Reklama

Niedziela Lubelska

W parafii jak w rodzinie

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wygnanowicach, utworzona w październiku 1946 r. przez biskupa Stefana Wyszyńskiego, jest jedną z mniejszych wspólnot na terenie naszej archidiecezji. Jej siłą jest mocna wiara rolniczego ludu, przekazywana z pokolenia na pokolenie

Powstanie parafii, według zapisów w kronice, „nastąpiło na skutek usilnych próśb części mieszkańców parafii Piaski i Częstoborowice”. Dzięki ich wytrwałości, przypadającej na powojenne lata, w niezwykle trudnym czasie udało się również wybudować kościół. Świątynia, dedykowana Najświętszej Maryi Pannie i konsekrowana przez bp. Piotra Kałwę w 1954 r., stała się największym skarbem parafii. Gromadzą się w niej kolejne pokolenia utrudzonych ciężką pracą rolników, sadowników i ogrodników, powierzających losy swoich rodzin Bożej Opatrzności.

Parafia jak mozaika

We wrześniu br. parafianie przeżywali wiele uroczystych chwil: począwszy od odpustu ku czci swojej Patronki, przez dożynki, po wizytację kanoniczną, którą w czwartą niedzielę miesiąca przeprowadził bp Artur Miziński. Witając Księdza Biskupa, przedstawiciele ruchu oazowego podkreślali swoje oddanie Chrystusowi przez Niepokalaną. Otwierali serca na hojnie siane słowo i z pokorą pochylali głowy na błogosławieństwo.

- Żyjemy w zakłamanym świecie, w którym trudno iść za Chrystusem i szlachetnymi pragnieniami naszych serc. Tym bardziej chcemy wraz z Tobą wpatrywać się w Mistrza i Pana, by wzrastać w odpowiedzialności, miłości i wierze - mówili młodzi mieszkańcy Wygnanowic. 20 spośród nich prosiło o sakrament bierzmowania, by zgodnie z pragnieniem bł. Jana Pawła II stawać się nadzieją świata i Kościoła.

Dorośli parafianie podkreślali, że przemawiają z trudem, bo przywykli nie do publicznych wystąpień, ale do codziennej, ciężkiej pracy na roli. - Nasze słowa są proste i twarde jak nasze życie rolników, ogrodników i sadowników. Prosimy o umocnienie w nadziei i błogosławieństwo na codzienną pracę, byśmy mogli jak najlepiej zmienić oblicze tej ziemi - mówili, dziękując równocześnie za to, że Kościół i jego pasterze nie zapominają o sprawach polskiej wsi.

Przedstawiając powierzoną swojej pieczy wspólnotę, proboszcz ks. Zbigniew Borowski podkreślał, że tworzy ona wielobarwną mozaikę. Mimo wielu problemów, wśród których dominują bezrobocie i bieda, wierni doświadczają niezliczonych łask. - Nasza sytuacja, złożona jak mozaika z wieloma odcieniami dobra i zła, powoduje, że gdzie wzmaga się grzech, tam jeszcze obficiej spływa łaska. Doświadczamy jej podczas niedzielnych Eucharystii, które dla parafian stają się źródłem radości i mocy. Każdego roku rozdajemy ponad 30 tys. Komunii św., co jest naszą największą dumą. Łaską Bożą jest również to, że dzieci i młodzież objęte są w stu procentach katechezą i dwa razy w roku uczestniczą w rekolekcjach - mówił Ksiądz Proboszcz. W wychowaniu najmłodszych ważne zadanie spełnia ruch oazowy. Dzieci, młodzież, a od roku również dorośli tworzą wspólnoty Ruchu Światło-Życie, uczestnicząc w całorocznej formacji oraz oazach wakacyjnych. Mieszkańcy Wygnanowic chętnie pielgrzymują do sanktuariów maryjnych w Polsce, a w 2008 r. odbyli parafialną pielgrzymkę do grobu Jana Pawła II.

Reklama

Mimo wielu niedostatków, także materialnych, wierni dbają o swój kościół. W ostatnim czasie wspólnym wysiłkiem odremontowali fronton świątyni, odnowili prezbiterium, zatroszczyli się o cmentarz, wykonując na nim nowe alejki oraz marmurowy ołtarz do sprawowania Mszy św. Wdzięczni Bogu za liczne łaski, poszczególni parafianie i wspólnoty, a nawet dawni mieszkańcy nie szczędzą ofiar, dzięki którym w ostatnim czasie w kościele znalazły się m.in. feretron św. Huberta, chorągwie z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i bł. Jana Pawła II oraz nowa chrzcielnica. Dumą parafii jest również strona internetowa, która nie tylko informuje o historii i aktualnym życiu wspólnoty, lecz także zawiera szereg materiałów formacyjnych.

Umocnienie w wierze

Zapewniając o modlitwie w intencji całej parafii, bp Artur Miziński podkreślał, że celem wizytacji kanonicznej jest wzajemne umocnienie w wierze. - Pochylając się nad życiem waszej wspólnoty i Kościoła w obliczu równych wyzwań, zachęcam wszystkich do otwierania serc na słowa Jezusa Chrystusa, który wzywa nas do tworzenia wspólnoty miłości i jedności, ale i do rachunku sumienia z naszego wzrostu w wierze - mówił Ksiądz Biskup. Zachęcając zgromadzonych do zamyślenia nad osobistym rozwojem przez modlitwę, słuchanie Słowa Bożego i życie sakramentami, bp Miziński podkreślał, że również dla niego jest to czas refleksji. - Biskup jako ojciec i brat patrzy na waszą wiarę, by od was uczyć się wiary dojrzałej, bo wierni świeccy wielokrotnie zawstydzają nas swoją odpowiedzialnością i ofiarnością, gotową służyć bliźniemu w potrzebie - mówił.

Reklama

Przypominając, że wizytacja jest czasem uświadomienia i pogłębienia świadomości przynależności do Kościoła, który z woli Chrystusa powstał na fundamencie Apostołów, Pasterz mówił, że mimo wielu słabości świeckich i duchownych ludzi Kościoła, współczesny świat jest świadkiem świętości uczniów Chrystusa. - Nieustanna obecność Jezusa sprawia, że każdy z nas może realizować powołanie do świętości na różnych drogach życia. Otwierajmy więc swoje serca na Jego słowa i nie lękajmy się przewartościować życia tak, by było ono zgodne z wolą Bożą. Bądźmy uczciwi wobec Boga i bliźnich; kierujmy się prawdą, sprawiedliwością i miłością. Eucharystia niech daje nam moc do pokonywania trudnych sytuacji - apelował bp Artur.

Dziękując wiernym wygnanowickiej parafii za świadectwo wiary, nadziei i miłości, Ksiądz Biskup prosił, by zawsze wpatrywali się w Maryję i starali się naśladować swoją Patronkę w ufnym zawierzeniu Chrystusowi obecnemu w Kościele.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafialne jubileusze

Niedziela częstochowska 42/2015, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum ks. Marka Włocha

Abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. w Nieradzie

Abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. w Nieradzie

Parafia w Nieradzie świętowała niedawno uroczystości jubileuszowe z okazji 30. rocznicy erygowania parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz 10. rocznicy konsekracji kościoła. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, który udzielił także sakramentu bierzmowania

Zgodę na budowę kaplicy mszalnej w Nieradzie uzyskano 27 marca 1981 r. Była to odpowiedź na starania władz Kurii częstochowskiej i ks. Fortunata Nowaka, proboszcza parafii macierzystej w Poczesnej. 4 lipca 1982 r. bp Franciszek Musiel dokonał zwykłego poświęcenia kościoła. 1 sierpnia 1985 r. bp Stanisław Nowak erygował parafię pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła. 17 września 2005 r. w uroczystej formie abp Stanisław Nowak dokonał konsekracji kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Izaak - Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-29 09:23

[ TEMATY ]

Biblia

adwent

Bp Piotr Przyborek

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję