Reklama

Niedziela Kielecka

Rowerem do Matki Bożej

Na początku lipca we wszystkich kościołach diecezji został odczytany komunikat bp. Kazimierza Gurdy o planowanej rowerowej pielgrzymce. Pomysł na taką formę pielgrzymowania do Matki Bożej Częstochowskiej zaproponował ks. Tomasz Biskup. Zaakceptował go bp Kazimierz Ryczan i udzielił błogosławieństwa, pomogli księża, dyrektorzy szkół, policja. W ten sposób już wkrótce w naszej diecezji odbędzie się pierwsza rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem „Wy jesteście solą ziemi” (Mt 5, 13) Rowerowa pielgrzymka duchowo nawiązuje do pieszej pielgrzymki kieleckiej. Rozpocznie się w Wiślicy 20 sierpnia, potrwa do 23 sierpnia. Zapraszamy dzieci z rodzicami, młodzież, dorosłych, starszych, księży, katechetów, siostry zakonne - każdego, kto kocha Matkę Bożą i lubi jazdę na rowerze” - zachęcał w komunikacie bp Kazimierz Gurda.

- Mamy stronę internetową pielgrzymki z regulaminem i szczegółową trasą, która została tak zaplanowana, aby była spokojna i bezpieczna dla jej uczestników - mówi ks. Tomasz Biskup, odpowiedzialny za pielgrzymkę.

A jak do tego doszło? - Taka myśl chodziła za mną od trzech lat. W parafii Mnichów, gdzie jestem wikariuszem, trafiłem na odpowiedni klimat. Poznałem ludzi tu żyjących, a ksiądz proboszcz bardzo życzliwie odniósł się do projektu rowerowej pielgrzymki parafialnej. Sprawdziłem trasę na rowerze, policzyłem kilometry, wyznaczyłem postoje w parafiach. I tak 28 osób wyruszyło w 3-dniową trasę. To był tak piękny i ubogacający duchowo czas, że postanowiłem zrobić coś więcej. Stąd pomysł na diecezjalną pielgrzymkę rowerową - wyjaśnia ks. Tomasz.

Pielgrzymka rowerowa to alternatywa dla tych, którzy nie mają czasu, by wybrać się na pieszą pielgrzymkę no i dla każdego, kto lubi rower. W celu łatwiejszego dotarcia do Wiślicy w dniu 20 sierpnia, w trzech miejscach diecezji (Kielce, Jędrzejów, Słomniki) będą punkty z autokarami i samochodami transportowymi na rowery. Dla bardziej zaawansowanych rowerzystów jest przewidziana trasa z Kielc do Wiślicy. Jadący stąd pielgrzymi, pod opieką ks. Adama Rosochackiego i ks. Piotra Klimczyka, wydłużą sobie drogę o 70 km. Łącznie mają do przebycia ponad 250 km. Mniej doświadczeni przyjadą autokarami z Kielc - z ks. Edwardem Giemzą, z Jędrzejowa - z ks. Tomaszem Biskupem i ze Słomnik - z ks. Tadeuszem Lalewiczem. Trasa rowerowa na Jasną Górę liczy 180 km. Pielgrzymka rowerowa rozpocznie się 20 sierpnia w sanktuarium w Wiślicy, gdzie Mszę św. o godz. 18 odprawi bp Kazimierz Ryczan.

Reklama

Wszyscy uczestnicy zostaną podzieleni na mniejsze 15-osobowe grupy (zgodnie z przepisami ruchu drogowego) i pokonując wspólnie drogę, zakończą pielgrzymkę na Jasnej Górze 23 sierpnia podczas Mszy św. o godz. 18.30. Codziennie rowerzyści przejadą przeciętnie 60 km, podzielonych na etapy 10-15 kilometrowe, z dogodnymi postojami przy parafiach.

Informacja o pielgrzymce była dostępna w szkołach średnich, gdzie dotarła przed wakacjami za pośrednictwem katechetów. Pielgrzymka rowerowa ma już swoją stronę internetową: www.pielgrzymka-rowery.pl, z regulaminem, z możliwością pobrania kart zgłoszenia oraz innymi ważnymi informacjami. Zgłoszeń należy dokonać do 10 sierpnia.

- Bp Kazimierz Ryczan udzielił nam swojego błogosławieństwa, stąd wiem, że to nie jest mój pomysł, ale Boże działanie i jestem przekonany, że będzie to dobry czas dla każdego, kto wyruszy z nami - mówi ks. Tomasz Biskup. Podkreśla, że to oferta dla wszystkich. - Chciałbym, żeby skorzystały z niej całe rodziny. Ludzie nie mają dzisiaj czasu dla siebie, dla dzieci, na chwilę odpoczynku, ciągle są zagonieni, zmęczeni pracą... Mam nadzieję, że pojedzie z nami także dużo młodych, ale i starszych, którzy bez obawy mogą tę drogę przejechać na rowerze. Odcinek 60 kilometrów to naprawdę etap do pokonania - twierdzi organizator. Sugeruje przygotowanie przez jazdę na rowerze codziennie przez godzinę, przynajmniej kilka dni przed pielgrzymką („to wystarczy, żeby później siodełko nie było przykre...”).

Reklama

Pielgrzymka to nie zabawa. Pielgrzymka - to rekolekcje w drodze, przeżycie i doświadczenie żywej wiary, spotkanie z Bogiem i czas przemiany. Sport, integracja - to jakby drugi plan, stąd troska organizatorów o zachowanie proporcji, o właściwy aspekt rowerowej pielgrzymki. Pielgrzymom - rowerzystom będzie towarzyszyło, oczywiście na rowerach, pięciu księży, którzy podjęli się przygotowania pielgrzymki (lista księży nie jest zamknięta i organizatorzy przyjmą z radością każdego, kto się zgłosi). Codziennie będzie sprawowana Msza św., zaplanowana jest wspólna modlitwa różańcowa, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Apel Jasnogórski połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu. Będzie możliwość spowiedzi (z czego tak chętnie korzystają pątnicy piesi, a więc zapewne i rowerowi), ale też i okazja do zwykłych rozmów z księżmi (z którymi, jak zauważa ks. Tomasz, na co dzień „ludzie nie mają większego kontaktu i różnie ich postrzegają”).

Już są wyznaczone postoje przy kościołach, uzgodnione z księżmi proboszczami, którzy bardzo życzliwie odnoszą się do projektu pielgrzymki rowerowej. Równie życzliwi są też dyrektorzy szkół (Wiślica, Mnichów) i gospodarze gmin (szczególnie burmistrz Lelowa), którzy otwierają szkoły i przyjmują pielgrzymów na nocleg. Pomocą w organizacji i bezpiecznym przejeździe służy także świętokrzyska policja na czele z nadkomisarzem - naczelnikiem Tomaszem Sołtysikiem.

Organizatorzy bardzo liczą na życzliwość mieszkańców naszej diecezji; apelują, aby gościnnie i bez obaw przyjmowali pielgrzymów pod swój dach, szczególnie starszych i rodziców z małymi dziećmi. Wdzięczni pielgrzymi będą później modlić się za nich na terasie i polecać ich opiece Maryi.

Reklama

Każdy, kto kocha Matkę Bożą, docenia walory sportu w trosce o zdrowie, a także integrację, budowanie wspólnoty i wartość bycia ze sobą - jest szczególnie zaproszony. Może to szansa - dla mnie, dla Ciebie...?

Zgłoszenia uczestników są przyjmowane do 10 sierpnia. Wcześniej trzeba wejść na stronę www.pielgrzymka-rowery.pl, przeczytać regulamin, wypełnić kartę zgłoszeniową i wysłać zgłoszenie.

2013-07-24 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2017 na Jasnej Górze czasem wielkiego świętowania

[ TEMATY ]

Jasna Góra

podsumowanie

Bożena Sztajner/Niedziela

Świętowanie jubileuszu 300-lecia koronacji częstochowskiego Obrazu, tworzenie w darze dla Maryi „Żywej Korony”, modlitwa prezydenta RP, uchwały Sejmu i Senatu, okolicznościowy banknot i znaczek a także kilkadziesiąt różnych inicjatyw, dotyczących królowania Matki Bożej w polskim narodzie, tak w skrócie wyglądał rok 2017 na Jasnej Górze. - To był czas wielkiego dziękczynienia za obecność Maryi pośród nas i impuls do przemiany życia każdego z nas - podsumowuje wydarzenia jubileuszowe przeor częstochowskiego klasztoru.

Rok 2017 był wspomnieniem i nawiązaniem do historycznego wydarzenia z 8 września 1717 r., kiedy to odbyła się pierwsza poza Rzymem koronacja obrazu Pani Jasnogórskiej, papieskimi diademami Klemensa XI. Ta pierwsza koronacja ugruntowała przekonanie o królewskości Maryi Częstochowskiej. Po tym fakcie Jasna Góra stała się głównym ośrodkiem kultu Matki Bożej w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Bądź radosny, jest Bosko!

2023-01-29 18:23

Homilię wygłosił ks. Michał Piechota

31 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, a zarazem jedno z dwóch najważniejszych świąt salezjańskich. Aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w uroczystości, parafia św. Michała Archanioła na Ołbinie obchodzi ją już dzisiaj.

Eucharystii dla dzieci przewodniczył ks. Michał Piechota, salezjanin. W homilii przypomniał historię życia i powołania założyciela salezjanów. Jan Bosko urodził się w 1815 r. w biednej rodzinie, na terenie północnych Włoch, w małej wiosce niedaleko Turynu. – Od samego początku jako dziecko wykazywał pewne cechy, które go wyróżniały spośród innych: dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka, chęć przyprowadzania innych do Pana Boga. Był bardzo dobrym organizatorem, zdolnym dzieckiem, próbował czegoś uczyć swoich kolegów, zachęcał do wspólnej zabawy, chciał być pozytywnym przykładem i wzorem dla innych – tłumaczył ks. Michał.
Kiedy Jan dorósł, usłyszał w sercu wołanie Pana Boga, by pójść do seminarium. Wstąpił do seminarium diecezjalnego a kiedy je ukończył, zaczął się zastanawiać co do swojej przyszłej pracy. Dostawał różne propozycje, ale odkrywając w sobie wrażliwość na biednych, słabych i pokrzywdzonych skierował swoje działania do chłopców odrzuconych przez społeczeństwo turyńskie. Byli to chłopcy pochodzący z biednych rodzin, którzy pracowali na swoje utrzymanie, ale byli oszukiwani przez swoich pracodawców. Ci chłopcy, gdy próbowali wyegzekwować to, co im się należało, byli traktowani jako młodociani przestępcy. Nieraz też bieda zmuszała ich do kradzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję