Stowarzyszenie „Domus Orientalis – Dom Wschodni” zorganizowało charytatywny koncert muzyczny, z którego całkowity dochód przeznaczony został na pomoc poszkodowanym w tegorocznej powodzi na Dolnym Śląsku.
Pomoc powodzianom zbiegła się ze sprowadzeniem do parafii św. Andrzeja Boboli w Nowosolnej odrestaurowanych organów. - Kiedy kilka tygodni temu sprowadzone zostały do naszej parafii organy, z lepszym brzmieniem i dyspozycją oraz profesjonalnym nagłośnieniem, zmówiliśmy się z tamtejszym organistą – Marcinem Madziałą, że musimy po wakacjach dać możliwość wysłuchania pięknych utworów klasycznych naszym parafianom i mieszkańcom. Ksiądz proboszcz Benedykt Węglewski, który jest otwarty na różne nasze pomysły, zasugerował nam, żeby to nie był tylko zwykły koncert, ale żeby wyszło z niego jakieś dobro. Zaproponowałam wtedy, żeby wesprzeć poprzez zbiórkę na koncercie Stowarzyszenie ks. Przemysława Szewczyka „Domus Orientalis – Dom Wschodni”. Stowarzyszenie to pomaga osobom w skrajnie trudnych sytuacjach, a w tym czasie szczególnie osobom poszkodowanym przez powódź – wyjaśnia ideę koncertu Agata Lewkowicz, pomysłodawczyni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na organach grał Karol Wiechno, pochodzący z rodziny muzyków młody utalentowany artysta. Z kolei Kamil Gruszczyński, absolwent dyrygentury i śpiewu na Akademii Muzycznej w Łodzi, wykonał klasyczne utwory swoim wyjątkowym basem przy akompaniamencie pochodzacej z Chin Rui Liu. Obydwaj artyści przygotowali przepiękny repertuar. W pierwszej części koncertu Karol Wiechno wykonał na organach utwory: Toccata d-moll BWV 565 - Jana Sebastiana Bacha, „Ave Maria” Franciszka Schuberta, „Alleluja” z Oratorium Mesjasz Georga Friedricha Haendla raz obój Gabriela – znany motyw z filmu „Misja” Enio Morricone. W drugiej części koncertu głosem basowym zaśpiewał Kamil Gruszczyński, przy fortepianie towarzyszyłą mu Rui Liu.
Artyści wykonali m.in. Arię Sarastro z opery „Czarodziejski flet” – „In deisen heiligen hallen…” Wolf ganga Amadeusza Mozarta, pieśń „Mów do mnie jeszcze” opus trzecie nr pierwszy oraz arię Skołuby z opery „Straszny Dwór” – „Ten zegar stary” Stanisława Moniuszki.
Na koniec koncertu
muzycznym upominkiem dla publiczności był „Panis Angelicus” Cesara Frencka.
Stowarzyszenie „Domus Orientalis – Dom Wschodni” działa na rzecz ludzi w kryzysie
i uchodźców wojennych.
Piotr Drzewiecki