Reklama

Z kraju

2013-02-12 08:53


Niedziela Ogólnopolska 7/2013, str. 7

Rodzina Wojtyłów

Uczczono pamięć rodziców Jana Pawła II

Wbrew informacjom podawanym w książkach o Janie Pawle II, jego mama Emilia z Kaczorowskich urodziła się nie w Białej, lecz w Krakowie. Ustalił to ponad wszelką wątpliwość doktorant historii i dziedzictwa kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Poszukując danych dotyczących ślubu rodziców Papieża, natrafił na zapis w księgach prowadzonych przez parafię garnizonową św. Agnieszki w Krakowie. W rejestrze zapowiedzi oraz w księdze przedślubnej zanotowano, że Emilia Kaczorowska urodziła się 26 marca 1884 r. w Krakowie.

Najważniejszym dokumentem potwierdzającym Kraków jako miejsce urodzenia matki przyszłego Papieża jest zapis w księdze chrztów parafii św. Mikołaja. Wynika z niego, że Emilia Kaczorowska została ochrzczona 13 kwietnia 1884 r. w tejże parafii. Jej rodzice, Feliks i Anna Kaczorowscy, mieszkali wówczas w kamienicy przy ul. Starowiślnej 16. Niezwykła jest tutaj zbieżność dat: Emilia z Kaczorowskich Wojtyłowa została ochrzczona 13 kwietnia 1884 r., a zmarła dokładnie w 45. rocznicę swojego chrztu - 13 kwietnia 1929 r. w Wadowicach.

2 lutego br. w Krakowie w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz poświęcił pamiątkową tablicę z napisem: „10 lutego 1904 roku w tym kościele zawarli sakrament małżeństwa Emilia z Kaczorowskich i podoficer Karol Wojtyła, rodzice Ojca Świętego Jana Pawła II”. Fundatorami tablicy są członkowie znanej krakowskiej rodziny Turbasów. Projekt wykonał architekt Jerzy Turbasa wraz z synem Jakubem, również architektem. Jerzy Turbasa to nie tylko architekt, ale także znany mistrz artystycznego krawiectwa. W 2006 r. został wybrany na króla - „Trzeci” - krakowskiego Bractwa Kurkowego. W czasie swoich rządów zainicjował poszukiwanie miejsca i daty zawarcia związku małżeńskiego przez rodziców bł. Jana Pawła II.

Reklama

Adam Wojnar

Warszawa

Spotkanie biskupów Europy

Spotkanie Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (CEC) po raz pierwszy odbyło się w Polsce w dniach 4-6 lutego br. To jedno z najważniejszych gremiów ekumenicznych naszego kontynentu.

Trzydniowe spotkanie w Warszawie przebiegało pod hasłem „Wiara i religijność w zmieniającej się Europie. Nowe ruchy chrześcijańskie w Europie: wyzwania czy możliwości?”.

- Jestem przekonany, że są one wielką szansą ze względu na formację, którą ofiarowują, której dokonują wśród chrześcijan - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, będący równocześnie wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy. - Jest to formacja pogłębiająca własną tożsamość w poszczególnych Kościołach, ale też formacja ekumeniczna, która pokazuje, jak wiele mamy wspólnego i którędy można by prowadzić ludzi do zbliżenia między wyznawcami jednego Chrystusa w jednym chrześcijaństwie.

„Małżeństwa” homoseksualne

Większość na „nie”

Zdecydowanie przeciw legalizacji „małżeństw” homoseksualnych opowiada się 69 proc. Polaków, „za” jest 27 proc., a 4 proc. nie ma na ten temat zdania. 84 proc. jest przeciwko przyznaniu parom homoseksualnym prawa do adopcji dzieci. Zgadza się na to 14 proc. pytanych, a 3 proc. nie ma w tej sprawie wyrobionej opinii. 55 proc. pytanych opowiedziało się za przyjęciem ustawy o związkach partnerskich. Przeciwnych jest 39 proc., a 6 proc. nie ma w tej sprawie zdania. To wyniki najnowszego sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini.

Cudzysłów

Gdy złoto przeznacza się na armaty i broń nuklearną, a kadzidłem spowijają się wielcy tego świata, to dla zwykłego, szarego człowieka pozostaje tylko mirra jako znak męki i cierpienia.

Naszą mocą jest modlitwa. Gdybyśmy osłabli w modlitwie, nie moglibyśmy ręczyć za jutro, ale gdy się modlimy, możemy być spokojni.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Bezrobocie w Polsce gwałtownie wzrasta. Już co 3. osoba poniżej 25. roku życia jest bez pracy. Co miesiąc w Polsce znika 64 tys. miejsc pracy.

Polacy najbardziej spośród obcokrajowców lubią Czechów, Słowaków, Anglików, Włochów i Hiszpanów.

Platforma Obywatelska dołuje w kolejnym sondażu. Według CBOS, gdyby wybory odbywały się na początku lutego, na PO głosowałoby 25 proc. elektoratu. PiS ma tylko 1 punkt mniej poparcia.

PKN Orlen podpisał 3-letni kontrakt na dostawę ropy. Głównym dostawcą będzie kontrolowany przez Kreml rosyjski Rosnieft.

„Wyjątkowy atak prowadzony przez środowiska promujące związki partnerskie oraz część wspierających je mediów, pomijający następstwa takich propozycji dla kondycji małżeństwa i rodziny, obliguje nas do obrony tych podstawowych wspólnot” - piszą członkowie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w otwartym apelu.

W Warszawie w Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces cywilny, który posłanka Anna Grodzka (RP) wytoczyła za naruszenie dóbr osobistych dziennikarzowi Tomaszowi Terlikowskiemu. Sąd zdecydował, że proces będzie toczył się za zamkniętymi drzwiami. Tomasz Terlikowski ma być sądzony za to, że powiedział, iż według niego Grodzka jest mężczyzną.

W Polsce działa ok. 150 hospicjów, z czego 121 jest zarejestrowanych w Forum Hospicjów Polskich. Ponad jedną trzecią z tej liczby prowadzi Kościół katolicki.

Projekt „ustawy o wspólnym pożyciu” chcą wnieść do Sejmu konserwatywni posłowie Platformy Obywatelskiej.

Piotr Niemczycki - prezes Agory, wydawcy „Gazety Wyborczej”, zrezygnował z pełnionej funkcji. Zdaniem części obserwatorów, ma to związek ze słabnącą wciąż pozycją „Gazety Wyborczej”.

Sebastian Mikosz jest nowym prezesem LOT-u. Ma za zadanie wyciągnąć firmę z tarapatów finansowych. Mikosz był już szefem LOT-u w latach 2009-2010.

Adwent 2019: Rekolekcje z o. Szustakiem w Warszawie

2019-12-09 12:11

ar / Warszawa (KAI)

Rekolekcje z o. Szustakiem, rekolekcje akademickie, rekolekcje o modlitwie czy biblijne – propozycji na owocne przeżycie Adwentu w Warszawie nie brakuje. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Archiwum ASK SD
Konferencja z o. Adamem Szustakiem z cyklu „Sympatia Miłość Małżeństwo” na Uniwersytecie Warszawskim, maj 2018 r.

Duszpasterstwo Akademickie ARKA zaprasza do udziału w rekolekcjach adwentowych, prowadzonych przez o. Adama Szustaka OP. Nauki odbędą się w terminie 11, 12, 13 grudnia 2019 roku w parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła (ul. Kobielska 10) o 19:30. Pierwszego dnia dominikanin poprowadzi konferencję dla chłopców i mężczyzn, drugiego dla dziewcząt i kobiet, a trzeciego dla narzeczonych i małżeństw.

Z kolei rekolekcje pt. "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie" poprowadzi ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, w terminie 9-11 grudnia o 18:00 w Auli Schumana na kampusie UKSW przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie. Każdego dnia zaplanowano inny temat wykładu, a są nimi kolejno: „Przez Maryję do Jezusa – miejsce Maryi w życiu i posłudze kard. Wyszyńskiego”, „Kardynał Wyszyński wychowawca narodu”, ”Kardynał Wyszyński wychowawca młodzieży”.

Na "Adwentowe Rekolekcje o Miłości", w dniach 8-10 grudnia o 20:30, do kościoła Najświętszego Zbawiciela zaprasza o. Janusz Pyda, duszpasterz akademicki krakowskiej "Beczki". - O miłości powiedziano już chyba wszystko. A mimo tego wciąż tak bardzo jej pragniemy i tak wiele osób doświadcza jej braku. Gdzie popełniliśmy błąd? Przyjdź, przekonaj się i kochaj! Nie ma piękniejszego czasu do refleksji nad miłością niż Adwent! – czytamy w zapowiedzi.

Natomiast "Rekolekcje o modlitwie jako relacji" wygłosi jezuita, o. Tadeusz Hajduk SJ w parafii św. Dominika na warszawskim Służewie. Początek rekolekcji – w niedzielę, 15 grudnia, podczas Mszy o godz. 7.00, 8.00, 9.30, 11.00 (Msza dla rodzin), 12.30, 14.00, 17.00 i 18.30. Kolejne nauki zaplanowano od poniedziałku do środy (16-18 grudnia) podczas Mszy o godz. 6.00 (roraty), 12.00, 18.00 i 19.30.

Nagrania rekolekcji będą dostępne na stronie http://www.sluzew.dominikanie.pl/nagrania/

- Zapraszamy na rekolekcje adwentowe, tym razem biblijne. Razem przygotujmy się na nowe przyjęcie rodzącego się w Betlejem Słowa – do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście zaprasza ks. Maciej Jaszczołt. Rekolekcje odbędą się one w dniach 15-18 grudnia. W niedzielę zaplanowano naukę rekolekcyjną w czasie Mszy św. o godz. 9.30, 11.00, 12.30, 18.00, 19.00 i 21.00, natomiast od poniedziałku do środy o godz. 19:00.

- Kiedy masz się spotkać z osobą, której dawno nie widziałeś, a bardzo ją kochasz - serce chce wyskoczyć z radości. Warto więc powiedzieć sobie wprost: Adwent NIE JEST czasem pokuty i umartwienia! Adwent to radosne oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa – zachęcają warszawscy franciszkanie z kościoła św. Antoniego przy ul. Senatorskiej 31, gdzie w dniach 8-10 grudnia o 8:00 i 22:00 odbywają się rekolekcje, które prowadzi ks. Radosław Rafał MSF - charyzmatyczny kapłan ze Zgromadzenia Świętej Rodziny, pasterz wspólnoty “Poznanie Jezusa”, redaktor naczelny pisma „Posłaniec Świętej Rodziny”, który jak sam przyznaje - „kocha Pana Jezusa jak wariat”. - Przyjdź! Niech nam wszystkim serca walą jak szalone – zachęca kapłan.

"Jak spotkać Boga w modlitwie?" - to tytuł rekolekcji, które odbędą się w dniach 15-18 grudnia o 19:30 w klasztorze ojców dominikanów na Freta. Wygłosi je o. Maksymilian Nawara OSB, benedyktyn mieszkający na co dzień w Lubiniu.

Podobnie jak w poprzednich latach parafia Matki Bożej z Lourdes (ul. Wileńska 69) oraz Siostry Uczennice Krzyża zapraszają chętnych do wspólnej modlitwy słowami Akatystu we wszystkie niedziele Adwentu. Hymn będzie śpiewany jeszcze 15 i 22 grudnia w Kaplicy Krzyża Świętego (kaplica Adoracji). Rozpoczęcie modlitwy - godz. 20.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Adrian Józef Galbas SAC – biskupem pomocniczym diecezji ełckiej

2019-12-12 12:37

KAI

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, prowincjał Księży Pallotynów w Poznaniu został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.


Ks. Adrian Józef Galbas SAC

Biskup nominat Adrian Józef Galbas ma 51 lat. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Był też proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu oraz radcą prowincjalnym. Od 2011 roku pełni funkcję przełożonego prowincjalnego pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego z siedzibą w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. W latach 1987-1993 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 10 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 r. roku w Ołtarzewie został wyświecony na kapłana.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC od 1994 do 1995 r. był wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995 – 1998 studiował na KUL-u teologię oraz komunikacje i dziennikarstwo. W latach 1998-2002 pełnił funkcje prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie., a od 2002 do 2005 był radcą w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. W latach 2002 – 2003 był też sekretarzem ds. Apostolstwa w Częstochowie. W 2003 roku został proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu i był nim do 2011 roku. Jednocześnie od 2008 do 2011 roku pełnił także funkcję radcy w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC w 2012 roku otrzymał tytuł doktora teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 roku jest prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

BP KEP

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem