Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Modlitwa narodów, które łączy wiara

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ


Jesteśmy sobie nawzajem tak bardzo potrzebni, i dlatego tak dobrze się rozumiemy, bo łączy nas ta sama wiara. Od wieków sąsiadujemy w sensie geograficznym, ale łączą nas też liczne wydarzenia historyczne, bogata tradycja, a także bliskie słowiańskie języki. Przede wszystkim jednak łączy nas wiara, której wymowne świadectwo dali święci pochodzący z ziemi cieszyńskiej - św. Jan Sarkander i św. Melchior Grodziecki, którego dzisiaj czcimy w szczególny sposób - powiedział biskup Tadeusz Rakoczy 1 września w sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej w parafii św. Marii Magdaleny, podczas odpustu ku czci św. Melchiora Grodzieckiego.

Reklama

Z sanktuarium w Cieszynie wyruszyła procesja w stronę granicy polsko-czeskiej, gdzie wierni z Zaolzia z biskupem diecezji ostrawsko-opawskiej Franciszkiem Lobkowiczem dołączyli do wiernych z Polski. Procesja z relikwiami Męczennika wróciła do cieszyńskiego sanktuarium, gdzie biskup Tadeusz Rakoczy z biskupem Franciszkiem Lobkowiczem i kilkudziesięcioma kapłanami celebrowali Eucharystię w językach polskim i czeskim. Wraz z nimi modlili się diakoni, klerycy, osoby konsekrowane, ministranci, delegacje i poczty sztandarowe z całej diecezji, uczniowie i pracownicy placówek katolickich z Cieszyna i Czechowic-Dziedzic, i pozostali wierni z Polski i Zaolzia. Podczas Mszy św. śpiewał chór „Lutnia” z Cieszyna.

Biskup Tadeusz Rakoczy życzył młodzieży wytrwałości w nauce, a nauczycielom - by budowali mądrość młodego pokolenia Polaków. Zaapelował, aby od św. Melchiora Grodzieckiego uczyć się wiary.

Homilię wygłosił biskup Franciszek Lobkowicz w języku czeskim. Rozważał temat pokory, zwłaszcza w ludzkich dążeniach, której to pokory uczy Jezus. Podkreślał, że pokora i wytrwałość potrzebne są m.in. uczniom w szkole. - Święty Melchior chciał naukę Jezusa głosić dalej. Poświęcił wszystkie swoje siły i zdolności do służby Chrystusowi. To jest Boża ekonomia. Tam gdzie jest pokora, tam jest Boża droga - zaznaczył.

Reklama

Biskup Tadeusz Rakoczy i biskup Franciszek Lobkowicz modlili się także w intencji ofiar wojny i odwoływali się do tego wydarzenia w wygłoszonych słowach do wiernych. Biskup Tadeusz Rakoczy powiedział m.in., iż dzisiejsze spotkanie odbywa się w 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej, która przyniosła ogromne nieszczęścia i skonfliktowała świat, podzieliła także dwa pobratymcze narody - Polaków i Czechów. - To, co jeszcze nie tak dawno było niemożliwe, i co nas oddzielało, dzisiaj dzięki Bożej Opatrzności łączy nas i ubogaca - powiedział Ksiądz Biskup.

Tradycyjnie podczas odpustu wręczono Nagrodę im. św. Melchiora Grodzieckiego nauczycielowi, który swoją postawą daje świadectwo wiary. W tym roku Stowarzyszenie „Dziedzictwo im. św. Jana Sarkandra” przyznało ją Barbarze i Włodzimierzowi Habartom - małżeństwu z czworgiem dzieci, nauczycielom wychowania fizycznego. Przyznano również wyróżnienia: katechetce siostrze Danieli i, po raz pierwszy, czterem uczniom placówek katolickich. Po Mszy św. wszystkich zaproszono na poczęstunek.

2013-09-11 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: metropolita lwowski wzywa do modlitwy o pokój

[ TEMATY ]

modlitwa

Jarosław Ciszek

Do specjalnych modlitw w intencji pokoju na Ukrainie wezwał wszystkich wiernych abp Mieczysław Mokrzycki. W specjalnej odezwie metropolita lwowski obrządku łacińskiego apeluje, by "w obliczu bardzo trudnej sytuacji w jakiej znalazła się Ukraina" codziennie prosić Boga o pokój i zachowanie kraju od wojny. Poniedziałek 3 marca będzie dniem postu w intencji uchronienia kraju od wojny.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

W Wielki Odpust Wiślicki

2021-09-20 09:15

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Wiślica

Agnieszka Dziarmaga

Dzięki pielgrzymkom diecezjalnym do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy przywrócono rangę Wielkiego Odpustu Wiślickiego. 8 września bowiem, od stuleci w święto Narodzenia NMP gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję