Reklama

Z życia diecezji

Monika Poręba
Edycja legnicka 1/2003

9 grudnia Trudno opisać radość, jaką dzieciom z rodzin najuboższych sprawia wizyta św. Mikołaja. Dotarł on także do legnickiej stołówki charytatywnej prowadzonej przez ks. Jana Gacka. Najmłodsi z utęsknieniem wypatrywali worka wypełnionego prezentami.

10 grudnia Kolejny transport darów przekaże powodzianom legnicka Caritas. Jeszcze przez Bożym Narodzeniem rodziny, które ucierpiały podczas wrześniowej powodzi otrzymają węgiel, pralki, kuchenki i pościel. Pomoc tym razem trafi m.in. do Mysłakowic, Marciszowa, Bolkowa, Świeradowa i Wałbrzycha. Jest to już piąty transport darów, jaki Caritas przekaże powodzianom z diecezji legnickiej. Pieniądze na zakup darów pochodzą ze zbiórek przeprowadzanych w diecezji oraz od Caritas diecezjalnych. Wartość tego transportu przekracza 190 tys. zł.

10 grudnia Już od wielu lat legnickim bezdomnym pomocy udziela stołówka charytatywna prowadzona przez ks. Jana Gacka. Przy ul. Kamiennej codziennie przed godz. 12.00 ustawiają się kolejki. Każdy, kto się tu zgłosi, otrzyma ciepły posiłek. Dziennie w stołówce wydaje się około 300 posiłków. Są jednak dni, że ciepły obiad je tu nawet 450 osób.

11 grudnia "Życie to jedno wielkie przemijanie" - mówi pacjentka Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Jeleniej Górze. W placówce prowadzonej przez legnicką Caritas przebywa 90 obłożnie chorych. Mimo wielu cierpień nie tracą pogody ducha. Wciąż chcą zrealizować swoje życiowe plany i marzenia. Chorymi opiekuje się dwóch lekarzy, 30 pielęgniarek, rehabilitanci, reumatolog i neurolog. Dla wielu z nich personel zastępuje wręcz rodziny. We wtorek biskup legnicki Tadeusz Rybak poświęcił wykonane prace remontowe, spotkał się z personelem oraz pacjentami. Na spotkanie w Zakładzie Caritas przybyli również przedstawiciele władz miasta, Sejmiku Dolnośląskiego oraz sponsorzy.

12 grudnia "Młodzież dzieciom" - to trzeci już koncert charytatywny zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Jaworze. Jak co roku całkowity dochód przeznaczony zostanie na dożywianie dzieci w jaworskich szkołach. Podczas koncertu wystąpi kabaret "Osa" oraz zespół muzyczny "Niebieskie Jeruzalem". Będzie też pokaz tańca i kiermasz świąteczny.

Żywy Bóg na Dworcu Głównym

2019-11-13 11:47

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 46/2019, str. 1

Delikatna, szklana monstrancja z wizerunkiem Maryi tulącej i całującej Syna – w otwartych ramionach Matki kustodium z białą Hostią: Jezus eucharystyczny – to będzie centrum kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu, której otwarcie zaplanowano na koniec roku

Archiwum
Projekt kaplicy na wrocławskim Dworcu Głównym

Kaplica zostanie wpisana do prowadzonej przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” modlitwy o pokój na świecie.

Autorem projektu kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest biuro projektowe inż. Andrzeja Gacka. Monstrancję wymyślił i wykona gdański artysta Mariusz Drapikowski – znany na całym świecie autor „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Dworcowa kaplica funkcjonowała do stycznia 2010 r., wtedy odprawiono w niej ostatnią Mszę św. Po rewitalizacji dworca, w miejscu po niej urządzono komisariat policji. Starania o powrót kaplicy na dworzec trwały od 2012 r. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie i duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej, od siedmiu lat, krok po kroku, nie ustaje w zbudowaniu na dworcu miejsca modlitwy – dla kolejarzy i podróżnych. Dzięki porozumieniu zawartemu w 2016 r. między PKP SA a Kurią Metropolitalną Wrocławską prace na dworcu wreszcie mogły się rozpocząć. – Pomysł jest prosty: wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w nowej kaplicy i konfesjonał z dyżurującymi kapłanami – mówi ks. Jan Kleszcz.

Prace w miejscu przeznaczonym na kaplicę już trwają, a w pozyskiwanie środków na realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób. Aktywnie kwestują młodzi z brochowskiej parafii pod opieką ks. Arkadiusza Krzeszowca.

Chętni do włączenia się w budowę kaplicy mogą kupić cegiełki albo dokonywać wpłat na konto. Inicjatywa jest tak ważna, że warto mieć w niej swój udział, nawet, gdybyśmy swoją wpłatą przyczynili się do sfinansowania choćby kawałka podłogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

IPN złożył zażalenie dot. umorzenia sprawy prowokacji SB wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki

2019-11-16 21:38

Radio Maryja

Do warszawskiego Sądu Apelacyjnego wpłynęło zażalenie Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące umorzenia sprawy prowokacji wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Chodzi o postępowanie wobec oskarżonych o podrzucenie w 1983 roku przez SB do mieszkania kapłana materiałów go obciążających.

Archiwum

W październiku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że przestępstwa zostały popełnione i że były zbrodniami komunistycznymi, ale nastąpiło przedawnienie.

Prokuratorzy IPN nie zgodzili się z tą oceną sądu. Według nich prowokacja na Chłodnej stanowiła zbrodnię przeciwko ludzkości, które się nie przedawniają.

Prof. Jan Żaryn, historyk, odnosząc się do sprawy ocenia, że jej dalszy bieg zależy od kwestii woli, a nie jednoznacznego kwalifikowania prawnego.

– Po stronie sądu widać, że takowej woli nie ma, aby podtrzymać tę możliwość orzekania w sprawach dotyczących przestępstw szczególnie z lat stanu wojennego i późniejszych. Zapewne w rzeczywistości prawnej sąd potrafi udowodnić, że takich możliwości nie posiada. Moim zdaniem nie posiada bardziej woli niż możliwości. Tak to trwa od 1989 roku. Wola to jest bardzo trudna kategoria do udowodnienia, oceny, bo to przecież zależy od ludzi, którzy gdzieś w swym sumieniu albo pracują na rzecz sprawiedliwości albo tez uchylają się od tego zadania – wskazuje prof. Jan Żaryn.

Zabójców ks. Popiełuszki w sprawie tzw. prowokacji na Chłodnej oskarżył pion śledczy IPN. Oskarżeni nielegalnie weszli do mieszkania kapłana przy ul. Chłodnej w Warszawie i pozostawili w nim amunicję, materiały wybuchowe oraz ulotki i wydawnictwa, których posiadanie było wtedy zabronione.

Następnie SB doprowadziło do ich ujawnienia w wyniku przeszukania mieszkania, co spowodowało wdrożenie przeciw kapelanowi ,,Solidarności” postępowania karnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem