Reklama

Ze świata

Unia Europejska - Ukraina

Trybunał za Julią Tymoszenko

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał aresztowanie byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko za niezgodne z prawem. - Jestem już wolna pod względem moralnym - napisała w oświadczeniu była szefowa ukraińskiego rządu. Przypomnijmy, że nowe ukraińskie władze po wygraniu wyborów oskarżyły ją o naruszenia prawa podczas zawierania z Rosją kontraktów gazowych. Ukraiński sąd skazał Tymoszenko w sierpniu 2011 r. na karę 7 lat więzienia.

Według Europejskiego Trybunału, ukraińskie władze złamały kilka artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W szczególności artykuł o prawie do wolności i bezpieczeństwa osobistego oraz o granicach stosowania ograniczeń prawnych. Władze UE wezwały Ukrainę „do gruntownego przemyślenia sytuacji Julii Tymoszenko”. Według strony ukraińskiej, orzeczenie ETPC nie jest prawomocne i strony mają 3 miesiące na odwołanie się.

Republika Środkowoafrykańska

Śmierć w obronie kościoła

Reklama

Kilka tygodni po przejęciu władzy przez rebeliantów na terenie całej Republiki Środkowoafrykańskiej wciąż dochodzi do napaści na ludność cywilną. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, tylko w ostatnich dniach w Bangi ofiarami zamieszek padło blisko 30 dzieci. Wśród rebeliantów znajdują się młodzi żołnierze, nawet w wieku 10 lat. Na południu kraju członkowie ugrupowania Seleka dopuszczają się licznych grabieży i porwań dla okupu. Miasto Bayanga całkowicie opustoszało, ponieważ jego mieszkańcy uciekli do lasów w poszukiwaniu schronienia. Z kolei na południowym wschodzie, w okolicach miast Ouango i Bangassou, zginęła grupa młodych ludzi, która broniła przed splądrowaniem lokalny kościół katolicki. W odwecie napastnicy zamordowali cywilów, podpalili kilka domów i ograbili świątynię.

Ludzie

Patriarcha Teodor II

Koptyjski patriarcha Aleksandrii Teodor (Tawadros) II domaga się od prezydenta Egiptu Mohameda Mursiego i jego rządu położenia kresu dyskryminacji chrześcijan.

Zwierzchnik prawosławnych Koptów przypomniał ataki, w których tylko w ostatnim miesiącu zginęło siedmiu chrześcijan. Skrytykował też władze państwowe, które wprawdzie złożyły kondolencje, ale to - zdaniem Teodora II - nie wystarcza. Winny one zapewnić równość wszystkim obywatelom, bo Koptowie należą do tkanki społecznej i do historii Egiptu tak samo, jak tamtejsi muzułmanie. Tymczasem są dyskryminowani. Nie pozwala im się na budowę kościołów, nie dopuszcza do wyższych stanowisk w państwie i w przedsiębiorstwach. Patriarcha Aleksandrii zwrócił uwagę, że taka sytuacja coraz częściej skłania koptyjskich chrześcijan do emigracji z Egiptu.

O przyszłym Papieżu

Wymarzony Papież

Reklama

Jak kard. Jorge Mario Bergoglio wyobrażał sobie przyszłego papieża? Trzy dni przed wyjazdem do Rzymu na konklawe rozmawiał o tym z o. Angelem Stradą, postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Josefa Kentenicha, twórcy Ruchu Szensztackiego.

Według o. Strady, kard. Bergoglio mówił, że nowy papież powinien być - po pierwsze - „człowiekiem modlitwy, głęboko zjednoczonym z Bogiem”, po drugie - powinien być „głęboko przekonany o tym, że Jezus jest Panem historii”, a po trzecie - powinien „być dobrym biskupem, czułym wobec ludzi i potrafiącym także budować jedność”. - W końcu powinien być zdolny do zreformowania Kurii - uważał kard. Bergoglio, który 13 marca 2013 r. sam został wybrany na papieża.

O. Strada ujawnił te informacje w rozmowie z Evangeliną Himitian, autorką książki „Francisco, el Papa de la gente” (Franciszek, papież ludzi).

Cudzysłów

Rodzina i wiara były najważniejszymi czynnikami, które pozwoliły przetrwać narodowi Bośni i Hercegowiny na bardzo trudnej i bolesnej drodze jego historii.
Kard. Vinko Puljić, metropolita Sarajewa

Krótko

Asyż jest nie tylko jednym z najbardziej wyjątkowych miast historycznych, ale także zasługuje na wdzięczność Żydów za uratowanie wielu ich rodaków przed 70 laty. Przypomniał o tym prezydent Izraela Szimon Peres w przemówieniu, w którym podziękował za przyznanie mu 1 maja honorowego obywatelstwa tego miasta oraz medalu pokoju. Dzień wcześniej przyjął go w Watykanie papież Franciszek.

Komisja Europejska zażądała od Polski zwrotu 79,9 mln euro z funduszy na rolnictwo. To kara za niewystarczające kontrole wniosków o unijne wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Szkocji autonomiczny rząd przeznaczy 500 tys. funtów w okresie dwóch lat na sfinansowanie wycieczek młodzieży szkolnej z klas maturalnych do muzeum obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.

Włochy mają nowy rząd. Na jego czele stanął Enrico Letta.

Beatrycze - królowa Holandii abdykowała. Następcą został jej syn Wilhelm Aleksander.

Premier Japonii złożył oficjalną wizytę w Rosji. To pierwsze od 10 lat spotkanie na tak wysokim szczeblu. Kością niezgody między obydwoma państwami są 4 wyspy na Oceanie Spokojnym, zajęte po II wojnie światowej przez ZSRR. Japonia domaga się ich zwrotu.

W Syrii dokonano nieudanego zamachu na premiera tego kraju. W pobliżu konwoju, którym się przemieszczał, wybuchła bomba. Zginęło 6 osób, w tym ochroniarz al-Halkiego.

W Irlandii, przy sprzeciwie konserwatystów, rząd zaaprobował nowe prawo, które zakłada m.in. zgodę na dokonanie aborcji w razie zagrożenia życia matki, a także w sytuacji rzeczywistego niebezpieczeństwa popełnienia przez nią samobójstwa.

W Bangladeszu podczas zawalenia się fabryki odzieży zginęło 400 osób.

W Somalii w 2011 r. klęska głodu zabiła 260 tys. osób, z czego połowę stanowiły dzieci poniżej piątego roku życia - wynika z najnowszego raportu. Wcześniejsze szacunki mówiły o 50-100 tys. zmarłych.

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Fundusz papieski wsparł ponad 2,5 tys. rzymskich ubogich

2021-08-04 15:57

[ TEMATY ]

Watykan

Halfpoint/fotolia.com

Ponad 2,5 tys. Rzymian wsparł utworzony rok temu przez Papieża Franciszka fundusz solidarności „Jezus Boski Robotnik”. Były to głównie osoby, które w wyniku pandemii straciły źródła dochodów. Ojciec Święty przeznaczył na pomoc dla nich milion euro, władze Rzymu i prywatne fundacje dołożyły pół miliona, a indywidualni darczyńcy ponad 200 tys. Wyniki funduszu zaprezentowano w siedzibie wikariatu diecezji rzymskiej.

Burmistrz Rzymu zaznaczyła, że dzięki inicjatywie Papieża powstał swoisty „spadochron”, który ocalił tysiące ludzi od gwałtownego upadku spowodowanego pandemią. Jej zdaniem fundusz stał się także skutecznym sposobem na uchronienie wielu osób przed konsekwencjami lichwy i przestępczości, która w takich wypadkach żeruje na ubogich. „Zrobiliśmy wiele, ale to dopiero początek. Skutki pandemii będą dawały o sobie znać jeszcze przez lata” – podkreśliła Virginia Raggi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję