Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Najistotniejszą sprawą jest wiara

Warto w Roku Wiary uświadomić sobie, że wiara to nie tylko uwierzenie, czyli przyjęcie prawdy o Bogu, ale to nade wszystko spotkanie z osobowym Bogiem, zawierzenie Mu, podjęcie trudu dochowania Mu wierności w życiu codziennym. I tego uczymy się, patrząc na życie błogosławionych i świętych, którzy już cieszą się ostatecznym owocem swojej wiary - mówił bp Tadeusz Rakoczy w homilii 2 czerwca na Kaplicówce. Wtedy miała miejsce kolejna diecezjalna pielgrzymka ku czci św. Jana Sarkandra.

Spod kościoła parafialnego Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie o 10.30 wyruszyła procesja z relikwiami św. Jana Sarkandra. Po dotarciu na Kaplicówkę o godz. 11 bp Rakoczy wraz z bp. Piotrem Gregerem, ks. inf. Władysławem Fidelusem i innymi kapłanami odprawił uroczystą Eucharystię odpustową.

Bp Rakoczy skoncentrował się w homilii wokół tematu wiary, omawiając ją w kontekście czytanej w tym dniu Ewangelii ukazującej wiarę setnika - poganina, który posłał żydów, alby poprosili Jezusa o uzdrowienie sługi. - Szokująca jest wiara setnika. On myśli w kategoriach żołnierza. Traktuje Jezusa jak dowódcę, którego rozkaz będzie natychmiast spełniony, o ile Jezus wyda taki rozkaz. Jezus chwali tę wiarę. Ona uznaje moc Jezusa - podkreślił. Zauważył, że obecnie świat przeżywa kryzys wiary. Mało ludzi udaje się po pomoc do Chrystusa, gdy przeżywają jakieś trudności typu bezrobocie, choroby, rozpad małżeństwa. A jeszcze obwiniają Boga o to i buntują się. Zanika wiara ludzi ochrzczonych, którzy wykorzystują środki przekazu. Hierarcha przytoczył wypowiedź bł. Jana Pawła II dotyczącą świadectwa męczenników, które jest dla ludzi wyzwaniem, wzywa do zastanowienia, nawet zawstydza. Nawiązał do życia i wiary św. Jana Sarkandra: - Św. J. Sarkander uczy nas mądrości życia polegającej na zachowaniu właściwej hierarchii wartości. Dla człowieka stworzonego przez Boga na obraz i podobieństwo Boże najistotniejszą sprawą jest wiara, a więc poręka naszego zbawienia. Ordynariusz, nawiązując do wypowiedzi Benedykta XVI, podkreślił też, że do osobistej więzi z Chrystusem potrzebne jest zaufanie. Ono jest istotne w kontekście wiary, która powinna być żywa i stawiać w centrum Chrystusa: - Ufność jest jakby ubezpieczeniem się u Boga, który z największego zła może wyprowadzić dobro. Wierzący, ufając Chrystusowi, może z Nim kroczyć po wzburzonym morzu, a bez zaufania stajemy się ludźmi małej wiary. Naturalnym środowiskiem wiary jest Kościół Chrystusowy. Kościół jest nie tam, gdzie się organizuje, rządzi, tylko w tych, którzy wierzą i w nim przyjmują dar stający się dla nich życiem. Kościół jest więc miejscem przyjmowania daru wiary. Przeciwstawienie Chrystusa Kościołowi oznacza odcięcie wiernych od źródła i ostoi wiary - zauważył. Biskup zaapelował do rodziców: - Najistotniejszą potrzebą jest odnawianie wiary u dorosłych tak, aby przekazywali ją młodym pokoleniom. Drodzy rodzice, proszę was, abyście w Roku Wiary pogłębili ją i podsycali płomień wiary w waszych rodzinach - mówił. Zaapelował też do kapłanów, by budzili wiarę w uśpionych i zobojętniałych sercach.

Reklama

Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem przed Najświętszym Sakramentem. Zgromadziła licznych pielgrzymów z różnych zakątków diecezji. Wśród nich znaleźli się kapłani, w tym 8 neoprezbiterów, osoby konsekrowane, klerycy, ministranci, poczty sztandarowe, dzieci pierwszokomunijne, osoby w strojach regionalnych, strażacy, bractwo św. Jakuba.

O godz. 17 w świątyni parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie wierni (podobnie jak w innych kościołach diecezji) włączyli się w godzinną adorację Najświętszego Sakramentu, do której papież Franciszek wezwał cały Kościół. Natomiast o godz. 19 na Kaplicówce odbyło się kolejne nabożeństwo pompejańskie 2. cyklu, które zakończyła Eucharystia o godz. 21.

2013-06-11 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Nim nasza nadzieja

Tak bardzo potrzebujemy nadziei, bardziej niż kiedykolwiek przedtem. Nadziei, która obroni nas przed lękiem o przyszłość. Człowiek wierzący wie przecież, że nic nie może się zdarzyć bez woli Bożej. Może to czas, by się zastanowić, co Bóg chce nam powiedzieć w zaistniałej sytuacji…

Jedni się martwią, czy ich zakład pracy przetrwa, czy będzie do czego wracać... Ktoś znajomy zachorował, ktoś ma w rodzinie pielęgniarkę i się o nią niepokoi... Pandemia COVID-19 odbija się szerokim echem w życiu każdego i dotyczy nas coraz bardziej bezpośrednio. Obserwujemy w mediach ludzkie tragedie, przerażające statystyki, ale widzimy też ludzką determinację i chrześcijańską sprawność. Na widok Najświętszego Sakramentu, którym kapłani błogosławią przed drzwiami kościołów, a we Włoszech nawet na ich dachach i tarasach – ludzie klękają i się żegnają. Tak zwykła i pobożna postawa jest wyrazem ich wiary i trwogi. Panika, obawy jakby ustępują. W tym przyklęknięciu i żegnaniu się są ufność i nadzieja, które biorą górę nad niepokojem i strachem.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest on zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec i zapalił na nim pierwszą świecę, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję