Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ks. Józef Kasprzak

Organizator chechelskiej parafii

Niedziela rzeszowska 10/2013, str. 5

[ TEMATY ]

historia

Archiwum parafii

Parafia pw. św. Anny w Ropczycach-Chechłach, utworzona 24 czerwca 1978 r. na mocy decyzji ordynariusza tarnowskiego, bp. Jerzego Ablewicza, w bieżącym roku obchodzić będzie 35-lecie swego istnienia. Na jej dziejach wyraźny ślad wyznaczył ks. Józef Franciszek Kasprzak, pierwszy proboszcz i organizator struktur parafialnych.

Urodził się on 2 kwietnia 1932 r. w rodzinie Wojciecha i Bronisławy z d. Rzeźnik, zamieszkałej we wsi Złotniki, należącej do parafii pw. św. Mateusza w Mielcu. Niedługo potem przez sakrament chrztu został włączony do wspólnoty Kościoła. Proces edukacyjny rozpoczął w szkole powszechnej w Mielcu. Niestety, jego prawidłową realizację poważnie zakłócała okupacja hitlerowska. Mimo przeszkód ukończył szkołę, a po wojnie podjął naukę na poziomie szkoły średniej. Najpierw kształcił się w Gimnazjum w Mielcu, a następnie w Niższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ten etap edukacji uwieńczył egzaminem dojrzałości, złożonym w 1950 r.

Reklama

Już w okresie nauki licealnej odczuwał głos powołania do kapłaństwa, co wpłynęło na jego decyzję o zmianie szkoły. Konsekwencją tego był także wybór dokonany po maturze, a mianowicie - nauka i formacja w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne i związaną z nimi formację ascetyczno-pastoralną uwieńczył 24 czerwca 1956 r., przyjmując z rąk sufragana tarnowskiego, bp. Karola Pękali sakrament kapłaństwa.

Po święceniach najpierw posługiwał jako wikariusz. W tym charakterze pracował kolejno w Limanowej (1956-61), Sędziszowie Małopolskim (1961-64), Piwnicznej (1964-68), Kolbuszowej (1968-72), Ryglicach (1972-73), Bolesławiu (1973-74) i Padwi (1974-77). Dał się wówczas poznać jako gorliwy duszpasterz, dobry kaznodzieja oraz wytrawny, lubiany przez uczniów katecheta. Na ten okres jego posługi przypadły ważne wydarzenia kościelne, które w znacznym stopniu wpłynęły na jej kształt. Były to m.in. wielka nowenna przed Tysiącleciem Chrztu Polski, Sobór Watykański II, peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej... itp.

Nowy etap jego kapłańskiej posługi rozpoczął się w 1977 r., kiedy otrzymał samodzielne stanowisko duszpasterskie w Chechłach, ekspozyturze parafii w Ropczycach. Przez pierwszy rok pracował tam jako wikariusz - ekspozyt, a w roku następnym, po erygowaniu tam samodzielnej parafii - jako proboszcz. Stanął wówczas przed wieloma wyzwaniami, z których najważniejszymi, prócz zwyczajnej pracy duszpasterskiej, były: integracja wiernych, dotychczas należących do dwóch parafii - Ropczyce i Lubzina, w jedną wspólnotę kościelną, organizacja podstawowych struktur parafialnych, budowa zaplecza duszpasterskiego oraz pozyskanie potrzebnych środków finansowych. Zakłócenia w realizację tych zadań wprowadzała wroga Kościołowi polityka wyznaniowa władz komunistycznych oraz narastający kryzys ekonomiczny kraju. Dzięki jednak wielkiemu osobistemu zaangażowaniu oraz przy wsparciu parafian wszystkie te zadania zakończył pomyślnie, a materialnym tego znakiem jest przede wszystkim piękny kościół parafialny, wzniesiony w latach 1979-83.

Reklama

Od 1986 r. z obowiązkami parafialnymi łączył funkcję duszpasterza robotników w dekanacie ropczyckim. Jego zaangażowanie kapłańskie zostało docenione przez władze diecezjalne, które przyznały mu wyróżnienie kanonickie i przywilej noszenia rokiety i mantoletu.

Choć był trapiony różnorakimi chorobami pracował do ostatnich chwil swego życia. Zmarł 16 sierpnia 1994 r. Jego doczesne szczątki spoczęły na starym cmentarzu w Mielcu.

2013-03-11 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Králíky: żołnierska przygoda

Niedziela legnicka 31/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

historia

Dorota Niedźwiecka

Fortyfikacyjne pasma umocnień wybudowane w latach 1936-38 wokół Králík miały bronić ówczesną Czechosłowację przed najazdem armii Wehrmachtu. Ich zwiedzanie może okazać się pełną pasji przygodą

Kolejne schrony niczym ogromniaste grzyby wyłaniają się spomiędzy zarośli i zbóż. Niektóre z nich są łatwo dostępne, inne można obejrzeć dokładnie podejmując spory wysiłek. Wewnątrz tych otwartych: korytarze, przejścia - od kilkumetrowych do kilkukilometrowych.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję