Reklama

Niedziela Podlaska

I Kongres Trzeźwości Diecezji Drohiczyńskiej

Niedziela podlaska 10/2013, str. 4

[ TEMATY ]

kongres

Lech Zakrzewski

Po Eucharystii uczestnicy kongresu spotkali się na wspólnej agapie

Po Eucharystii uczestnicy kongresu spotkali się na wspólnej agapie

16 lutego w Drohiczynie pod patronatem bp. Antoniego Pacyfika Dydycza odbył się I Diecezjalny Kongres Trzeźwości. Hasłem jego były słowa: „Rodzina szkołą trzeźwości - ojciec świadek wiary i trzeźwości”.

Ks. kan. Zbigniew Grabowski - diecezjalny duszpasterz trzeźwości zaprosił na spotkanie osoby, którym leży na sercu trzeźwy sposób bycia i życia. Przybyło ponad 120 osób z diecezji drohiczyńskiej, a także diecezji ościennych. Duża grupa przyjechała autokarem z Garwolina z diecezji siedleckiej.

Jako pierwszy głos zabrał dr Krzysztof Wojcieszek - wieloletni propagator profilaktyki problemów alkoholowych, kierownik Zakładu Resocjalizacji w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i profesor w Seminarium Archidiecezji Warszawskiej. W wykładzie na temat: „Źródła nadziei na trzeźwość” mówił on o polskich, i nie tylko, metodach profilaktyki antyalkoholowej stosowanych od czasów sprzed I wojny światowej oraz o powojennych doświadczeniach polskiej profilaktyki w porównaniu z takimi działaniami w Europie i na świecie.

Następnym prelegentem był o. Jan Karczewski - kapucyn, dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu. O. Jan wspomniał pokrótce wielkich poprzedników, propagatorów trzeźwości narodu z bł. o. Honoratem Koźmińskim na czele, aż po do o. Benignusa Sosnowskiego - założyciela OAT w Zakroczymiu. Przedstawił ramowy program pracy ośrodka i działania, jakie podejmuje on już nie tylko w stosunku do osób uzależnionych, ale także dla współuzależnionych, członków ruchów Al-Anon, Alateen, DDA oraz dla księży i alumnów, chcących zająć się pracą z takimi rodzinami.

W końcowej części głos zabrali Jadzia i Wojtek, małżeństwo z ponad 15-letnim stażem trzeźwienia. Mówili oni na temat trzeźwości w rodzinie, o doświadczeniu picia przez męża i ojca, a następnie o budowaniu nowej, trzeźwej rodziny na podstawach wzajemnego poszanowania, wiary i dziękczynienia Bożej Opatrzności za nowe, trzeźwe życie.

Reklama

Po zakończeniu spotkania w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie odprawiona została Msza św. w intencji trzeźwości narodu, którą celebrował ks. prał. dr Stanisław Ulaczyk, wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej. W homilii podziękował on wszystkim za przybycie, a organizatorom za podniesienie tego tematu w Tygodniu Trzeźwości. Mówił też o konieczności działań profilaktycznych i pracy z osobami uzależnionymi i ich rodzinami oraz o miejscu Kościoła katolickiego w tych działaniach.

Po Eucharystii uczestnicy kongresu spotkali się na wspólnej agapie, gdzie już w kuluarach dyskutowali na temat omawianych problemów. Mieli też okazję nabyć ciekawe pozycje książkowe i umówili się na kolejny Kongres Trzeźwości w przyszłym roku.

2013-03-11 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

EUROPA CHRISTI - program

Częstochowa, 19 października godz. 21.00 – Jasna Góra: Apel Jasnogórski
20 października godz. 11.00 – aula Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ul. 3 Maja 12

CZYTAJ DALEJ

Prawosławny kapelan: Dla nas, Ukraińców, ogłoszenie aneksji przez Putina to żadna nowość

2022-09-30 17:09

[ TEMATY ]

Rosja

rosyjska agresja na Ukrainę

aneksja

PAP/YURI KOCHETKOV

Dzień ogłoszenia aneksji na Placu Czerwonym

Dzień ogłoszenia aneksji na Placu Czerwonym

„Dla nas, Ukraińców, ogłoszenie aneksji przez Putina czterech ukraińskich obwodów: chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego to żadna nowość” – podkreśla ks. Serhij Dmitrijew, kapłan Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). W rozmowie z KAI główny kapelan obrony terytorialnej Ukrainy i szef organizacji charytatywnej „Eleos” podkreśla, że ukraińska armia systematycznie prze do przodu.

PAP/ATEF SAFADI

CZYTAJ DALEJ

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję