Reklama

Niedziela Przemyska

Niech żyje Jezus!

Niedziela przemyska 24/2013, str. 8

[ TEMATY ]

jubileusz

www.strazhonorowa.pl

W Krakowie, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, 13 marca rozpoczęliśmy Rok Jubileuszowy 150-lecia powstania Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Każdy jubileusz jest darem, ale i zobowiązaniem. Tym bardziej, że w tym dniu nasze dziękczynienie zbiegło się z konklawe, które wybrało papieżem kard. Jorge Mario Bergoglio. Podczas swojego pierwszego wystąpienia Papież Franciszek zaapelował: „A teraz zacznijmy tę wspólną drogę biskupa i ludu, drogę Kościoła Rzymu, który przewodzi w miłości wśród wszystkich Kościołów. To droga braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania”.

Kiedy Jezus zawisł na krzyżu i umarł dla naszego zbawienia, ostatnia rana, która mu została zadana, to przebicie Jego Serca. Ta rana pozostaje na zawsze otwarta dla nas, byśmy przez nią doświadczali dobroci Jego Serca. Jezus nam usłużył, wydając swe Ciało i przelewając swoją Krew za nas. W Eucharystii pozostaje z nami jako Emmanuel - Bóg z Nami, aby nam usłużyć, byśmy stali się uczestnikami Uczty Niebieskiej. Pochyla się do naszych stóp, by nie tylko nam obmyć nogi, ale by uczynić nas także uczestnikami Swego Życia. Ale nie zawsze Jego dzieci potrafią to dostrzec. Sam Jezus, objawiając się św. Marii Małgorzacie Alacoque, wypowiedział znamienne słowa: „Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że niczego nie oszczędziło aż do wyczerpania i wykończenia się, by im dać dowody swej miłości. A w zamian od większości ludzi doznaje tylko niewdzięczności przez ich nieuszanowania i świętokradztwa, przez oziębłość i pogardę, z jaką się odnoszą do Mnie w Sakramencie Miłości”. Zawsze kiedy człowiek odchodzi od Boga i oddaje się jedynie troskom doczesnym, jego serce popada w ruinę. Nasze serce karłowacieje, staje się pochylone ku sobie, pozostaje skręcone w sobie, gdy stawiamy w centrum siebie, swoją wolę, a ludzi i wszystko inne traktujemy jako środki do realizacji naszych celów. Skręcone w sobie serce ma coś wspólnego z piekłem, bo pozostaje w osamotnieniu i rozpaczy.

Reklama

Stając pod krzyżem na początku każdej Najświętszej Ofiary, mamy być wpatrzeni w Boże Serce, które daje się nam w Najświętszej Eucharystii. Św. Józef Sebastian Pelczar pisze: „Przedstawiaj sobie, że twoje serce jest niejako żłóbkiem betlejemskim, a w nim Pan Jezus zawsze chce przebywać i być przedmiotem nieustannej i gorącej miłości. A więc otwórz Mu swe serce na oścież, aby On żył w tobie przez łaskę uświęcającą (…) i po Komunii Świętej, usuwaj się w głębię serca i tam adoruj, dziękuj, błagaj i przepraszaj”.

Nasze serca, włączone w chrzcie świętym w życie Boże, dzięki Duchowi Świętemu, dzięki przebywaniu na adoracji naszego Pana, stają się dopiero zdolne do służenia i ofiary, i dawania świadectwa pośród ucisków i trudności. Tutaj uczymy się być zawsze gotowymi na spotkanie z Panem, i tu poznajemy swoje prawdziwe imię, o którym można zapomnieć, ale o którym nie zapomni nigdy Bóg. W Jezusie jesteśmy synami i córkami umiłowanymi przez Ojca. O Tym, że nie są to puste słowa, świadczy Jezus na krzyżu, oddając za nas Swoje życie. Jeśli naprawdę spotkaliśmy, poznaliśmy prawdziwego Boga, to ludzie powinni zauważyć to znamię w naszym podejściu do wyznawanej wiary w obecność Jezusa w Eucharystii.

Miesiąc czerwiec dla Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa i wszystkich czcicieli Najświętszego Serca Jezusa niech stanie się szczególnym zaproszeniem, by przyzywać Ducha Świętego, który jest źródłem i stróżem Bożego życia w nas, w naszych rodzinach i Ojczyźnie. Niech poprzez śpiew Litanii do Najświętszego Serca Jezus wprowadzi nas w głębiny Swojego Serca i wzbudzi pragnienie odwzajemnienia, czyli odpowiedzi na Jego miłość. Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa, jeśli będzie dobrze przez nas praktykowane, doprowadzi każdego do bliskiej relacji z Jezusem. Szczytem Kultu Najświętszego Serca Jezusa jest Eucharystia - obecność Pana. Wszystkie praktyki związane ze wspomnianym kultem dobrze praktykowane prowadzą nas do spotkania z miłującym Sercem Jezusa w Eucharystii. Niech w naszych czytankach czerwcowych z racji Jubileuszu pojawi się uwrażliwienie na miłość, cześć i wynagrodzenie temuż Sercu i przybliżenie założeń Arcybractwa Straży Honorowej. Obraz Serca Jezusa winien być dla nas przynagleniem, zaproszeniem do poznania Osoby Jezusa i wchodzenia z Nim w zażyłe więzi. Jego Serce płonie do nas miłością, pomimo że nasze grzechy są cierniami, które Je ranią. Bóg daje nam każdego dnia wiele prezentów, ale najważniejszy powtarza się jak refren w całym Piśmie Świętym: „Jestem pośród was”.

Reklama

* * *

Informacje dla Wspólnot Arcybractwa Straż Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w archidiecezji przemyskiej:

1. XXVIII Ogólnopolska Jubileuszowa Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Jasna Góra, 15-16 czerwca (program na: www.strazhonorowa.pl)

2. Dzień skupienia w Jarosławskim Opactwie, 21 czerwca (piątek). Początek o godz. 9, zakończenie Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15. Podczas dnia skupienia odbędzie się spotkanie z zelatorami w celu przygotowania Jubileuszu 150-lecia powstania Arcybractwa, który nas zgromadzi w bazylice katedralnej 14 września br. Szczegółowy program zostanie przesłany w odpowiednim terminie.

3. Jubileusz - dar i zobowiązanie

Dziękujmy za ten czas łaski od Pana i trwajmy we wzajemnej miłości. Módlmy się za siebie nawzajem, abyśmy umieli dobrze spełnić wolę Pana.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100-lecie lubaczowskiego liceum

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie 8 czerwca br. obchodziło uroczyście swoje 100-lecie. Funkcjonowanie szkoły nierozerwalnie związane jest z historią parafii pw. św. Stanisława BM. Jej wikariusze mieli duży wkład w organizację szkoły średniej w okresie międzywojennym. Byli i są katechetami w LO. Uczniowie i nauczyciele rozpoczynali matury, rok szkolny i jego zakończenie Mszą św. w tej świątyni. Do niej wstępowali i wstępują codziennie na modlitwę, idąc czy wracając ze szkoły. Tu świętowano jubileusze, poświęcenie sztandaru, rocznice, ważne wydarzenia. Tak było i tym razem.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Abp Grzegorz Ryś o św. Mikołaju

2022-12-06 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Życzę wam, drogie dzieci i wam drodzy dorośli, żeby wasze przychodzenie do Kościoła uczyniło z was dobrych ludzi tak, jak to przychodzenie Mikołaja do Kościoła uczyniło go dobrym człowiekiem, i to znacznie wcześniej niż został biskupem – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję