Reklama

Wiara

W 60 dni do Rzymu. Idą pieszo do papieża

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rzym

Wspólnota Betlejem

Wędrowcy Roman Kołaszyński, Jan Wierzbicki, Wojciech Kurzeja zamierzają pokonać ponad 1,5 tys. kilometrów. Pójdą przez Czechy, Austrię i Słowenię do Włoch. W Rawennie, 3 września, dołączą do nich inni mieszkańcy Betlejem i wolontariusze (10 osób) i przejdą z nimi około 500 kilometrów szlakiem św. Franciszka, m.in. przez La Vernę i Asyż. Dojdą do Rzymu pod koniec września.

Na koniec do pielgrzymów dojedzie ostatnia grupa - autokarowa (wybierze się tą samą drogą, co piesi pielgrzymi), złożona z mieszkańców i przyjaciół Wspólnoty. Wszyscy na początku października udadzą się na audiencję do papieża Franciszka, gdzie wręczą mu w imieniu wszystkich ubogich mieszkańców Jaworzna Betlejemski Manifest Resztek. Dokument został już podpisany przez kilkaset osób - m.in. mieszkańców Betlejem, bloku socjalnego, domu pomocy społecznej.

Reklama

- Ten tekst powstał dwa lata temu z okazji 100-lecia naszego domu. Został nieco zmodyfikowany pod wpływem nauczania papieża Franciszka na temat ubóstwa i ubogich. Podczas lektury pięknego dokumentu papieża Ewangelii gaudium o głoszeniu Ewangelii odkryliśmy, że Franciszek użył tego samego sformułowania, co my w naszym Manifeście: że często ubogich traktuje się jak „niepotrzebne resztki”. To nas ucieszyło i zainspirowało do zadedykowania naszego Manifestu Resztek papieżowi Franciszkowi. Jak widać, nasze myśli współgrają z myślami Ojca Świętego - podkreśla ks.

Mirosław Tosza, opiekun Wspólnoty Betlejem. Betlejemczycy chcą poprosić papieża o to samo, o co kiedyś poprosił jego imiennik, św. Franciszek. Swoją prośbę święty skierował do Innocentego III. A dotyczyła ona udzielenia przez Ojca Świętego błogosławieństwa dla konkretnej formacji życia wspólnoty braci - ludzi ubogich

- Również my chcemy prosić papieża, aby nam błogosławił - zaznacza ks. Mirosław. - Nasza prośba współgra z pragnieniem obecnego Ojca Świętego. On sam na początku swojego pontyfikatu odwrócił niejako role i poprosił Kościół o przybranie stylu życia św. Franciszka z Asyżu. A nasza wspólnota próbuje podążać tą drogą - dodaje kapłan.

Reklama

Betlejemczycy pragną też zaprosić Franciszka do siebie, czyli do domu Wspólnoty Betlejem w Jaworznie.

- Byłby to dla nas ogromny zaszczyt, gdyby papież w ramach Dni Młodzieży 2016 w Krakowie, przyjechał do nas choć na kilka chwil - przyznaje kapłan. - Oczywiście jesteśmy świadomi, że napięty harmonogram może uniemożliwić wizytę Ojca Świętego w naszym domu - dodaje.

Czterech śmiałków nie boi się drogi, która na nich czeka. Już teraz trenują. Wierzą, że z bożą pomocą dojdą do Watykanu. Mają też swoje intencje. Aby móc wziąć udział w pielgrzymce, odkładali pieniądze na ten cel. Ciężko pracowali, aby zarobić potrzebną sumę. A gdzie będą spać? - Tam, gdzie się uda. Pan Bóg nam pomoże - zapewniają.

Te osoby, które dotrą do pielgrzymów później, będą pokonywać ten sam dystans, co oni, ale w Polsce. Będą więc organizować krótkie piesze pielgrzymki do miejsc świętych, np. do Czernej czy Alwerni. Zaplanowano też pielgrzymkę dla osób na wózkach inwalidzkich z jaworznickiego DPS-u. Pokonają one trasę z centrum do sanktuarium na Os. Stałym. Pielgrzymi będą też zanosić dary osobom ubogim, odwiedzać ich w miejscach gdzie żyją i cierpią.

2014-07-28 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze do Matki

W niedzielę 3 sierpnia po Mszy św. sprawowanej na placu katedralnym pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika pątnicy wyruszyli na liczący ponad 300 km szlak. Przez 14 dni prowadzi ich hasło: „W blasku świętości”. 36. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jest dziękczynieniem za dar kanonizacji Jana Pawła II. – Życzę, abyśmy w blasku świętości nabierali sił do bycia świadkami Jezusa – mówił przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak. – Bez was wszystkich, tych, którzy wyruszą na szlak, i tych, którzy są z nami modlitwami i myślami, nie byłoby pielgrzymki. Dziękuję za waszą obecność! – podkreślał duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję