Reklama

Niedziela Łódzka

Odpust u karmelitanek

Uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, które miały miejsce 16 lipca w łódzkim kościele Sióstr Karmelitanek Bosych, poprzedziła dziewięciodniowa nowenna. Konferencje nowennowe głosił o. Robert Rutkowski OCD z pobliskiego klasztoru Ojców Karmelitów Bosych. Msze św. były połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu, modlitwami oraz pieśniami wysławiającymi Matkę Bożą Szkaplerzną. Codziennie wiele osób przystępowało do Komunii św. i przyjmowało Szkaplerz karmelitański. W tym samym czasie słowami nowenny modlono się również w kościele Ojców Karmelitów Bosych pw. Opieki św. Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel przy ul. Liściastej 9.

Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Adam Lepa, a w koncelebrze uczestniczyli: ks. inf. Andrzej Dąbrowski - proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego i św. Marii Małgorzaty Alacoque w Łodzi, ks. prał. Stanisław Gawroński, o. Artur Kiliszek CP - proboszcz łódzkiej parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej i o. Jan Brzana OCD.

Reklama

Witając Księdza Biskupa, Kapłanów koncelebransów i licznie zgromadzonych wiernych, którzy przybyli z całej Łodzi i spoza jej granic, o. Jan Brzana zaznaczył, iż w sytuacji, gdy nasze życie osobiste i społeczne ogarniają ciemności, potrzeba nam światła wiary i świadomości, którą miała Matka Boża, że tylko zjednoczenie z Jezusem, głęboka wiara i ufność mogą pomóc nam zachować pokój serca w tych trudnych sytuacjach. - Dlatego też podczas tej Mszy św. będziemy się modlić o światło wiary - podkreślił o. Brzana.

O ważnej roli, jaką w życiu człowieka odgrywa cisza, mówił w pierwszej części kazania bp Adam Lepa. Ten, kto nie potrafi się wyciszyć, nie usłyszy Pana Boga. Należy zdawać sobie z tego sprawę, kiedy wspominamy Górę Karmel. Tam, w ciszy, Pan Bóg przemówił do Eliasza. Nawiązując do tego wydarzenia Ojciec Święty Benedykt XVI powiedział, że cisza jest językiem Boga. Ten fakt należy sobie uświadomić w łódzkim Karmelu, gdzie cisza jest eksponowana i doceniana. Na Górze Karmel są pierwociny zakonu karmelitańskiego. Dlatego dziś używamy słowa Karmel i tej nazwy. Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel, którą w Polsce nazywamy Matką Bożą Szkaplerzną, jest naszą Opiekunką. Ona nas strzeże, udziela pomocy i otacza opieką. Na tę opiekę szczególnie mogą liczyć ci, którzy zapisali się do Szkaplerza świętego i noszą go na sobie. Oni oczekują pomocy Matki Bożej Szkaplerznej, a jednocześnie starają się, aby współpracować z Nią dla dobra innych ludzi.

Ksiądz Biskup przypomniał, że w pierwszych dniach pontyfikatu papież Franciszek wskazał na zło, które grozi nam i naszej wierze. Mówił o tym, że zagrożony jest krzyż, który stał się przedmiotem nienawiści i bluźnierczych ataków. Papież podkreślił, że bez krzyża nie jesteśmy prawdziwymi uczniami Chrystusa. Nie jesteśmy Jego uczniami także wtedy, kiedy brakuje nam odwagi, by stawać w obronie krzyża. Następnego dnia mówił o ludziach, którzy stronią od modlitwy, lekceważą ją i twierdzą, że należy się modlić tylko wówczas, gdy odczuwamy potrzebę modlitwy. Jeżeli ktoś takiej potrzeby nie odczuwa, to jest zwolniony od modlitwy. Są ludzie, którzy mówią, że modlitwa nie jest ważna, a istotne jest to, co człowiek czyni. Stosując taką zasadę, przestają się modlić. Ojciec Święty powiedział: „Kto nie modli się do Boga, ten modli się do diabła, bo trzeciej drogi nie ma”. Zwracając się do korpusu dyplomatycznego, mówił, że pragnie budować mosty między ludźmi, burzyć wzniesione mury. Jednocześnie wezwał wiernych, aby go wspomagali, by budowali relacje międzyludzkie pełne wzajemnej miłości i współpracy. Powiedział też o czymś bardzo niebezpiecznym, z czego ludzie często nie zdają sobie sprawy: o dyktaturze niezależności człowieka. Ta ideologia jest bardzo niebezpieczna, ponieważ uznaje, że człowiek sam dla siebie jest normą. Dlatego też nie ma dla niego normy w Dekalogu, Ewangelii, w nauczaniu Kościoła. Papież stwierdził, że budowanie bez Boga jest niemożliwe, prowadzi do zniszczenia i upadku.

Na zakończenie Mszy św. bp Adam Lepa udzielił wszystkim jej uczestnikom pasterskiego błogosławieństwa. Po Eucharystii liczni czciciele Matki Bożej przyjęli Szkaplerz karmelitański.

2013-08-01 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak zadbać o szczęście w klasztorze karmelitanek w Częstochowie?

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkaplerz

Karmel

Beata Pieczykura/Niedziela

Matka Boża noszącym szkaplerz obiecała, że zostaną wyzwoleni z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci oraz to, że nie zaznają ognia piekielnego. Okazja do zatroszczenia o własne szczęście na wieki już niedługo, ponieważ 16 lipca w klasztorze pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie przy ul. św. Jadwigi 83.

Tego dnia siostry karmelitanki świętują uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej z Góry Karmel.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję