Reklama

Niedziela Sandomierska

Dar życia i szansa na szczęście

Niedziela sandomierska 28/2013, str. 1

[ TEMATY ]

życie

okno życia

adopcja

Archiwum Caritas

W czasie niedawnych dyskusji na temat wartości i potrzeby istnienia „Okien Życia”, w lawinie słów ginie podstawowy sens tego miejsca i jego niepowtarzalny charakter. Dlatego warto przypomnieć, że Okno Życia to przede wszystkim szansa dla dziecka - bezbronnego, nie mogącego jeszcze samodzielnie się obronić. Jest to szansa na to, co najcenniejsze, czyli dar życia.

W Sandomierzu „Okno Życia” powstało 25 marca 2009 r., czyli w czasie kiedy Kościół obchodzi Dzień Świętości Życia. Istnieje ono przy Caritas Diecezji Sandomierskiej. Inicjatywa powstania miejsca, gdzie będzie można anonimowo zostawić noworodka, właśnie w Sandomierzu, należała do bp. Andrzeja Dzięgi i dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej ks. Bogusława Pituchy.

Reklama

Okno Życia w Sandomierzu mieści się przy ul. Opatowskiej 10, w budynku należącym obecnie do Sióstr Miłosierdzia, tuż przy wejściu do tego domu. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Bowiem nawiązuje ona do korzeni historycznych, gdyż już w XIII wieku, w okresie prowadzenia działalności dobroczynnej przy kościele Świętego Ducha przez Duchaków istniało w tym punkcie miejsce przeznaczone do anonimowego pozostawienia dziecka, które trafiało potem do prowadzonej przez zakonników ochronki lub na wychowanie do rodzin włościańskich. W późniejszym okresie dzieło to przejęły Siostry Miłosierdzia, następnie był prowadzony tylko szpital. Po wielu latach inicjatywa ta powróciła do tego miejsca. Patronat nad „Oknem Życia” objął Caritas Diecezji Sandomierskiej, a bezpośrednią opiekę nad nim sprawują Siostry Szarytki. Uroczyste otwarcie „Okna Życia” miało miejsce w dniu Zwiastowania Pańskiego w 2009 r.

Okno Życia jest ratunkiem dla niechcianego dziecka, gdyż inaczej byłoby ono porzucone. Broni też matkę przed oskarżeniem popełnienia przestępstwa narażenia dziecka na utratę zdrowia i życia. Okno Życia pozwala zagubionej matce anonimowo pozostawić nowonarodzone dziecko w specjalnie przygotowanym miejscu. Okno otwiera się z zewnątrz. Po włożeniu dziecka uruchamia się alarm, który powiadamia Siostry. Następnie Siostry przejmują opiekę na noworodkiem i powiadamiają pogotowie. Dziecko trafia na badania diagnostyczne do Powiatowego Szpitala w Sandomierzu na oddział ginekologiczno-położniczy, a powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ma za zadanie zapewnić dziecku bezpieczne miejsce pobytu tymczasowego, czyli wybrać rodzinę zastępczą, w której maluch ma przebywać do czasu zakończenia procedury adopcyjnej prowadzonej przez Publiczny Ośrodek Opiekuńczo-Adopcyjny.

Celem akcji prowadzonej przez Kościół jest ratowanie bezbronnych dzieci, które narażone są na porzucenie i utratę życia oraz pomoc matkom, które straciły nadzieję na realizację własnego macierzyństwa, ponieważ w ich życiu brakło miłości od najbliższych i od społeczeństwa.

Reklama

Okno Życia w Sandomierzu jest pierwszym dziełem tego rodzaju działającym na terenie miasta. Natomiast w historii diecezji sandomierskiej jest to drugie Okno Życia. Pierwsze zostało otwarte i poświęcone w Tarnobrzegu, na osiedlu Serbinów, przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy 2 lutego 2009 r.

Do sandomierskiego „Okna Życia” do chwili obecnej nie trafiło jeszcze żadne dziecko.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Starachowice: otwarto drugie Okno Życia w diecezji radomskiej

[ TEMATY ]

okno życia

Radomsko

diecezja radomska

www.diecezja.radom.pl

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach otwarto dzisiaj Okno Życia. To drugie takie miejsce w diecezji radomskiej. Pierwsze od 11 lat znajduje się w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga 31 w Radomiu.

Ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej powiedział, że Okno Życia jest miejscem, w którym matka może anonimowo pozostawić swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz na wakacjach

Niedziela małopolska 34/2010

[ TEMATY ]

ksiądz

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Każdemu należy się wypoczynek - także kapłanom. W wielu naszych parafiach słyszymy w wakacje, by nie zapominać o Bogu. To hasło dotyczy przede wszystkim obecności na Mszach św., ale także pewnego moralnego poluzowania, które można zaobserwować na rozmaitych turnusach wczasowych, kolonijnych, czy sanatoryjnych. Wszystkie te sprawy nie dotyczą jedynie świeckich, ale także kapłanów, którzy poza tym, że naznaczeni wyjątkowym sakramentem - są takimi samymi ludźmi jak świeccy...

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wspólne dobro

2021-07-24 09:09

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Artem Kniaz

Już w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na wsparcie charytatywnej działalności Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję