Reklama

Niedziela Kielecka

Młodzi są otwarci na ekumenizm

Niedziela kielecka 6/2013, str. 7

[ TEMATY ]

młodzi

ekumenizm

Archiwum ks. Marcina Borynia

Młodzi diecezji kieleckiej na ESM z bp. Kazimierzem Gurdą

Młodzi diecezji kieleckiej na ESM z bp. Kazimierzem Gurdą

Tak mówi ks. Marcin Boryń, podsumowujący 35. Europejskie Spotkanie Młodych w Rzymie organizowane przez Ekumeniczną Wspólnotę Taizé na przełomie roku 2012/2013. Stuosobowa grupa młodych z duszpasterzami uczestniczyła w spotkaniu młodzieży różnych wyznań chrześcijańskich, modląc się o pokój na świecie i jedność w Kościele, nawiedzali bazyliki rzymskie, wspólnie złożyli akt wiary, a także zwiedzali Wieczne Miasto. Wśród trzech polskich biskupów był obecny bp Kazimierz Gurda, który patronował młodzieży diecezji kieleckiej i spotykał się z nią na wspólnej modlitwie i rozmowach.

- Były momenty, które chyba wszyscy zapamiętamy, jak choćby ten, kiedy papież Benedykt XVI przybył na Plac św. Piotra. Wymownym gestem było uściśnięcie przeora Wspólnoty Braci z Taizé brata Aloisa przez papieża - co świadczy o tym, że darzy on Wspólnotę i Braci wielką przyjaźnią i wspiera ją. Potem była tylko wspólna modlitwa, ponieważ papież świadomie zrezygnował z oficjalnych przemówień. Sama jego obecność na Placu była niesamowicie ważna. W trakcie adoracji była modlitwa ciszy. Można sobie tylko wyobrazić ten wielki tłum młodych w sercu Kościoła. Z jednej strony siła wspólnotowej modlitwy, a z drugiej indywidualne „sam na sam” przed Panem Bogiem każdego człowieka. Bardzo istotne było także słowo do młodych Ojca Świętego, który zachęcał ich do kierowania się w życiu miłością braterską - opowiada ks. Boryń - organizator wyjazdu młodych naszej diecezji i duszpasterz wspólnoty Zarażę Cię Bogiem przy parafii św. Wojciecha w Kielcach.

Reklama

Symboliczne, zwłaszcza ze względu na przeżywany Rok Wiary, było odnowienie aktu wiary przez młodzież z Polski w Bazylice św. Pawła za Murami w obecności biskupów i kardynała. Miało to miejsce podczas Nieszporów przy zapalonych świecach trzymanych w dłoniach. - Sądzę, że tego typu wyjazdy wyrabiają wrażliwość religijną u młodych, otwierają ich na wyznawców innych Kościołów chrześcijańskich - podkreśla ks. Marcin.

Uczestnicy są bardzo zadowoleni z wyjazdu i wdzięczni za gościnę rzymskim rodzinom i parafiom. Połowa z nich była po raz pierwszy na ESM i po raz pierwszy w Rzymie. Młodzi brali udział w dyskusjach na tematy związane z wiarą i ekumenizmem, we wspólnym czuwaniu, poznawali zabytki Rzymu, nawiedzali bazyliki. Po drodze odwiedzili także Orvieto i Asyż.

Obok udziału grupy młodzieży w nabożeństwach Tygodnia Ekumenicznego w Kielcach, można mówić już o pierwszych konkretnych owocach ESM.

Reklama

- Młodzież, która regularnie uczestniczy w czwartkowych adoracjach w kościele św. Wojciecha, wyszła z inicjatywą, by jedna z tych adoracji w miesiącu była poświęcona w intencji pokoju na świecie i modlitwy o jedność chrześcijan. Podczas nabożeństwa będziemy modlić się kanonami Taizé i adorować krzyż z Taizé - mówi ks. Marcin Boryń. Niektórzy już uczestniczą we wtorkowych modlitwach u ojców kapucynów. Młodzieży w wyjeździe do Rzymu towarzyszyli m.in. o. Adam Sroka - proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu, ks. Sławomir Sarek - rzecznik kieleckiej kurii, ks. Kamil Banasik, ks. Józef Majchrzyk.

Uczestnicy pochodzili m. in. z parafii: św. Wojciecha, św. Jadwigi Królowej, św. Franciszka z Asyżu, Miłosierdzia Bożego, z Buska-Zdroju, Łopuszna, Jędrzejowa. Do spotkania przygotowywali się przez kilka miesięcy w Kielcach - w parafii św. Franciszka z Asyżu, w Busku-Zdroju i we Włoszczowie.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekcja ekumenizmu

2020-09-16 11:29

Niedziela bielsko-żywiecka 38/2020, str. V

[ TEMATY ]

ekumenizm

koncert

Monika Jaworska

Koncertowano w kościele św. Klemensa

Koncertowano w kościele św. Klemensa

W Ustroniu odbywa się XVI Festiwal Ekumeniczny. Składają się na niego koncerty różnych wykonawców i inne wydarzenia o charakterze ekumenicznym.

Festiwal otwarto 4 września w kościele ewangelicko-augsburskim Apostoła Jakuba Starszego w Ustroniu. Pojawili się m.in. przedstawiciele Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Ekumenicznego (ChSE) w Ustroniu, które organizuje festiwal we współpracy z miejscowymi parafiami katolickimi i ewangelickimi oraz instytucjami kultury. – Nasze stowarzyszenie działa od lat, by pogłębiać międzywyznaniową wspólnotę mieszkańców naszego miasta oraz szczególnie bogatego historycznie Śląska Cieszyńskiego. Pozwala dostrzec różnorodność tradycji, a zarazem uczy tolerancji, wzajemnego poznania oraz poszanowana. Dzięki odbiorcom festiwalu jest żywą formą przekazu idei ekumenicznych. Stanowi również rozszerzenie oferty kulturalnej naszego miasta oraz powiatu cieszyńskiego. Upowszechnia chrześcijańską twórczość religijną oraz sakralną – podkreśla przewodniczący ChSE Łukasz Sitek, który powitał zebranych na inauguracji.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta prezydenta w Watykanie. Andrzej Duda spotka się na audiencji z papieżem Franciszkiem

2020-09-25 08:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zostanie przyjęty w piątek na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka. Para prezydencka wraz z polską delegacją weźmie także udział w Mszy przy grobie świętego Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Spotkanie prezydenta z papieżem

Spotkanie z papieżem w Pałacu Apostolskim o godzinie 10.30 i modlitwa przy grobie w bazylice Świętego Piotra wpisują się w obchody przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Masowe uroczystości zaplanowane na maj, w tym narodowa pielgrzymka Polaków, nie mogły się odbyć z powodu pandemii.

18 maja, w stulecie urodzin polskiego papieża, Franciszek odprawił mszę w bazylice watykańskiej w obecności niewielkiej grupy osób, co było związane z obowiązującymi wtedy restrykcjami sanitarnymi.

Wyjątkowa wizyta

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, którego przyjmie papież na audiencji, odkąd w marcu z powodu kryzysu epidemicznego w Watykanie dokonano istotnych zmian w przebiegu ceremonii liturgicznych i odwołano liczne wydarzenia oraz spotkania. Franciszek na pół roku ograniczył swój program zajęć, audiencji i uroczystości. Część z nich jest powoli przywracana, a audiencja dla polskiego prezydenta jest z tego punktu widzenia wydarzeniem przełomowym.

Jej wyjątkowość polegać będzie także na tym, że odbędzie się w reżimie sanitarnym, który nadal panuje w Watykanie i został tylko częściowo złagodzony.

Ze względu na obostrzenia z powodu pandemii dziennikarze, także ci akredytowani na stałe w Watykanie, nie wejdą do papieskiej biblioteki, by obserwować początek audiencji w cztery oczy oraz jej drugą, publiczną część. Przedstawiciele mediów pozostaną na dziedzińcu świętego Damazego przed Pałacem Apostolskim - poinformowało watykańskie biuro prasowe. Wyjaśniło, że zgodnie z normami sanitarnymi na dziedzińcu San Damaso wszyscy wysłannicy mediów muszą mieć maseczki.

PAP

Prezydent z wizytą w Watykanie

Prezydent z wizytą w Watykanie

Jak będzie przebiegać wizyta?

Samochody z parą prezydencką i członkami delegacji wjadą na dziedziniec świętego Damazego i to tam odbędzie się powitanie z udziałem współpracowników papieża. Następnie prezydent Duda uda się do papieskiej biblioteki na spotkanie z Franciszkiem, w której uczestniczyć będzie tłumacz. Oczekuje się, że jednym z głównych tematów rozmowy będzie pandemia.

Po rozmowie przy biurku w bibliotece rozpocznie się druga część audiencji z udziałem małżonki prezydenta oraz członków delegacji. W jej trakcie odbędzie się ceremonia prezentacji darów dla Franciszka. Papież przekaże zaś pamiątkowe podarunki prezydentowi. Kolejnym etapem wizyty Dudy prezydenta będzie rozmowa z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.

Po spotkaniu z papieżem i jego najbliższym współpracownikiem prezydent z małżonką udadzą się na mszę przy grobie św. Jana Pawła II w Kaplicy św. Sebastiana w bazylice watykańskiej.

Ostatnim punktem wizyty pary prezydenckiej w Rzymie będzie spotkanie z przedstawicielami dobroczynnej wspólnoty Sant’Egidio w bazylice św. Bartłomieja. Ta znana wspólnota zajmuje się niesieniem pomocy ubogim, a także migrantom i uchodźcom.

kpc/PAP

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie patriotyczne

2020-09-25 23:23

archiwum parafii

W najbliższą niedzielę 27 września w parafii pw. św. Bartłomieja w Morawicy odbędą się uroczystości wpisujące się w upamiętnienie 100- lecia Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. 00 Mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz za Prezydenta RP. Z kolei o 16. 00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowych tablic na pomniku „Niezłomnym – Ojczyna” połączone ze złożeniem kwiatów. Na 16. 15 jest zaplanowane spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, który w parafialnej sali gimnastycznej wygłosi wykład „Bitwa Warszawska a współczesna sytuacja geopolityczna.

Do Morawicy, na patriotyczne wydarzenie, które zakończy się spotkaniem przy kawie i ciastku, w imieniu wspólnoty parafialnej zaprasza proboszcz – ks. Władysław Palmowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję