania

Londyński „kościół” dla ateistów?

W niedzielę 6 stycznia w północnej dzielnicy Londynu - Islington, w dawnej świątyni The Nave, która utraciła już swój charakter sakralny, rozpoczął działalność pierwszy „kościół” dla ateistów. Dwoje aktorów: Sanderson Jones i Pippa Evans zaprosili zainteresowanych na spotkanie, nazwane zgromadzeniem niedzielnym, aby utworzyć wspólnotę i „budować się wzajemnie”. Miejscowy proboszcz katolicki wyraził zdumienie, że ateiści „modlili się w kościele”, dodając, że jest to pomieszanie pojęć. Jest on za dialogiem z ateistami, ale bez wykorzystywania do tego świątyń.

Reklama

Cała inicjatywa wywołała mieszane uczucia zarówno w środowiskach religijnych, jak i wśród samych ateistów, którzy zastanawiali się, jak można być ateistą i modlić się w kościele.

- Jest to sprzeczność pojęć. Do kogo oni się modlili i śpiewali? - dziwił się ksiądz proboszcz.

Japonia

Pisma św. Tomasza jak dzieła Bacha

W oficynie wydawniczej Sobunsha ukazał się 45. (ostatni) tom przekładu „Sumy teologicznej” św. Tomasza z Akwinu na język japoński. Głównym redaktorem serii oraz tłumaczem jej 20 tomów jest Rysuke Inagaki, katolik, emerytowany profesor Uniwersytetu Kiusiu (Kyushu University).

- Pisma Tomasza są jak dzieła Bacha. Mają swój rytm, co ułatwia zrozumienie oraz pracę nad ich tłumaczeniem. Jeśli się „złapie” ten rytm, wówczas tłumaczenie posuwa się szybciej - mówi tłumacz. „Suma teologiczna”, pisana przez św. Tomasza od 1265 r. przez 9 lat, miała początkowo na celu teologiczną formację nowicjuszy. Porusza wiele fundamentalnych problemów, m.in. kwestię stworzenia, dążenie człowieka do szczęścia oraz pięć dróg poznania istnienia Boga. Według prof. Inagakiego, „Suma” jest jakby mapą - kompasem, po to, aby człowiek szukający prawdy odnalazł swoje szczęście.

Ludzie

Kard. Giovanni Battista Re

Jeśli do kanonizacji Jana Pawła II nie dojdzie w 2013 r., to na pewno w przyszłym - uważa kard. Giovanni Battista Re. Jego wypowiedź opublikowała agencja Ansa.

Zdaniem włoskiego kardynała, który należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II, nie jest pewne, czy do kanonizacji Ojca Świętego dojdzie w bieżącym roku. Jednak - według posiadanych przez niego informacji - jeszcze niedawno badano cuda dokonane za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II, aby określić, który z nich jest najlepiej udokumentowany. Jak wiadomo, do kanonizacji błogosławionego oprócz powszechnego charakteru jego kultu potrzebny jest także dekret o cudzie dokonanym za jego wstawiennictwem.

Cudzysłów

Za reżimu Asada nie mieliśmy pełnych swobód, ale czuliśmy się jak w domu. Teraz pytamy: Co się stanie z nami, czy to wtedy, gdy Asad upadnie, czy też gdy pozostanie u władzy w kraju, który się przeciwko niemu zbuntował?
Elias Chacour, melchecki arcybiskup Akki

Krótko

Caritas Europa wezwała Unię Europejską do otoczenia w 2013 r., czyli w Europejskim Roku Obywateli, skuteczniejszą opieką 120 mln Europejczyków należących do najbiedniejszych warstw bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Irlandia przejęła prezydencję w UE. W tym półroczu najważniejszymi zagadnieniami będą: reforma strefy euro i dokończenie negocjacji budżetowych.

Mimo że naród niemiecki źle ocenia rząd kierowany przez Angelę Merkel, to wyraźnie popiera jej partię - CDU ma 13 punktów przewagi nad socjaldemokratami. Za 9 miesięcy Niemcy pójdą do urn wyborczych i jeśli CDU wygra, Merkel może rządzić co najmniej 12 lat.

Gérard Depardieu, znany francuski aktor, nie daje o sobie zapomnieć. Otrzymał niedawno rosyjskie obywatelstwo i wychwala rosyjskie państwo oraz jego władze, zapominając o ograniczaniu przez nie praw obywatelskich.

Katedra w Kolonii zaczęła drżeć z powodu przejeżdżających w pobliżu pociągów nowej linii metra. Bogato zdobiona gotycka konstrukcja katedry może być zagrożona - ostrzegają eksperci.

Baszar Asad po raz pierwszy od dłuższego czasu wystąpił publicznie. Syryjski prezydent wezwał do dialogu narodowego, ale wykluczył rozmowy z powstańcami.

Głód w Syrii. Według Światowego Programu Żywnościowego - ponad milion obywateli głoduje, w związku z trwającym w tym kraju konfliktem.

W Syrii, w pobliżu miasta Hama, zamordowano 12 osób - chrześcijańską rodzinę i kilku innych chrześcijan - w czasie ich próby ucieczki do Libanu. Wszyscy zginęli od ran zadanych nożami. Nie jest jasne, kto dokonał mordu.

Chińscy dziennikarze „Tygodnika Południowego” z Kantonu zdecydowali się na strajk. Protestowali przeciw cenzurze. To wydarzenie bez precedensu.

Jurij Dołgorukij - to nowy atomowy okręt podwodny, który wszedł do służby w rosyjskiej marynarce wojennej. W najbliższych latach Rosja wzbogaci się o 100 nowych jednostek.

Dzieją się Cuda

2019-06-12 09:02

Jolanta Marszałek
Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 20-21

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

Wikipedia

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Skworc: Rodzina i Kościół były bastionami polskiego ducha

2019-06-16 18:58

ks.sk / Pszczyna (KAI)

Metropolita katowicki sprawował w Pszczynie Eucharystię z okazji obchodów 100 rocznicy wybuchu I powstania śląskiego z 1919. Podkreślał, że „rodzina i Kościół to były bastiony polskiego ducha, kumulujące miłość i tęsknoty pokoleń za powrotem do Macierzy, do Ojczyzny – Matki”.

BP KEP
Abp Wiktor Skworc

W kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie metropolita katowicki sprawował uroczystą Eucharystię w intencji Ludu Śląskiego z okazji obchodów 100-lecia powstań śląskich. Przypominając trudne chwile nie tylko ziemi pszczyńskiej, ale całego Górnego Śląska mówił, że to właśnie rodziny na tych terenach były ostoją polskości.

- Dziś, kiedy po 100 latach wspominamy tamte wydarzenia, podkreślając ich historyczne znaczenie dla Śląska i Polski, chcemy przede wszystkim przywołać bohaterów tamtych dni – powstańców śląskich, Wojciecha Korfantego oraz rzesze patriotów, którzy budzili polską świadomość na Górnym Śląsku, a wśród nich ks. Skowrońskiego oraz Karola Miarkę. Warto też wspomnieć bł. ks. Józefa Czempiela – powiedział.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę na to, że „nie wolno nam zapomnieć o bohaterach drugiego – a może jednak pierwszego planu, którymi były matki”. To właśnie one – zdaniem abp Skworca – „przekazywały przez pokolenia z macierzyńską czułością miłość do bliskiej sercu Polski”. Przypomniał, że to właśnie matki uczyły „staropolską polszczyzną pacierza polskiego, czytały dzieciom opowieści o królewskim Krakowie i prowadziły w duchowych pielgrzymkach kolejne pokolenia na Jasną Górę przed obraz Jasnogórskiej Królowej Polski”.

– Rodzina i Kościół to były bastiony polskiego ducha, kumulujące miłość i tęsknoty pokoleń za powrotem do Macierzy, do Ojczyzny – Matki”.

Mówiąc na temat przeszłości, abp Skworc cytując Norwida podkreślił, że „przeszłość – to jest dziś, tylko cokolwiek dalej”. - Zatrzymajmy się na słowie „dziś”. Treść tego słowa zależy od każdego z nas – od otwarcia się na działanie Ducha Świętego, Ducha Prawdy, który - jak słyszeliśmy w Ewangelii - doprowadzi nas do całej prawdy. Do całej prawdy o Bogu i człowieku, który pisząc swoje dzieje na ziemi, równocześnie uczestniczy w historii zbawienia – stwierdził.

I powstanie śląskie wybuchło w północnej części powiatu pszczyńskiego. Swoim zasięgiem objęło powiaty: katowicki, lubliniecki, pszczyński, rybnicki, tarnogórski oraz część raciborskiego. Eucharystia w intencji Ludu Śląskiego z okazji obchodów 100-lecia powstań śląskich sprawowana w Pszczynie szczególnie upamiętnia tych, którzy oddali życie w walce za Ojczyznę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem