Reklama

Niedziela Kielecka

Wy jesteście solą dla ziemi

XXXII Piesza Pielgrzymka z Wiślicy na Jasną Górę dobiegła końca. Jaka była, kim byli ludzie, którzy w wyjątkowym upale szli do Jasnogórskiej Matki? Jak przeżywali ten czas rekolekcji w drodze? Każdy pątnik inaczej przeżywał swoje pielgrzymowanie, każdy szedł do Czarnej Madonny niosąc w plecaku jakąś intencję, modląc się o błogosławieństwo, pracę, ulgę w cierpieniu. Pielgrzymi nieśli też nasze intencje.

Wiślica

Tak naprawdę pielgrzymka rozpoczęła się w słoneczne popołudnie 5 sierpnia w Wiślicy. Do prastarego, słowiańskiego grodu przybywali pątnicy. Jak zawsze pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną przez biskupów kieleckich oraz kilkudziesięciu kapłanów przy polowym ołtarzu obok wiślickiej bazyliki. Zebranych powitał proboszcz parafii ks. kan. Wiesław Stępień. Zachęcał zgromadzonych do wytrwałości na pielgrzymim szlaku, do modlitwy oraz świadczenia swoją postawą o Chrystusie i Jego miłości do człowieka. Przed rozpoczęciem Mszy św. bp. Ryczan poświęcił nowy, kamienny ołtarz, przy którym wszyscy się zgromadzili, by modlić się o obfite owoce pielgrzymowania. W homilii bp Ryczan mówił o mediach, które manipulując faktami, walczą z Kościołem. - Dziś międzynarodowy sekularyzm, dowodzony przez masonerię, opanował środki masowego przekazu i toczy walkę z Kościołem i wierzącymi - mówił. Z mocą podkreślał, że Kościołowi i światu został dany papież, który kocha Kościół Chrystusowy, dla którego ważna jest Ewangelia, nauczanie Kościoła zawarte w katechizmie i Soborze Watykańskim II. - Papież wiary prostej, pokory, całujący więźniów, obrońca ubogich. Jednak - jak zauważył Biskup - dla mediów i dziennikarzy ważne jest, w jakiej plebanii mieszka ksiądz, gdzie był na wakacjach i jakim pojazdem się porusza. Biskup skrytykował organizatorów Przystanku Woodstock, w ramach którego znalazła się „pokojowa wioska Kryszny”, red. Jacka Żakowskiego za ataki na Kościół, Kubę Wojewódzkiego „szydzącego z Biblii na imprezie pana Owsiaka” oraz „zagubionego na starość ks. Bonieckiego bratającego się z Nergalem”. Do pielgrzymów zaapelował, aby modlitwą i pielgrzymim trudem świadczyli swoją wiarę. Dzień później wczesnym rankiem pielgrzymi żegnani przez mieszkańców Wiślicy wyruszyli na pątniczy szlak. Przewodził im bp Kazimierz Gurda.

Kielce

Reklama

Do Kielc dotarli po dwóch dniach, gorąco witani przez kielczan na Kawetczyźnie. Pielgrzymi zatrzymali się obok Starego Cmentarza, a bp Gurda z kierownikiem pielgrzymki ks. Jackiem Iwanem oraz kilkunastu osobami modlili się przy grobie bp. Mieczysława Jaworskiego - pielgrzyma, ojca duchowego Kieleckiej Pielgrzymki. Przy pl. Jana Pawła II na pątników czekało wielu mieszkańców Kielc, dzieci i młodzież. Eucharystii w bazylice katedralnej przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, Mszę św. koncelebrowali: bp Kazimierz Gurda i bp Marian Florczyk oraz kilkudziesięciu kapłanów. Podczas Mszy św. miłość i wierność małżeńską ślubowali sobie pielgrzymi - Marta i Mateusz.

Właśnie wartości rodziny i miłości małżeńskiej poświęcił homilię bp Ryczan. Zwrócił uwagę na kryzys rodziny i wiele tragedii współczesnych rodzin wynikających z kryzysu wiary. Podkreślał, że pomimo zmieniających się epok, mimo upadków i powstawania państw oraz systemów politycznych rodzina trwała „jak każdy dar Boga”. Dzisiaj wszystko się zmieniło, ponieważ „zmienił się współczesny człowiek”, który: - Nie chce żadnego daru, (…) Nie chce daru rodziny, bo taki dar obciąża, nie jest rentowny, woli transakcję - mówił. Zwracając się do nowożeńców apelował, by na równości i miłości zbudowali prawdziwy dom. - Nie z cegły ani betonu, dom ten powstanie z modlitwy, cierpienia, zwycięstw, przegranych, przebaczenia, nieprzespanych nocy - podkreślił. Po homilii pobłogosławił ich małżeństwo.

Bp Ryczan w tym dniu jeszcze raz spotkał się z pielgrzymami w bazylice katedralnej. Wieczorem modlił się z nimi podczas Apelu przed obrazem Matki Łaskawej Kieleckiej. Z Kielc pielgrzymi szli do Częstochowy jeszcze cztery dni. 13 sierpnia dotarli przed oblicze Czarnej Madonny. W tym roku do Jasnej Góry dotarło 2500 pątników w tym: 55 księży, 28 alumnów, 5 lekarzy, 24 pielęgniarki. Po raz pierwszy pielgrzymowało około 500 pątników.

2013-08-28 12:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ordo Iuris: większość Polaków za konstytucyjną ochroną życia

[ TEMATY ]

ludzie

Ks. Paweł Kłys

Z najnowszych badań społecznych, zleconych przez Instytut Ordo Iuris i przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS), wynika, że większość Polaków opowiada się za konstytucyjną ochroną życia oraz zakazem adopcji dzieci przez pary prowadzące homoseksualny tryb życia. Ich zdaniem, ustawa zasadnicza powinna także wspierać rodziny przez gwarancję zwrotu części podatków zapłaconych w związku z wychowaniem dzieci.

Publikujemy podsumowanie badań IBRiS, przygotowane przez Instytut Ordo Iuris:

CZYTAJ DALEJ

Sejm zagłosuje dziś ws. projektu "Stop aborcji"

2021-12-02 09:55

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock.pl

Po wczorajszej burzliwej debacie posłowie zdecydują w dzisiejszym głosowaniu czy obywatelski projekt "Stop aborcji" ma być procedowany dalej czy odrzucony w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem projektu ma być większość posłów PiS, zdecydowanie przeciwko inicjatywie Fundacji Pro-prawo do życia jest też większość klubów opozycyjnych.

Zdaniem Fundacji Pro-prawo do życia, niepokojące jest zwłaszcza jawne oferowanie, np. w internecie, pigułek wczesnoporonnych. "Ostrożne szacunki mówią o 30 tys. ofiar rocznie. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 nie stanowi istotnej bariery dla zabójców, ponieważ nie odnosi się w żaden sposób do ścigania aborcyjnych przestępstw" - informowała przy składaniu wniosku do Sejmu Fundacja Pro-prawo do życia.

CZYTAJ DALEJ

Louvain: zmarł nuncjusz apostolski przy UE, abp Aldo Giordano

2021-12-02 19:54

[ TEMATY ]

Unia Europejska

zmarły

Nuncjusz Apostolski

Wikipedia

Abp Aldo Giordano

Abp Aldo Giordano

Dziś w Louvain po długim pobycie w szpitalu zmarł abp Aldo Giordano - był nuncjusz przy Unii Europejskiej. Wcześniej abp Giordano, pochodzący z diecezji Cuneo, przez siedem lat pełnił funkcję nuncjusza w Wenezueli. We wrześniu zachorował na COVID i od października przebywał na oddziale intensywnej terapii, do końca wspierany przez rodzinę. Jego stan zdrowia stopniowo się pogarszał.

Abp Aldo Giordano urodził się 20 sierpnia 1954 r. w Cuneo, w Piemoncie na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął 28 lipca 1979 r. i należał do prezbiterium diecezji Cuneo. W 1980 r. uzyskał kościelny licencjat z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Pracował duszpastersko, a także jako wykładowca w międzydiecezjalnym studium teologicznym oraz innych uczelniach diecezji Cuneo. 15 maja 1995 został wybrany sekretarzem generalnym Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i pełnił tę funkcję przez 13 lat. 7 czerwca 2008 r. Benedykt XVI mianował go stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu. 26 października 2013 roku Papież Franciszek wyniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Tamada i mianował swoim przedstawicielem w Wenezueli, gdzie zastąpił obecnego watykańskiego sekretarza stanu, kard. Pietro Parolina. W Brukseli abp Giordano zastąpił Francuza, abp. Alaina Paula Charlesa Lebeaupina, który 16 listopada ub. roku przeszedł na emeryturę. 8 maja bieżącego roku mianował go nuncjuszem apostolskim przy Unii Europejskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję