Reklama

Niedziela Sandomierska

30 lat Karty Praw Rodziny

Niedziela sandomierska 43/2013, str. 1

[ TEMATY ]

rodzina

rodzice

Bożena Sztajner/Niedziela

30. rocznica wydania Karty Praw Rodziny stała się okazją do zorganizowania konferencji naukowo-duszpasterskiej poświęconej tematyce rodzin i małżeństw. 12 października sympozjum rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej. Modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Józefem Wróblem z Lublina oraz licznie przybyłymi kapłanami. Już podczas homilii bp Wróbel podjął temat duchowości rodzinnej w aspekcie biblijnym.

Reklama

Miejscem obrad stał się Katolicki Dom Kultury. Na rozpoczęcie do zebranych zwrócił się bp Krzysztof Nitkiewicz: - Tradycyjna definicja małżeństwa i rodziny, wynikająca z porządku ustanowionego przez Boga, zastępowana jest coraz częściej pojęciami odpowiadającymi interesom różnych grup ideologicznych, politycznych czy nawet biznesowych. Ten trend przenosi się na sposób rozumienia macierzyństwa, ojcostwa, pozycji dziecka, ignorując podstawowe prawa przyrody i rozwój cywilizacyjny. To, co było oczywiste jeszcze kilkanaście lat temu, jest dzisiaj podważane i zastępowane nowym. Tymczasem mamy tutaj do czynienia z fundamentami społeczności ludzkiej, które są ponadczasowe i niezmienne. A kiedy zaczynają się chwiać fundamenty, całej budowli grozi zawalenie. Zadaniem Kościoła, duchownych i świeckich, jest więc przypominanie, ukazywanie i obrona prawdy o małżeństwie i rodzinie. Każdy we właściwy dla siebie sposób. Takie działanie jest częścią nowej ewangelizacji, do której wzywa nas Chrystus - podkreślał Ordynariusz Sandomierski.

Wśród prelegentów znaleźli się: ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, wspominający jak doszło do wydania Karty Praw Rodziny; ks. Tadeusz Guz z wykładem „Małżeństwo i rodzina wobec współczesnych ideologii”. Mieczysław Gucewicz zwracał uwagę na wyzwania i niebezpieczeństwa stojące przed rodzinami i małżeństwami. Z kolei bp Józef Wróbel mówił o szacunku do życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz o współczesnych zagrożeniach przeciwko życiu. Natomiast na koniec o wychowaniu do życia w rodzinie mówił ks. Marek Dziewiecki.

- Duchowość małżeńska zawsze nas interesowała - podkreślali uczestniczący w konferencji Małgorzata i Grzegorz Krysa z parafii św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim. Małżonkowie na co dzień działają w poradnictwie rodzinnym i należą do Domowego Kościoła. Są rodzicami piątki dzieci: - Podczas spotkania padają niesamowicie mocne stwierdzenia odnośnie pracy w rodzinie i z rodzinami. Prelegenci podkreślają, że nadszedł czas działania. Nie można biernie się przyglądać temu, co się dzieje, ale świeccy i duchowni powinni wspólnie działać na rzecz małżeństwa i rodziny. Trzeba rodzinom pomagać w realizacji ich powołania, bo jeśli się nic nie zrobi, to powołanie będzie niszczone. - przekonywali Krysowie.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod Biskupów: wyzwania stojące przed duszpasterstwem rodzin

[ TEMATY ]

rodzina

biskup

Watykan

synod

Synod o rodzinie

Włodziemierz Rędzioch

Od 5 do 19 października br. odbędzie się w Watykanie III Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów nt. „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”. Sekretarz generalny Synodu Biskupów, kard. Lorenzo Baldisseri zaznacza, że będzie ono służyć rozpoznaniu aktualnej sytuacji rodzin oraz analizie kryzysu społecznego i duchowego, wpływającego na ich życie, a także zebraniu świadectw i propozycji biskupów, jak głosić i wiarygodnie żyć „Ewangelią rodziny”.

Kontynuacją tegorocznych obrad będzie Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, przewidziane na rok 2015, które wytyczy kierunki duszpasterstwa rodzin. Zostaną one zawarte w posynodalnej adhortacji apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję