Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Maturzyści przy sercu Matki

Młodzież klas maturalnych z naszej diecezji przybyła 7 marca z pielgrzymką na Jasną Górę, pod hasłem „Młody człowiek w Roku Wiary”. 1550 maturzystów - którzy przyjechali wraz z gronem pedagogicznym i kapłanami - pokłoniło się Maryi, prosząc o pomyślne zdanie egzaminów i dobre życiowe wybory. Pielgrzymkę zainaugurował wykład ks. dr. Marka Studenskiego „Rok Wiary szansą dla młodych”

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił Pasterz Kościoła sosnowieckiego, bp Grzegorz Kaszak. Kaznodzieja zwrócił uwagę na wota zgromadzone wokół, zaznaczając, iż „są one dowodem na to, że Maryja wysłuchuje próśb i pomaga szczególnie tym, którzy, znalazłszy się w trudnej sytuacji, z pokorą zwracają się do Niej i wytrwale proszą Ją o pomoc”.

- Warto nie tylko w przeddzień egzaminów, ale w każdym momencie swego życia uciekać się do Matki Bożej, do Niej się modlić i Jej czułej opiece się oddawać. (...) Z Nią warto być, z Nią warto żyć! - podkreślał hierarcha. Wskazując na postawę zawierzenia, jaką w całym swoim życiu prezentowała Maryja, Biskup podkreślił, że „człowiek wiary, to nie tylko człowiek mocny, niedający się zwyciężyć trudnościom, ale to również człowiek szczęśliwy”. Jednocześnie wyraził nadzieję, że niedługo do jasnogórskich wotów dołączy serce w podzięce za pomyślne zdanie matury A. D. 2013.

Pielgrzymkę zakończył Akt zawierzenia maturzystów Matce Bożej. Wzruszającym momentem była pieśń „Ty tylko mnie poprowadź” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Łazach, którzy zadbali o całą muzyczną oprawę Eucharystii. Po Mszy św. był czas na modlitwę osobistą i refleksję.

Święty zwyczaj

Modlitwa maturzystów u Tronu Czarnej Madonny to już od dawna polski „święty zwyczaj”. Jak zauważają paulini, duże pielgrzymki maturzystów przybywały do Częstochowy już w latach 60. ubiegłego wieku, a pod koniec lat 80. - całe grupy diecezjalne, w sposób zorganizowany, pod przewodnictwem biskupów.

Wbrew opinii niektórych mediów pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę nie jest w kryzysie, a nawet można mówić o wzroście zainteresowania tą formą wspólnej modlitwy. W ubiegłym roku do sanktuarium dotarło ponad 800 grup młodzieży maturalnej, w sumie prawie 185 tys. osób.

Reklama

Zanim zakwitną kasztany...

„Już za rok matura, za pół roku, już niedługo, coraz bliżej, już za chwilę!” - niedawno przy takich piosenkach bawili się tegoroczni maturzyści podczas studniówek. W maju trzeba będzie przystąpić do egzaminu dojrzałości...

Każdy chciałby zdać maturę; chciałby także znać odpowiedź na pytanie: co robić dalej w życiu? To wszystko można powierzyć Matce.

- Na Jasnej Górze prosiliśmy o Boże błogosławieństwo i opiekę Maryi na czas składania egzaminów maturalnych oraz o pomoc w rozeznaniu drogi życiowej - mówi Łukasz Pawłowski z Sosnowca. - W życiu każdego człowieka, tym bardziej młodego, pojawiają się chwile, w których trzeba podjąć ważne decyzje. Często wtedy poszukujemy autorytetu, by pomógł nam w dobrym wyborze. Wśród autorytetów są rodzice, nauczyciele, księża, jednak szczególnym punktem odniesienia jest zawsze Pan Bóg - mówi Ania Gryc, także z Sosnowca. - Dla mnie tegoroczna pielgrzymka była wielkim duchowym przeżyciem - stwierdziła Karolina Szlachta. Jej koleżanka Magda dodała, że było to bardzo osobiste spotkanie z Maryją, a także najwłaściwszy czas na rozpoznanie swojej drogi.

W młodych jest ogromne pragnienie przyjaźni z Chrystusem. Wypełnianie Jego przykazań pozwala odkrywać swoją godność i wartość. A Jasna Góra jest miejscem, gdzie przy sercu Matki lepiej można zrozumieć wolę Jej Syna. Jasnogórska Maryja jest Matką, której młodzi ludzie zawierzają ważne sprawy. Właśnie tutaj młodzi często biorą sobie do serca słowa bł. Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Tutaj też, w duchowej stolicy Polski, można odkryć choćby iskrę swojego życiowego powołania.

Swoje życie i posługę kapłańską zawierzył Maryi bł. Jan Paweł II. Wzorem wielkiego Polaka oddali się w opiekę Maryi tegoroczni maturzyści naszej diecezji, składając u Jej stóp młodość, czas egzaminów, bliższą i dalszą przyszłość. Wszystkim maturzystom życzymy darów Ducha Świętego i wszelkiej pomyślności na czas egzaminów i rekrutacji na wyższe uczelnie.

2013-03-13 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powierzają swoje życie Maryi

Niedziela lubelska 41/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

maturzyści

BPJG/Marek Kępiński

Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej

Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej

Jesienią na Jasną Górę pielgrzymuje kilka do kilkunastu tysięcy maturzystów z archidiecezji lubelskiej

W sobotę 24 września uczniowie ostatnich klas szkół średnich z Chełma, Krasnegostawu, Lublina, Świdnika i Turobina rozpoczęli 32. Pielgrzymkę Maturzystów Archidiecezji Lubelskiej nabożeństwem Drogi Krzyżowej, a zakończyli uroczystą Mszą św. z aktem zawierzenia Maryi. Ich koledzy z pozostałych miejscowości i dekanatów udadzą się do Jasnogórskiej Pani w dwóch kolejnych turach – 9 i 15 października. Tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się pod hasłem: „Idźcie i nauczajcie”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

2022-12-02 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Miejsca kultu religijnego są celem agresywnych ataków. Jak zapobiegać tym działaniom i chronić to, co ważne dla chrześcijan?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję