Reklama

Rycerze Kolumba w naszej archidiecezji

2013-12-12 10:54

Maksymilian Kardziejonek
Edycja szczecińsko-kamieńska 50/2013, str. 3

Archiwum prywatne

Sięgając do początków Zakonu Rycerzy Kolumba, trzeba cofnąć się do końca XIX wieku. Wtedy to młody kapłan, sługa Boży Michał McGivney wraz z niewielką grupą mężczyzn spotykał się w piwnicy kościoła Najświętszej Maryi Panny w New Haven w stanie Connecticut w USA. Ich celem było przeciwstawienie się powszechnie panującej wówczas dyskryminacji katolików, trudnym warunkom życia, bezrobociu, odchodzeniu mężczyzn od wiary i Kościoła. Wkrótce ich wspólne zaangażowanie, ideały miłosierdzia, jedności i braterstwa oraz oddanie się świętej sprawie doprowadziło do zaprzysiężenia 29 marca 1882 r. Zakonu Rycerzy Kolumba. Z czasem czwartym ideałem Rycerzy zaczął być patriotyzm.

Po ponad 130 latach istnienia zakonu na świecie Rycerze Kolumba aktywnie pracują w ponad 14 tys. rad, a liczba członków niedługo przekroczy 2 mln, w tym prawie 3 tys. w Polsce. Kraje, w których spotkać można Rycerzy, to przede wszystkim USA, Kanada, Meksyk, jak również Portoryko, Republika Dominikańska, Panama, Gwatemala, Filipiny, Wyspy Bahama, Wyspy Dziewicze, Guam i Saipan oraz Polska. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej od kwietnia 2010 r. istnieje Rada im. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie. Członkowie tej Rady są kustoszami Relikwii Krzyża Świętego. Dzięki ich zaangażowaniu trwa w naszej archidiecezji peregrynacja Krzyża Ottonowego wraz z relikwiami. Rycerze utworzyli również Teatr Słowa, który regularnie przygotowuje spektakle związane tematycznie z istotnymi wydarzeniami w ciągu roku. Ponad to corocznie z okazji świąt Bożego Narodzenia, Rada prowadzi zbiórki paczek dla ubogich rodzin, które mieszkają na terenie parafii w Mierzynie.

Obecnie działa również pierwsza w Szczecinie, a druga w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Rada Rycerzy Kolumba im. św. Józefa – Opiekuna św. Rodziny. Pierwsza inicjacja „Stopień Miłosierdzia” odbyła się 7 listopada 2011 r. w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w dzielnicy Warszewo. Od tego dnia przez ponad dwa lata niezłomnie trwaliśmy na modlitwie podczas poniedziałkowych spotkań. 25 listopada br. dzięki skutecznemu wstawiennictwu naszego patrona, św. Józefa – opiekuna Świętej Rodziny oraz dzięki wysiłkowi braci z Rady im. Matki Bożej Bolesnej nr 14989 w Mierzynie mogliśmy świętować uroczyste utworzenie pierwszej w Szczecinie Rady Rycerzy Kolumba. – Nieprzypadkowo jako patrona obraliśmy sobie św. Józefa – opiekuna Świętej Rodziny – mówi zespół założycielski pierwszej Rady w Szczecinie. – Idea Rycerstwa stała się dla nas inspiracją, aby nasze dotychczasowe zaangażowanie w życie parafii nabrało wyraźnego kształtu, a nasz Ksiądz Proboszcz mógł być dumny z tego, że u jego boku stoi korpus rycerski. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, że jesteśmy członkami największej na świecie organizacji zrzeszającej mężczyzn – katolików świeckich.

Reklama

Nowo powstała Rada im. św. Józefa – Opiekuna Świętej Rodziny, mieszcząca się w szczecińskiej dzielnicy Warszewo przy parafii pw. św. Antoniego z Padwy, stawia sobie następujące cele: stworzenie warunków do regularnej formacji mężczyzn – katolików świeckich, aktywną służbę wspólnocie parafialnej i diecezjalnej, promocję pięknego i prawdziwego patriotyzmu poprzez organizowanie spotkań poświęconych śpiewaniu pieśni patriotycznych z okazji świąt narodowych oraz wiele innych.

Aby zostać Rycerzem Kolumba, kandydat musi być pełnoletnim, praktykującym katolikiem, uzyskać zgodę swojego księdza proboszcza oraz wziąć udział w ceremonii inicjacyjnej.

Zapraszamy do współpracy mężczyzn świeckich oraz czcigodnych kapłanów. Kontakt:
kustosz rejonowy – Maksymilian Kardziejonek,
tel. 601-249-418,
e-mail: maksymiliankardziejonek@gmail.com.
Więcej informacji na stronach internetowych: www.kofc.org oraz www.rycerzekolumba.com.

Tagi:
Rycerze Kolumba

Sztandar Rycerzy Kolumba

2019-04-24 09:01

Agnieszka Dziarmaga
Edycja kielecka 17/2019, str. 1-3

Z faktu posiadania sztandaru wynikają konkretne zobowiązania – przypomniał je bp Jan Piotrowski podczas uroczystości w Chmielniku, gdy w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP został poświęcony sztandar najstarszej Rady Rycerzy Kolumba w diecezji kieleckiej. Jest to rada nr 15416 w Chmielniku im. św. Brata Alberta

TD
Rada Rycerzy Kolumba w Chmielniku ma sztandar. Uroczystość poświęcenia

Mszę św. z tej okazji, sprawowaną pod przewodnictwem bp. J. Piotrowskiego, koncelebrowali księża kapelani rad rycerskich oraz proboszcz w Chmielniku ks. Waldemar Krochmal i proboszcz miechowski ks. Franciszek Siarek, który przed laty był inicjatorem powołania tutejszej rady (wówczas jako proboszcz chmielnicki). Licznie stawili się bracia z liczącej 76 mężczyzn miejscowej rady w galowych reprezentacyjnych mundurach, obecni byli także delegaci krajowi i goście z innych diecezji. Uroczystość miała miejsce 30 marca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kamiński prosi o podjęcie modlitwy o deszcz

2019-04-26 12:21

dw-p.pl / Warszawa (KAI)

Kolejny rok jesteśmy świadkami dotykającej region środkowej Europy długotrwałej suszy. (...) Od sprzyjających warunków atmosferycznych zależą plony lub ich brak, los wielu rodzin żyjących z uprawy roli i hodowli zwierząt, wreszcie zapewnienie wystarczającej ilości żywności dla nas wszystkich. Bardzo proszę wszystkich o podjęcie intensywnej modlitwy błagalnej o deszcz - wzywa diecezjan bp Romuald Kamiński.

pixabay.com

Publikujemy treść listu ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej:

Wielebni Duszpasterze, Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego, Umiłowani Diecezjanie,

Wszyscy niejednokrotnie słyszeliśmy fragment zapisany w Księdze proroka Izajasza: Zaiste, podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewnią urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne…. (Iz 55,10-11a).

Towarzyszą one Kościołowi w Liturgii Słowa, w Liturgii Godzin. Prorok Pański mówi o skuteczności działania Słowa Bożego w ludzkich duszach, jednak mamy świadomość, że wyrazistość tego obrazu płynie z odwiecznego doświadczenia: woda, deszcz jest czynnikiem, bez którego nie ma możliwości, by ziemia wydała plony.

Kolejny rok jesteśmy świadkami dotykającej region środkowej Europy długotrwałej suszy. Występowanie tego zjawiska w chwili obecnej jest tym groźniejsze, iż na polach trwa intensywny proces wegetacji, zawiązywania się owoców w sadach, itd. Od sprzyjających warunków atmosferycznych zależą plony lub ich brak, los wielu rodzin żyjących z uprawy roli i hodowli zwierząt, wreszcie zapewnienie wystarczającej ilości żywności dla nas wszystkich.

Bardzo proszę wszystkich o podjęcie intensywnej modlitwy błagalnej o deszcz. Zalecam, by ta intencja została włączona jako wezwanie każdej modlitwy powszechnej podczas wszystkich Mszy Świętych sprawowanych w parafiach i innych ośrodkach Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Proszę także, by w miarę możliwości duszpasterskich, w intencji tak potrzebnych opadów podjąć modlitwę przed Najświętszym Sakramentem.

Kładę tę intencję na sercu wszystkim diecezjanom z nadzieją, że uwzględnią ją w swoich osobistych modlitwach.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Romuald Kamiński Biskup Warszawsko-Praski

Warszawa, 26 kwietnia 2019 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem