Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Owoce życia i posługi zależą od Chrystusa

- Owoce naszego życia i posługi zależą przecież od Chrystusa, od tego jak bardzo otwieramy się na Jego światłość - mówił bp Tadeusz Rakoczy do osób konsekrowanych, którzy w święto Ofiarowania Pańskiego w Bielsku-Białej celebrowali diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego

Niedziela bielsko-żywiecka 7/2013, str. 2

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

PB

Modlitwie osób konsekrowanych przewodniczył bp T. Rakoczy

Modlitwie osób konsekrowanych przewodniczył bp T. Rakoczy

Pasterz naszej diecezji przewodniczył 2 lutego uroczystej Eucharystii sprawowanej w bielskiej świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa. Razem z nim przy ołtarzu stanęło 20 kapłanów zakonnych. W modlitwie uczestniczyło także ok. stu sióstr zakonnych oraz bracia żyjący w różnych wspólnotach posługujących na terenie naszego partykularnego Kościoła. Obecni byli przełożeni zgromadzeń i instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.

W homilii bp Rakoczy podziękował zgromadzonym za dobro, jakie wnoszą w życie całej wspólnoty Kościoła bielsko-żywieckiego. - Dziękuję za wasze życie pełne modlitwy, ofiary i prostoty, za wszystkie prowadzone przez was dzieła apostolskie: dzieła miłosierdzia, hospicja domy samotnej matki, przedszkola, szkoły ośrodki duchowości, domy rekolekcyjne, pracę duszpasterską kontemplację i misję. Dziękuję za świadectwo wiary, jakie dajecie w różnych środowiskach przybliżając ludziom naszych czasów obraz Kościoła, który jest powołany i pragnie kochać i służyć - mówił do osób konsekrowanych Pasterz diecezji.

Reklama

W kontekście przeżywanego w Kościele Roku Wiary bp Rakoczy podkreślił, że czas ten powinien stać się okresem odnowy i wierności, by wszystkie osoby konsekrowane z entuzjazmem angażowały się w nową ewangelizację. Zaznaczył, że zakonnicy i zakonnice powinni świadczyć o pierwszeństwie Boga, żarliwym umiłowaniu Ewangelii i nie mogą przedkładać nic ponad osobistą miłość do Chrystusa i ubogich, w których On żyje.

Bielsko-żywiecki ordynariusz zwrócił też uwagę na wartość i konieczność głębokiej modlitwy w życiu zakonnym. - Zakonnik czy zakonnica, którzy się nie modlą, miotają się między jedną czynnością a drugą, czasami oddają się robieniu kariery, promocji własnej osoby i zwykłej ludzkiej wygodzie - ostrzegał biskup i zachęcał, by powierzać swe lęki i obawy Chrystusowi. - Owoce naszego życia i posługi zależą przecież od Chrystusa, od tego jak bardzo otwieramy się na Jego światłość. To nie świat określa nasza rolę, status, tożsamość, ale sam Bóg. Musimy myśleć i mówić o sobie i naszym powołaniu jak św. Paweł: niech świat tak na mnie patrzy, jak na sługę Chrystusa - tłumaczył kaznodzieja.

Liturgię rozpoczął obrzęd poświęcenia świeć i procesja uczestników modlitwy dokoła kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, a po homilii zgromadzeni w świątyni przedstawiciele osób konsekrowanych odnowili swoje śluby zakonne.

Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej istnieje 61 klasztorów, należących do 29 żeńskich zgromadzeń zakonnych. Żyje w nich ponad 500 sióstr. Na terenie diecezji jest też 26 męskich domów zakonnych, należących do 14 zgromadzeń męskich, skupiających ponad stu kapłanów i kilkudziesięciu braci zakonnych. Kapłani zakonni prowadzą 17 parafii na Podbeskidziu.

2013-02-15 15:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie Bogu i ludziom

Nie wystarczy złożyć i przestrzegać naszych zakonnych ślubów, aby wypełnić nasze powołanie. Trzeba postępować według natchnienia Ducha Świętego, bo tylko wtedy wypełnimy wolę Chrystusa – mówił o. Marek Miszczyński, kapucyn

Siostry zakonne, ojcowie i bracia zakonni, a także członkowie instytutów życia konsekrowanego tradycyjnie 2 lutego dziękują Bogu za powołanie. W tym roku już 20. raz odbywa się to w Kościele w sposób uroczysty. Tegoroczne spotkanie miało charakter szczególny, ponieważ wieńczyło obchody całego Roku Życia Konsekrowanego. Diecezjalne dziękczynienie miało miejsce w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, u Ojców Kapucynów w Stalowej Woli.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

2021-06-19 12:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Akcja Katolicka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasnej Górze

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasnej Górze

Pod hasłem „Z Maryją w obronie wiary” odbywa się dwudniowa pielgrzymka Akcji Katolickiej. W duchu przebłagania za wszystkie akty profanacji i zniewagi Kościoła, z prośbą o umocnienie wiary dla wiernych i kapłanów. Pielgrzymkę zakończy Akt poświęcenia Akcji Katolickiej w Polsce Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W piątek, 18 czerwca odbyło się nadzwyczajne wyborcze spotkanie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Opiekunowie słowa. Dzień skupienia lektorów

2021-06-19 19:39

[ TEMATY ]

Częstochowa

dzień skupienia

bp Antoni Długosz

lektorzy

Niższe Seminarium Duchowne

Karol Porwich/Niedziela

Konferencje, zwiedzanie bazyliki archikatedralnej i Msza św. z wręczeniem księgi Pisma Świętego – 19 czerwca w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie lektorzy przeżywali dzień skupienia.

– Zostaliśmy przyjęci z otwartymi rękami. Usłyszeliśmy też dobre świadectwo od księży, które nas umocniło i zwiedziliśmy archikatedrę od zakrystii. Było bardzo pięknie – powiedział „Niedzieli” zadowolony Fabian z parafii św. Piotra w Okowach w Białej k. Wielunia. Jest lektorem od 2019 r. – Zostałem nim, żeby być bliżej Boga, służyć przy ołtarzu, być we wspólnocie i dążyć do świętości – przyznał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję