Reklama

Niedziela Kielecka

Jedenaście portretów bł. Jana Pawła II

Świat nie zakończył jeszcze odkrywania bogactw ukrytych przez Boga w sercu niepełnosprawnych: to właśnie w nich Bóg pozwala się widzieć i kochać”. Zapisane w maleńkim różowym kalendarzyku motto z homilii Jana Pawła II - potwierdza codziennie swoim życiem i postawą Krystyna Ściwiarska - harcerka, działaczka „Solidarności”, społecznik, Kawaler Orderu Uśmiechu, artysta plastyk, wieloletni instruktor dzieci i młodzieży niepełnosprawnej przy WDK w Kielcach, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych, które ma pod opieką przeszło sześćdziesięcioro dzieci i ich rodziny.

Reklama

- To nie jest tylko malowanie, to terapia - opowiada swojej pracy nad obrazami. On (Jan Paweł II) mnie leczy, daje mi siłę, jak inaczej podołałbym temu wszystkiemu? - pyta. Zmaga się z problemami zdrowotnymi, nierzadko spotykają ją przykrości i wrogość. Bł. Jan Paweł II daje jej siłę, by codziennie ofiarowywać miłość, uwagę i czas potrzebującym dzieciom, które przygarnęła do serca. - Oni są ważni. To jest moje życie - podkreśla. Na rocznicę wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową 16 października Krystyna zabiera kilkudziesięciu swoich podopiecznych na pielgrzymkę do Wadowic. Będą się modlili za wstawiennictwem bł. Papieża o potrzebne łaski dla siebie i rodzin, które bardzo często borykają się z cierpieniem, chorobą i śmiercią. W ostatnim czasie odeszło sześcioro podopiecznych.

Namalowane przez Ściwiarską portrety spotkamy w Rzymie w Domu Polskim, gdzie często nocują nasi pielgrzymi, w seminarium kieleckim, w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Trzy obrazy podarowała bp. Marianowi Florczykowi, wielkiemu przyjacielowi dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Jeden z nich jest w prywatnej kaplicy, jeden Ksiądz Biskup przekazał uboższej parafii. Portrety Krystyny zdobiły również kilkakrotnie ołtarz podczas Spotkań Niepełnosprawnych w Masłowie. Portret Jana Pawła II zdobi także pokój w siedzibie kieleckiego Towarzystwa Dobroczynności, jeszcze inny jest w gabinecie u prezydenta Wojciecha Lubawskiego, który od wielu lat towarzyszy niepełnosprawnym podczas Dnia Matki w Bocheńcu, (a obecnie w Mąchocicach), wigilii i innych okolicznościowych spotkań.

Czy będą portrety papieża Franciszka? - Jestem wierna jednemu mężczyźnie - mówi z uśmiechem, ale nie wykluczam, że kiedyś się odważę. Póki co właśnie szykuje blejtram na kolejny, dwunasty portret ukochanego bł. Jana Pawła II, którego wkrótce Kościół ogłosi świętym. Gdzie powędruje? Jeszcze nie wiadomo.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pani Ostrożańska spieszy z pomocą

Niedziela podlaska 27/2020, str. VI

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Ostrożany

Archiwum Sanktuarium w Ostrożanach

Słynący łaskami obraz Matki Bożej w Ostrożanach

Słynący łaskami obraz Matki Bożej w Ostrożanach

Kult i sława obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej upowszechniły się po przejściu wielkiej zarazy w l. 1708-1710. Fakt, że w parafii ostrożeńskiej tylko jeden dom we wsi Borzymy został dotknięty zarazą, uznano za szczególny znak opieki Matki Najświętszej.

Odnotowane wota, liczne świadectwa potwierdzają cudowność miejsca oraz świadczą o łaskach doznawanych po lata współczesne.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 29. piesza pielgrzymka diecezji legnickiej na Jasną Górę

2021-07-29 12:38

ks. Waldemar Wesołowski

- Wyruszacie dzisiaj jako posłańcy diecezji legnickiej, by zanieść przed cudowny wizerunek Maryi modlitwę za nasz Kościół, za rodziny i wspólnoty – powiedział do pielgrzymów nowy biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Podczas spotkania w katedrze Biskup legnicki podkreślił też, że pielgrzymka to czas błogosławiony, szczególny czas łaski udzielanej przez Boga. – Nawiedzanie miejsc świętych skłania do odnowy serc, do pomyślenia o życiu jako pielgrzymowaniu do zbawienia wiecznego – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję