Reklama

Niedziela Kielecka

Jedenaście portretów bł. Jana Pawła II

Świat nie zakończył jeszcze odkrywania bogactw ukrytych przez Boga w sercu niepełnosprawnych: to właśnie w nich Bóg pozwala się widzieć i kochać”. Zapisane w maleńkim różowym kalendarzyku motto z homilii Jana Pawła II - potwierdza codziennie swoim życiem i postawą Krystyna Ściwiarska - harcerka, działaczka „Solidarności”, społecznik, Kawaler Orderu Uśmiechu, artysta plastyk, wieloletni instruktor dzieci i młodzieży niepełnosprawnej przy WDK w Kielcach, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych, które ma pod opieką przeszło sześćdziesięcioro dzieci i ich rodziny.

- To nie jest tylko malowanie, to terapia - opowiada swojej pracy nad obrazami. On (Jan Paweł II) mnie leczy, daje mi siłę, jak inaczej podołałbym temu wszystkiemu? - pyta. Zmaga się z problemami zdrowotnymi, nierzadko spotykają ją przykrości i wrogość. Bł. Jan Paweł II daje jej siłę, by codziennie ofiarowywać miłość, uwagę i czas potrzebującym dzieciom, które przygarnęła do serca. - Oni są ważni. To jest moje życie - podkreśla. Na rocznicę wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową 16 października Krystyna zabiera kilkudziesięciu swoich podopiecznych na pielgrzymkę do Wadowic. Będą się modlili za wstawiennictwem bł. Papieża o potrzebne łaski dla siebie i rodzin, które bardzo często borykają się z cierpieniem, chorobą i śmiercią. W ostatnim czasie odeszło sześcioro podopiecznych.

Namalowane przez Ściwiarską portrety spotkamy w Rzymie w Domu Polskim, gdzie często nocują nasi pielgrzymi, w seminarium kieleckim, w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Trzy obrazy podarowała bp. Marianowi Florczykowi, wielkiemu przyjacielowi dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Jeden z nich jest w prywatnej kaplicy, jeden Ksiądz Biskup przekazał uboższej parafii. Portrety Krystyny zdobiły również kilkakrotnie ołtarz podczas Spotkań Niepełnosprawnych w Masłowie. Portret Jana Pawła II zdobi także pokój w siedzibie kieleckiego Towarzystwa Dobroczynności, jeszcze inny jest w gabinecie u prezydenta Wojciecha Lubawskiego, który od wielu lat towarzyszy niepełnosprawnym podczas Dnia Matki w Bocheńcu, (a obecnie w Mąchocicach), wigilii i innych okolicznościowych spotkań.

Czy będą portrety papieża Franciszka? - Jestem wierna jednemu mężczyźnie - mówi z uśmiechem, ale nie wykluczam, że kiedyś się odważę. Póki co właśnie szykuje blejtram na kolejny, dwunasty portret ukochanego bł. Jana Pawła II, którego wkrótce Kościół ogłosi świętym. Gdzie powędruje? Jeszcze nie wiadomo.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pisarzowice: późnogotycki obraz „Świętej Rozmowy” ujawnia swe tajemnice

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Święta Rodzina

diecezja.bielsko.pl

Późnogotycki obraz z Matką Boską z Dzieciątkiem w towarzystwie św. Marcina i św. Urbana, który znajduje się na co dzień w ołtarzu kościoła w Pisarzowicach, odzyskuje blask pod okiem specjalistów.

Dzieło powstało w początkach XVI wieku w krakowskiej pracowni anonimowego Mistrza Rodziny Marii.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23

[ TEMATY ]

obraz

obraz

aukcja

kradzież

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinskiego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie, została sprzedana w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro - poinformowała PAP ambasada RP w Niemczech.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję