Reklama

Niedziela Sandomierska

30 lat Karty Praw Rodziny

Niedziela sandomierska 43/2013, str. 1

[ TEMATY ]

rodzina

rodzice

Bożena Sztajner/Niedziela

30. rocznica wydania Karty Praw Rodziny stała się okazją do zorganizowania konferencji naukowo-duszpasterskiej poświęconej tematyce rodzin i małżeństw. 12 października sympozjum rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej. Modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Józefem Wróblem z Lublina oraz licznie przybyłymi kapłanami. Już podczas homilii bp Wróbel podjął temat duchowości rodzinnej w aspekcie biblijnym.

Miejscem obrad stał się Katolicki Dom Kultury. Na rozpoczęcie do zebranych zwrócił się bp Krzysztof Nitkiewicz: - Tradycyjna definicja małżeństwa i rodziny, wynikająca z porządku ustanowionego przez Boga, zastępowana jest coraz częściej pojęciami odpowiadającymi interesom różnych grup ideologicznych, politycznych czy nawet biznesowych. Ten trend przenosi się na sposób rozumienia macierzyństwa, ojcostwa, pozycji dziecka, ignorując podstawowe prawa przyrody i rozwój cywilizacyjny. To, co było oczywiste jeszcze kilkanaście lat temu, jest dzisiaj podważane i zastępowane nowym. Tymczasem mamy tutaj do czynienia z fundamentami społeczności ludzkiej, które są ponadczasowe i niezmienne. A kiedy zaczynają się chwiać fundamenty, całej budowli grozi zawalenie. Zadaniem Kościoła, duchownych i świeckich, jest więc przypominanie, ukazywanie i obrona prawdy o małżeństwie i rodzinie. Każdy we właściwy dla siebie sposób. Takie działanie jest częścią nowej ewangelizacji, do której wzywa nas Chrystus - podkreślał Ordynariusz Sandomierski.

Wśród prelegentów znaleźli się: ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, wspominający jak doszło do wydania Karty Praw Rodziny; ks. Tadeusz Guz z wykładem „Małżeństwo i rodzina wobec współczesnych ideologii”. Mieczysław Gucewicz zwracał uwagę na wyzwania i niebezpieczeństwa stojące przed rodzinami i małżeństwami. Z kolei bp Józef Wróbel mówił o szacunku do życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz o współczesnych zagrożeniach przeciwko życiu. Natomiast na koniec o wychowaniu do życia w rodzinie mówił ks. Marek Dziewiecki.

- Duchowość małżeńska zawsze nas interesowała - podkreślali uczestniczący w konferencji Małgorzata i Grzegorz Krysa z parafii św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim. Małżonkowie na co dzień działają w poradnictwie rodzinnym i należą do Domowego Kościoła. Są rodzicami piątki dzieci: - Podczas spotkania padają niesamowicie mocne stwierdzenia odnośnie pracy w rodzinie i z rodzinami. Prelegenci podkreślają, że nadszedł czas działania. Nie można biernie się przyglądać temu, co się dzieje, ale świeccy i duchowni powinni wspólnie działać na rzecz małżeństwa i rodziny. Trzeba rodzinom pomagać w realizacji ich powołania, bo jeśli się nic nie zrobi, to powołanie będzie niszczone. - przekonywali Krysowie.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Masakra u Terlikowskich

Niedziela warszawska 15/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

rodzina

rodzice

Zbiory prywatne M. T. Terlikowskich

Małgorzta i Tomasz Terlikowscy

Małgorzta i Tomasz  Terlikowscy

KRZYSZTOF SKOWROŃSKI: – Pretekstem do rozmowy jest książka „Masakra piłą mechaniczną w domu Terlikowskich”. Jak wygląda życie z pięciorgiem dzieci?

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję