Reklama

Z kraju

2013-01-15 07:22


Niedziela Ogólnopolska 3/2013, str. 7

Głos solidarności metropolity Hilariona

Po profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion Ałfiejew przesłał na ręce przewodniczącego KEP abp Józefa Michalika i metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo listy solidarności w bólu z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce po profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W liście metropolity Hilariona czytamy m.in.: „Świętokradztwo mające miejsce na Jasnej Górze 9 grudnia 2012 r. głębokim bólem odezwało się w sercach wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi, modlitewnie przychodzących do częstochowskiej ikony Przenajświętszej Bogarodzicy. Ten akt był przyjęty z oburzeniem i goryczą nie tylko przez wierzący naród Polski, ale też przez prawosławnych Rosji”.

Abp Depo, wdzięczny za gest metropolity Hilariona, zwraca uwagę, że ten wyraz bólu i solidarności w modlitwie jest wielkim darem dla jedności Kościoła, dla jedności wiary. Dodaje, że metropolita Hilarion mówi w swoim liście także o „zagrożeniach ze strony współczesnej cywilizacji, które są dziwnie przeciwne Ewangelii”. Abp Depo odczytuje gest metropolity Hilariona w kategoriach „wspólnego działania na rzecz ocalenia tych wartości, które są dla nas wartościami życia”.

Do świętokradztwa doszło w sanktuarium na Jasnej Górze w drugą niedzielę Adwentu 2012 r. Dzięki specjalnym zabezpieczeniom Ikona nie uległa uszkodzeniu. Sprawca czynu został zatrzymany.

Reklama

25-lecie sakry bp. Adama Lepy

„Powołanie to dar i tajemnica”

5 stycznia br. bp Adam Lepa przewodniczył Mszy św. z okazji 25-lecia sakry biskupiej w archikatedrze łódzkiej.

Na rozpoczęcie liturgii abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, przeczytał list gratulacyjny, nadesłany od Benedykta XVI. „Z głębi serca składamy życzenia z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa i wyrażamy podziękowania za wszystkie duszpasterskie działania wypełniane owocnie, roztropnie i wiernie dla duchowego dobra kapłanów i wiernych świeckich” - napisał Ojciec Święty.

Abp Władysław Ziółek, arcybiskup senior, przypomniał w kazaniu drogę powołania biskupiego Jubilata.

Bp Lepa otrzymał wiele listów gratulacyjnych, m.in. od prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika.

Jubilat, dziękując za wspólną modlitwę, podkreślił rolę darów, jakie każdy człowiek otrzymał. Swoje biskupstwo zaś, powołując się na słowa bł. Jana Pawła II, opisywał w charakterze „daru i tajemnicy”.

Osobne podziękowanie złożył też ks. inf. Ireneusz Skubiś, w okolicznościowym przemówieniu podczas drugiej części uroczystości. Podkreślił znaczenie i pierwszoplanową rolę bp. Lepy w promowaniu właściwych postaw medialnych, odwołujących się do chrześcijańskich wartości.

Życzenia złożyli też nuncjusz apostolski w Rumunii i Mołdawii abp Janusz Bolonek, kolega kursowy Czcigodnego Jubilata, oraz o. Leon Dyczewski, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ks. Jacek Molka

XIII Dzień Islamu
26 stycznia 2013

W Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest corocznie 26 stycznia Dzień Islamu. Został on ustanowiony w 2001 r. Centralne obchody XIII Dnia Islamu będą miały miejsce w Warszawie.

Hasło tegorocznego Dnia Islamu: „Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju”.

Cudzysłów

Rzecz znamienna - tylko Chrystus, którego królestwo nie jest z tego świata, radzi sobie z tym światem.

Człowiek współczesny jest bardziej wrażliwy na działanie miłości niż siły.

Nie wystarczy w Boga wierzyć, trzeba jeszcze Bogu… zawierzyć.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Posłowie z czterech zespołów parlamentarnych zaapelowali do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o „zdecydowaną i skuteczną reakcję” wobec posła Armanda Ryfińskiego, który w grudniu 2012 r. w sposób skandaliczny wypowiadał się na temat księży katolickich oraz słownie znieważył Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Sejm ma rozpatrzyć na posiedzeniu w dniach 23-25 stycznia br. w pierwszym czytaniu dwa projekty ustaw o związkach partnerskich: autorstwa wspólnie SLD i Ruchu Palikota oraz projekt Platformy Obywatelskiej.

Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo rozpatrywanie skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na pozbawienie samorządów prawa do odwołań od orzeczeń Komisji Majątkowej i Komisji Regulacyjnej, zwracających odpowiednio Kościołowi katolickiemu oraz gminom żydowskim mienie zagrabione im w PRL.

KRRiT nie zamierza spotkać się ze stroną kościelną w czasie trwania konkursu o miejsce na multipleksie cyfrowym. Członkowie KRRiT uzasadniali, że byłoby to niezgodne z przepisami.

Sprawa ataku na Biblię ma dalszy ciąg. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji uniewinniający Adama Darskiego - Nergala, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Sprawa będzie ponownie rozpatrywana.

PSL chce poszerzyć swoją bazę polityczną. Prezes Janusz Piechociński zaproponował współpracę „partiom środka”, m.in. PJN. Jan Bury zapowiedział z kolei, że wkrótce do PSL przystąpi jeden z parlamentarzystów opozycji. Okazał się nim mało znany poseł Solidarnej Polski Andrzej Dąbrowski.

Bezrobocie na koniec 2012 r. znowu poszło w górę. Stopa bezrobocia wynosi 13,3 proc. Już 2 mln137 tys. osób nie ma pracy.

PiS wyprzedził PO w sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w sondażu 31 proc. poparcia.

Liczba dłużników w Polsce szybko rośnie, bo przybywa bezrobotnych. Mamy już w 2 mln. 260 tys. dłużników.

W Sanoku, w mieszkaniu jednego z osiedli, 2 osoby - podejrzany o morderstwo 32- latek i 17-letnia dziewczyna - popełniły samobójstwo. Wcześniej policja próbowała aresztować mężczyznę, ale funkcjonariusze zostali ostrzelani przez podejrzanego. Na czas akcji policji ewakuowano mieszkańców oraz pobliskie szkoły i przedszkola.

W Polsce aż 120 osób zatruło się w ostatnich miesiącach alkoholem niewiadomego pochodzenia. Celnicy alarmują, że do kraju napływa go coraz więcej.

Reklama

Siła modlitwy

2019-10-01 13:55

Beata Pieczykura
Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 10-11

Ma moc większą od bomby atomowej. Jest najpotężniejszą bronią znaną ludziom wszystkich czasów, także w XXI wieku. To nie slogan – mówią ci, którzy doświadczyli siły modlitwy różańcowej. Dzięki niej niektórzy wciąż żyją

stock.adobe.com

Chwycili za różaniec, a sam Bóg uczynił cud we właściwym czasie. Zaufali, są pewni, że On wie, co robi. Wojownicy Maryi opowiadają o cudownej ingerencji Boga w swoim życiu.

Ocalony i nawrócony

Wielkiej siły modlitwy różańcowej, która ratuje od samobójstwa i kompletnie zmienia życie, doświadczył Marcin. Przez 15 lat pił i zrobił w życiu wiele złych rzeczy. Któregoś dnia, w 1. rocznicę śmierci swojej ukochanej babci, postanowił pójść trzeźwy na jej grób. Pamiętał, że babcia przez całe życie odmawiała Różaniec, głównie w jego intencji, więc zabrał ze sobą ten sznurek paciorków.

– W drodze na cmentarz próbowałem odmawiać Różaniec, choć właściwie nie wiedziałem jak, bo zapomniałem po I Komunii św. – opowiada Marcin. – Miałem omamy, jakbym widział diabła, który namawiał mnie, żebym się powiesił. W tym amoku zwątpiłem we wszystko i poszedłem na pole. Wiedziałem, że tam jest takie miejsce, gdzie są schowane sznury. Szukałem gorączkowo powroza, ale nie mogłem go znaleźć. To mi uświadomiło, że ta modlitwa ma wielką moc. Jestem pewny, że dzięki Różańcowi nie odebrałem sobie życia. Oszołomiony wróciłem na cmentarz i modliłem się, jak umiałem. Wtedy postanowiłem świadomie i dobrowolnie iść na terapię odwykową. Najpierw przez 3 miesiące byłem na oddziale detoksykacyjnym, a potem na oddziale odwykowym. Tam, po 15 latach, przystąpiłem do spowiedzi generalnej. Spowiednik powiedział mi, jak odmawiać Różaniec. Po powrocie do normalnego życia było mi ciężko, ale najważniejsze było to, aby „nie popłynąć”. Moją siłą i pomocą stał się Różaniec. Tak pozostało do dziś. Otrzymałem tyle łask – nie piję już 10 lat, a od 2 lat odmawiam Nowennę Pompejańską, jedną za drugą, zwłaszcza za kapłanów. Wierzę, że we współczesnym świecie najskuteczniejszą bronią jest Różaniec.

54 dni do szczęścia

Niełatwe życie odebrało jej radość i pokój serca, wszystko przestało mieć sens. Pracowała po 12 godzin dziennie, także w soboty i niedziele. Zaczęło jej szwankować zdrowie, pojawiły się konflikty w niedawno zawartym małżeństwie. Nie miała czasu dla przyjaciół, więc powoli ich traciła. Nie widziała wyjścia z tej sytuacji, a z całego serca pragnęła zmiany. – Wtedy przyjaciółka powiedziała mi, że Różaniec ma moc zmienić to wszystko – wspomina Magdalena. – Pomyślałam sobie: czemu nie, i postanowiłam spróbować. Byłam tak zdesperowana, że zdecydowałam się odmawiać Nowennę Pompejańską – każdego dnia przez 54 dni nie rozstawałam się z różańcem. Walczyłam ze sobą, z czasem, ze zniechęceniem. Wytrwałam. Dziś wiem jedno – niezależnie od tego, co by się działo, Bóg zawsze wyciągnie rękę, bo nie odmawia Matce Jezusa. Jestem szczęśliwa, wszystko powoli wraca do normy. Różaniec totalnie odmienił moje życie.

Potężniejszy od kul

Zenon różaniec otrzymał w dniu I Komunii św. i nie rozstaje się z nim do dziś. Od wielu lat modli się na nim codziennie. O trudnych dniach i modlitwie wbrew nadziei tak dziś mówi:

– Pamiętam, jak wiosną 1945 r. pijany radziecki żołnierz chciał rozstrzelać mojego ojca Jana. Mama klęczała na podwórku, na śniegu, przy ul. Paderewskiego w Grudziądzu, płakała i głośno odmawiała Różaniec, a my, dzieci, razem z nią. Baliśmy się. Po chwili przyszedł pułkownik, przełożony żołnierza, który trzymał ojca pod bronią, i zażądał dokumentów. Wtedy okazało się, że ojciec nie jest Niemcem. Pułkownik oddał ojcu dokumenty i powiedział mu, że jest niewinny. Potem znowu rosyjscy żołnierze zabrali ojca na przesłuchanie i uwięzili w piwnicach jednego z domów w Owczarkach k. Grudziądza. Długo nie wracał. Mama i ja poszliśmy tam. Cudownym trafem ojca właśnie zwolnili. Po wyzwoleniu Grudziądza całą rodziną wróciliśmy do domu – był zniszczony, ale stał. Jestem pewny, że codzienna modlitwa różańcowa naszej wieloosobowej rodziny ocaliła ojca od czerwonego zniewolenia i śmierci. Dlatego pytam młodych: Czy odmówiłeś Różaniec choć jeden raz? Może teraz weźmiesz go do ręki i będziesz się na nim modlić... To piękna przygoda spotkać Boga w tajemnicach rozważanych we wspólnocie Kościoła lub osobiście w domu, szpitalu, drodze, gdziekolwiek jesteście...

* * *

Powiedzieli o Różańcu

„Czepił się chłop Różańca jak tonący liny. Ale czegóż dzisiaj uchwycić się można, kiedy wszystko tak szybko się zmienia, przemija? Czegóż uchwycić się można w tym świecie, gdzie tempo przemian i zmian oszałamia, onieśmiela, ogłupia? Różańca babci, matki, swojego Różańca. Tego samego Różańca, co wczoraj, dziś i jutro. Najprostszego, jak prosta jest miłość. Uchwycić jego rytm, wejść w ten rytm, żyć tym rytmem – to uratować i ocalić siebie” – o. Jan Góra OP

„Nie ma w życiu problemu, którego by nie można rozwiązać z pomocą Różańca” – s. Łucja z Fatimy

„Różaniec jest modlitwą maluczkich i pokornych, ale też modlitwą najwznioślejszych duchów w Kościele; jest modlitwą teologów, doktorów, myślicieli i świętych” – kard. Stefan Wyszyński

„Jesteśmy szczęściarzami. Bo mamy Różaniec. Bo się możemy uczepić tajemnic, które dokonały największych rewolucji w dziejach świata. Bo się możemy dać wciągnąć w te tajemnice. Zresztą, czy nie są to też nasze tajemnice? Pełne radości i bólu, światła i chwały. Może dlatego modlitwa różańcem staje się wciąż, tak jak niegdyś, początkiem wielu rewolucji, w naszym życiu i życiu całej ludzkości” – ks. Rafał J. Sorkowicz SChr

„Różaniec to nie wypracowanie teologiczne. Odmawiany w chorobie, w trudnej podróży, w oczekiwaniu na wyniki badań, przed drzwiami egzaminatora – jest najmądrzejszą modlitwą” – anonim z internetu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Polak strzelił gola głową... z połowy boiska.

2019-10-17 18:41

wPolityce.pl

Byli już tacy piłkarze, który strzelali gole z połowy boiska. Ale nigdy się nie zdarzyło, by głową. Kto tego dokonał? Oczywiście Polak!

youtube Basford United FC
Stefan Galiński

Polski obrońca angielskiego Basford United FC, Stefan Galiński stał się gwiazdą internetu. W spotkaniu przeciwko FC United of Manchester (3:1) strzelił głową gola z połowy boiska.

Obejrzyj film: Gol Roku

Stef, jak nazywają go na Wyspach Brytyjskich, zdobył bramkę w 62. minucie meczu Northern Premier League Premier Division (ósmy poziom). Defensor mocno uderzył piłkę głową, która przelobowała niepewnie interweniującego bramkarza drużyny przeciwnej i wpadła do bramki. Kandydat do gola roku!

25-latek od wielu lat występuje na angielskich boiskach. Grał między innymi w juniorskich ekipach Derby County czy Stoke City.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem