Reklama

Niedziela w Warszawie

Bóg na liście przebojów, czyli debiuty 2013

„Trzecia Godzina Dnia”, „2Tm2, 3”, „Deus Meus” to tylko niektóre z zespołów tworzących nową jakość muzyki chrześcijańskiej. Koncert Debiuty odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia

Niedziela warszawska 15/2013, str. 1, 5

[ TEMATY ]

koncert

Archiwum www.koncertdebiuty.pl

Zespół „Nacinacze Sykomory”, Debiuty 2012

Zespół „Nacinacze Sykomory”, Debiuty 2012

Od niej wszystko się zaczęło - gdyby nie Monika, nie byłoby tych koncertów - mówi Michał Guzek, ze sklepu Chrześcijańskie „Granie”, jeden z głównych organizatorów Debiutów. Mowa o Monice Brzozie, jednej z najważniejszych postaci w dziele ewangelizacji Warszawy ostatnich lat. Dzisiaj - ponad dwa lata po jej śmierci, choć może należałoby powiedzieć „wejściu w Miłość”, jak napisała w swoim ostatnim liście - pamięć o niej jest żywa. Wydaje się też, że jej praca jeszcze nie dobiegła końca, jako że przyszło jej „patronować” tegorocznym Debiutom.

To właśnie m.in. z jej inicjatywy, na warszawskich Bielanach były organizowane koncerty zatytułowane Młodzi Benedyktowi XVI. „Gdy w 2010 r., po pięciu latach istnienia wydarzenia, wydawało się, że dotychczasowa formuła się wyczerpała, nie zamierzaliśmy niczego więcej organizować” - mówi Michał Guzek. - Wtedy jednak usłyszałem w radiu koncert zespołu «Love Story» i zmieniłem zdanie - uśmiecha się. Wystarczy już tylko dodać, że w tym roku Debiuty odbędą się w Dobrym Miejscu po raz trzeci i nic nie zapowiada, by był to ostatni taki koncert.

Muzyka „dobra”

Od pierwowzoru, jakim były koncerty Młodzi Benedyktowi XVI, Debiuty różni wiele: inna jest formuła koncertu, jego nazwa, założenia. Jedno pozostało jednak niezmienne - ewangelizacja. Choć ani tytuł, ani plakaty na to nie wskazują, to „jednym z założeń imprezy jest to, że młodzi śpiewają dla młodych o Bogu” - zaznacza Guzek. Nie chodzi o to, żeby ktoś chwalił koncert, pomysłodawców czy same zespoły. „On ma umacniać; czasami mówię, że po niektórych koncertach czuję się zdrowszy - dodaje organizator - Debiuty to właśnie jeden z takich koncertów”.

Można by jednak zaryzykować stwierdzenie, że w kwestii ewangelizacji organizatorzy (lub może raczej zespoły) sieją ziarno, a na to, co z niego wyrośnie, nie mają już wpływu. Bezpośredni wpływ mają jednak na promocję chrześcijańskiej muzyki albo po prostu muzyki „dobrej” - jak to określa Guzek - co jest również bez wątpienia kluczowym celem Debiutów.

Reklama

Chrześcijański Idol?

Niemniej sama nazwa - Debiuty - może być odrobinę myląca. Wśród wykonawców nie znajdzie się żaden przypadkowy zespół - dbają o to pilnie organizatorzy. Każdy z tegorocznych zespołów został już wcześniej w jakiś sposób wyróżniony. Pierwszy, który będzie można usłyszeć podczas koncertu to „Twoje Niebo” - zwycięzca ostatniego, XIX Festiwalu Hosanna organizowanego w Siedlcach. Kolejny - „Hiob” - został wyróżniony przez radiową Listę z Mocą ks. Jacka Miszczaka. Trzeci zespół czyli „Kuba Kornacki i Kanaan” wybrano przez głosowanie mailowe spośród wszystkich grup zgłoszonych do udziału w Debiutach. Nie zabraknie również występu zeszłorocznego laureata - „StronyB”.

Każdy z trzech zespołów konkursowych grających w niedzielny wieczór zostanie oceniony zaraz po swoim występie przez trzyosobowe jury, które wybierze zwycięzcę. Nie chodzi tu jednak o naśladowanie mainstreamowych programów telewizyjnych, a tylko o to, by pomóc zespołom rozwijać się pokazując im ich mocne i słabe strony. Na koniec głos będzie miała również publiczność, która przyzna swoją nagrodę.

Sama nagroda to jednak nie wszystko; zwycięzca będzie wspierany przez organizatorów przez cały rok - wypowiedziami w mediach, promocją płyt, etc., tak by świat chrześcijańskiej muzyki szybko nie zapomniał o laureatach Debiutów 2013.

Debiuty vol.1

O tym, że Debiuty się rozwijają świadczy nie tylko coraz większe zainteresowanie publiczności, której liczba przez pierwsze dwa lata wzrosła z kilkudziesięciu do dwustu osób (tegoroczna impreza ma już zapełnić Dobre Miejsce po brzegi). Bardzo ważnym wydarzeniem jest również wydanie płyty zawierającej utwory dziesięciu zespołów, które grały na dotychczasowych koncertach. Debiuty vol. 1 - jak został nazwany krążek - będą o tyle ciekawe, że znajdzie się na nich kilka piosenek, które dotąd nie trafiły na płyty; żeby wspomnieć choćby Wierność jest cudna grupy „Love Story”.

Reklama

Sama nazwa albumu zdaje się nieśmiało wskazywać na to, że na jednej płycie się nie skończy. Na razie jednak o wiele pewniejszy jest przyszłoroczny koncert, na którego finansowanie zostanie przeznaczony cały dochód ze sprzedaży płyt.

Jakkolwiek potoczą się losy Debiutów - niezależnie od tego czy będziemy mogli posłuchać jeszcze pięciu czy może pięćdziesięciu koncertów - jedno jest pewne: dzięki tej inicjatywie stało się już wiele dobrego. I to nie tylko w kwestii promocji muzyki chrześcijańskiej na wysokim poziomie, której nie powstydzi się żadna lista przebojów, ale też na polu ewangelizacji, która dzieki tego typu inicjatywom coraz śmielej i z większą mocą wychodzi poza mury kościołów: ot, choćby do radia.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Andrea Bocelli zaśpiewał dla rodzin

[ TEMATY ]

Kraków

koncert

Angela George / pl.wikipedia.org

Andrea Bocelli (2010 r.)

Andrea Bocelli (2010 r.)

Niezwykłe doświadczenie muzyczne spotkało tych, którzy przybyli w piątek wieczorem do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na koncert Andrei Bocellego pt. „Wielkie Misterium. Ewangelia Rodziny: szkoła człowieczeństwa dla naszych czasów”. "Jesteśmy rodziną i to, że jest to koncert dla rodzin w tak wyjątkowym miejscu i z takim artystą budzi niezapomniane wrażenia" - powiedziała jedna ze słuchaczek, Lucyna Pałasz, która na wydarzenie przyjechała z bliskimi aż z Wejherowa.

Zebrani w krakowskim sanktuarium na Białych Morzach nie kryli wzruszenia po koncercie. "Szczerze mówiąc za wiele nie powiem, bo jestem bardzo wzruszona. Mam ściśnięte gardło. To jest coś cudownego zobaczyć i usłyszeć na żywo artystę takiej klasy jak Andrea Bocelli" - przyznała Dorota Podstolak z Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję