Reklama

Sięgać po najlepsze wzory

Niedziela Ogólnopolska 24/2013, str. 7

W niedzielę 14 kwietnia 2013 r., dzięki uprzejmości księdza kapelana Grzegorza Piątka SCJ, spotkaliśmy się z kard. Stanisławem Nagym SCJ. Służyliśmy mu podczas prywatnej Mszy św., którą sprawował w kaplicy domu zakonnego Księży Sercanów w Krakowie. Po Eucharystii przeprowadziliśmy z Księdzem Kardynałem krótki wywiad dla „Niezwykłej Szkoły” - gazetki Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Interesowało nas postrzeganie przez Księdza Kardynała roli i funkcji niższych seminariów duchownych w strukturze Kościoła. Nasze pytania wynikały z faktu, że rozmawialiśmy z absolwentem i byłym rektorem Niższego Seminarium Duchownego Księży Sercanów. Oto zapis naszej rozmowy:

- Księże Kardynale, jak wiemy, jest Ksiądz absolwentem Niższego Seminarium Duchownego - szkoły takiego typu, do jakiej my teraz uczęszczamy. Jak Ksiądz ocenia konieczność istnienia takich instytucji w Kościele, czy są one potrzebne w jego strukturze?

- Może nie są konieczne, ale na pewno bardzo potrzebne. Potrzebne są dzisiaj młodemu człowiekowi, żyjącemu w zsekularyzowanym świecie, pomagając mu odkryć jego tożsamość. Obecnie jest wiele zagrożeń, niebezpieczeństw, seminarium pozwala bronić się przed nimi. Młody człowiek może w nim odkryć prawdziwe wartości, znaleźć Boga.

- Mamy szczęście, że mogliśmy się spotkać z Księdzem Kardynałem...

- Tak, gdyż wiek nie pozwala mi już często odbywać takich spotkań.

Reklama

- Bł. Jan Paweł II cytował kiedyś przysłowie: „Z kim przestajesz, takim się stajesz”.

- Jan Paweł II udowodnił swym życiem, że to stwierdzenie jest prawdziwe. Nawet w chwilach, gdy był słaby, gdy brakowało mu sił, zawsze to pokazywał. Powinniśmy brać z niego wzór!

- Czego Wasza Eminencja życzyłby alumnom naszego Niższego Seminarium Duchownego?

- Idźcie tą drogą, dążcie do kapłaństwa, które jest wyzwaniem, a zarazem wspaniałą przygodą dla człowieka. Trzeba się przygotować do tego, żeby dobrze przeżyć życie.

Byliśmy bardzo wdzięczni kard. Nagyemu za rozmowę z nami, pomimo wspomnianych trudności związanych z wiekiem. Dziękujemy Panu Bogu za to, że pozwolił nam się spotkać i choć chwilę obcować z tak wyjątkowym Człowiekiem, który - zapatrzony w niebiańskie wzory - zawsze ufał Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Pamiętamy w modlitwie o wielkim Kardynale, a jednocześnie zapraszamy wszystkich młodych w progi częstochowskiego Niższego Seminarium Duchownego, by mogli odkryć swoją drogę, rozpocząć własną przygodę.

Niższe Seminarium Duchowne - Liceum Ogólnokształcące, ul. Piotrkowska 17, 42-200 Częstochowa, tel. (34) 324-11-09, fax (34) 324-55-94, www.nsd.niedziela.pl, e-mail: nsd@niedziela.pl

2013-06-10 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Anielska podróż do Betlejem” - adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych

2022-11-25 20:38

[ TEMATY ]

Kraków

adwent

Karol Porwich/Niedziela

„Anielska podróż do Betlejem” to adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych. O tym, jak stawać się aniołami na co dzień w każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 z dziećmi rozmawiał będzie ks. Dariusz Chrostowski, duszpasterz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Rekolekcje są dopełnieniem materiałów przygotowanych przez Wydawnictwo św. Stanisława BM.

W każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 będzie można spotkać się na kanale You Tube Archidiecezji Krakowskiej i platformie Spotify, aby razem z dziećmi podsumować to, jak udało się przeżyć kolejne tygodnie oczekiwania na Boże Narodzenie.

CZYTAJ DALEJ

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Aleksandryjska

Wikipedia

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

O jej życiu wiemy głównie z przekazów i legend. Jedna z nich mówi, że podczas święta ofiarnego dla jednego z rzymskich bóstw swoją elokwencją wprawiła w zakłopotanie cesarza Maksencjusza. Zdenerwowany cesarz kazał wezwać na dwór 50 filozofów i mistrzów retoryki, aby ci dyskutowali z młodą chrześcijanką na temat religii bóstw rzymskich i chrześcijaństwa. Legenda mówi, że Katarzyna z takim mistrzostwem i w tak przekonywujący sposób zaprzeczała argumentom mędrców, że w efekcie wszyscy przeszli na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję