Reklama

Niedziela Lubelska

Święto parafii

Doroczny odpust w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce miał poczwórny wymiar. Zgromadzeni parafianie i goście, zarówno kapłani, jak i świeccy, przeżywali uroczystość ku czci świętych Apostołów, bierzmowanie młodzieży, festiwal pieśni religijnej oraz imieniny proboszcza ks. kan. Piotra Jastrzębskiego. Sumie odpustowej przewodniczył abp Stanisław Budzik

Święto parafii, przypadające w pierwszy wakacyjny dzień, zgromadziło wokół ołtarza rzeszę wiernych, składających Bogu dziękczynienie za kolejny rok obfitujący w błogosławieństwo i wstawiennictwo patronów. Szczególnym powodem do wdzięczności była młodzież, zdecydowana przyjąć sakrament bierzmowania. Dla kilkudziesięciu młodych osób parafialny odpust stał się uwieńczeniem całorocznej pracy, zmierzającej do poznania Boga i umiłowania bliźnich. - Z niepokojem, ale i ufnością patrzymy na nasze dzieci, które wkraczają w dorosłość. Widzimy ich niepokój serca i zamęt wewnętrzny, ale wiemy, że tylko Chrystus poprowadzi ich przez życie właściwą drogą. Prosimy więc o namaszczenie naszych dzieci Duchem Świętym, aby umocnił je w mężnym wyznawaniu wiary katolickiej - prosili rodzice, witając abp. Stanisława Budzika. O dobrym przygotowaniu swoich młodych parafian zaświadczał Ksiądz Proboszcz, prosząc Pasterza o modlitwę za nich, by sakrament dojrzałości chrześcijańskiej stał się orężem w pokonywaniu codziennych trudności. Sami młodzi, świadomi powagi swojej decyzji, odważnie wyciągali ku niebu dłonie z krzyżami, zapewniając, że pod tym znakiem chcą budować swoją przyszłość.

Reklama

Kierując myśli zgromadzonych ku filarom Kościoła - św. Piotrowi i św. Pawłowi, których różniły drogi powołania, ale połączyła miłość Chrystusa, abp Budzik podkreślał, że Duch Święty otworzył ich serca na nowe życie. - Piotr jako pierwszy wyznał wiarę w Chrystusa i stał się skałą, na której On oparł swój Kościół. Chrystus obdarzył go władzą wskazywania drogi oraz zapewnieniem, że nawet wśród największych burz prowadzona przez niego łódź Kościoła nie zatonie. Św. Paweł, dzięki objawieniu Chrystusa w drodze do Damaszku, przeżył głębokie nawrócenie i stał się nauczycielem narodów pogańskich. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie, a Kościół od najdawniejszych czasów wspomina ich razem. Wasza parafia czci ich w sposób szczególny, podziwiając ich wierność okazywaną Chrystusowi i wewnętrzny żar świętości, rozpalający ich serca dla sprawy Bożej. Tę odwagę i moc wlał w ich serca Duch Święty, wielki budowniczy świętości Kościoła. Ten sam Duch Święty rozlewa miłość w sercach wierzących; każdego, kto przyjął chrzest, prowadzi na spotkanie z Chrystusem - mówił Ksiądz Arcybiskup. Jak podkreślał, wezwanie do świętości skierowane jest do wszystkich, niezależnie od zajmowanych stanowisk. - Zadaniem każdego z nas jest dawanie świadectwa wiary, ale to zadanie szczególnie skierowane jest do bierzmowanych. Przyjmijcie więc zaproszenie do głębokiej i mocnej jak skała wiary, która cechowała Piotra; do apostolskiej gorliwości, która św. Pawłowi nakazała głosić Dobrą Nowinę na całym świecie. Przyjmijcie zaproszenie do świętości, jakie kieruje do was Duch Święty. Niech On da wam odwagę, abyście mogli iść pod prąd, abyście zawsze od siebie wymagali. Zacznijcie budować cywilizację życia, świat ludzi trzeźwych, uczciwych i szlachetnych, odnoszących się z miłością do Boga i bliźnich - apelował Pasterz.

Po Sumie odpustowej, zakończonej procesją eucharystyczną, parafianie i goście ponownie zgromadzili się przy kościele, by uczestniczyć w 17. już festiwalu pieśni religijnej. Przegląd twórczości artystycznej, zainicjowany przed kilkunastu laty przez ks. Wojciecha Iwanickiego, wciąż przynosi dobre owoce. W dzień wyjątkowy dla parafii gromadzi wspólnotę nie tylko przy stole eucharystycznym, ale też na wspólnej i mądrej zabawie. Co roku na scenie prezentuje się ok. 200 artystów, od najmłodszych przedszkolaków aż po gwiazdy chrześcijańskiej sceny muzycznej. - W tym roku piosenki religijne zaśpiewały różne zespoły z Kamionki oraz z zaprzyjaźnionych parafii, m.in. z: Lublina, Baranowa, Wąwolnicy, Firleja i Lubartowa - wyliczali organizatorzy. - Doskonała zabawa i dobra organizacja, w którą od początku oprócz parafii włącza się Gminny Ośrodek Kultury, sprawiają, że nigdy nie zabrakło nam ani wykonawców, ani publiczności - podkreślali. Festiwalowa scena tętniła życiem do późnych godzin wieczornych. Spotkanie zakończyły modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II i apel papieski o godz. 21.37.

2013-08-01 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dumni z blasku swojego sanktuarium

Niedziela toruńska 1/2013, str. 8

[ TEMATY ]

parafia

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nawrze

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nawrze

Pierwsza niedziela Adwentu w małej parafii w Nawrze była świętem. Na uroczystą Mszę św. przybyli zarówno parafianie, jak i liczni goście. Wszystkich zgromadziły dwie okoliczności - podsumowanie zakończonych prac remontowo-konserwatorskich przy kościele i przekazanie przez rodzinę Kruszyńskich na rzecz miejscowego kościoła odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które krótko przed śmiercią otrzymał śp. Andrzej Kruszyński. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr hab. Krzysztof Krzemiński, prodziekan Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję