Reklama

Z kraju

2013-01-15 07:22


Niedziela Ogólnopolska 3/2013, str. 7

Głos solidarności metropolity Hilariona

Po profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion Ałfiejew przesłał na ręce przewodniczącego KEP abp Józefa Michalika i metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo listy solidarności w bólu z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce po profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W liście metropolity Hilariona czytamy m.in.: „Świętokradztwo mające miejsce na Jasnej Górze 9 grudnia 2012 r. głębokim bólem odezwało się w sercach wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi, modlitewnie przychodzących do częstochowskiej ikony Przenajświętszej Bogarodzicy. Ten akt był przyjęty z oburzeniem i goryczą nie tylko przez wierzący naród Polski, ale też przez prawosławnych Rosji”.

Abp Depo, wdzięczny za gest metropolity Hilariona, zwraca uwagę, że ten wyraz bólu i solidarności w modlitwie jest wielkim darem dla jedności Kościoła, dla jedności wiary. Dodaje, że metropolita Hilarion mówi w swoim liście także o „zagrożeniach ze strony współczesnej cywilizacji, które są dziwnie przeciwne Ewangelii”. Abp Depo odczytuje gest metropolity Hilariona w kategoriach „wspólnego działania na rzecz ocalenia tych wartości, które są dla nas wartościami życia”.

Do świętokradztwa doszło w sanktuarium na Jasnej Górze w drugą niedzielę Adwentu 2012 r. Dzięki specjalnym zabezpieczeniom Ikona nie uległa uszkodzeniu. Sprawca czynu został zatrzymany.

Reklama

25-lecie sakry bp. Adama Lepy

„Powołanie to dar i tajemnica”

5 stycznia br. bp Adam Lepa przewodniczył Mszy św. z okazji 25-lecia sakry biskupiej w archikatedrze łódzkiej.

Na rozpoczęcie liturgii abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, przeczytał list gratulacyjny, nadesłany od Benedykta XVI. „Z głębi serca składamy życzenia z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa i wyrażamy podziękowania za wszystkie duszpasterskie działania wypełniane owocnie, roztropnie i wiernie dla duchowego dobra kapłanów i wiernych świeckich” - napisał Ojciec Święty.

Abp Władysław Ziółek, arcybiskup senior, przypomniał w kazaniu drogę powołania biskupiego Jubilata.

Bp Lepa otrzymał wiele listów gratulacyjnych, m.in. od prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika.

Jubilat, dziękując za wspólną modlitwę, podkreślił rolę darów, jakie każdy człowiek otrzymał. Swoje biskupstwo zaś, powołując się na słowa bł. Jana Pawła II, opisywał w charakterze „daru i tajemnicy”.

Osobne podziękowanie złożył też ks. inf. Ireneusz Skubiś, w okolicznościowym przemówieniu podczas drugiej części uroczystości. Podkreślił znaczenie i pierwszoplanową rolę bp. Lepy w promowaniu właściwych postaw medialnych, odwołujących się do chrześcijańskich wartości.

Życzenia złożyli też nuncjusz apostolski w Rumunii i Mołdawii abp Janusz Bolonek, kolega kursowy Czcigodnego Jubilata, oraz o. Leon Dyczewski, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ks. Jacek Molka

XIII Dzień Islamu
26 stycznia 2013

W Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest corocznie 26 stycznia Dzień Islamu. Został on ustanowiony w 2001 r. Centralne obchody XIII Dnia Islamu będą miały miejsce w Warszawie.

Hasło tegorocznego Dnia Islamu: „Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju”.

Cudzysłów

Rzecz znamienna - tylko Chrystus, którego królestwo nie jest z tego świata, radzi sobie z tym światem.

Człowiek współczesny jest bardziej wrażliwy na działanie miłości niż siły.

Nie wystarczy w Boga wierzyć, trzeba jeszcze Bogu… zawierzyć.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Posłowie z czterech zespołów parlamentarnych zaapelowali do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o „zdecydowaną i skuteczną reakcję” wobec posła Armanda Ryfińskiego, który w grudniu 2012 r. w sposób skandaliczny wypowiadał się na temat księży katolickich oraz słownie znieważył Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Sejm ma rozpatrzyć na posiedzeniu w dniach 23-25 stycznia br. w pierwszym czytaniu dwa projekty ustaw o związkach partnerskich: autorstwa wspólnie SLD i Ruchu Palikota oraz projekt Platformy Obywatelskiej.

Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo rozpatrywanie skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na pozbawienie samorządów prawa do odwołań od orzeczeń Komisji Majątkowej i Komisji Regulacyjnej, zwracających odpowiednio Kościołowi katolickiemu oraz gminom żydowskim mienie zagrabione im w PRL.

KRRiT nie zamierza spotkać się ze stroną kościelną w czasie trwania konkursu o miejsce na multipleksie cyfrowym. Członkowie KRRiT uzasadniali, że byłoby to niezgodne z przepisami.

Sprawa ataku na Biblię ma dalszy ciąg. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji uniewinniający Adama Darskiego - Nergala, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Sprawa będzie ponownie rozpatrywana.

PSL chce poszerzyć swoją bazę polityczną. Prezes Janusz Piechociński zaproponował współpracę „partiom środka”, m.in. PJN. Jan Bury zapowiedział z kolei, że wkrótce do PSL przystąpi jeden z parlamentarzystów opozycji. Okazał się nim mało znany poseł Solidarnej Polski Andrzej Dąbrowski.

Bezrobocie na koniec 2012 r. znowu poszło w górę. Stopa bezrobocia wynosi 13,3 proc. Już 2 mln137 tys. osób nie ma pracy.

PiS wyprzedził PO w sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w sondażu 31 proc. poparcia.

Liczba dłużników w Polsce szybko rośnie, bo przybywa bezrobotnych. Mamy już w 2 mln. 260 tys. dłużników.

W Sanoku, w mieszkaniu jednego z osiedli, 2 osoby - podejrzany o morderstwo 32- latek i 17-letnia dziewczyna - popełniły samobójstwo. Wcześniej policja próbowała aresztować mężczyznę, ale funkcjonariusze zostali ostrzelani przez podejrzanego. Na czas akcji policji ewakuowano mieszkańców oraz pobliskie szkoły i przedszkola.

W Polsce aż 120 osób zatruło się w ostatnich miesiącach alkoholem niewiadomego pochodzenia. Celnicy alarmują, że do kraju napływa go coraz więcej.

Reklama

Nowy Sącz: jezuita popełnił samobójstwo

2019-06-25 11:02

jezuici.pl/dg / Nowy Sącz (KAI)

Wczoraj po południu w Nowym Sączu o. Piotr Matejski, jezuita, odebrał sobie życie. Miał 51 lat. W 1987 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, gdzie w 2000 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był cenionym historykiem i duszpasterzem. "Wiemy, że jeśli ktokolwiek decyduje się na taki krok, robi to w rozpaczy, nie mogąc poradzić sobie z wewnętrznym bólem lub lękiem. Tymczasem nikt z nas, którzy znaliśmy o. Piotra i którzy z Nim się przyjaźniliśmy, nie podejrzewał, że przeżywa tego typu dramat wewnętrzny" - napisał w oświadczeniu prowincjał jezuitów, o. Jakub Kołacz SJ.

nowysacz.jezuici.pl

Publikujemy oświadczenie prowincjała Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego:

Drodzy Współbracia,

Współpracownicy w Misji i Przyjaciele Towarzystwa Jezusowego.

Wczoraj wczesnym popołudniem odebrał sobie życie o. Piotr Matejski SJ, na stałe pracujący w szkole i parafii w Nowym Sączu przy ul. Ks. Skargi. Ta tragiczna wiadomość jest dla nas wszystkich zaskoczeniem. Przyjęliśmy ją z niedowierzaniem, a nawet z przerażeniem. Wiemy, że jeśli ktokolwiek decyduje się na taki krok, robi to w rozpaczy, nie mogąc poradzić sobie z wewnętrznym bólem lub lękiem. Tymczasem nikt z nas, którzy znaliśmy o. Piotra i którzy z Nim się przyjaźniliśmy, nie podejrzewał, że przeżywa tego typu dramat wewnętrzny.

Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic na temat powodów i motywów Jego czynu. Trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone przez policję, a my musimy poczekać na jego rezultaty.

Ten dramat jest udziałem nas wszystkich, dlatego proszę, wspierajmy się nawzajem życzliwością i modlitwą, oddając Bogu wszystko to, co dla nas jest niezrozumiałe i co nas zasmuca. Prośmy też, aby miłosierny Pan, który zna ludzkie serca, przyjął do siebie o. Piotra.

AMDG Jakub Kołacz SJ Prowincjał

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Milewski: nie ma zgody na antychrześcijańskie działania

2019-06-25 21:15

eg / Garlino (KAI)

Potrzebna jest nasza wyraźna niezgoda na antychrześcijańskie akty i działania – powiedział bp Mirosław Milewski w Garlinie w diecezji płockiej. Przewodniczył tam rocznicowej Eucharystii w 25. rocznicę zbudowania kaplicy w tej miejscowości.

episkopat.pl

Bp Mirosław Milewski w kazaniu powiedział, że każdy jubileusz, to czas spojrzenia wstecz, czas podsumowań, ale też potrzeba dziękczynienia i obietnica, że w kolejnych latach wierni będą w tej wspólnocie podtrzymywać swoją wiarę. Bo Jezus chce, aby iść Jego śladami. Dla kogoś, który na poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, to jedyna możliwa droga.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej zwrócił też uwagę na potrzebę opamiętania w codziennym życiu. Dlatego w kościołach całej Polski śpiewano w niedzielę suplikację „Święty Boże, Święty Mocny…”, żeby przeprosić za zło: za znieważanie Najświętszego Sakramentu, kpiny z katolickiej Mszy św., za „tęczowe” aureole wokół Matki Bożej z Dzieciątkiem, za niszczenie krzyży i ołtarzy w kościołach, za przemoc fizyczną wobec księży.

- Te haniebne akty są coraz częstsze. Wydaje się, że ich celem jest zepchnięcie przestraszonych katolików do katakumb. Potrzebna jest nasza wyraźna niezgoda na takie antychrześcijańskie akty i działania. Nigdy nie możemy godzić się na to, aby barbarzyńcy szargali nasze święte obrzędy i przedmioty. Módlmy się o opamiętanie za tych, których zdławiło zło, ale także w miarę naszych możliwości, protestujmy przeciwko aktom profanacji – zaapelował bp Milewski.

Parafia Grudusk prawdopodobnie powstała w XI wieku. Nosi wezwanie św. Apostołów Piotra i Pawła. Jej proboszczem jest ks. kan. Tadeusz Wołowiec. Kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Garlinie zbudowana została w tej parafii w latach 1990-1994.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem