Reklama

Modlitwa

Duchowy pancerz

„Różaniec jest duchową bronią w walce ze złem, z wszelką przemocą, w zmaganiach o pokój w sercach, rodzinach, społeczeństwie i na świecie” - mówił błogosławiony Jan Paweł II, nawołując do odmawiania modlitwy różańcowej. Te słowa Papieża Polaka wcielają w życie członkowie róż różańcowych rodziców w archidiecezji wrocławskiej

Niedziela wrocławska 40/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

Marian Sztajner/Niedziela

Na całym świecie powstały róże różańcowe, których członkowie modlą się w różnych intencjach. Od 2001 r. powstało dzieło modlitwy różańcowej w intencji dzieci, którego celem jest propagowanie modlitwy różańcowej rodziców i powstawanie grup modlitwy różańcowej opartej na schemacie Żywego Różańca, gdzie rodzice tworzą żywe róże modlitwy za dzieci. Takie róże powstały także w naszej archidiecezji.

Od pomysłu do realizacji

Założycielką jednej z nich, która posługuje od 7 lutego 2010 r., jest Jowita Świder należąca do wspólnoty Hallelujah we Wrocławiu - matka pięciorga dzieci. Pomysł na modlitwę - jak sama mówi - zrodził się z doświadczenia własnej rodziny, z potrzeby pozyskania sił fizycznych i duchowych do tego, by dzieci dobrze wychować. - Nie pamiętam dokładnie, gdzie znalazłam informację o różańcu rodziców, ale jak tylko o tym usłyszałam, to podchwyciłam i postanowiłam, że muszę założyć różę i się udało! Róża stała się inspiracją do wchodzenia czy tworzenia nowych róż we wspólnocie i poza wspólnotą. Pomysł ogłosiłam po Mszy św. Natychmiast przyłączyły się do mnie trzy pary małżeńskie. Zaczęliśmy się modlić i w ciągu dwóch miesięcy ukonstytuowała się cała róża, czyli dwadzieścia par małżeńskich.

Nie tylko dla par małżeńskich

Do róży mogą należeć także samotni rodzice, jak Adam Dziadura, z zawodu lekarz, ojciec 12-letniego Dawida. Przyznaje, że bliska jest mu intencja, w jakiej modlą się członkowie róży. - Do modlitwy różańcowej namówiła mnie koleżanka ze wspólnoty. Podjąłem ją z ochotą, pociągnęła mnie intencja modlitwy za nasze dzieci, aby były chronione przed błędami, grzechami, obciążeniami ze strony nas, rodziców. Myślę, że intencja była głównym atutem za podjęciem modlitwy. Poza tym myślę, że Matka Boża uprasza nam i naszym dzieciom szczególną łaskę. Wierzę, że sprawy rodzinne są jej szczególnie bliskie. Matka Boża była zanurzona w swojej rodzinie, zna wszystkie jej radości i troski. Dlatego osobiście jest mi z tego powodu bliska.

Reklama

„Panie, usuń skutki naszych grzechów...”

Róża różańcowa jest modlitewną wspólnotą 20 osób, z których każda codziennie we własnym zakresie odmawia jedną dziesiątkę Różańca. Każda osoba przez miesiąc rozważa jedną, przydzieloną jej tajemnicę Różańca Świętego, w ten sposób codziennie odmawiany jest cały Różaniec. Członkowie róży korzystają z łask, jakie mogliby otrzymać, sami odmawiając cały Różaniec. - Osoby skupione w róży rodziców modlą się w pięciu intencjach - mówi pani Jowita. - Modlimy się za nasze dzieci, modlimy się za wszystkie dzieci, które są objęte w róży, łącznie z tymi, które są adoptowanymi dziećmi. A także za synowe i zięciów. Prosimy, by Pan Bóg otoczył ochroną nasze dzieci przed skutkami grzechów i błędów rodzicielskich, których nie brakuje na co dzień. Modlimy się także o błogosławieństwo dla dzieci, aby w pełni mogły zaczerpnąć ze skarbca Bożej Miłości, o otwarcie się na Bożą Miłość. Prosimy o rozszerzanie się tego dzieła modlitewnego, aby jak najwięcej rodziców mogło korzystać z dobrych owoców tej formy modlitwy za dzieci, aby tych róż mogło powstawać coraz więcej, a także - i to jest też ważne - o uzdrowienie przyczyn grzechów, których skutki spotykają nasze dzieci u rodziców i w środowisku. Czyli to też taka modlitwa o uzdrowienie, żeby Pan Bóg dotykał serc rodziców, aby tych błędów nie powielać. Ostatnia intencja, w jakiej modlą się członkowie róży, jest modlitwą za Ojca Świętego oraz Kościół Święty - dodaje matka pięciorga dzieci.

Siła tkwi w modlitwie

- Różaniec ma ogromną siłę, jest jak armata w naszej wierze - mówi Aneta Szostek - matka dwójki dzieci, która od 1 sierpnia br. zgłosiła różę na stronę internetową róż rodziców. - Wierzę, że Pan Bóg szczególnie chroni dzieci, za które rodzice się modlą, z drugiej strony otwieramy się na działanie Boga i uczymy się bardziej kochać nasze dzieci patrzeć na nie mniej oceniająco, bardziej z miłością i troską, tym samym powierzając je Bogu. Różaniec jest ogromną bronią. Czy naprawdę szkoda nam 5-10 minut dziennie na modlitwę. Mamy czas na pracę, na zabawę, a na modlitwę za dzieci nam go brakuje?

Różaniec - duchowy pancerz

- Dzieci coraz częściej są narażone na różne niebezpieczeństwa - modlitwa natomiast zapewnia im pancerz ochronny - mówi Adam Dziadura. - Sądzę, że dzieci w tej chwili rzeczywiście są poddane edukacji nie zawsze do końca zgodnej z wartościami chrześcijańskimi. Są też narażone na treści, które mogą być dla nich pewnym zagrożeniem psychicznym, duchowym, wiadomo - to z czym spotykamy się w Internecie, telewizji czy innych mediach.

Reklama

- Jest tyle zagrożeń z zewnątrz, myślę, że moje pokolenie aż tylu zagrożeń nie miało, aczkolwiek w każdym czasie trzeba być czujnym, wychowując swoje dzieci. Żeby nie dać się zwieść i nie pozwolić na to, by nasze dzieci zostały zwiedzione tymi fałszywymi naukami, stąd właśnie chcemy prosić o opiekę Pana Boga. Bez łaski Bożej wychowanie dzieci może zostać bezowocne - przestrzega pani Jowita. Modlitwa różańcowa daje mi poczucie bezpieczeństwa i siłę na kolejne dni, bo działa z nami Bóg. Wiem, że w razie, gdyby nam się nie udało w danym dniu pomodlić, to nasze dzieci mają zapewnioną ochronę, bo modli się 19 innych par - dodaje. Modlitwa - jak to mój mąż kiedyś ładnie określił, to nie jest koło ratunkowe naszej rodziny, to jest koło zamachowe, które nadaje napęd całemu życiu rodzinnemu.

Modlitwa jako błogosławieństwo

Sprawa modlitwy za dzieci jest szczególnie bliska Jakubowi Kuśmierzowi, który dopiero wstępuje do róży. - Modlitwa odgrywa dla mnie istotną rolę. W dzisiejszym świecie w kulturze masowej bardzo często spotykamy się z przekleństwami. Modlitwa natomiast jest błogosławieństwem, jest zaprzeczeniem przekleństwa, jest wołaniem o pomoc do Boga dla naszych dzieci. Cóż moje być ważniejsze dla rodziców niż dobro dziecko - pyta pan Jakub. Ideologie, które wkraczają do środowiska dzieci, wzmagają potrzebę modlitwy za moje dzieci - dodaje ojciec 8-letniego Jasia i 4,5-letniego Tomka. Jako małżeństwo doświadczamy dobrodziejstwa modlitwy naszych rodziców. Niejednokrotnie zastanawiałam się: jesteśmy ze sobą 13 rok, czasami z górki, czasami pod górkę, a nasi przyjaciele po rozwodzie... Dlaczego tak się dzieje? Stąd wniosek - za nas ktoś się musi modlić! Mamy moc błogosławieństwa innych, i musimy to wykorzystywać, by obdarzać się tym, co najlepsze - apeluje Aneta Szostek, założycielka róży. Oprócz dóbr materialnych, którymi możemy obdarować nasze dziecko, obdarujmy je dobrami duchowymi, ofiarujmy naszą modlitwę - zachęca Jakub Kuśmierz.

„Teraz i w godzinie śmierci naszej... Amen”

- Modlitwa różańcowa musi wypływać z wiary, wtedy zobaczymy jej owoce - mówi Adam Dziadura. - To musi być wiara, że Pan Bóg jest blisko i wiara w to, że można uprosić u Niego pewne rzeczy. Wiara również w to, że Matka Boża ma bliski przystęp do Pana Jezusa i może uprosić u Niego pewne konkretne rzeczy. Ja w swojej pracy hospicyjnej mam często do czynienia ze śmiercią. I uświadomiłem sobie, że każda „zdrowaśka” to jest prośba, by Matka Boża była przy mnie, kiedy ja będę umierał. Ta modlitwa uświadamia nam, że nie będziemy na tym świecie zawsze. I przyjdzie czas, że będziemy potrzebowali tego wsparcia i pomocy - to wielka wartość Różańca. Ta modlitwa tworzy zapas łaski, która powinna się pojawić wtedy, kiedy będziemy tego bardzo potrzebowali - przy końcu naszego ziemskiego życia.

Dzieło róż różańcowych dla rodziców rozwija się bardzo dynamicznie.

W Polsce obecnie jest zgłoszonych ponad 2100 takich róż.

* * *

Pierwszą różę dla rodziców zapoczątkowała wspólnota modlitewno-ewangelizacyjna MARANA-THA z Gdańska - 8 grudnia 2001 r. w trakcie trwania rekolekcji.

Informacje można znaleźć na stronie internetowej www.rozaniecrodzicow.pl.

2013-10-02 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja legnicka: nieustanny różaniec o ustanie pandemii

2020-03-30 09:09

[ TEMATY ]

różaniec

koronawirus

Herby Meseritsch/Adobe Stock

- Jeden różaniec to za mało. Zachęcam wszystkich przyjaciół krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, trwajmy w modlitwie pompejańskiej! Może warto w tych dniach wypróbować ten sposób modlitwy - apeluje ks. Marian Kopko, kustosz krzeszowskiego sanktuarium i moderator diecezjalny Żywego Różańca.

Myśl o podjęciu nowenny pompejańskiej zrodziła się po uroczystości Zwiastowania Pańskiego. - Zachęcam, aby każdego dnia w tym trudnym czasie epidemii koronawirusa modlić się nowenną pompejańską. Serdecznie zachęcamy do tego modlitewnego szturmu do nieba przez wstawiennictwo Matki Bożej - podkreśla ks. Marian Kopko.

Przypomina, że wielu z nas pozostaje w tym czasie w domach. - Marnujemy wiele czasu i sił na różne troski, lęki, obawy. Wiele czasu spędzamy przed telewizorem. Jeden różaniec to tylko 15-20 minut. Gdybyśmy wszystkie tajemnice spletli w codzienny modlitewny wieniec, to byłaby to odpowiedź na pragnienie i pytanie Jezusa z Ogrójca: „jednej godziny nie mogliście czuwać ze mną?” – przekonuje ks. Kopko.

Dodaje też, że większość wiernych korzysta z dyspensy udzielonej przez biskupa legnickiego i nie uczestniczy w liturgii w kościele, zatem warto wziąć różaniec do ręki i tak wykorzystać ten czas. – Medytujmy tajemnice z życia Jezusa i Maryi. Zachęcam również abyśmy w tych dniach sięgali do lektury Pisma Świętego oraz do katolickich czasopism. Niech ta modlitwa nieustannego różańca wymodli pokój serca, ufność, wiarę, nadzieję i miłość. Niech będzie odpowiedzią na wszystkie lęki – apeluje ks. Kustosz.

Informacje dotyczące sposobu modlitwy, informacje na temat nowenny pompejańskiej znaleźć można na stronie krzeszowskiego sanktuarium www.opactwo.eu

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws. celebracji liturgii w Wielkim Tygodniu

2020-03-30 15:41

[ TEMATY ]

Wielki Post

Wielki Tydzień

Episkopat.pl

Triduum Paschalne bez „ciemnicy”, grobów pańskich, święcenia pokarmów w kościołach oraz z błogosławieństwem parafii Najświętszym Sakramentem po liturgii paschalnej lub rezurekcji. Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał specjalne rozporządzenie dotyczące celebrowania liturgii w Wielkim Tygodniu i w Niedzielę Wielkanocną.

Publikujemy pełny tekst rozporządzenia metropolity gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka wydanego dnia 30 marca br.

Mając na uwadze dokumenty Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 19 i 25 marca 2020 roku oraz Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca 2020 roku przekazuję Rozporządzenie szczegółowe dotyczące celebracji liturgii w Wielkim Tygodniu oraz podczas Triduum Paschalnego.

I. Uczestniczenie w liturgii

Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych nadal obowiązuje prawo na podstawie którego w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, wyłączając z tej liczby osoby sprawujące posługę. Przypominam, że Msze Święte mają być sprawowane bez udziału innych wiernych, a jedynie z uczestnictwem osób związanych z intencją danej Mszy Świętej. W Liturgii Wielkiego Piątku niech uczestniczą przedstawiciele grup parafialnych (maksymalnie 5 osób).

Przypominam o udzielonej przeze mnie dyspensie wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej od uczestnictwa w Mszach Świętych niedzielnych i świątecznych.

W Wielkim Tygodniu i podczas Triduum Paschalnego zalecam utrzymanie tradycyjnych godzin zaplanowanych w parafii celebracji. Należy powiadomić parafian o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się duchowo w modlitwę w swoich domach, korzystając również z organizowanych transmisji. Dostępna będzie również transmisja z Katedry Gnieźnieńskiej na stronie internetowej naszej archidiecezji (Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i Liturgia na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek o godz. 18.00, Wigilia Paschalna o godz. 20.00, Msza w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego godz. 10.00).

Gorąco zachęcam do jedności w modlitwie i do przeżywania w duchowej łączności liturgii tych dni. W Wielki Piątek zachęcam do adoracji Krzyża w domach.

Liturgie Triduum Paschalnego mogą być sprawowane wyłącznie w kościołach parafialnych. Wyrażam zgodę, aby liturgie te mogły być sprawowane również w kaplicach domów zakonnych, Seminarium Duchownego, jednak bez udziału wiernych przychodzących z zewnątrz. W ciągu dnia kościoły winny być otwarte, aby wierni mieli możliwość ich nawiedzenia i adoracji Najświętszego Sakramentu.

II. Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej i Wielki Tydzień

Upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz kościoła. Należy zastosować trzecią formę przewidzianą przez Mszał Rzymski. Przypominam, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 roku). Dlatego proszę, aby wierni wzięli pod uwagę możliwości parafii oraz zdrowie szafarzy sakramentu pokuty i roztropnie zaplanowali przystępowanie do spowiedzi i jeśli to możliwe przystąpili do niej w czasie późniejszym.

Korzystajmy z daru odpustów. Stolica Apostolska wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela daru specjalnych odpustów (Dekret Penitencjarii Apostolskiej odnośnie przyznania specjalnych odpustów dla wiernych w obecnej sytuacji pandemii, z dnia 20 marca 2020 roku).

III. Wielki Czwartek

Z powodu zaistniałej sytuacji Msza Krzyżma będzie celebrowana w późniejszym terminie. Tym niemniej zachęcam kapłanów do modlitwy za siebie nawzajem i do prywatnego odnowienia przyrzeczeń kapłańskich.

Proszę nadal korzystać ze świętych Olejów pobłogosławionych przed rokiem. Zgodnie z najdawniejszą tradycją Kościoła w Wielki Czwartek nie wolno odprawiać Mszy Świętych bez udziału ludu. Na mocy Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 25 marca 2020 roku, w tym roku kapłani mają wyjątkowo możliwość odprawiania Mszy Świętej w odpowiednim miejscu, bez udziału ludu.

IV. Triduum Paschalne

Msza Wieczerzy Pańskiej

Obmycie stóp, które jest już opcjonalne, należy pominąć. Na zakończenie Mszy Świętej należy również pominąć procesję, natomiast Najświętszy Sakrament należy przechować w tabernakulum.

W związku z powyższym należy konsekrować dodatkową hostię (do wystawienia w monstrancji), a podczas śpiewu Baranku Boży należy przynieść cyborium z tabernakulum. Po Komunii należy pozostawić Najświętszy Sakrament na ołtarzu (umieszczając konsekrowaną hostię w cyborium).

Po modlitwie po Komunii kapłan klęka przed ołtarzem. Wszyscy śpiewają hymn „Sław, języku, tajemnicę”. Po zakończeniu śpiewu kapłan otrzymuje welon i zanosi Najświętszy Sakrament do tabernakulum. Następnie w ciszy udaje się do zakrystii. W tym roku nie przygotowuje się Ciemnicy.

Liturgia na cześć Męki Pańskiej

W modlitwie powszechnej, jako przedostatnie wezwanie, proszę zawrzeć intencję za znajdujących się w sytuacji zagrożenia, chorych i zmarłych (zob. Załącznik 1).

Należy zastosować pierwszą formę ukazania Krzyża przewidzianą przez Mszał Rzymski. Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa. Wszyscy obecni niech adorują Krzyż, trzymany przez celebransa, przez dłuższą chwilę klęcząc i śpiewając jedną z pieśni zaproponowanych w Mszale Rzymskim.

Po Komunii należy pozostawić Najświętszy Sakrament na ołtarzu. Po modlitwie po Komunii kapłan klęka przed ołtarzem. Wszyscy śpiewają Suplikacje. Po zakończeniu śpiewu kapłan odmawia modlitwę „Panie Jezu Chryste, nasze zmartwychwstanie i życie”. Następnie otrzymuje welon i zanosi Najświętszy Sakrament do tabernakulum. Po krótkiej adoracji w ciszy udaje się do zakrystii.

W tym roku nie przygotowuje się Grobów Pańskich. Z uwagi na możliwość jedynie indywidualnego nawiedzenia kościoła i osobistej adoracji nie wystawia się Najświętszego Sakramentu w monstrancji.

Wielka Sobota

Nie wolno organizować tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Zamiast niego proszę, aby wierni przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które niech poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba (zob. Załącznik 2).

Duszpasterzy proszę o umieszczenie tekstu błogosławieństwa na stronach internetowych parafialnych lub ewentualne powielenie go i wyłożenie w kościołach.

Wigilia Paschalna w Wielką Noc – Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego

Liturgia światła – należy opuścić przygotowanie i rozpalenie ogniska. Kapłan stojąc przed ołtarzem rozpoczyna liturgię jak zwykle. Poświęca ogień palącego się np. znicza, przygotowuje paschał i zapala go mówiąc „Niech światło Chrystusa…” Opuszcza się procesję. Po wypowiedzeniu powyższych słów zapala się wszystkie światła w kościele, a paschał umieszcza się na świeczniku. Następnie ma miejsce śpiew orędzia wielkanocnego.

Liturgia słowa – Należy odczytać dwa lub trzy czytania ze Starego Testamentu. Nie można opuścić czytania z 14. rozdziału Księgi Wyjścia (3. Czytanie). Dalej odczytuje się Epistołę oraz Ewangelię.

Liturgia chrzcielna – w tej części Wigilii Paschalnej należy dokonać tylko Odnowienia przyrzeczeń chrztu (Mszał Rzymski, Wigilia Paschalna p. 46) bez pokropienia.

Zakończenie – gdy nie ma Rezurekcji, w tych nadzwyczajnych okolicznościach należy dokonać wystawienia Najświętszego Sakramentu, odśpiewać hymn „Ciebie Boga, wysławiamy”. Po zakończonym śpiewie kapłan winien odmówić modlitwę przewidzianą przez Mszał Rzymski (Wigilia Paschalna p. 62) i pobłogosławić, a następnie wyjść z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławić parafię.

Rezurekcja - Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego

Tam, gdzie odprawia się Rezurekcję, należy na rozpoczęcie wykonać uroczysty śpiew na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego i dokonać wystawienia Najświętszego Sakramentu na ołtarzu. Po chwili adoracji w ciszy należy zaśpiewać „Wesoły nam dzień” lub „Chrystusa zmartwychwstan jest”, a następnie „Przed tak wielkim Sakramentem”. Po zakończonym śpiewie kapłan winien odmówić modlitwę przewidzianą przez Mszał Rzymski (Procesja rezurekcyjna rano p. 70) i pobłogosławić, a następnie wyjść z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławić parafię.

Następnie celebrans z miejsca przewodniczenia, opuściwszy akt pokuty, wprowadza wiernych w liturgię (Mszał Rzymski, Procesja rezurekcyjna rano p. 72), po czym ma miejsce śpiew hymnu „Chwała na wysokości Bogu”. Hymn „Ciebie Boga, wysławiamy” należy zaśpiewać po Komunii.

Choć w tym roku będziemy przeżywali Pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w sposób tak niezwykle ograniczony, to jednak głęboko wierzę, że będzie to dla nas wszystkich święty czas. Kiedy kobiety przyszły do grobu po szabacie i zastały go pustym, były zaniepokojone i pełne obaw, dopóki nie usłyszały słów aniołów. My już wiemy, że pusty grób nie jest powodem do lęku, lecz znakiem Zmartwychwstania Pańskiego. Niech zatem nie smuci nas owa ograniczoność w celebracji liturgii, a słowa naszego Pana – gdzie dwaj albo trzej zbierają się w imię moje, tam jestem pośród nich (por. Mt 18, 20) – niech w tym szczególnym czasie napełniają nasze serca otuchą i nadzieją.

Postanowienia Rozporządzeń z dnia 19 i 25 marca 2020 roku zostają utrzymane w mocy, o ile nie stoją w sprzeczności z postanowieniami niniejszego Rozporządzenia.

† Wojciech Polak Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie Rekolekcje Wielkopostne dla Niesłyszących

2020-03-30 21:03

Duszpasterstwo Niesłyszących Archidiecezji Wrocławskiej

Przewodzi im hasło „Nowe życie” nawiązujące do życia, które Łazarz otrzymał ponownie od Jezusa.

Rekolekcje w języku migowym odbywają się online na kanale Youtube Effatha24 com. Prowadzi je ks. Tomasz Filinowicz. Rozpoczęły się w niedzielę 29 marca od transmisji Mszy św. z Duszpasterstwa Niesłyszących we Wrocławiu. Nauki rekolekcyjne są publikowane na kanale Youtube codziennie. Ćwiczenia zakończą się w środę 1 kwietnia.

– Trudno rozpocząć rekolekcje od innego tematu niż koronawirus – zaznaczył na początku ks. Filinowicz i podał najnowsze statystyki zachorowań, wzywając jednocześnie do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w intencji ustania epidemii.

Rekolekcjonista przywołał biblijną historię burzy na morzu, podczas której przestraszeni Apostołowie prosili Jezusa, by ich ratował przed bliską śmiercią. – Podobnie my dzisiaj się modlimy, aby Pan Bóg wyciszył tego wirusa. Ale wygląda, że Pan Bóg nam nie pomaga. Chociaż coraz więcej osób się modli i prosi: „Uratuj!”, to mamy coraz więcej chorych i coraz więcej osób umiera. Dlaczego? Nie wiem. Na pewno jedno wiem – Pan Bóg nie chce grzechu, Pan Bóg nie chce zła, Pan Bóg nie chce cierpienia (…) Ale czasami zgadza się na śmierć i cierpienie. Podobnie jak w dzisiejszej Ewangelii – pozwolił na śmierć swojego przyjaciela Łazarza. Wiemy, że Jezus uzdrawiał chorych, którzy się z Nim spotykali. A tutaj mamy trochę dziwną sytuację. Ludzie przychodzą zawiadomić Jezusa: „Twój przyjaciel Łazarz jest chory, przyjdź, uratuj go”. Co robi Jezus? Nie idzie. Zostaje jeszcze 2 dni. Nie pobiegł natychmiast, żeby ratować swojego przyjaciela.

Rekolekcjonista przywołał też historię św. Jana Chrzciciela, który został ścięty i historię śmierci Jezusa na krzyżu. – Śmierć była złem, była grzechem, ponieważ ludzie, którzy skazali i zabili Jezusa, dopuścili się grzechu. Ale z tego grzechu Jezus wyprowadza Zmartwychwstanie i życie. Podobnie w przypadku Łazarza – jego śmierć doprowadziła do objawienia chwały Bożej. Czy nie można inaczej, bez śmierci, bez cierpienia? Pewnie Bóg mógłby tak zrobić. Ale dlaczego tego nie robi? Nie wiem. Jedno jest pewne – z każdego cierpienia Bóg może wyprowadzić dobro – mówił ks. Filinowicz.

Tematem kolejnych rozważań będą 3 inne postaci biblijne: Nikodem, Jan Chrzciciel oraz św. Paweł.

Ogólnopolskie Duszpasterstwo Niesłyszących „Effatha24”, poza rekolekcjami, przygotowało także specjalną mobilną aplikację dla osób mających problemy ze słuchem a na facebookowym profilu organizacji na bieżąco publikowane są informacje i tłumaczenia komunikatów Episkopatu na język migowy. Więcej informacji na stronie: www.effatha24.com.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję