Reklama

Satelitarny telemost 12 października 2013

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 41/2013, str. 6

Z okazji trwającego Roku Wiary 12 października 2013 r. odbędzie się międzynarodowe czuwanie modlitewne „Z Maryją poza noc”. Modlitwie będzie przewodniczył papież Franciszek z sanktuarium Madonny Bożej Miłości w Rzymie. Satelitarny telemost połączy na modlitwie różańcowej wiernych zgromadzonych w dziesięciu sanktuariach maryjnych świata.
Polska modli się na Jasnej Górze 12 października w godz. 19.00-21.30. Na spotkanie jasnogórskie zabieramy różaniec, światło i białe chusteczki.
Następnego dnia, 13 października 2013 r., Ojciec Święty Franciszek dokona zawierzenia świata Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny przed figurą Matki Bożej, która zostanie przywieziona z Fatimy.

Reklama

Pod hasłem: „Bądźcie zawsze gotowi do obrony” 29 września br. odbyła się 1. Narodowa Pielgrzymka Katechetów w Roku Wiary. – Przyjechała grupa katechetów mocna, aby przystawić „katechetyczne ucho” do Serca Maryi, czyli posłuchać przy Maryi, jak bije serce polskiej katechezy, jak to wszystko wygląda. Ale przede wszystkim przyjeżdżamy z dziękczynieniem – podkreślał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. – Myślę, że mimo ostatnich dyskusji, które dotyczą pewnych marginesów w każdej populacji, jednak generalny dorobek tych 23 lat jest wspaniały. I dziś nie tylko katechetom czy stronie kościelnej, ale także szkołom, tam, gdzie jest ta współpraca – a jest w większości przypadków normalna między parafią a szkołą, między nauczycielami a katechetami w pokoju nauczycielskim – dzisiaj trudno sobie wyobrazić, jak by tej katechezy nie było. I to jest wielki powód do dziękczynienia, i to chcemy uczynić.
Mszy św. w bazylice przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrowali: metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja, bp Gerard Kusz – wiceprzewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl, biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski oraz ks. Marek Korgul – sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Z udziałem funkcjonariuszy i pracowników Policji, emerytów policyjnych oraz rodzin policyjnych, a także członków stowarzyszeń policyjnych, m.in. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, odbyły się 29 września br. 12. Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Obecni byli przedstawiciele wszystkich garnizonów Policji z kraju oraz kierownictwo Komendy Głównej Policji – w sumie ok. 3 tys. osób. Pielgrzymi modlili się w intencji poległych podczas służby, za swoje bezpieczeństwo oraz przyszłość Ojczyzny i swego zawodu.
Centralnym punktem Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego była Msza św., której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Policji. Koncelebrowali księża kapelani – duszpasterze środowisk policyjnych. Wystawiono poczty sztandarowe. Obecna była Kompania Honorowa Policji. – Wiara domaga się konkretnego czynu i zaangażowania po stronie dobra i sprawiedliwości. Chrześcijanin nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia jest zobowiązany do niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują, którzy są zagrożeni – mówił do policjantów bp Józef Guzdek. – Z nadzieją i uznaniem patrzy na waszą służbę ogromna większość polskiego społeczeństwa – zapewnił Ksiądz Biskup. – Proszę was, pozostańcie wierni swojej misji – wzywał. – Stawiajcie sobie jeszcze większe wymagania, które wynikają z Ewangelii, wówczas będziecie się cieszyć pokojem serca, uznaniem i coraz większym zaufaniem społeczeństwa. Niech wasze, niech nasze postępowanie będzie przejrzyste, czytelne i jednoznaczne, zawsze po stronie prawdy, sprawiedliwości, zawsze po stronie tego, który został skrzywdzony i oczekuje na pomocną dłoń.
Po Mszy św. odbyła się modlitwa przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” – „Chwała Zwyciężonym!” w Kaplicy Cudownego Obrazu. Tablica została wmurowana w ścianę Kaplicy Matki Bożej podczas 1. Pielgrzymki Policji, 29 września 2002 r. Jest poświęcona pamięci ponad 12 tys. policjantów pomordowanych na Wschodzie, zgładzonych przez sowieckich komunistów od 17 września 1939 r.

2013-10-08 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję