Reklama

Z kraju

Rodzina Wojtyłów

Uczczono pamięć rodziców Jana Pawła II

Wbrew informacjom podawanym w książkach o Janie Pawle II, jego mama Emilia z Kaczorowskich urodziła się nie w Białej, lecz w Krakowie. Ustalił to ponad wszelką wątpliwość doktorant historii i dziedzictwa kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Poszukując danych dotyczących ślubu rodziców Papieża, natrafił na zapis w księgach prowadzonych przez parafię garnizonową św. Agnieszki w Krakowie. W rejestrze zapowiedzi oraz w księdze przedślubnej zanotowano, że Emilia Kaczorowska urodziła się 26 marca 1884 r. w Krakowie.

Najważniejszym dokumentem potwierdzającym Kraków jako miejsce urodzenia matki przyszłego Papieża jest zapis w księdze chrztów parafii św. Mikołaja. Wynika z niego, że Emilia Kaczorowska została ochrzczona 13 kwietnia 1884 r. w tejże parafii. Jej rodzice, Feliks i Anna Kaczorowscy, mieszkali wówczas w kamienicy przy ul. Starowiślnej 16. Niezwykła jest tutaj zbieżność dat: Emilia z Kaczorowskich Wojtyłowa została ochrzczona 13 kwietnia 1884 r., a zmarła dokładnie w 45. rocznicę swojego chrztu - 13 kwietnia 1929 r. w Wadowicach.

2 lutego br. w Krakowie w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz poświęcił pamiątkową tablicę z napisem: „10 lutego 1904 roku w tym kościele zawarli sakrament małżeństwa Emilia z Kaczorowskich i podoficer Karol Wojtyła, rodzice Ojca Świętego Jana Pawła II”. Fundatorami tablicy są członkowie znanej krakowskiej rodziny Turbasów. Projekt wykonał architekt Jerzy Turbasa wraz z synem Jakubem, również architektem. Jerzy Turbasa to nie tylko architekt, ale także znany mistrz artystycznego krawiectwa. W 2006 r. został wybrany na króla - „Trzeci” - krakowskiego Bractwa Kurkowego. W czasie swoich rządów zainicjował poszukiwanie miejsca i daty zawarcia związku małżeńskiego przez rodziców bł. Jana Pawła II.

Reklama

Adam Wojnar

Warszawa

Spotkanie biskupów Europy

Spotkanie Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (CEC) po raz pierwszy odbyło się w Polsce w dniach 4-6 lutego br. To jedno z najważniejszych gremiów ekumenicznych naszego kontynentu.

Trzydniowe spotkanie w Warszawie przebiegało pod hasłem „Wiara i religijność w zmieniającej się Europie. Nowe ruchy chrześcijańskie w Europie: wyzwania czy możliwości?”.

Reklama

- Jestem przekonany, że są one wielką szansą ze względu na formację, którą ofiarowują, której dokonują wśród chrześcijan - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, będący równocześnie wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy. - Jest to formacja pogłębiająca własną tożsamość w poszczególnych Kościołach, ale też formacja ekumeniczna, która pokazuje, jak wiele mamy wspólnego i którędy można by prowadzić ludzi do zbliżenia między wyznawcami jednego Chrystusa w jednym chrześcijaństwie.

„Małżeństwa” homoseksualne

Większość na „nie”

Zdecydowanie przeciw legalizacji „małżeństw” homoseksualnych opowiada się 69 proc. Polaków, „za” jest 27 proc., a 4 proc. nie ma na ten temat zdania. 84 proc. jest przeciwko przyznaniu parom homoseksualnym prawa do adopcji dzieci. Zgadza się na to 14 proc. pytanych, a 3 proc. nie ma w tej sprawie wyrobionej opinii. 55 proc. pytanych opowiedziało się za przyjęciem ustawy o związkach partnerskich. Przeciwnych jest 39 proc., a 6 proc. nie ma w tej sprawie zdania. To wyniki najnowszego sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini.

Cudzysłów

Gdy złoto przeznacza się na armaty i broń nuklearną, a kadzidłem spowijają się wielcy tego świata, to dla zwykłego, szarego człowieka pozostaje tylko mirra jako znak męki i cierpienia.

Naszą mocą jest modlitwa. Gdybyśmy osłabli w modlitwie, nie moglibyśmy ręczyć za jutro, ale gdy się modlimy, możemy być spokojni.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Bezrobocie w Polsce gwałtownie wzrasta. Już co 3. osoba poniżej 25. roku życia jest bez pracy. Co miesiąc w Polsce znika 64 tys. miejsc pracy.

Polacy najbardziej spośród obcokrajowców lubią Czechów, Słowaków, Anglików, Włochów i Hiszpanów.

Platforma Obywatelska dołuje w kolejnym sondażu. Według CBOS, gdyby wybory odbywały się na początku lutego, na PO głosowałoby 25 proc. elektoratu. PiS ma tylko 1 punkt mniej poparcia.

PKN Orlen podpisał 3-letni kontrakt na dostawę ropy. Głównym dostawcą będzie kontrolowany przez Kreml rosyjski Rosnieft.

„Wyjątkowy atak prowadzony przez środowiska promujące związki partnerskie oraz część wspierających je mediów, pomijający następstwa takich propozycji dla kondycji małżeństwa i rodziny, obliguje nas do obrony tych podstawowych wspólnot” - piszą członkowie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w otwartym apelu.

W Warszawie w Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces cywilny, który posłanka Anna Grodzka (RP) wytoczyła za naruszenie dóbr osobistych dziennikarzowi Tomaszowi Terlikowskiemu. Sąd zdecydował, że proces będzie toczył się za zamkniętymi drzwiami. Tomasz Terlikowski ma być sądzony za to, że powiedział, iż według niego Grodzka jest mężczyzną.

W Polsce działa ok. 150 hospicjów, z czego 121 jest zarejestrowanych w Forum Hospicjów Polskich. Ponad jedną trzecią z tej liczby prowadzi Kościół katolicki.

Projekt „ustawy o wspólnym pożyciu” chcą wnieść do Sejmu konserwatywni posłowie Platformy Obywatelskiej.

Piotr Niemczycki - prezes Agory, wydawcy „Gazety Wyborczej”, zrezygnował z pełnionej funkcji. Zdaniem części obserwatorów, ma to związek ze słabnącą wciąż pozycją „Gazety Wyborczej”.

Sebastian Mikosz jest nowym prezesem LOT-u. Ma za zadanie wyciągnąć firmę z tarapatów finansowych. Mikosz był już szefem LOT-u w latach 2009-2010.

2013-02-12 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękny gest proboszcza z Kraszowic

2020-08-02 20:30

[ TEMATY ]

NSPJ Świdnica

Świdnica ‑ Kraszowice

ks. Mirosław Benedyk

Ks. proboszcz Paweł Wróblewski na tle odrestaurowanej części budynku

Od dwóch tygodni można zobaczyć efekty prac remontowych, na zabytkowej elewacji kościoła Najświętszego Serca Jezusa.

W trudnym czasie epidemii ksiądz proboszcz Paweł Wróblewski rozpoczął nie małą inwestycję związaną z remontem elewacji XIX – wiecznego obiektu, w którym od 2006 roku na piętrze znajduje się kościół parafialny. Prace miały charakter gruntowny. Cegły na przyporach i nadprożach należało poddać dogłębnemu czyszczeniu metodą sodowania, która gwarantuje, że budulec uzyska swój naturalny czerwony kolor i nie zostanie przy tym uszkodzony. Odnowieniu i malowaniu także zostały poddane ściany. Wszystkie prace odbywały i nadal się odbywają pod nadzorem konserwatora zabytków. W jednej z relacji internetowych ks. Paweł mówił: - Jako ksiądz proboszcz jestem bardzo zadowolony z tego co już się udało zrobić.

Ks. Mirosław Benedyk

Widok elewacji zachodniej przed i po remoncie

Koszt inwestycji wynosi ponad 100 tys. zł. Ks. Paweł różnymi drogami pozyskiwał środki. Zwracając się z prośbą do wiernych o wsparcie, często nagrywał filmy z postępu prac, podkreślając, że obiekt jest warty, aby go odnowić. – Żeby nie było, że ksiądz tylko prosi, a nic nie chce od siebie dać, więc chcę też powiedzieć wam, że ze spadku, który dostałem po swojej mamie chcę przekazać 30 tys. zł. na ten szczytny cel, aby ta świątynia także wokół była piękna – mówił jeszcze w kwietniu ks. Wróblewski. – Kto jednak nie może nas wesprzeć materialnie, niech się modli za to dzieło, a także za chorych i cierpiących w tym czasie koronawirusa – apelował proboszcz.

Ks. Mirosław Benedyk

Widok elewacji zachodniej przed i po remoncie

CZYTAJ DALEJ

Watykańskie dementi: stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi niepokoju

2020-08-03 20:18

[ TEMATY ]

zdrowie

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi szczególnego niepokoju. Tymi słowami jego osobisty sekretarz abp Georg Gänswein zdementował podawane dziś w mediach informacje o poważnej chorobie papieża seniora.

Watykańskie biuro prasowe rozpowszechniło oświadczenie abp Gänsweina, w którym uspokaja, że 93-letni Benedykt XVI „przechodzi fazę nasilenia bolesnej, ale nie poważnej choroby”. Nie podaje jednak na co konkretnie cierpi były biskup Rzymu.

Źródłem wiadomości o chorobie Benedykta XVI był niemiecki dziennik „Passauer Neue Presse”, powołujący się na papieskiego biografa Petera Seewalda, który w minionych dniach był w Watykanie. Miał on powiedzieć że podczas spotkania Benedykt XVI był „optymistą pomimo choroby”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję