Reklama

Świat

Pod patronatem św. Urszuli Ledóchowskiej

Niedziela Ogólnopolska 7/2013, str. 22-23

[ TEMATY ]

szkoła

www.leduchovskos.vilniausr.lm.lt/

Szkoła im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze na Litwie

KS. INF. IRENEUSZ SKUBIŚ: - Polska szkoła w Czarnym Borze na Litwie, której jest Pan dyrektorem, nosi imię św. Urszuli Ledóchowskiej. Jakie były początki szkoły i skąd jej tytuł?

MIECZYSŁAW JASIULEWICZ: - Historia szkoły sięga początków ubiegłego stulecia. Placówka została założona w 1919 r. jako szkoła powszechna. Dokumentów archiwalnych nie odnaleziono, ale wzmianka o szkole jest zawarta w wydawnictwie Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK pt. „Urszulanki Szare na Wileńszczyźnie lata 1927-1946”, w serii: „Ocalić od zapomnienia”. Zachowało się też świadectwo roczne byłej uczennicy tej szkoły, wydane w roku szkolnym 1921/1922. Nie ma już, niestety, budynku, w którym mieściła się szkoła na początku swego istnienia.
Dlaczego nasza szkoła nosi imię św. Urszuli Ledóchowskiej? Bo Matka Urszula opiekowała się tą szkołą w latach międzywojennych. Do Czarnego Boru przybyła ona w lipcu 1924 r., zaproszona przez ks. prał. Karola Lubiańca, wielkiego filantropa i działacza społecznego, by objęła w zarząd dom dla najbiedniejszych dzieci, istniejący w tym czasie w Czarnym Borze. Starania i wysiłki księdza w celu zdobycia potrzebnych funduszy na utrzymanie i wychowanie dzieci nie przynosiły owoców i stan domu stale się pogarszał. Po latach - w 1927 r. Matka Urszula przejęła opiekę również nad szkołą. Nauczycielkami i wychowawczyniami w tej szkole były siostry urszulanki.
Kiedy powstał problem nadania szkole imienia, cała społeczność szkolna oraz władze zdecydowały, że szkoła średnia w Czarnym Borze winna nosić imię Urszuli Ledóchowskiej. Tak jest od 30 października 2002 r.

- Czy podtrzymujecie jakieś tradycje związane ze świętą Założycielką szkoły? Czy szkoła o niej pamięta?

- Jak najbardziej. Mamy opracowany szkolny program wychowawczy oparty na zasadach wychowawczych patronki naszej szkoły. Rozpoczynamy dzień modlitwą do św. Urszuli, a ślubowanie I klasy odbywa się przed jej obliczem. Dzień naszej patronki - jej urodziny 17 kwietnia - czcimy poprzez pracę fizyczną: sprzątanie pomieszczeń i terenu szkoły, też według jej zasad wychowawczych. Mamy założoną izbę jej pamięci, gdzie gromadzimy rozmaite materiały i eksponaty dotyczące patronki i działalności szkoły. Szkoła ma też hymn, którego słowa nawołują do naśladowania Matki Urszuli i wzorowania się na niej; jest on wykonywany na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego oraz podczas innych uroczystych okazji. Szkoła wprowadziła ponadto szare mundurki, ma emblemat, opiekuje się grobami zmarłych sióstr na cmentarzu urszulańskim w Czarnym Borze - przed pięciu laty ustawiliśmy płytę poświęconą pamięci pochowanych tam sióstr urszulanek. Dla uczniów organizowane są wycieczki do Polski śladami patronki szkoły.

- Ile młodzieży polskiej uczęszcza do Waszej szkoły? Czy jest to młodzież miejscowa, czy dojeżdżająca?

- Naukę w szkole pobiera w tej chwili 170 uczniów, pracuje 35 nauczycieli, pedagog socjalny i specjalny, logopeda, ponad 20 osób personelu pomocniczego i technicznego. Szkoła ma też filię nauczania początkowego (kl. I - IV) w Wołczunach. Działają również dwie grupy przygotowawcze, do których uczęszcza 25 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W sumie to ponad 200 dzieci z polskich rodzin, i nie tylko, z Czarnego Boru i okolicznych wsi, oddalonych nieraz od Czarnego Boru 10 i 20 km.

- Czy w szkole są promowane polskie tradycje?

- Szkoła propaguje rzymskokatolicki kierunek wychowania młodzieży i pielęgnuje wiele pięknych tradycji. Początek i zakończenie roku szkolnego zawsze poprzedza Msza św., jest uroczyste pasowanie na ucznia, obchodzimy Święto Niepodległości Polski, jest św. Mikołaj, odprawiane są Msze św. roratnie w czasie Adwentu, są też przedstawienia jasełkowe, łamanie się opłatkiem, Dzień Babci i Dzień Dziadka, studniówka, są rekolekcje wielkopostne i adwentowe, Dzień Matki, Święto Rodziny - to tylko niektóre wydarzenia szkolne. Organizujemy wycieczki do miejsc pamięci narodowej: do Wilna na cmentarz Na Rossie, do Ponar. Bierzemy udział w przemarszu z okazji Dnia Polonii, w pieszych pielgrzymkach itp.

- Czy udaje się Wam utrzymywać dobre kontakty z Polską i kto w tym pomaga?

- Mamy wielu przyjaciół w Polsce, z którymi utrzymujemy kontakty, co jest naszą wielką radością. Przyjacielskie kontakty mamy ze Zgromadzeniem Sióstr Urszulanek SJK w Łodzi, w Pniewach i w Warszawie. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska (Oddział w Łodzi), które razem z siostrami organizuje wypoczynek dla naszych uczniów. Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Władysława Jagiełły w Łodzi i Teatr Zwierciadło z Łodzi corocznie zapraszają grupę naszych uczniów i opiekunów do udziału w Międzynarodowym Festiwalu „Jagiellońskie Teatralia” w Łodzi. Nasza przyjaciółka z Legionowa wspiera bibliotekę wartościowymi książkami, literaturą dydaktyczną i piękną. Szkoła współpracuje z placówkami oświatowymi w Pniewach, w Jabłonce Orawskiej, w polskim Czarnym Borze k. Wałbrzycha.

- Czy szkoła ma warunki do dobrego funkcjonowania?

- Szkoła ma kadrę nauczycielską, ma dzieci - co jest najważniejsze - ma pomieszczenia lekcyjne i bibliotekę, w miarę wyposażone pod względem technicznym i dydaktycznym. Ma dużą zieloną przestrzeń dookoła szkoły, co zapewnia uczniom kontakt z przyrodą. Ale budynek szkolny pilnie potrzebuje już renowacji - wymiany podłogi, instalacji elektrycznej, systemu grzewczego. Potrzebne są sala gimnastyczna i stołówka. Projekt techniczny tej dobudówki jest wykonany, ale na jego realizację potrzebne są duże nakłady, na które samorządu na razie nie stać. Liczymy więc na pomoc rodaków w Polsce.

- Ufajmy, że otworzą się serca Polaków na potrzeby tej pięknej szkoły i pięknych ludzi, których dane mi było spotkać w Łodzi. Całym sercem popieram Waszą prośbę i obiecuję powrócić jeszcze do tej sprawy na łamach „Niedzieli”.

- A my będziemy niezmiernie wdzięczni, gdy Wasza pomoc dotrze do nas.

* * *

Jeżeli chcesz pomóc naszej szkole, możesz dokonać wpłaty na podany niżej adres i konto:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej
ul. Gdańska 111, 90-507 Łódź
tel.: (42) 639-95-81, 639-95-82, fax (42) 639-95-80
caritas@toya.net.pl
www.caritas.lodz.pl
Pekao SA V Oddział w Łodzi
Numer konta:
24 1240 1545 1111 0010 0136 6588
Szkoła im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze na Litwie

2013-02-12 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ONZ wzywa do szybkiego otwarcia szkół po kryzysie związanym z koronawirusem

2020-08-05 19:47

[ TEMATY ]

szkoła

ONZ

koronawirus

Adobe.Stock

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała przewodnik, który ma przyczynić się do jak najszybszego ponownego otwarcia szkół po kontroli na koronawirusa. Ma on pomóc rządom poszczególnych krajów w realizacji planów oświatowych – oznajmił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 4 sierpnia w Nowym Jorku.

Według niego pandemia doprowadziła do największego w historii załamania się system oświatowego. W ponad 160 krajach zamknięto wszystkie placówki oświatowe, co oznaczało przerwanie nauki przez miliard uczniów. „Obecnie stoimy w obliczu katastrofy pokoleniowej, która może zmarnować niewyobrażalny potencjał ludzki, osłabić dziesięciolecia postępu i pogłębić głęboko zakorzenione nierówności” – ostrzegł sekretarz generalny ONZ.

Oświadczył, że dziś najważniejszą sprawą jest uznanie edukacji za priorytet polityki przez poszczególne państwa. Przekonywał, że decyzje, które teraz będą podejmowały rządy i ich partnerzy, „będą miały trwały wpływ na miliony młodych ludzi i perspektywy rozwoju krajów w nadchodzących dziesięcioleciach”.

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

2020-08-04 12:08

[ TEMATY ]

koncert

Zdjęcia: EastNews/SIPA/Galazka

14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1 zaprasza na wyjątkowe widowisko muzyczne poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II. Na scenie pod batutą Piotra Rubika wystąpi plejada polskich gwiazd, m.in.: zespół Pectus, Katarzyna Cerekwicka i Halina Mlynkova.

Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.


ZAPRASZAMY NA WYJĄTKOWE WYDARZENIE

W piątek, 14 sierpnia na jasnogórskich błoniach spotka się grono radośnie modlących się wiernych. Będzie to finał czasem kilkunastodniowego wysiłku, jakim jest pielgrzymka na Jasną Górę. Dla zmęczonych pielgrzymów nagrodą będzie wyjątkowy koncert, podczas którego razem z artystami, wspaniałą orkiestrą i znakomitym dyrygentem wspólnie zaśpiewają pieśni i piosenki.

Na jasnogórskich błoniach usłyszymy „Barkę”, „Abba Ojcze”, ale też piosenki, które powstały na kanwie polskich i zagranicznych przebojów np. „Pielgrzymkowe Despacito - Nie tak szybko”. Nie zabraknie przebojów z repertuaru Piotra Rubika np. „Niech mówią że…”
„Abba Ojcze – pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

14 sierpnia 2020 r (piątek) - wigilia uroczystości Wniebowzięcia NMP
godz. 21.00 Błonia Jasnogórskie


WYSTĘPUJĄCY:
Kierownictwo muzyczne: Piotr Rubik
Soliści:
Rafał Brzozowski
Katarzyna Cerekwicka
Sargis Davtyan
Darek Malejonek
Halina Mlynkova
Aleksandra Nykiel
Filip Lato
Pectus
Anna Wyszkoni
Łukasz Zagrobelny

Emisja: TVP 1 na żywo
WSTĘP WOLNY


Organizator: TVP, Klasztor Jasnogórski, „Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów”

Patronat honorowy: Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski


Patronat medialny: Tygodnik Katolicki "Niedziela"
 

 

Koncert „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” 14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

[ TEMATY ]

leki

Ministerstwo Zdrowia

refundowane

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Resort poinformował na swojej stronie internetowej, że czeka na ewentualne uwagi do czwartku 13 sierpnia do godz. 10.00.

Ministerstwo podkreśliło, że nadal trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem programów lekowych.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazał na Twitterze, że projekt zawiera leki zatwierdzone do refundacji, ale co do których trwają jeszcze ostateczne uzgodnienia co do kształtu i treści programów lekowych.

"Aby weszły na listę wszyscy uczestnicy danego programu muszą wyrazić zgodę na dopuszczenie nowych produktów do refundacji" – napisał.

Projekt – jak wskazało ministerstwo – zawiera też m.in. pierwszą listę leków dostępnych bezpłatnie dla kobiet w ciąży. Lista ta – jak zapewnia resort – będzie sukcesywnie weryfikowana i rozszerzana.

Projekt obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 r. dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-wrzesnia-2020-r (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję