Reklama

W 3. rocznicę tragedii smoleńskiej

Jasna Góra modli się za ofiary katastrofy smoleńskiej

Obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbyły się na Jasnej Górze 7 i 10 kwietnia br. 7 kwietnia obecni byli bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej, wśród nich: Ewa Kochanowska, Zuzanna Kurtyka i Dorota Skrzypek z rodzinami. Mszy św. przewodniczył o. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu Paulinów. Zachęcił obecnych, aby oprócz pamięci o ofiarach, zachowali „w sercach i postawach to dziedzictwo, które po nich na tej ziemi zostało”. - Nasza pamięć i modlitwa to także troska o to, by poznać prawdę o tym wydarzeniu sprzed 3 lat, bo od tego zależy przyszły kształt naszej Ojczyzny - podkreślił o. Cichor. Rodziny ofiar przekazały jako wotum dla Maryi Jasnogórskiej pamiątki po swoich bliskich. Po Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert „Modlitwa i Pamięć”. Słowo wprowadzające skierowała do obecnych Zuzanna Kurtyka.

Mszy św. w intencji śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz wszystkich poległych w Smoleńsku w dniu 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia br., przewodniczył przed Cudownym Obrazem Matki Bożej metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Ksiądz Arcybiskup podkreślił w homilii, że wiara w Chrystusa „każe nam stanąć przy ołtarzu Ojczyzny, aby zapisać kolejną datę, stację modlitwy za ofiary Katynia z kwietnia 1940 r., jak również za ofiary Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r.”. - Ofiary Katynia świat miał zapomnieć albo nigdy się o nich nie dowiedzieć. Rodzinom ofiar odebrano prawo do prawdy, prawo do publicznej żałoby, do opłakiwania i przez wiele lat godnego upamiętnienia najbliższych. Abp Depo przypomniał, że - jak miał powiedzieć w planowanym w Katyniu wystąpieniu w dniu 10 kwietnia 2010 r. prezydent RP prof. Lech Kaczyński - „ziemia przykryła ślady zbrodni, a kłamstwo miało wymazać ją z ludzkiej pamięci”. Miał dalej stwierdzić, że „ukrywanie prawdy o Katyniu stało się jedną z fundamentalnych spraw polityki komunistów w powojennej Polsce, założycielskim kłamstwem PRL”.

Reklama

- Dzisiaj znów mamy zmagać się o prawdę w Europie, która przynosi nam nowomowę. Przykładem jest chociażby zastępowanie w dokumentach Trybunału Europejskiego słowa „krzyż” sformułowaniem „mocny znak zewnętrzny”, a „religii chrześcijańskiej” - „religią większościową w Europie”. Widzimy więc i słyszymy, że to, co powinno być budowaniem na prawdzie, przekształca się w ideologię wypierającą religię i tożsamość narodową, spychając ją do sfery subkultury - mówił abp Depo.

Po Mszy św. wierni przeszli pod Epitafium Smoleńskie na Jasnej Górze, aby złożyć hołd ofiarom. Odbył się Apel Poległych, zapłonęły znicze.

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie w spawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

2022-12-08 21:12

[ TEMATY ]

jubileusz

Radio Maryja

Bydgoszcz

PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja. W świątyni modliły się osoby duchowne, wśród nich założyciel i dyrektor rozgłośni – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Kustosz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, witając obecnych, słuchaczy i oglądających Telewizję Trwam, przypomniał, że Radio Maryja swój sygnał zaczęło najpierw nadawać w Toruniu i Bydgoszczy. – Tutaj wszystko się zaczęło. Biorąc udział, prawie co roku 8 grudnia w tych uroczystościach, zastanawiałem się, kiedy radio przyjedzie do naszej parafii. Dzisiaj jest ten pierwszy raz – mówił, zapraszając do modlitwy w intencji rozwoju rozgłośni i powstałych przy niej dzieł ewangelizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję