Reklama

Nowa książka o. Gabriela Bartoszewskiego OFMCap

Nazwa pierwszego miejsca uwięzienia prymasa Wyszyńskiego - Rywałd - jest znana, ale jego historia już znacznie mniej. Wiedzę tę przekazuje o. Gabriel Bartoszewski OFMCap w książce „U Pocieszycielki Strapionych w Rywałdzie”. Z dokumentów wynika, że kościół we wsi Rywałd, położonej „mil trzy od Grudziądza”, istniał już w początkach XIV wieku. Nie zachowało się natomiast imię autora czczonej tutaj figury Matki Bożej - legenda mówi, że był to krzyżacki komtur. Świątynia dzieliła burzliwe dzieje tych ziem. Podczas wojen krzyżackich i szwedzkich kościół był kilkakrotnie niszczony, figurę ukrywano. W początkach XVIII wieku, w związku z licznym napływem pielgrzymów, rodzina Czapskich ufundowała nowy, murowany kościół i podjęła starania o sprowadzenie zakonników, którzy służyliby pielgrzymom. Rok 1747 to ważna data - w Rywałdzie osiedlają się Bracia Mniejsi Kapucyni, powstaje klasztor. Kilkadziesiąt lat później, po kolejnych rozbiorach, kapucynów dotykają represje zaborcy, ograniczające swobodę praktyk religijnych, oraz wydany w 1810 r. edykt o kasacie zakonów na terenie zaboru pruskiego; w konsekwencji bracia opuszczają klasztor.

Po odzyskaniu niepodległości ruch pielgrzymkowy ożywia się. W okresie okupacji budynek poklasztorny zajmują Niemcy. W styczniu 1947 r., po 120 latach przerwy, do klasztoru wracają kapucyni. 27 września 1953 r. do Rywałdu zostaje potajemnie przywieziony aresztowany przez komunistyczne władze prymas kard. Stefan Wyszyński. Nikt, poza strażnikami, nie ma dostępu do pokoi na pierwszym piętrze klasztoru, gdzie jest więziony. Nieoczekiwany bieg historii sprawia, że 19 lat później - 3 września 1972 r. - były więzień dokonuje aktu koronacji cudownej figury Matki Bożej Rywałdzkiej.

Oparta na obszernej bibliografii książka o. Bartoszewskiego jest jasnym i syntetycznym przekazem historii sanktuarium i łask otrzymanych przez modlących się tutaj wiernych.

Jej uzupełnieniem są dokumentalne zdjęcia. To znakomity przewodnik dla osób pragnących poznać sanktuarium i jego historię oraz zobaczyć - choćby na zdjęciach - celę, w której więziono Prymasa Tysiąclecia.

2013-09-16 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Ewangelii. Srebrny jubileusz biskupa Mieczysława Cisło

2023-02-03 06:52

Agnieszka Marek

Eucharystii przewodniczył Jubilat

Eucharystii przewodniczył Jubilat

W święto Ofiarowania Pańskiego w archikatedrze lubelskiej odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. - Dziękujemy Panu Bogu za bezcenny dar, jakim jest dla nas życie konsekrowane, wyrastające z wiary i miłości w różnych jego formach i wymiarach. To również dobra okazja, by podziękować za wszelkie dobro, którego doznaliśmy i wciąż doznajemy dzięki modlitwie i pracy sióstr oraz braci z licznych zgromadzeń zakonnych oraz instytutów życia konsekrowanego - powiedział abp Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję