Reklama

Niedziela Częstochowska

Zjednoczeni przez św. Jana Berchmansa

Blisko 1000 ministrantów i lektorów wzięło udział w II Pielgrzymce Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie. Pielgrzymka, która miała miejsce 15 czerwca, połączona była ze 125. rocznicą kanonizacji św. Jana Berchmansa - jezuity, patrona ministrantów i lektorów.

Pielgrzymi-naśladowcy

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, nowo mianowany ordynariusz diecezji rzeszowskiej. W homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że „ministrant to człowiek Eucharystii, który kocha Jezusa Eucharystycznego, i tę miłość objawia szacunkiem, właściwym zachowaniem w świątyni”. Bp Wątroba przypomniał, że „bycie blisko Eucharystii zobowiązuje”. Zaapelował do ministrantów, by naśladowali życie św. Jana Berchmansa.

Reklama

- Jesteśmy tu po to, by nauczyć się od naszego Patrona, że „najdoskonalszą rzeczą jest zacząć od najmniejszych rzeczy” i wytrwałości w czynieniu rzeczy ważnych, jaką jest służba ministrancka - podkreślał jeden z uczestników pielgrzymki.

Na spotkanie LSO złożyły się świadectwa, modlitwy i koncerty uwielbienia przygotowane przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Uczestnicy pielgrzymki mieli także możliwość spowiedzi i modlitwy przy wystawionych relikwiach św. Jana Berchmansa. Odbył się również mecz piłkarski księża - ministranci.

- W Roku Wiary bardzo pragnąłem, aby to spotkanie odbyło się przy relikwiach św. Jana Berchmansa, by ministranci i lektorzy poznali swojego głównego patrona oraz wzorowali się na nim w tych „małych rzeczach”, jakimi są: wierność służbie przy ołtarzu oraz mężne wyznawanie wiary - mówił podczas pielgrzymki ks. Bogumił Kowalski, proboszcz parafii w Gorzkowie-Trzebniowie i od lat wierny czciciel św. Jana Berchmansa.

Kult św. Jana Berchmansa

Reklama

Ks. Kowalski, obejmując parafię w Gorzkowie-Trzebniowie, nie przybył do niej sam, ale ze swym ukochanym świętym - Janem Berchmansem, który to decyzją ówczesnego metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka stał się jej patronem. Większość wiernych po raz pierwszy usłyszała o Świętym, wiele osób z trudem nawet wymawiało jego nazwisko. Nic dziwnego, bowiem oznaki kultu św. Jana Berchmansa w diecezji częstochowskiej pojawiły się dopiero w 2005 r. - w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Janowie k. Częstochowy. Wówczas to z postacią Świętego zetknął się ks. Bogumił Kowalski, w tamtym czasie wikariusz parafii w Janowie. 4 grudnia 2007 r. w Leśniowie podczas adwentowego Dnia Skupienia dla Ministrantów i Lektorów poświęcony został obraz św. Jana. W dniach 16-21 sierpnia 2008 r. pielgrzymkę do grobu swojego patrona, znajdującego się w kościele św. Ignacego Loyoli w Rzymie, odbyli ministranci i lektorzy janowskiej parafii. W pielgrzymce m.in. udział wzięli laureaci dekanalnego konkursu z wiedzy o św. Janie Berchmansie, zorganizowanego w ramach obchodów 120. rocznicy kanonizacji Świętego przez ks. Bogumiła Kowalskiego - ówczesnego regionalnego duszpasterza liturgicznej służby ołtarza dekanatów koziegłowskiego, żareckiego i olsztyńskiego. „Przez cały rok nasza wspólnota poznawała zasady życia naszego patrona, m.in.: «mało mówić, dużo czynić» oraz «kto nie docenia modlitwy, nie wytrwa w pobożności». Teraz mogliśmy uczestniczyć we Mszy św. przy jego grobie i wspólnie odmówić Różaniec, z którą to modlitwą Święty nigdy się nie rozstawał” - pisał po powrocie z pielgrzymki animator Marcin Motłoch z Janowa. Niedługo później, w dniach 9-11 listopada 2008 r. odbyła się pielgrzymka do Diest w Belgii - rodzinnego miasta św. Jana Berchmansa, w którym przyszedł na świat 13 marca 1599 r. 6 lutego 2009 r. w Kolegium Ojców Jezuitów w Krakowie nastąpiło przekazanie relikwii św. Jana dla ministrantów i lektorów z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Janowie. Dzięki ofiarności Rodziców ks. Bogumiła Kowalskiego, a także pań: Zofii Bugaj i Alicji Siółko został zakupiony relikwiarz do przechowywania relikwii św. Jana Berchmansa. 28 lutego 2009 r., podczas comiesięcznej adoracji przed Najświętszym Sakramentem, ministranci i lektorzy zaśpiewali po raz pierwszy pieśń „Minęło 400 lat …” - o św. Janie Berchmansie, do której muzykę skomponował organista parafii janowskiej Zbigniew Rogóż.

Gorzkowski Dom Świętego

1 listopada 2009 r. w Gorzkowie-Trzebniowie została powołana parafia pod wezwaniem św. Jana Berchmansa. Z bogatą, choć krótką historią kultu Świętego w naszej diecezji możemy dziś zapoznać się w miejscu szczególnym - w Domu św. Jana Berchmansa w Gorzkowie, ufundowanym przez Polonię kanadyjską (z Kanady ks. Bogumił Kowalski przywiózł także litanię do św. Jana Berchmansa) i otwartym w 2011 r. Miejsce to, istotnie szczególne i niezwykłe, sprawia, iż maleńka, licząca zaledwie 800 dusz, parafia jest coraz częściej odwiedzana przez pielgrzymki ministranckie przyjeżdżające do swego Patrona z różnych stron kraju. Drewniany domek, choć proporcjonalnie do parafii maleńki, gromadzi liczne pamiątki i dokumentację związaną z postacią i kultem św. Jana. Usytuowany tuż za świątynią w Gorzkowie, na pl. św. Jana Berchmansa, jest dumą Księdza Proboszcza i jego parafian.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia się powtarza

Niedziela częstochowska 36/2020, str. VII

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Gidle

kąpiółka

Marian Florek/TV Niedziela

Wierni mają przekonanie, że Maryja radzi sobie z tym, z czym oni sobie nie radzą

Wierni mają przekonanie, że Maryja radzi sobie z tym, z czym oni sobie nie radzą

Tradycyjna „kąpiółka” w sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej odbyła się nie jak zwykle w pierwszą niedzielę maja, ale 30 sierpnia, i zgromadziła znacznie mniej ludzi niż zazwyczaj.

Niestety, pandemia dotknęła i to miejsce – mówił dla TV Niedziela o. Andrzej Konopka, przeor dominikańskiej wspólnoty w Gidlach. – Jesteśmy w kaplicy cudownej figury Najświętszej Maryi Panny, obok obrazków wotywnych z 1622 r. Panowała wtedy epidemia. Nie wiemy, czy była to cholera, czy jakaś inna zaraza. Ludzie przychodzili tutaj modlić się o uzdrowienie. Z wielką wiarą zawierzali się Matce Bożej, prosząc o łaskę uzdrowienia. Podobnie było 100 lat temu w czasie pandemii „hiszpanki”, podobnie jest i teraz. Historia się powtarza. Jest powtórne niebezpieczeństwo zarażenia i podobny lęk. I kiedy dzisiaj przychodzimy na tę uroczystość, mamy głębokie przekonanie, że Maryja radzi sobie z tym, z czym my, ludzie, sobie nie radzimy – podkreślił o. Konopka.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Patryk Dobek zdobył brązowy medal olimpijski w biegu na 800 m

Patryk Dobek czasem 1.45,39 zdobył w Tokio brązowy medal igrzysk w biegu na 800 m. Przegrał z dwoma Kenijczykami Emmanuelem Korirem - 1.45,06 i Fergusonem Rotichem - 1.45,23. To pierwszy krążek olimpijski w historii startów Polaków na tym dystansie.

Dobek to odkrycie tego sezonu. Wcześniej specjalizował się w biegu na 400 m ppł. Wiele lat próbował nawiązać do sukcesów Marka Plawgi i Pawła Januszewskiego. Aż przekonał go do siebie trener Zbigniew Król. Szkoleniowiec wcześniej współpracował m.in. z dwukrotnym wicemistrzem świata Adamem Kszczotem, a także rekordzistą Polski na 800 m Pawłem Czapiewskim. Jesienią 2020 roku trafił pod jego skrzydła także Dobek. Nie trwało to długo, kiedy przekonał go do rywalizacji na dystansie dwóch okrążeń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję