Reklama

Niedziela Wrocławska

Wiedza i wartości

Po prezentacji na łamach wrocławskiej „Niedzieli” katolickich szkół ponadgimnazjalnych przyszedł czas, by postawić kolejny krok na edukacyjnej drodze i przedstawić ofertę, z jaką do przyszłych studentów wychodzi Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

Teologia akademicka obecna jest we Wrocławiu od ponad 300 lat. Wyraźnie widać jednak, że ta obecność to nie tylko historia, ale także dynamiczna współczesność. Odpowiadając na jej wyzwania, refleksja teologiczna obejmuje coraz to nowe obszary, a Papieska Uczelnia wciąż się rozwija.

Więcej możliwości

Reklama

Pierwszą dużą nowością było wprowadzenie od ubiegłego roku akademickiego nowego kierunku studiów na PWT - filozofii. To jednak nie koniec możliwości, jakie ostatnimi czasy pojawiają się na uczelni. Z początkiem czerwca rozpoczyna się rekrutacja na studia dzienne z pedagogiki. PWT chce dotrzeć do tych, którzy w przyszłości mają zamiar zajmować się wychowaniem, nauczaniem, pracą z rodzinami, czy opieką nad osobami starszymi, a bliskie im są wartości chrześcijańskie. To będzie bowiem wyróżniało pedagogikę studiowaną na PWT od podobnych kierunków na innych uczelniach: głęboka wiedza wpisana w system nieprzemijających wartości. Droga takiego kształcenia jest otwarta także dla tych, którzy skończyli już studia, ponieważ Papieska Uczelnia prowadzi szereg studiów podyplomowych, a od tego roku akademickiego otwiera kolejne: Studium Psychoterapii. Nieustannie poszerzana oferta kształcenia, to w efekcie także więcej możliwości późniejszego zatrudnienia. Już teraz absolwentów PWT można spotkać realizujących się zawodowo w różnych miejscach. Ks. prof. dr hab. Andrzej Tomko, rektor uczelni, podkreśla: Myślę, że w sposób szczególny nasza uczelnia zasłużyła sobie na to, iż absolwenci, którzy stąd wychodzą, odnajdują się wyśmienicie nie tylko w katechezie, ale i w innych obszarach społeczeństwa; są chwaleni, prezentują pewien profil moralny.

Nowatorskie pomysły

Papieska Uczelnia coraz odważniej prowadzi również działania promocyjne. Profil na Facebooku ma coraz więcej fanów, strona internetowa tętni życiem, w coraz to nowych kierunkach rozchodzą się ciekawe materiały promocyjne, a z końcem kwietnia cały Ostrów Tumski przybrał uczelniane - bordowo-kremowe barwy. To ostatnie za sprawą łącznie 120 m2 powierzchni, na której uczelnia prezentuje swoje kierunki i zachęca: dołącz do nas! To pierwsze w historii PWT tego typu przedsięwzięcie, podobnie jak zorganizowane w tym roku Drzwi Otwarte „Tylko dla orłów”, połączone z inauguracją cyklu „Fides et Ratio-Junior”. Dwie edycje Drzwi Otwartych zgromadziły na PWT ponad 100 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy poznawali uczelnię od środka, rozwiązując łamigłówki podczas gry terenowej, aktywnie uczestnicząc w wykładzie akademickim czy też poznając tajemnice Ostrowa Tumskiego. Przed organizatorami jeszcze trzecia, ostatnia edycja - 16 maja. By wziąć w niej udział, należy wysłać zgłoszenie drogą mailową na adres: promocja@pwt.wroc.pl.

Spojrzenie w przyszłość

Środowisko akademickie PWT nie zamierza jednak spocząć na laurach, dlatego aktywnie kształtuje swoje „dzisiaj”, z nadzieją wyglądając stojącego już niemal w drzwiach swego „jutra”. W tym celu wciąż mocno akcentuje swoją obecność nie tylko we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Przybywają tu bowiem studenci również z innych diecezji, a także zza granicy. Potężny zasób kadry naukowej, wspaniali studenci - to ogromny potencjał - zaznacza ks. rektor Andrzej Tomko, opowiadając o planach na przyszłość - chcemy ten potencjał ukierunkować, jednym z pomysłów jest przekształcenie Papieskiego Wydziału Teologicznego w Papieską Akademię Teologiczną. Są to plany bardzo wyraźne, podjąłem już w tej sprawie rozmowy z kard. Zenonem Grocholewskim, prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej. Wśród wielu zmian, jakie zaszły i wciąż zachodzą na PWT, niezmienne pozostaje ukierunkowanie uczelni ku Bogu oraz to, że dzięki temu ukierunkowaniu Papieski Wydział Teologiczny pełni we wrocławskim środowisku akademickim rolę integrującą w wymiarze duchowym i interdyscyplinarnym.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tornister Pełen Uśmiechów

Niedziela przemyska 37/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

szkoła

Caritas

Aneta Kamieniecka

Abp Celestino Migliore pośród dzieci, tornistrow i uśmiechów

Abp Celestino Migliore pośród dzieci, tornistrow i uśmiechów

W Przemyślu, w ostatnią niedzielę sierpnia, odbył się VII finał Ogólnopolskiej Akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” organizowanej przez Caritas Polska. Do rąk dzieci i młodzieży z ubogich i wielodzietnych rodzin podczas pikniku charytatywnego trafiło 8 tys. szkolnych wyprawek.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo wiary - Piesza Pielgrzymka Arch. Gnieźnieńskiej

2021-08-05 18:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Gniezno

BPJA

- Pielgrzymki piesze są wielkim świadectwem wiary i miłości. One uświadamiają nam jak ważne jest osobiste przylgnięcie do Chrystusa - powiedział na Jasnej Górze Prymas Polski. Abp Wojciech Polak witał pielgrzymów arch. gnieźnieńskiej, którzy pieszo i na rowerach dotarli do Sanktuarium.

- Myślę, że ci, którzy przeżywają dzisiaj różne kryzysy, są zgorszeni, zawiedzeni Kościołem, ale też przeżywają osobiste problemy, w tym świadectwie wiary pielgrzymów mogą znaleźć odrodzenie – mówił Prymas Polski.

CZYTAJ DALEJ

„Migotanie komór” – nowy zbiór opowiadań bp. Nitkiewicza

2021-08-05 19:24

[ TEMATY ]

książka

bp Krzysztof Nitkiewicz

diecezja sandomierska

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

„Migotanie komór”, to drugi zbiór opowiadań, biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który został wydrukowany nakładem Wydawnictwa Buk. Opowiadania, których bohaterem jest bp Bernard Włóczyński, posługujący w diecezji rzymkowieckiej, są kontynuacją książki pt. „Klucz do serca biskupa”, wydanej w ubiegłym roku.

Książka pt. „Migotanie komór” powstała w trudnym okresie pandemii związanej z koronawirusem. Kilkadziesiąt jej stron biskup napisał w listopadzie ubiegłego roku w sandomierskim szpitalu, do którego trafił z powodu zakażenia się wirusem COVID-19. Znajduje się w niej 15 opowiadań, które opisują duszpasterskie, detektywistyczne i ojcowskie zaangażowanie bp. Bernarda Włóczyńskiego w diecezji rzymkowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję