Reklama

Z kraju

Głos solidarności metropolity Hilariona

Po profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion Ałfiejew przesłał na ręce przewodniczącego KEP abp Józefa Michalika i metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo listy solidarności w bólu z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce po profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W liście metropolity Hilariona czytamy m.in.: „Świętokradztwo mające miejsce na Jasnej Górze 9 grudnia 2012 r. głębokim bólem odezwało się w sercach wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi, modlitewnie przychodzących do częstochowskiej ikony Przenajświętszej Bogarodzicy. Ten akt był przyjęty z oburzeniem i goryczą nie tylko przez wierzący naród Polski, ale też przez prawosławnych Rosji”.

Abp Depo, wdzięczny za gest metropolity Hilariona, zwraca uwagę, że ten wyraz bólu i solidarności w modlitwie jest wielkim darem dla jedności Kościoła, dla jedności wiary. Dodaje, że metropolita Hilarion mówi w swoim liście także o „zagrożeniach ze strony współczesnej cywilizacji, które są dziwnie przeciwne Ewangelii”. Abp Depo odczytuje gest metropolity Hilariona w kategoriach „wspólnego działania na rzecz ocalenia tych wartości, które są dla nas wartościami życia”.

Do świętokradztwa doszło w sanktuarium na Jasnej Górze w drugą niedzielę Adwentu 2012 r. Dzięki specjalnym zabezpieczeniom Ikona nie uległa uszkodzeniu. Sprawca czynu został zatrzymany.

Reklama

25-lecie sakry bp. Adama Lepy

„Powołanie to dar i tajemnica”

5 stycznia br. bp Adam Lepa przewodniczył Mszy św. z okazji 25-lecia sakry biskupiej w archikatedrze łódzkiej.

Na rozpoczęcie liturgii abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, przeczytał list gratulacyjny, nadesłany od Benedykta XVI. „Z głębi serca składamy życzenia z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa i wyrażamy podziękowania za wszystkie duszpasterskie działania wypełniane owocnie, roztropnie i wiernie dla duchowego dobra kapłanów i wiernych świeckich” - napisał Ojciec Święty.

Abp Władysław Ziółek, arcybiskup senior, przypomniał w kazaniu drogę powołania biskupiego Jubilata.

Reklama

Bp Lepa otrzymał wiele listów gratulacyjnych, m.in. od prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika.

Jubilat, dziękując za wspólną modlitwę, podkreślił rolę darów, jakie każdy człowiek otrzymał. Swoje biskupstwo zaś, powołując się na słowa bł. Jana Pawła II, opisywał w charakterze „daru i tajemnicy”.

Osobne podziękowanie złożył też ks. inf. Ireneusz Skubiś, w okolicznościowym przemówieniu podczas drugiej części uroczystości. Podkreślił znaczenie i pierwszoplanową rolę bp. Lepy w promowaniu właściwych postaw medialnych, odwołujących się do chrześcijańskich wartości.

Życzenia złożyli też nuncjusz apostolski w Rumunii i Mołdawii abp Janusz Bolonek, kolega kursowy Czcigodnego Jubilata, oraz o. Leon Dyczewski, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ks. Jacek Molka

XIII Dzień Islamu
26 stycznia 2013

W Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest corocznie 26 stycznia Dzień Islamu. Został on ustanowiony w 2001 r. Centralne obchody XIII Dnia Islamu będą miały miejsce w Warszawie.

Hasło tegorocznego Dnia Islamu: „Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju”.

Cudzysłów

Rzecz znamienna - tylko Chrystus, którego królestwo nie jest z tego świata, radzi sobie z tym światem.

Człowiek współczesny jest bardziej wrażliwy na działanie miłości niż siły.

Nie wystarczy w Boga wierzyć, trzeba jeszcze Bogu… zawierzyć.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Posłowie z czterech zespołów parlamentarnych zaapelowali do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o „zdecydowaną i skuteczną reakcję” wobec posła Armanda Ryfińskiego, który w grudniu 2012 r. w sposób skandaliczny wypowiadał się na temat księży katolickich oraz słownie znieważył Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Sejm ma rozpatrzyć na posiedzeniu w dniach 23-25 stycznia br. w pierwszym czytaniu dwa projekty ustaw o związkach partnerskich: autorstwa wspólnie SLD i Ruchu Palikota oraz projekt Platformy Obywatelskiej.

Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo rozpatrywanie skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na pozbawienie samorządów prawa do odwołań od orzeczeń Komisji Majątkowej i Komisji Regulacyjnej, zwracających odpowiednio Kościołowi katolickiemu oraz gminom żydowskim mienie zagrabione im w PRL.

KRRiT nie zamierza spotkać się ze stroną kościelną w czasie trwania konkursu o miejsce na multipleksie cyfrowym. Członkowie KRRiT uzasadniali, że byłoby to niezgodne z przepisami.

Sprawa ataku na Biblię ma dalszy ciąg. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji uniewinniający Adama Darskiego - Nergala, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Sprawa będzie ponownie rozpatrywana.

PSL chce poszerzyć swoją bazę polityczną. Prezes Janusz Piechociński zaproponował współpracę „partiom środka”, m.in. PJN. Jan Bury zapowiedział z kolei, że wkrótce do PSL przystąpi jeden z parlamentarzystów opozycji. Okazał się nim mało znany poseł Solidarnej Polski Andrzej Dąbrowski.

Bezrobocie na koniec 2012 r. znowu poszło w górę. Stopa bezrobocia wynosi 13,3 proc. Już 2 mln137 tys. osób nie ma pracy.

PiS wyprzedził PO w sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w sondażu 31 proc. poparcia.

Liczba dłużników w Polsce szybko rośnie, bo przybywa bezrobotnych. Mamy już w 2 mln. 260 tys. dłużników.

W Sanoku, w mieszkaniu jednego z osiedli, 2 osoby - podejrzany o morderstwo 32- latek i 17-letnia dziewczyna - popełniły samobójstwo. Wcześniej policja próbowała aresztować mężczyznę, ale funkcjonariusze zostali ostrzelani przez podejrzanego. Na czas akcji policji ewakuowano mieszkańców oraz pobliskie szkoły i przedszkola.

W Polsce aż 120 osób zatruło się w ostatnich miesiącach alkoholem niewiadomego pochodzenia. Celnicy alarmują, że do kraju napływa go coraz więcej.

2013-01-15 07:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prognoza dla Polski: 9 tys. zakażeń i maksymalnie 500 przypadków dziennie

2020-03-31 11:41

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe Stock

Maksymalna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie przekroczy 9 tys. i zostanie osiągnięta ok. 20 kwietnia; potem powinna spadać. W ciągu doby najwięcej może być ok. 500 nowych przypadków – prognozuje spółka ExMetrix, podtrzymując tym samym swą prognozę sprzed tygodnia.

Spółka zajmuje się prognozowaniem gospodarczym i społecznym. Po przeanalizowaniu najnowszych informacji - przy użyciu sztucznej inteligencji - podtrzymuje swą prognozę z 23 marca, wedle której w naszym kraju będzie maksymalnie około 9 tys. zakażeń. Nastąpi to 20 kwietnia br., a potem powinno przyjść wyraźne zahamowanie nowych zakażeń.

Główny analityk firmy Zbigniew Łukoś w informacji przekazanej PAP podkreśla, że sprawdzalność dotychczasowych prognoz dziennych sięga 92,3 proc. „Reestymacja modelu potwierdza zeszłotygodniowe prognozy” – dodaje.

Z przekazanych danych wynika, że np. 26 marca przewidywano, że będą 1324 przypadki, a faktycznie było ich 1221 (różnica zaledwie 5,08 proc.). 30 marca prognozowano 2089 zakażeń, tymczasem odnotowano - 1862 (7,69 proc. różnicy).

„W najbliższych dniach będziemy mieć rekordowe przyrosty stwierdzonych przypadków zakażenia, nawet do ok. 500 zakażonych zaraportowanych dziennie, jak wskazują nasze modele, co oczywiście jest znacznie mniejszą liczbą niż w Hiszpanii czy Włoszech, ale wymaga dalszej bardzo dużej dyscypliny narodu. Należy pamiętać, że model pokazuje prognozę, która nie jest odporna na nagłe rozluźnienie dyscypliny tzw. social distancing” – komentuje Zbigniew Łukoś.

Jego zdaniem, jeżeli zachowamy nadal ogromną dyscyplinę, jest szansa, że Polska uniknie sytuacji epidemicznej podobnej do tej, jaka jest we Włoszech i Hiszpanii. „Być może unikniemy też scenariusza niemieckiego i - miejmy nadzieję - że potoczy się optymistyczny scenariusz Polski” – dodaje analityk ExMetrix.

Prognoza dla Polski w miarę rozwoju sytuacji i napływu nowych danych, szczególnie z krajów, gdzie epidemia zaczęła się wcześniej niż w Polsce, nadal ma być aktualizowana, uwzględniając najnowsze informacje. Oceniony ma być również czas trwania epidemii.

W poprzedniej prognozie z 23 marca oceniano, że czas trwania epidemii w Polsce może być nieco dłuższy niż w Chinach. Od pierwszego zanotowanego przypadku do osiągnięcia maksimum upłynie u nas prawdopodobnie około 48 dni, w Chinach było to około 40 dni.

Budując model przebiegu epidemii w Polsce – podkreśla Łukoś - przeanalizowano jej przebieg w krajach, w których COVID-19 rozwinął się wcześniej niż w Polsce, czyli w Chinach, Korei Południowej, Japonii oraz niektórych krajach europejskich. „Założyliśmy – podkreśla - że statystyki w krajach dotkniętych COVID-19 nie były zatajane ani sztucznie modyfikowane". (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację ustaw zdrowotnych związanych z COVID-19

2020-03-31 21:41

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

koronawirus

KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19. Nowe przepisy m.in. precyzują, kto może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii i ułatwiają powrót do zawodu pielęgniarkom mającym co najmniej pięcioletnią przerwę.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał nowelizację ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ta regulacja wchodzi w skład tzw. tarczy antykryzysowej. Kilka godzin wcześniej Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do tej nowelizacji.

O podpisaniu przez prezydenta tzw. tarczy antykryzysowej poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

"Zgodnie z obietnicą Prezydent RP Andrzej Duda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące Tarczę Antykryzysową. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie!" - napisał Spychalski.

Nowelizacja wprowadza zmiany w kilkunastu ustawach działających w obszarze ochrony zdrowia. Przewiduje m.in. ograniczenie obowiązków sprawozdawczych wobec Narodowego Fundusz Zdrowia; ułatwienie powrotu do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne mające co najmniej pięcioletnią przerwę w jego wykonywaniu oraz możliwość dyżurowania w placówkach medycznych przez inne zawody pracujące w ochronie zdrowia.

Ustawa stwarza także możliwość wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych dla siebie i swojej rodziny oraz wystawania recept, nie tylko w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak to jest obecnie. Nowela wprowadza mechanizmy egzekwowania maksymalnych cen na leki i inne produkty medyczne. Regulacja umożliwia też np. zawieszenie obowiązkowych kontroli w laboratoriach diagnostycznych.

Nowelizacja umożliwia personelowi medycznemu, który przebywa na kwarantannie, udzielania pacjentom wideokonsultacji. Wskazuje też, kogo można skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii, a kogo nie. Wyłączeni będą m.in. wychowujący dziecko do 14 lat, a w przypadku, gdy robią to samotnie, do lat 18, oraz osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Skierowanie będzie mógł otrzymać tylko jeden rodzic, jeśli oboje są medykami.

Nowela wprowadza też kary za niestosowanie się do zakazów, nakazów i ograniczeń; wprowadzono kary pieniężne w wysokości od 5 tys. do 30 tys., zależnie od rodzaju czynu.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ mhr/

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję