Reklama

Satelitarny telemost 12 października 2013

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 41/2013, str. 6

Z okazji trwającego Roku Wiary 12 października 2013 r. odbędzie się międzynarodowe czuwanie modlitewne „Z Maryją poza noc”. Modlitwie będzie przewodniczył papież Franciszek z sanktuarium Madonny Bożej Miłości w Rzymie. Satelitarny telemost połączy na modlitwie różańcowej wiernych zgromadzonych w dziesięciu sanktuariach maryjnych świata.
Polska modli się na Jasnej Górze 12 października w godz. 19.00-21.30. Na spotkanie jasnogórskie zabieramy różaniec, światło i białe chusteczki.
Następnego dnia, 13 października 2013 r., Ojciec Święty Franciszek dokona zawierzenia świata Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny przed figurą Matki Bożej, która zostanie przywieziona z Fatimy.

Pod hasłem: „Bądźcie zawsze gotowi do obrony” 29 września br. odbyła się 1. Narodowa Pielgrzymka Katechetów w Roku Wiary. – Przyjechała grupa katechetów mocna, aby przystawić „katechetyczne ucho” do Serca Maryi, czyli posłuchać przy Maryi, jak bije serce polskiej katechezy, jak to wszystko wygląda. Ale przede wszystkim przyjeżdżamy z dziękczynieniem – podkreślał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. – Myślę, że mimo ostatnich dyskusji, które dotyczą pewnych marginesów w każdej populacji, jednak generalny dorobek tych 23 lat jest wspaniały. I dziś nie tylko katechetom czy stronie kościelnej, ale także szkołom, tam, gdzie jest ta współpraca – a jest w większości przypadków normalna między parafią a szkołą, między nauczycielami a katechetami w pokoju nauczycielskim – dzisiaj trudno sobie wyobrazić, jak by tej katechezy nie było. I to jest wielki powód do dziękczynienia, i to chcemy uczynić.
Mszy św. w bazylice przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrowali: metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja, bp Gerard Kusz – wiceprzewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl, biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski oraz ks. Marek Korgul – sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Z udziałem funkcjonariuszy i pracowników Policji, emerytów policyjnych oraz rodzin policyjnych, a także członków stowarzyszeń policyjnych, m.in. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, odbyły się 29 września br. 12. Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Obecni byli przedstawiciele wszystkich garnizonów Policji z kraju oraz kierownictwo Komendy Głównej Policji – w sumie ok. 3 tys. osób. Pielgrzymi modlili się w intencji poległych podczas służby, za swoje bezpieczeństwo oraz przyszłość Ojczyzny i swego zawodu.
Centralnym punktem Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego była Msza św., której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Policji. Koncelebrowali księża kapelani – duszpasterze środowisk policyjnych. Wystawiono poczty sztandarowe. Obecna była Kompania Honorowa Policji. – Wiara domaga się konkretnego czynu i zaangażowania po stronie dobra i sprawiedliwości. Chrześcijanin nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia jest zobowiązany do niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują, którzy są zagrożeni – mówił do policjantów bp Józef Guzdek. – Z nadzieją i uznaniem patrzy na waszą służbę ogromna większość polskiego społeczeństwa – zapewnił Ksiądz Biskup. – Proszę was, pozostańcie wierni swojej misji – wzywał. – Stawiajcie sobie jeszcze większe wymagania, które wynikają z Ewangelii, wówczas będziecie się cieszyć pokojem serca, uznaniem i coraz większym zaufaniem społeczeństwa. Niech wasze, niech nasze postępowanie będzie przejrzyste, czytelne i jednoznaczne, zawsze po stronie prawdy, sprawiedliwości, zawsze po stronie tego, który został skrzywdzony i oczekuje na pomocną dłoń.
Po Mszy św. odbyła się modlitwa przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” – „Chwała Zwyciężonym!” w Kaplicy Cudownego Obrazu. Tablica została wmurowana w ścianę Kaplicy Matki Bożej podczas 1. Pielgrzymki Policji, 29 września 2002 r. Jest poświęcona pamięci ponad 12 tys. policjantów pomordowanych na Wschodzie, zgładzonych przez sowieckich komunistów od 17 września 1939 r.

2013-10-08 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję