Reklama

Niedziela Podlaska

Msza św. Krzyżma w Drohiczynie

„Aby dzięki kapłanom więcej ludzi pokochało Kościół…”

Większość pracujących i przebywających na terenie diecezji drohiczyńskiej kapłanów przybyła w Wielki Czwartek przed południem do katedry pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie, gdzie koncelebrowanej wraz z nimi Mszy św. Krzyżma przewodniczył bp Antoni Dydycz

Niedziela podlaska 15/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Ks. Artur Płachno

Podczas Mszy św. Pasterz diecezji poświęcił krzyżmo, oleje chorych i katechumenów

Podczas Mszy św. Pasterz diecezji poświęcił krzyżmo, oleje chorych i katechumenów

W miejsce homilii notariusz Kurii Diecezjalnej ks. dr Jarosław Rzymski odczytał przesłanie Episkopatu Polski do kapłanów, w którym hierarchowie Kościoła w Polsce podkreślili, że ludzie mają prawo oczekiwać postawy godnej kapłana, a godność, świętość i wierność mają być widoczne w człowieczeństwie, w ewangelicznym stylu życia, w kulturze słowa, a także w zewnętrznym sposobie bycia. Prosili, aby w Roku Wiary prezbiterzy powrócili do dnia świeceń, a wspominając go, na nowo rozpalili w sobie dar Boga, otrzymany przez nałożenie rąk, by „wielkodusznie podążać drogą wiary i jeszcze wyraźniej ukazywać radość i odnowiony entuzjazm”. Podkreślili też, że księża muszą „z pokorą uznać, że na dziejach kapłaństwa, podobnie jak na historii każdego człowieka, ciąży brzemię ludzkiej słabości będącej skutkiem grzechu pierworodnego”, a takie „opłakane sytuacje zdarzają się również w Kościele w Polsce, budząc niepokój i zamieszanie pośród wiernych”. Stwierdzili, że „odchodzą z Kościoła znani duszpasterze zarówno diecezjalni, jak i zakonni, kapłani młodzi tuż po święceniach i księża z dużym doświadczeniem duszpasterskim”. Krytykują media, że „grzech odejścia” ukazywany jest przez nie jako przykład odwagi, a jego „bohaterowie” znajdują się w centrum uwagi mediów. Biskupi ubolewają też, że „zanika poczucie winy i odpowiedzialności za kapłaństwo i powierzony lud Boży”, a wierność w kapłaństwie jest łaską, wyproszoną przez Jezusa i Ojca, za cenę Jego ofiary z życia, a dar kapłaństwa całkowicie przerasta człowieka. Przestrzegają oni przed przejmowaniem wzorców kapłana urzędnika, menadżera, organizatora akcji charytatywnych, a zachęcają do pogłębionego życia modlitwy. Zaapelowali także do kapłanów o świadectwo życia gdyż „przyprowadzimy do Boga naszych braci i siostry nie przez wielomówstwo i elokwencję, ale przez pokorne autentyczne ewangeliczne życie”.

Reklama

W Eucharystii polecono Bogu zmarłych ostatnio kapłanów, a szczególnie zmarłego przed tygodniem ks. prał Stanisława Kurka.

Po Eucharystii, w której wzięli udział także alumni, siostry zakonne, służba liturgiczna przybyła z całej diecezji oraz wierni z Drohiczyna, odbyło się spotkanie w auli seminaryjnej. Podczas niego poruszono bieżące spawy życia Kościoła. Świąteczne życzenia w imieniu prezbiterium diecezjalnego Księdzu Biskupowi złożył ks. prał. dr Jerzy Cudny - proboszcz z Jabłonny Lackiej. Podziękował on szczególnie Pasterzowi Kościoła drohiczyńskiego za wysiłki wprowadzania w komunię z Bogiem, a także za kapłanów, których przez lata swej posługi wyświęcił i przygotował do pracy duszpasterskiej. Życzył również wielu sił i radości w posługiwaniu pasterskim, przypominając jego zaangażowanie duszpasterskie, które staje się też powodem szykan. Dziękując za uczestnictwo bp. Dydycza w kapłańskich jubileuszach, przypomniał, że w tym roku on sam obchodzi złoty jubileusz - 50 lat od przyjęcia święceń. Bp Antoni złożył również życzenia księżom, aby radość wielkanocna pomnożyła wszelkie cnoty i łaski oraz aby dzięki ich życiu i pracy więcej ludzi pokochało Kościół.

Spotkanie zakończyła wspólna agapa z pieczonym barankiem w odnowionym staraniem ks. Mariusza Boguszewskiego i pobłogosławionym przez Księdza Biskupa refektarzu Wyższego Seminarium Duchownego.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Tydzień

Niedziela łódzka 13/2021, str. I

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień

Piotr Drzewiecki

Od nas zależy, czy Chrystus przeżyje swoją Paschę w nas

Od nas zależy, czy Chrystus przeżyje swoją Paschę w nas

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna najważniejszy tydzień w liturgii spośród innych 52 tygodni, dlatego też określamy go mianem „wielki”.

Cieplejszy powiew wiatru, początek wiosny, wierzbowe gałązki z baziami trzymane w wielu dłoniach – to zazwyczaj są obrazki, jakie łączymy z Niedzielą Palmową. Jak powiedziała jedna ze strykowskich parafianek: – To już przedsmak świąt. Od dzieciństwa pamiętam, jak czekałam na procesję z palmami i konkurs na najładniejszą, największą palmę.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję