Reklama

Teatralne rozważania wielkopostne w Nieszczycach

Już dziesiąty raz mieszkańcy Nieszczyc i okolicznych miejscowości zostali zaproszeni przez Teatr Na Końcu Świata, działającego przy Chobieńskim Ośrodku Kultury, na przedstawienie przygotowane z okazji Wielkiego Postu i świąt wielkanocnych. 23 marca w świetlicy wiejskiej w Nieszczycach gości przywitała kierownik kulturalno-wychowawczy Chobieńskiego Ośrodka Kultury Anna Czajkowska. Przybyło wielu gości na czele z bp. Markiem Mendykiem.

Tematem przedstawienia były rozważania dotyczące życia człowieka w świecie XXI wieku, jego miejsca i relacji z innymi. Na przedstawienie składały się cztery sceny. Każda z nich dotyczyła innego problemu, ale łączyło je cierpienie, w którym człowiek byłby zupełnie sam, gdyby nie Bóg. Bóg, który kocha człowieka i w przeróżny sposób daje o sobie znać. W scenie pierwszej „Dom pogodnej starości” wbrew przyjemnej nazwie okazuje się, że ludzie, mieszkając w tym domu, żadnej przyjemności nie zaznają, a wręcz poddawani są torturom fizycznym i psychicznym. Są bezbronni jak dzieci, ale czuwający Bóg przychodzi im z pomocą. W drugiej scenie „Wykształcenie a człowieczeństwo” została przedstawiona relacja takiego właśnie połączenia i jego zastosowania w rzeczywistości. Człowieczeństwo domaga się litości, zmiłowania, pochylenia się nad człowiekiem chorym bez względu na jego wiek. Natomiast wykształcenie dopatruje się opłacalności, korzyści i bezwzględnego sensu w działaniu. Czy jednak ta wykształcona mądrość w pewnych sytuacjach nie stanie przeciwko człowiekowi? Scena trzecia - „Jedność w rodzinie”. Rodzina, jak tysiące innych - z mamą, tatą i dziećmi. Rodzina szczęśliwa, żyje spokojnie, w dostatku, ale kiedy spotyka ich tragedia i w wypadku ginie ojciec, wszystko się zmienia. Matka musi dźwignąć wszystkie problemy, ale nie jest sama, bo ufa Bogu i doświadcza Jego miłosierdzia. Scena czwarta - „Godność ubóstwa” potwierdza powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Ludzie bezdomni okazują sobie szacunek, dbają o siebie i choć nie mają nic, nie złorzeczą, nie narzekają na los, nie przeklinają innych - zamożnych. Przyjmują z godnością swoją biedę i to wszystko, co przyniesie kolejny dzień. Dla nich Bóg to nie tylko słowo, wyraz. Dla nich Bóg to jedyne szczęście, którego nawet nie śmią pragnąć w swoim ubóstwie. Przedstawienie zostało oprawione piękną poezją pióra Krzysztofa Jelenia oraz muzyką i pieśniami w wykonaniu Ewy Gudowskiej i jej scholi z Grębocic. Widzowie w wielkim skupieniu, zamyśleniu i łezką w oku oglądają sceny tak dobrze im znane z życia. Aktorzy otrzymali ogromne brawa od publiczności, które długo nie milkły.

W przedstawieniu wzięli udział dzieci i młodzi: Natalia Kowynia, Dominika Kusowska, Katarzyna Chałoń, Maja Zagórska, Marcel Muzeja, Kamila Roskosz, Mateusz Gorzelnik. Dorośli: Elżbieta i Ryszard Bąk, Danuta i Henryk Kowynia, Olga Bobek, Elżbieta Banaszkiewicz, Helena Kobylańska, Jadwiga Wrębiak, Dorota Zarzycka, Dorota Irzyk, Łucja Peregrym, Robert Roskosz, Stefan Waściński. Oprawa muzyczna: Ewa Gudowska ze Scholą z Grębocic. Dekoracja: Dorota Zarzycka. Scenariusz i reżyseria - Łucja Peregrym. Nagłośnienie - Przemek Iwan.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

Argumenty zwolenników

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję