Reklama

Ze świata

2013-01-15 07:22


Niedziela Ogólnopolska 3/2013, str. 5

USA

Elita polityczna

Absolwenci jezuickich wyższych uczelni katolickich stanowią 10 proc. obecnego składu 113. kadencji Kongresu USA. Katoliccy kongresmani stanowią razem 30 proc. (136 osób w Izbie Reprezentantów i 27 w Senacie) i są największą pojedynczą grupą religijną w Kongresie, choć gdyby policzyć łącznie wszystkich deputowanych i senatorów należących do różnych denominacji protestanckich, to tworzą oni 56 proc. całego składu parlamentu.

Największą swą „reprezentację” ma renomowana uczelnia Georgetown University w Waszyngtonie - 21 kongresmanów. Kolejne w rankingu to: Boston College (7), Fordham University (5), College of the Holy Cross (4), Creighton University (3). Po dwóch kongresmanów mają: Loyola University Chicago, St. Peter’s University i University of Detroit Mercy.

Wielka Brytania

Londyński „kościół” dla ateistów?

W niedzielę 6 stycznia w północnej dzielnicy Londynu - Islington, w dawnej świątyni The Nave, która utraciła już swój charakter sakralny, rozpoczął działalność pierwszy „kościół” dla ateistów. Dwoje aktorów: Sanderson Jones i Pippa Evans zaprosili zainteresowanych na spotkanie, nazwane zgromadzeniem niedzielnym, aby utworzyć wspólnotę i „budować się wzajemnie”. Miejscowy proboszcz katolicki wyraził zdumienie, że ateiści „modlili się w kościele”, dodając, że jest to pomieszanie pojęć. Jest on za dialogiem z ateistami, ale bez wykorzystywania do tego świątyń.

Reklama

Cała inicjatywa wywołała mieszane uczucia zarówno w środowiskach religijnych, jak i wśród samych ateistów, którzy zastanawiali się, jak można być ateistą i modlić się w kościele.

- Jest to sprzeczność pojęć. Do kogo oni się modlili i śpiewali? - dziwił się ksiądz proboszcz.

Japonia

Pisma św. Tomasza jak dzieła Bacha

W oficynie wydawniczej Sobunsha ukazał się 45. (ostatni) tom przekładu „Sumy teologicznej” św. Tomasza z Akwinu na język japoński. Głównym redaktorem serii oraz tłumaczem jej 20 tomów jest Rysuke Inagaki, katolik, emerytowany profesor Uniwersytetu Kiusiu (Kyushu University).

- Pisma Tomasza są jak dzieła Bacha. Mają swój rytm, co ułatwia zrozumienie oraz pracę nad ich tłumaczeniem. Jeśli się „złapie” ten rytm, wówczas tłumaczenie posuwa się szybciej - mówi tłumacz. „Suma teologiczna”, pisana przez św. Tomasza od 1265 r. przez 9 lat, miała początkowo na celu teologiczną formację nowicjuszy. Porusza wiele fundamentalnych problemów, m.in. kwestię stworzenia, dążenie człowieka do szczęścia oraz pięć dróg poznania istnienia Boga. Według prof. Inagakiego, „Suma” jest jakby mapą - kompasem, po to, aby człowiek szukający prawdy odnalazł swoje szczęście.

Ludzie

Kard. Giovanni Battista Re

Jeśli do kanonizacji Jana Pawła II nie dojdzie w 2013 r., to na pewno w przyszłym - uważa kard. Giovanni Battista Re. Jego wypowiedź opublikowała agencja Ansa.

Zdaniem włoskiego kardynała, który należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II, nie jest pewne, czy do kanonizacji Ojca Świętego dojdzie w bieżącym roku. Jednak - według posiadanych przez niego informacji - jeszcze niedawno badano cuda dokonane za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II, aby określić, który z nich jest najlepiej udokumentowany. Jak wiadomo, do kanonizacji błogosławionego oprócz powszechnego charakteru jego kultu potrzebny jest także dekret o cudzie dokonanym za jego wstawiennictwem.

Cudzysłów

Za reżimu Asada nie mieliśmy pełnych swobód, ale czuliśmy się jak w domu. Teraz pytamy: Co się stanie z nami, czy to wtedy, gdy Asad upadnie, czy też gdy pozostanie u władzy w kraju, który się przeciwko niemu zbuntował?
Elias Chacour, melchecki arcybiskup Akki

Krótko

Caritas Europa wezwała Unię Europejską do otoczenia w 2013 r., czyli w Europejskim Roku Obywateli, skuteczniejszą opieką 120 mln Europejczyków należących do najbiedniejszych warstw bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Irlandia przejęła prezydencję w UE. W tym półroczu najważniejszymi zagadnieniami będą: reforma strefy euro i dokończenie negocjacji budżetowych.

Mimo że naród niemiecki źle ocenia rząd kierowany przez Angelę Merkel, to wyraźnie popiera jej partię - CDU ma 13 punktów przewagi nad socjaldemokratami. Za 9 miesięcy Niemcy pójdą do urn wyborczych i jeśli CDU wygra, Merkel może rządzić co najmniej 12 lat.

Gérard Depardieu, znany francuski aktor, nie daje o sobie zapomnieć. Otrzymał niedawno rosyjskie obywatelstwo i wychwala rosyjskie państwo oraz jego władze, zapominając o ograniczaniu przez nie praw obywatelskich.

Katedra w Kolonii zaczęła drżeć z powodu przejeżdżających w pobliżu pociągów nowej linii metra. Bogato zdobiona gotycka konstrukcja katedry może być zagrożona - ostrzegają eksperci.

Baszar Asad po raz pierwszy od dłuższego czasu wystąpił publicznie. Syryjski prezydent wezwał do dialogu narodowego, ale wykluczył rozmowy z powstańcami.

Głód w Syrii. Według Światowego Programu Żywnościowego - ponad milion obywateli głoduje, w związku z trwającym w tym kraju konfliktem.

W Syrii, w pobliżu miasta Hama, zamordowano 12 osób - chrześcijańską rodzinę i kilku innych chrześcijan - w czasie ich próby ucieczki do Libanu. Wszyscy zginęli od ran zadanych nożami. Nie jest jasne, kto dokonał mordu.

Chińscy dziennikarze „Tygodnika Południowego” z Kantonu zdecydowali się na strajk. Protestowali przeciw cenzurze. To wydarzenie bez precedensu.

Jurij Dołgorukij - to nowy atomowy okręt podwodny, który wszedł do służby w rosyjskiej marynarce wojennej. W najbliższych latach Rosja wzbogaci się o 100 nowych jednostek.

Watykan: zaprezentowano elektroniczny różaniec dla młodych

2019-10-15 19:31

vaticannews.va / Watykan (KAI)

W Watykanie zaprezentowano dziś elektroniczny różaniec. Działający wraz z mobilną aplikacją nie tylko ułatwia odliczanie kolejnych „Zdrowasiek”, ale proponuje bogaty materiał dydaktyczny, który uczy modlitwy różańcowej oraz proponuje różne rozważania.

stock.adobe.com

Jest to nowa inicjatywa Apostolstwa Modlitwy, czyli Światowej Sieci Modlitwy z Papieżem. Jak mówi jej dyrektor, chodzi tu o połączenie wielkiej tradycji duchowej z najnowszą techniką. Wszystko po to, aby zachęcić młodych do odmawiania różańca – mówi ks. Frédéric Fornos SJ.

„W tym nadzwyczajnym miesiącu misyjnym, pamiętając, że modlitwa stanowi centrum misji Kościoła, proponujemy Click To Pray eRosary – elektroniczny różaniec, aby nauczyć młodych modlić się o pokój na świecie. Na ostatnich Światowych Dniach Młodzieży papież poprosił nas, byśmy pomogli młodym modlić się o pokój – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Fornos. – Wiemy, jak bardzo świat potrzebuje dziś pokoju. Podjęliśmy więc różne inicjatywy, a teraz w październiku, miesiącu różańca, wprowadzamy tę nową pomoc, aby młodzi mogli modlić się o pokój w ich cyfrowym świecie. Stosując najbardziej zaawansowaną technologię, uczymy młodych różańca, bo niekiedy nie wiedzą, jak to robić. Jest to różaniec z obrazkami, z audioprzewodnikiem, z pedagogią, która stopniowo wprowadza nas w modlitwę w intencji wielkich wyzwań ludzkości i misji Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bielsko-Biała: najstarsza bielska świątynia znowu w średniowiecznym blasku

2019-10-17 19:30

rk / Bielsko-Biała (KAI)

Zakończyły się prace konserwatorskie przy najstarszej na terenie Bielska-Białej, XIV-wiecznej świątyni pw. św. Stanisława BM. Dzięki przedsięwzięciu kościół uchroniono przed postępującym niszczeniem, ale i przywrócono do jego pierwotnego, średniowiecznego kształtu estetycznego. Podczas prac specjaliści odkryli fragmenty barwnej polichromii na wschodniej ścianie prezbiterium.

Silar / Wikipedia
Tryptyk ołtarzowy w kościele św. Stanisława

Radości nie ukrywa proboszcz parafii ks. Zygmunt Siemianowski. „To ważny dzień dla naszej wspólnoty. Świątynia była pęknięta w dwóch miejscach - od fundamentu po strop. Zahamowano dalszy proces niszczenia, przywrócono wygląd oryginalny” – dodał.

Właściciel firmy konserwatorskiej „AC Konserwacja Zabytków” Aleksander Piotrowski poinformował, że w wyniku prac usunięto cementowe tynki na świątyni. „Przywróciliśmy natomiast, o ile to jest dziś możliwe, we wszystkich wymiarach pierwotny aspekt technologiczny budowy tej świątyni, polegający na użyciu wapna gaszonego” – zaznaczył i zaznaczył, że zewnętrzna warstwa obiektu została pomalowana farbą wapienną.

Dzięki inwestycji konserwatorsko-budowlanej wykonane zostały m.in. takie prace jak: izolacja fundamentów kościoła, konserwacja więźby dachowej oraz zabezpieczenie stropu kościoła. Przywrócono nawiązujące do średniowiecza tynki na elewacjach zewnętrznych, które zostały niefortunnie pokryte w minionym wieku tynkami cementowymi. Ich obecność stanowiła zagrożenie dla bezcennych polichromii gotyckich i renesansowych zachowanych w prezbiterium i na łuku tęczowym we wnętrzu świątyni.

Zdaniem ks. dr. Szymona Tracza, konserwatora architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, prawdziwą sensacją było odkrycie fragmentów barwnej polichromii na wschodniej ścianie prezbiterium. Historyk sztuki z UPJPII i przypomniał, że na ziemiach polskich na zewnątrz budowli zachowało się bardzo mało średniowiecznych wypraw tynkarskich i dekoracji malarskich.

Zabiegi konserwatorskie związane były z projektem „Stare Bielsko – odNowa – prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowym kościele św. Stanisława BM dla utworzenia nowej oferty kulturalnej regionu”. Jego realizacja stała się możliwa dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, wkładu własnego parafii oraz wydatnej pomocy Urzędu Miasta Bielska-Białej. Koszt realizacji projektu wyniósł ponad 2 miliony złotych.

Gotycki kościół św. Stanisława wybudowano w drugiej połowie XIV w. Został ufundowany przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. To najstarszy obiekt na terenie miasta. W kościele oprócz imponującego, późnogotyckiego tryptyku z początku wieku XVI, przypisywanego Mistrzowi Rodziny Marii, znajdują się m.in. portale z 1380 roku, drzwi z zakrystii do prezbiterium z 1500 r., gotyckie polichromie.

Świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego dla miasta Bielska i wsi Bielsko do 1447 r. Wówczas stała się kościołem filialnym parafii św. Mikołaja w Bielsku. W 1953 r. została erygowana parafia św. Stanisława w Starym Bielsku. Od 1992 r. parafia należy do diecezji bielsko-żywieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem