Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Piąty Dekanalno-Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych w Lubaczowie

Herody 2013

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

przegląd

kolędowanie

Adam Łazar

„Amok” – grupa z Horyńca Zdroju

„Amok” – grupa z Horyńca Zdroju

Scenę Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie w ostatnią niedzielę stycznia br. opanowały grupy kolędnicze z terenu dekanatu i powiatu lubaczowskiego, uczestniczące już w piątym przeglądzie. Sala widowiskowa wypełniła się publicznością. Wszystkich powitał wiceburmistrz Lubaczowa Adam Margraf i dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra. - Dołóżmy starań, by pokolenia, które przyjdą po nas, miały z czego czerpać do rozwoju kultury. Dziękuję ks. Krystianowi Bordzaniowi za trud organizacyjny włożony w przygotowanie tegorocznego przeglądu. Życzę artystycznych i duchowych przeżyć - powiedział na powitanie Proboszcz konkatedralnej parafii, która była głównym organizatorem tej imprezy. Pomogli jej: Miejski Dom Kultury Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy konkatedrze, Fundacja Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II, Urząd Miasta, Urząd Gminy Lubaczów, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Celem przeglądu, który przybrał formę konkursu, jest pielęgnowanie bogatej obrzędowości okresu świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, popularyzacja zwyczajów i obrzędów związanych z kolędowaniem oraz zachęcanie młodych do poznawania tradycji literackich i teatralnych, kultywowania tradycji ludowej oraz poszukiwanie nowych form wyrazu dla przedstawień religijnych. Nazwa „Herody” odwołuje się bowiem do najbardziej teatralnej z kolędniczych form.

Kolędnicy pokazali klasyczne jasełka, a także uwspółcześnione wersje historii Narodzenia Jezusa i chorobliwej walki Heroda o utrzymanie władzy. Mieliśmy okazję obejrzeć znane postacie z tradycyjnych „Herodów”, a więc oprócz tego okrutnego króla, jego hetmanów, marszałków, Trzech Króli, Maryję z Józefem, garbatego i komicznego Żyda Moszko - rabina, czarnych diabłów i skrzydlatych aniołów walczących o duszę Heroda, Śmierci z kosą, pastuszków, kolędników z Gwiazdą, posłuchać wierszowanych dialogów tych postaci i składanych przez nich życzeń. I choć scenariusze tych przedstawień były podobne, to zauważyć można było nowe uwspółcześnione treści i sceny, jak chociażby z unijną kozą. Prezentacje te oceniało jury w składzie: Barbara Thieme - reżyser teatru „Magapar” i instruktor MDK, Mariola Kulczycka - nauczyciel klasy fortepianu z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy, Stanisław Piotr Makara - dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie. - Przedmiotem naszej oceny były: teksty i wykonanie pastorałek i kolęd oraz treść składanych życzeń, scenariusze widowisk, ich wykonanie i pomysłowość, zgodność z tradycją, użyte rekwizyty, choreografie, przebrania. Oceny dokonaliśmy w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i młodzież starsza - wyjaśniła przed odczytaniem protokołu jury - Barbara Thieme.

Reklama

W kategorii „uczniowie szkół podstawowych” pierwsze miejsce zdobyła inscenizacja kolędnicza wykonana przez scholę „Filii Dei”, działającą przy kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Łówczy pod kierownictwem Katarzyny Krawczyk. Drugie - kolędnicy ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Załużu. Tę 10-osobową grupę tworzą uczniowie klas IV-VI pod opieką Anety Rozmus. Trzecie miejsce zajął teatrzyk „Frajda”, działający przy internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zespole Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie. Z tą młodzieżą pracują wychowawcy: Bernadetta Kuchta, Agata Lechowicz, Elżbieta Garus, Agata Komenda. Specjalne wyróżnienie uzyskał zespół „Gwiazdki” z Krowicy Samej prowadzony przez Jadwigę Chomyszyn. On też zdobył nagrodę publiczności.

W kategorii „młodzież starsza” pierwsze miejsce zdobyła grupa „Amok”, złożona z gimnazjalistów z Horyńca Zdroju, którzy pokazali się w inscenizacji „Kłopoty Heroda”. Jurorzy ponadto przyznali trzy wyróżnienia specjalne: dla odtwórcy roli Żyda z zespołu kolędniczego z Baszni Dolnej, za oryginalność strojów i przebrań dla grupy z Załuża, oraz dla Honoraty z grupy „Amok” z Horyńca Zdroju za zdolności wokalne.

Reklama

Publiczności podobały się także występy: uczniów klasy trzeciej ze szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum, wchodzących w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach, a przygotowanych przez Grażynę Szczybyło, oraz kolędników prowadzonych przez Agnieszkę Świtę z Baszni Dolnej, a także gimnazjalistów z tej miejscowości.

Gościem specjalnym był zespół „Anielsi”, który dał koncert kolęd. Tym występem zainaugurował piąty rok swej działalności. Zespół, występujący w składzie: Paulina Mazepa (wokal, instrumenty klawiszowe), Jagoda Mazepa (wokal, gitara basowa), Dominika Kapel (gitara elektroakustyczna), Jacek Świstowicz (perkusja), Patrycjusz Zastawny (gitara elektryczna), odnotował w tych czterech latach swej działalności liczne sukcesy. W 10. edycji „Soli Deo” zdobył wyróżnienie, a w 11. edycji już nagrodę - Grand Prix. W II Ogólnopolskim Festiwalu Psalmów Nowoodkrytych „dawid.fm” w Lublinie zdobył II miejsce oraz nagrodę publiczności. W Wojewódzkim Konkursie Kolędy Obcojęzycznej w Kolbuszowej zajął pierwsze miejsce, a także na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Maranatha” w Świdniku. Dzięki tej nagrodzie dał koncert przed „Chili My” w Chorzowskim Centrum Kultury. W sierpniu 2010 r. nagrał płytę EPkę w Gdańsku (Studio Siloe) pt. „Ba 6, 6”. Miłośnicy muzyki chrześcijańskiej w naszej diecezji mogli usłyszeć lubaczowski zespół „Anielsi” w Biłgoraju, Szczebrzeszynie, Nowym Lublińcu (spotkanie Exodus Młodych 2010), Krasnobrodzie (Wyprawa Otwartych Oczu), Tomaszowie Lubelskim (Pielgrzymka Bierzmowanych).

- Nasz zespół powstał na użytek pierwszego przeglądu „Herodów”, który odbył się w sali teatralnej konkatedry. Zajęliśmy wówczas III miejsce. Nie podcięło to nam anielskich skrzydeł. Gramy i śpiewamy nadal. Miło nam wystąpić dziś w Lubaczowie - powiedziała Jagoda Mazepa. Pod koniec tego pięknego koncertu kolęd w wykonaniu zespołu „Anielsi” były podziękowania za muzyczne wsparcie dyrektorowi MDK Andrzejowi Kindratowi i duchowemu opiekunowi ks. Krystianowi Bordzaniowi. Wyróżnione zespoły kolędnicze otrzymały z rąk dziekana ks. Andrzeja Stopyry i wiceburmistrza Lubaczowa Adama Margrafa pamiątkowe statuetki, nagrody i dyplomy. Warto dodać, że sponsorami przeglądu byli: Firma „Domus” Robert i Jolanta Sochań, Delikatesy Centrum w Lubaczowie, „Heban” - sklep wielobranżowy Henryk Wiśniewski.

Przegląd zespołów kolędniczych „Herody 2013” był ostatnim akordem klimatu bożonarodzeniowego przed zbliżającą się Środą Popielcową i Wielkim Postem.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolędowanie z orkiestrą wojskową

Niedziela świdnicka 4/2020, str. I

[ TEMATY ]

Świdnica

kolędowanie

orkiestra

świdnickie kolędowanie

Mirosław Benedyk

Solistka Katarzyna Mirowska wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia

Solistka Katarzyna Mirowska wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia

Po raz siódmy w mieście biskupim odbyło się Świdnickie Kolędowanie. W tym roku wspólnie śpiewano kolędy z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia pod batutą kapelmistrzów majora Andrzeja Kufla i porucznika Jacka Putry.

Świdnickie kolędowanie to już mała tradycja. W zeszłych latach gościliśmy m.in. Antoninę Krzysztoń, rodzinę Pospieszalskich czy rodzinę Cudzichów, a w tym roku zaprosiliśmy tę wojskową orkiestrę, której występ cieszył się dużym zainteresowaniem – mówił Jan Jaśkowiak, miejski radny, współorganizator koncertu.

CZYTAJ DALEJ

Szwedzki biolog Svante Paabo laureatem Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022

2022-10-03 12:12

[ TEMATY ]

nagroda Nobla

PAP/EPA/Henrik Montgomery

Svante Paabo, szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022 za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka" - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski.

Jak wyjaśnił Komitet Noblowski w swoim uzasadnieniu, dzięki swoim pionierskim badaniom szwedzki biolog Svante Paabo dokonał czegoś pozornie niemożliwego - zsekwencjonował genom Neandertalczyka, wymarłego krewnego ludzi współczesnych. Dokonał również sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej, kopalnego gatunku człowieka z Denisowej Jaskini, denisowianina.

CZYTAJ DALEJ

Watykan na konferencji OBWE w Warszawie: przemoc wobec kobiet i dziewcząt plagą społeczeństw

2022-10-03 15:49

[ TEMATY ]

kobieta

przemoc

adobe.stock.pl

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nadal pozostaje plagą naszych społeczeństw. Bez względu na to, czy chodzi o przemoc fizyczną, seksualną czy psychiczną, jest to zjawisko powszechne i nie wolno go ignorować – powiedział przedstawiciel Watykanu na forum międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez OBWE. Ks. Janusz Urbańczyk podkreślił, że do zwiększenia poziomu przemocy prowadzą również konflikty, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie.

Watykański dyplomata zaznaczył, że do przemocy względem kobiet dochodzi jednak najczęściej w zwyczajnych okolicznościach życia. Może ona przybierać na przykład formę nadużyć w miejscu pracy, molestowania seksualnego, pornografii, prostytucji, przymusowej sterylizacji, nakłaniania do aborcji czy aborcji selektywnej. Cytując papieża Franciszka, ks. Urbańczyk zauważył, że sposób, w jaki traktujemy ciało kobiety stanowi sprawdzian naszego człowieczeństwa.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję