Reklama

Zaproszenia

Wiara i mistyka a demonologia i okultyzm

Przeżywany w Kościele katolickim Rok Wiary daje nam okazję nie tylko do tego, abyśmy mogli umocnić naszą wiarę poprzez jej publiczne wyznanie, ale także, a może przede wszystkim, byśmy potrafili osadzić ją na mocnych fundamentach obiektywnej wiedzy i doświadczenia chrześcijańskiego. Temu celowi poświęcone będą tegoroczne sesje wykładowo-modlitewne, prowadzone przez ks. dr. hab. Aleksandra Posackiego w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy. Ksiądz Profesor zaprasza liderów grup modlitewnych, psychologów i lekarzy, nauczycieli i katechetów, osoby zakonne i kapłanów oraz wszystkich chętnych, by rozważać problematykę zjawisk nadprzyrodzonych w życiu codziennym oraz celem uporządkowania tematu, doprecyzowania pojęć związanych z tą problematyką, abyśmy mogli cieszyć się naszą wiarą i jej rozumnym bogactwem, bronić jej pośród pomieszania pojęć, znaleźć argumenty dla siebie i innych. „Chodzi o to, byśmy mówili jednym językiem i rozumieli język innych - uzasadnia ks. Posacki zasadność tych spotkań. - Abyśmy mogli się poznać, współpracować, konsolidować siły ducha i umysłu, jednoczyć ludzi o podobnym sposobie myślenia, którzy często w swoich środowiskach czują się osamotnieni. Znajdziemy czas na modliwę, medytację, refleksję w ciszy, spacer po lesie, odpoczynek... Będzie także możliwość zadawania pytań i rozmów indywidualnych”.

Pierwsze sesje rozpoczynamy już we wrześniu i będziemy je kontynuować w kolejne weekendy następnych miesięcy 2013 r. Jeśli nasza inicjatywa spotka się z uznaniem słuchaczy, to będzie ona podjęta również w następnym roku kalendarzowym. Osoby mieszkające w Częstochowie i w okolicy Olsztyna mogą uczestniczyć w spotkaniach w systemie dojazdowym. Pozostałym uczestnikom sesji proponujemy nocleg w komfortowych pokojach naszego Ośrodka z możliwością skorzystania z całodziennego wyżywienia już sprawdzonej, bardzo dobrej zakonnej kuchni. Rozpoczęcie każdej sesji - w piątek o godz. 19 kolacją w braterskiej gromadzie, zakończenie - w niedzielę obiadową agapą. Zgłoszenia przyjmuje Sekretariat Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy pod adresem pocztowym: ul. Świętej Puszczy 6, 42-256 Olsztyn lub telefonicznie pod nr.: (34) 328-50-98, tel./fax (34) 328-54-30 oraz drogą elektroniczną: puszcza@niedziela.pl. Można też odwiedzić naszą stronę internetową: www.swietapuszcza.pl w celu zapoznania się z programem proponowanych sesji oraz z innymi ofertami naszego Ośrodka. Poniżej prezentujemy skróconą wersję sugerowanych zagadnień w 2013 r.

Reklama

Wrzesień

20-22 - „Współczesny człowiek wierzący będzie mistykiem lub straci wiarę” (o. Karl Rahner SJ). Wiara a mistyka, mistyka prawdziwa i fałszywa, charyzmaty i mediumizm - kryteria rozróżnienia.

27-29 - Psychologia a demonologia - spór czy możliwość porozumienia? - problemy pogranicza pomiędzy antropologią a teologią, duchowością a psychologią, terapia a egzorcyzm, noc ciemna a depresja itp.

Październik

4-6 - Rozeznanie duchowe, walka duchowa, zagrożenia duchowe w tradycji Kościoła i współcześnie, teoria i praktyka, zagrożenia duchowe - definicje i klasyfikacje.

25-27 - Życie po śmierci: wizja chrześcijańska i jej współczesne negacje - eschatologia chrześcijańska i jej modne reinterpretacje (m.in. reinkarnacja, obciążenia pokoleniowe, wizja prawosławna, błędy Moody’ego, Kübler-Ross, Hellingera). Jak przygotować do śmierci siebie i bliskich, jak modlić się za zmarłych? Czyściec a piekło.

Listopad

8-10 - Jak być szczęśliwym na drodze Zbawienia. Wiara i psychologiczne terapie - współczesne terapie alternatywne - Hellinger i inni w ocenie naukowej i chrześcijańskiej. „Myślenie pozytywne” i jego formy chrześcijańskie oraz niechrześcijańskie.

Reklama

29 listopada - 1 grudnia - Odrzucenie, zranienie, przebaczenie - uzdrowienie wewnętrzne - duchowe i psychologiczne drogi wyjścia w świetle współczesnej teologii miłosierdzia Bożego (kard. Walter Kasper).

Grudzień

20-22 - Antropologia przebóstwienia - modlitwa serca i jej znaczenie - duchowe praktyki chrześcijańskiego Wschodu, hezychazm, współczesne spory o znaczenie medytacji.

2013-08-19 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowe Dni Młodzieży – reaktywacja

Niedziela legnicka 11/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

spotkanie

zaproszenia

Monika Breitenfellner-Pasiut i Dorota Dzielędziak

Z burmistrzem Kirchundem

Z burmistrzem Kirchundem

Światowe Dni Młodzieży powinny nadal trwać – tak powiedział Franciszek. Żeby odwiedziny naszej grupy w Polsce miały dalsze efekty, zapraszamy Was do pobytu w Kirchundem” – tymi słowami Elmar Greiten – koordynator i organizator wyjazdu na ŚDM z niemieckiej diecezji Padeborn – zaprosił młodzież z Kamiennej Góry z rewizytą w rejon Nadrenii Północnej Westfalii.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

1 grudnia 2022 roku
po ciężkiej chorobie
odszedł do Pana

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję