Reklama

Niedziela Podlaska

I Kongres Trzeźwości Diecezji Drohiczyńskiej

Niedziela podlaska 10/2013, str. 4

[ TEMATY ]

kongres

Lech Zakrzewski

Po Eucharystii uczestnicy kongresu spotkali się na wspólnej agapie

Po Eucharystii uczestnicy kongresu spotkali się na wspólnej agapie

16 lutego w Drohiczynie pod patronatem bp. Antoniego Pacyfika Dydycza odbył się I Diecezjalny Kongres Trzeźwości. Hasłem jego były słowa: „Rodzina szkołą trzeźwości - ojciec świadek wiary i trzeźwości”.

Ks. kan. Zbigniew Grabowski - diecezjalny duszpasterz trzeźwości zaprosił na spotkanie osoby, którym leży na sercu trzeźwy sposób bycia i życia. Przybyło ponad 120 osób z diecezji drohiczyńskiej, a także diecezji ościennych. Duża grupa przyjechała autokarem z Garwolina z diecezji siedleckiej.

Reklama

Jako pierwszy głos zabrał dr Krzysztof Wojcieszek - wieloletni propagator profilaktyki problemów alkoholowych, kierownik Zakładu Resocjalizacji w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i profesor w Seminarium Archidiecezji Warszawskiej. W wykładzie na temat: „Źródła nadziei na trzeźwość” mówił on o polskich, i nie tylko, metodach profilaktyki antyalkoholowej stosowanych od czasów sprzed I wojny światowej oraz o powojennych doświadczeniach polskiej profilaktyki w porównaniu z takimi działaniami w Europie i na świecie.

Następnym prelegentem był o. Jan Karczewski - kapucyn, dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu. O. Jan wspomniał pokrótce wielkich poprzedników, propagatorów trzeźwości narodu z bł. o. Honoratem Koźmińskim na czele, aż po do o. Benignusa Sosnowskiego - założyciela OAT w Zakroczymiu. Przedstawił ramowy program pracy ośrodka i działania, jakie podejmuje on już nie tylko w stosunku do osób uzależnionych, ale także dla współuzależnionych, członków ruchów Al-Anon, Alateen, DDA oraz dla księży i alumnów, chcących zająć się pracą z takimi rodzinami.

W końcowej części głos zabrali Jadzia i Wojtek, małżeństwo z ponad 15-letnim stażem trzeźwienia. Mówili oni na temat trzeźwości w rodzinie, o doświadczeniu picia przez męża i ojca, a następnie o budowaniu nowej, trzeźwej rodziny na podstawach wzajemnego poszanowania, wiary i dziękczynienia Bożej Opatrzności za nowe, trzeźwe życie.

Reklama

Po zakończeniu spotkania w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie odprawiona została Msza św. w intencji trzeźwości narodu, którą celebrował ks. prał. dr Stanisław Ulaczyk, wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej. W homilii podziękował on wszystkim za przybycie, a organizatorom za podniesienie tego tematu w Tygodniu Trzeźwości. Mówił też o konieczności działań profilaktycznych i pracy z osobami uzależnionymi i ich rodzinami oraz o miejscu Kościoła katolickiego w tych działaniach.

Po Eucharystii uczestnicy kongresu spotkali się na wspólnej agapie, gdzie już w kuluarach dyskutowali na temat omawianych problemów. Mieli też okazję nabyć ciekawe pozycje książkowe i umówili się na kolejny Kongres Trzeźwości w przyszłym roku.

2013-03-11 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

VI Europejski Kongres Samorządów

[ TEMATY ]

samorząd

kongres

mikołajki

materiał prasowy

VI Europejski Kongres Samorządów

VI Europejski Kongres Samorządów

6-7 grudnia 2021 roku w Mikołajkach odbędzie się VI Europejski Kongres Samorządów. Mazurski kurort na dwa dni stanie się centrum wymiany myśli i doświadczeń przedstawicieli europejskich regionów.

– Współpraca na linii rząd – samorząd jest konieczna do sprawnego funkcjonowania państwa. Tylko współdziałając władze mogą zapewnić Polakom poprawę poziomu życia – mówi Zygmunt Berdychowski przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu i pomysłodawca samorządowej konferencji. Dodając, że by Polacy mogli lepiej żyć potrzebne jest również wykorzystanie potencjału przedsiębiorców poprzez zapewnienie im sprzyjających działaniu warunków.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Benedykt XVI słaby fizycznie, bacznie śledzi wydarzenia

2022-01-14 12:28

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Pomimo sędziwego wieku (16 kwietnia będzie obchodził swe 95 urodziny) i zrozumiałej słabości fizycznej papież-senior Benedykt XVI bacznie śledzi wydarzenia, przyjmuje wizyty i prowadzi korespondencję - pisze na łamach portalu Famille chrétienne Anne Kurian.

Autorka powołuje się na słowa byłego dyrektora Radia Watykańskiego i rzecznika Stolicy Apostolskiej, a obecnie przewodniczącego zarządu Fundacji Ratzingera, o. Federico Lombardiego SJ, który 13 listopada odwiedził papieża-seniora w jego rezydencji w klasztorze Mater Eccclesiae wraz z laureatami Nagrody Ratzingera.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Brzegu odsłania swoje tajemnice

2022-01-18 17:38

Archiwum prywatne

O naukowej fascynacji kościołem pw. św. Mikołaja w Brzegu, przypadkowym odkryciu średniowiecznego fresku w zakrystii i kolejnych wystrojach tej niezwykłej świątyni opowiada dr Romuald Nowak, mieszkaniec Brzegu, kierownik Muzeum „Panorama Racławicka” we Wrocławiu.

Romuald Nowak: Jest to mój kościół parafialny, wszedłem do niego pierwszy raz w 1967 r. tuż po odbudowie ze zniszczeń II wojny światowej, byłem w III klasie Szkoły Podstawowej. Jego niezwykle wysokie sklepienie zrobiło na mnie piorunujące wrażenie, to jedna z najwyższych naw w średniowiecznych bazylikach śląskich. Po odbudowie otrzymał wystrój w duchu Le Corbusiera – do zabytkowego wnętrza wprowadzono nowoczesne elementy, m.in. ambonę i chrzcielnicę o kubistycznych formach. Takie nowatorskie połączenie ludziom się spodobało.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję