Reklama

Niedziela Wrocławska

Bezcenna szkoła?

Niedziela wrocławska 35/2013, str. 1

[ TEMATY ]

szkoła

B. Sztajner/Niedziela

Ponad dwa miesiące wakacji minęło zdecydowanie za szybko. Tak przynajmniej sądzi większość dzieci. Radość na ich wypoczętych twarzach jest dla rodziców bezcenna. Jednak początek września tym Dolnoślązakom i wrocławianom, którzy mają dzieci w wieku szkolnym, niekoniecznie kojarzy się dobrze. Na szkolne zakupy rodzice wydają bowiem krocie. - Tylko podręcznki dla moich dwóch córek, które uczą się w szkole podstawowej, kosztują w sumie 800 zł. Do tego dochodzą zeszyty, przybory szkolne, strój na WF i basen, opłaty na ubezpieczenie i komitet rodzicielski - wylicza pani Joanna, która ciągle kompletuje wyprawki dla swoich dwóch córek. - Podsumowując, razem z mężem wydamy ponad 1,5 tys. zł - zaznacza i dodaje - Gdyby nie talenty organizacyjne innych mam i allegro nie dźwignęlibyśmy takiego ciężaru.

Jak wynika z zestawienia publikowanych w sierpniu każdego roku sondaży, polska rodzina wydawała w ostatnich latach na szkolną wyprawkę średnio 1000 zł. Koszt szkolnej wyprawki mocno obciąża domowy budżet. Część rodzin zmuszona jest posiłkować się kredytem. - Na szczęście możemy skorzystać z taniej pożyczki w mojej pracy - mówi pani Joanna. - Niestety, z roku na rok nowe podręczniki są coraz droższe, według zasady, czym starsze dzieci, tym droższe książki. Dla ucznia szkoły podstawowej to koszt około 400 zł; gimnazjalisty około 500 zł, a licealisty już ponad 600 zł. - Najdroższe są książki do nauki języków obcych - dopowiada pani Joanna. - Tylko za całoroczny zestaw do angielskiego dla młodszej córki z trzeciej klasy zapłaciliśmy ponad 150 zł. Pewnie dla tego oblężenie przeżywają giełdy używanych podręczników, antykwariaty i punkty taniej książki w hipermarketach.

W akcję pomocy dla uboższych rodzin włączają się różne instytucje, samorządy, fundacje. Z pomocą przychodzi także Kościół. We Wrocławiu od sierpnia Caritas prowadzi doroczną akcję „Wyprawka dla żaczka”. - W naszej archidiecezji jest wiele rodzin, których po prostu nie stać na podstawowe wyposażenie swoich dzieci w artykuły szkolne - mówi dyrektor wrocławskiej Caritas ks. Janusz Jastrzębski. - I dlatego staramy się im pomóc. W akcję można się włączyć w następujący sposób: przynosząc artykuły szkolne do siedziby Caritas we Wrocławiu przy ul. Katedralnej 7; dokonując wpłaty na konto Caritas z dopiskiem „Wyprawka” PKO BP SA III O/Wrocław 24 1020 5242 0000 2102 0019 7863; a także biorąc udział w zbiórkach, które odbędą się marketach 30-31 sierpnia.

2013-08-28 12:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100-lecie polskiej szkoły w Podhorcach

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

jubileusz

A. Michniak

Bp Mariusz Leszczyński skierował swoje słowo do zebranych na sali

Bp Mariusz Leszczyński skierował swoje słowo do zebranych na sali

„W czasie błogosławionym, w roku pięknie rozmodlonym,/Kiedy kraj katolicki, Polska umiłowana, obchodzi 1050-lecie Chrztu, W roku Miłosierdzia Bożego Jezusa Pana naszego,/Nauczyciela najlepszego (...) Przyszło nam świętować uroczystość 100-lecia ZSP imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego”
Ks. Paweł Słonopas (absolwent)

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęto 28 października Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Podhorcach pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego. – Pragniemy wspólnie modlić się w intencji tej szkoły, jej pracowników i wychowanków – powiedział ks. proboszcz Adam Herda, witając wiernych, księdza biskupa i kapłanów, którzy wraz z nim sprawowali Eucharystię: ks. Czesława Grzyba, ks. Zygmunta Żółkiewskiego, ks. Leona Rogalskiego, ks. Pawła Słonopasa, ks. Tomasza Winogrodzkiego, ks. Jana Mudę, ks. Stanisława Gorczyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: przygotowania do Orszaku Trzech Króli rozpoczęte!

2022-12-06 21:00

[ TEMATY ]

archidicezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dziś w południe oficjalnie rozpoczęto przygotowania do zbliżającego się łódzkiego Orszak Trzech Króli, który już tradycyjnie 6 stycznia 2023 r. przejdzie ulicą Piotrkowską, będą to – tak jak co roku - największe jasełka w mieście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję