Reklama

Stanąć po stronie DOBRA

2013-03-25 12:11

Jadwiga Michalczyk
Niedziela Ogólnopolska 13/2013, str. 20

Wiemy dobrze, że w odwiecznie trwającej walce zła z dobrem my, katolicy, mamy stanąć po stronie dobra, świadczyć dobro i je pomnażać. Czy z tego zadania, stawianego przez wymogi naszej wiary, potrafimy się choćby zadowalająco wywiązać? Takie pytanie nasuwa się wtedy, kiedy konfrontujemy ideał z codziennością, zwłaszcza z tą, której doświadczamy jako nachalna i wielostronna propaganda świata bez Boga. Twierdząca odpowiedź wiąże się z podjęciem wysiłku zbliżania codzienności do ideału. Najpierw jednak trzeba ożywić swe siły aksjologiczne i posiąść umiejętność rozeznawania, co jest dobre, a co złe, by móc wybierać dobro. To nasz wybór jest punktem zwrotnym, ukierunkowującym nas na dobro lub zło. Doskonałą pomocą w dokonywaniu właściwych wyborów jest najnowsza książka abp. Stanisława Wielgusa pt. „Stanąć po stronie DOBRA”.

Książka jest wyborem wcześniej opublikowanych tekstów o misji kapłanów, ale skierowana jest nie tylko do kapłanów. Jej sensem jest uniwersalne przesłanie do współczesnego człowieka, który chce rozwinąć swoje człowieczeństwo. Jest owocem pięćdziesięcioletniej posługi kapłańskiej abp. Stanisława Wielgusa, ubogaconej pracą akademicką połączoną z pasterskim posługiwaniem i pełnieniem ważnych funkcji w hierarchii Kościoła. Dokumentuje to nota biograficzna wzbogacona licznymi fotografiami. Jednak najdoskonalszą rekomendację pracy autora stanowią słowa Benedykta XVI skierowane do jubilata, które potwierdzają nasze odczucia, że w pracach tych jest „wspaniałe objaśnianie filozofii chrześcijańskiej i wierność wobec Magisterium Kościoła”. Tego też potrzebują czytelnicy i słuchacze abp. Stanisława Wielgusa, którzy oczekują na głos pasterza pomagającego rozeznać współczesną sytuację. A rozeznanie to nie jest łatwe, bowiem - jak mówi autor - „w innej formie wkracza w życie narodów ten sam nienawidzący chrześcijaństwa ideowy bolszewizm” (s. 211). Dlatego pomoc pasterza, który przez dziesiątki lat kształcił i wychowywał inteligencję katolicką, a zarazem nie szczędził wysiłków, by w ekspresyjnej formie słownej wyrażać swe doświadczenia, przemyślenia i mądrość życiową, staje się rękojmią logicznej analizy rzeczywistości. Przy tym ukazuje dobro, które jest zasłonięte przez zamęt zalewających nas niczym fala tsunami nowych ideologii, napływających w tempie niepozwalającym na głębszą ocenę tego, co się dzieje. Zrozumienie podstaw owego „tsunami społecznego” należy do budowania swoistego systemu immunologicznego, chroniącego nas przed utratą najcenniejszych wartości rodzinnych, społecznych, narodowych i kulturowych.

Reklama

Książka jest rodzajem wypisów z tekstów opublikowanych wcześniej - w latach 2001-2011. Jej zasadnicza treść ujęta została w trzy części: „Współczesny kapłan w służbie Chrystusowi”; „Biskupie przesłanie do Braci Kapłanów”; „Współczesne zagrożenia ideowe”. Tę część zamyka nigdzie dotąd niepublikowany wykład na temat katolickiej nauki społecznej.

Publikacja, nasycona precyzją spostrzeżeń i bogactwem skojarzeń, zachęca i inspiruje, by stawać po stronie dobra.

Abp Stanisław Wielgus, „Stanąć po stronie DOBRA”, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, ul. Żeromskiego 4, 27-600 Sandomierz, tel. (15) 64-40- 400, e-mail: zamowienia@wds.com.pl, www.wds.pl

Tagi:
książka

Pierwszy na Księżycu

2019-07-16 11:47

wd
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 52

Tuż po filmie „Pierwszy człowiek” w reż. Damiena Chazelle’a pojawiła się książka Jamesa R. Hansena pod tym samym tytułem. Nieprzypadkowo: jej treść stanowiła podstawę scenariusza filmu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Cordes na ewangelizacji Bieszczadów: opowiadajcie o Bogu, poświęćcie Mu czas

2019-07-19 11:56

pab / Polańczyk (KAI)

– Opowiadajcie o Bogu, poświęćcie czas Panu Bogu. Czas to najcenniejsza rzecz, jaką mamy – mówił kard. Paul Josef Cordes do uczestników Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2019” (WEB). Były przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum odwiedził ewangelizatorów wraz z abp. Józefem Michalikiem. Obaj sprawowali Mszę św. w czwartek wieczorem w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku.

Karl-Michael Soemer/pl.wikipedia.org

Hierarchowie spotkali się z ewangelizatorami przed Eucharystią. Kard. Paul Josef Cordes uznał, że za rzecz bardzo ważną promowanie tego rodzaju wydarzeń, które głoszą Ewangelię również poza kościołem na ulicach.

Opowiedział o czasach z lat 80., kiedy kierował Międzynarodowym Ośrodkiem Młodzieżowym San Lorenzo w Rzymie. Mówił, że zawsze był zwolennikiem ewangelizacji ulicznej i zachęcał do niej młodzież. – Ale to nie wystarczy, że ja do tego zachęcam. Muszę pójść z nimi, żeby to potwierdzić i ich utwierdzić. Bardzo się bałem, było tam pełno ludzi – mówił.

Kard. Cordes przyznał, że początkowo się bał, że rozpozna go ktoś znajomy i powie: „on również trafił do tej sekty”. – Potem jednak byłem bardzo szczęśliwy, że mogłem dać takie świadectwo. Później kontynuowaliśmy tę samą misję z krzyżem Roku Świętego – opowiadał.

Były przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum podkreślił, że ewangelizacja jest bardzo ważnym dziełem, bo przypomina ludziom, że Bóg istnieje, żyje i działa. – Baliśmy się bardzo, ale to ważne, żeby się przełamać i dać świadectwo. Nie tylko wobec tych, których spotkaliśmy, dla nas samych to jest bardzo ważne. Dać świadectwo to znaczy potwierdź swoją wiarę. Czynisz coś dobrego dla Boga, dla ludzi, ale także żebyś swoją wiarę utwierdził – powiedział purpurat. Kardynał przypomniał słowa Benedykta XVI, który przestrzegał, że człowiek jest w ciągłym niebezpieczeństwie zapomnieć o Bogu. – Tutaj jeszcze widzę Pana Boga w kulturze, w relacjach międzyludzkich – powiedział odnosząc się do swoich wrażeń z Polski. – Zachowajcie to! Mówcie, opowiadajcie o Bogu, poświęćcie czas Panu Bogu. Czas to najcenniejsza rzecz, jaką mamy. Kiedy mamy wykreślić czas przeznaczony na jakiś cel, zawsze wykreślamy czas poświęcony Panu Bogu – zwrócił uwagę.

Kard. Cordes zaapelował, aby modlić się wspólnie w domu, bo jest to ogromnie ważne świadectwo wobec dzieci, zwłaszcza młodszych. – Biskupi afrykańscy mówili, że dziecko przyjmuje więcej wiadomości widząc rodziców, niż ich słysząc – wskazał.

Po spotkaniu abp Józef Michalik przewodniczył Mszy św. posłania, na zakończenie której ewangelizatorzy otrzymali krzyże. Eucharystię koncelebrował również kard. Cordes.

W homilii abp Michalik zachęcał obecnych, aby otaczali się właściwymi osobami, ponieważ otoczenie wpływa na nasze zachowania i możemy się zmienić na gorsze lub na lepsze. Zaznaczył przy tym, że w tym doborze nie wolno nikim gardzić.

Emerytowany metropolita przemyski zwracał uwagę, że świadectwo świeckich często mocniej przemawia do ludzi, ponieważ niektórzy na słowa księdza lub biskupa się zamykają.

– Nie trzeba narzucać, ale trzeba dać świadectwo z radości z tego, że jesteśmy blisko Pana i On jest blisko nas – powiedział.

Zaznaczył, żeby nie zrażać się upokorzeniami, ponieważ są one „zasługą na niebo”.

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów trwa od poniedziałku, jednak główne wydarzenia rozpoczynają się dzisiaj. Pierwsze dni ewangelizatorzy spędzili na rekolekcjach. Natomiast w piątek i sobotę ze specjalnym programem będą obecni na koronie Zapory Solińskiej. Z kolei w niedzielę zaplanowano projekt „Niebiańska plaża” na Cyplu w Polańczyku.

W piątek wieczorem ulicami Polańczyka przejdzie Droga krzyżowa, którą przygotowuje teatr uliczny działający przy Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży w Besku. Natomiast w sobotę w amfiteatrze odbędzie się Christo Dancing, który poprowadzi Dj Cristo.

W niedzielę o 13.00 Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku będzie przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Będzie ona transmitowana przez TV Polonia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem