Reklama

Niedziela Częstochowska

Obchody 125. rocznicy kanonizacji św. Jana Berchmansa

Niedziela częstochowska 4/2013, str. 1

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Agnieszka Syc

Uroczystego poświęcenia i otwarcia boiska piłkarskiego dokonał bp Jan Wątroba

Uroczystego poświęcenia i otwarcia boiska piłkarskiego dokonał bp Jan Wątroba

Uroczystość Chrztu Pańskiego, jest to doskonały moment, by pomyśleć o własnym chrzcie, o naszej parafialnej świątyni, gdzie kapłan nam go udzielił - mówił w homilii bp Jan Wątroba, który 13 stycznia przewodniczył Mszy św. w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie z okazji 125. rocznicy kanonizacji patrona parafii.

W homilii bp Wątroba zaapelował do wiernych o dziękczynienie za dar chrztu świętego. - Podziękujmy dziś Bogu za te wielką łaskę. Ten dar poprzedza wszystkie dary nadprzyrodzone. Wspomnijmy naszych kochanych rodziców, którzy zadbali o nasze życie duchowe i religijne - mówił bp Wątroba.

Reklama

„Chrzest Chrystusa nad Jordanem przypomina ludziom co tak naprawdę jest najważniejsze w życiu człowieka” - kontynuował bp Wątroba.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przypomniał, że „nie ma ważniejszej rzeczy jak nasza relacja z Panem Bogiem, nasza przyjaźń z Nim” - Od tego zależy nasza wieczność - podkreślił bp Wątroba.

- W dniu Chrztu Pańskiego zgromadziła nas wyjątkowa uroczystość, dokładnie na dwa dni przed 125. rocznicą kanonizacji patrona naszej parafii, św. Jana Berchmansa - mówił do wiernych ks. Bogumił Kowalski proboszcz parafii.

Reklama

„Chciałbym zaprosić wszystkich ministrantów z różnych diecezji do pielgrzymowania tutaj, aby poznać bliżej osobę św. Berchmansa, móc ucałować jego relikwie” - kontynuował Ksiądz Proboszcz.

Po Mszy św. bp Jan Wątroba dokonał uroczystego poświęcenia nowo wybudowanej sceny i boiska piłkarskiego. Uroczystość zakończyła się w Szkole Podstawowej w Ludwinowie, gdzie zostały rozdane certyfikaty uczestnikom projektu, zostały zaprezentowane tradycje małej ojczyzny w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ludwinowie. - Wrażam podziękowanie marszałkowi województwa śląskiego - Mariuszowi Kleszczewskiemu za pomoc w realizacji projektów, które w darze składamy na rozpoczęcie 125. rocznicy kanonizacji św. Jana Berchamnsa oraz europosłance Małgorzacie Handzlik, która reprezentowała państwo Belgię oraz rodzinne miasto św. Jana Berchmansa Diest, wszystkim nauczycielom, uczestnikom projektów i Ewie Golibroda - koordynatorowi projektu - powiedział „Niedzieli” ks. Kowalski

2013-01-28 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przez wieki ze świętym Stanisławem

Niedziela kielecka 49/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

świątynia

parafia

patron

W.D.

Kościół parafialny pw. św. Stanisława BM w Starochęcinach Widok na ołtarz główny

Kościół parafialny pw. św. Stanisława BM w Starochęcinach
Widok na ołtarz główny

Kościół w Starochęcinach, któremu patronuje św. Stanisław Biskup i Męczennik, powstał w l. 1680-1718, ale samodzielna parafia istnieje tutaj od 30 lat. Wspólnota niedawno zakończyła jubileuszowe świętowanie erygowania parafii, a trwające rok obchody stały się impulsem dla wielu inicjatyw duszpasterskich

O życiu św. Stanisława pisali kronikarze: Gall Anonim, Wincenty Kadłubek i Wincenty z Kielc. Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie k. Bochni, prawdopodobnie ok. 1030 r. Pochodził z rodu Turzynów. Uczył się być może w Tyńcu, w klasztorze benedyktyńskim. Kształcił się również za granicą, w Belgii lub w Paryżu. Święcenia kapłańskie otrzymał ok. 1060 r. Najpierw zastał mianowany przez bp. Sułę Lamberta kanonikiem katedry, a po jego śmierci w 1070 r. został jego następcą. To król Bolesław protegował bp. Stanisława na stolicę biskupią u papieża Grzegorza VII. Był gorliwym pasterzem. Wiadomo też, że w swojej rodzinnej wiosce wystawił drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny, który dotrwał do XVIII wieku. Dla biskupstwa nabył wieś Piotrawin na prawym brzegu Wisły, o którą potem toczył się proces ze spadkobiercami jej zmarłego właściciela. Dzięki staraniom bp. Stanisława została wskrzeszona metropolia gnieźnieńska. Król Bolesław Śmiały przystąpił do obozu popierającego reformy Grzegorza VII. Wznosił i odbudowywał kościoły i klasztory. Jednak był również nieugięty, kiedy doszło do buntu poddanych przeciwko jego surowym wyrokom, jakie zarządził w związku z ich nieposłuszeństwem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję