Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: zdolność do cierpienia z miłości do prawdy jest miarą naszego człowieczeństwa

– Zdolność do cierpienia z miłości do prawdy i ofiarowania swojego cierpienia Bogu jest miarą naszego człowieczeństwa – powiedział abp Wacław Depo. W Światowym Dniu Chorego metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w intencji osób chorych i pracowników służby zdrowia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Wyszliśmy z ręki Boga i do Boga idziemy. To Bóg jest źródłem życia. To Bóg jest również celem naszej drogi, dlatego dzisiaj jesteśmy razem jako pielgrzymi nadziei – podkreślił w homilii hierarcha. Przytaczając słowa papieża Franciszka z bulli ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny Roku 2025, powtórzył, że „Duch Święty, swoją nieustanną obecnością na drodze Kościoła, promieniuje w wierzących światłem nadziei: podtrzymuje ją jak pochodnię, która nigdy nie gaśnie, aby wspierać i ożywiać nasze życie”.

Wskazując na postawę Matki Bożej, abp Depo zauważył, że dla Niej „nadzieja nie jest łatwowiernym optymizmem, lecz darem łaski w całym realizmie życia”. – Maryja u stóp krzyża na Golgocie widziała, jak niewinny Jezus cierpi i umiera. I chociaż odczuwała potworny ból, powtórzyła swoje posłuszeństwo wiary wobec Boga: „tak, niech mi się stanie według woli Twojej”, nie tracąc nadziei i ufności w Panu – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita częstochowski zachęcił za papieżem Franciszkiem do modlitwy w sanktuariach maryjnych w czasie trwającego Roku Jubileuszowego. „Jestem przekonany, że wszyscy, zwłaszcza cierpiący i udręczeni, będą mogli doświadczyć bliskości najczulszej z mam, która nigdy nie opuszcza swoich dzieci, która dla świętego Ludu Bożego jest «znakiem niezachwianej nadziei i pociechy»” – cytował ponownie Ojca Świętego.

Reklama

Abp Depo przypomniał, że „Jezus Chrystus współcierpi z każdym człowiekiem w sposób rzeczywisty, w Ciele i Krwi, w czasie każdej Eucharystii”. Nawiązując do encykliki Benedykta XVI o nadziej chrześcijańskiej, podkreślił, że „w każde cierpienie ludzkie wszedł Chrystus, który je z nami dzieli i znosi. „Stąd w każdym cierpieniu jest odtąd obecne con-solatio, pocieszenie przez współcierpiącą miłość Boga, i tak wschodzi gwiazda nadziei”. – Powiedzmy to wprost i odważnie: zdolność do cierpienia z miłości do prawdy i ofiarowania swojego cierpienia Bogu jest miarą naszego człowieczeństwa – przyznał metropolita częstochowski.

Następnie modlił się słowami św. Jana Pawła II: „Maryjo, Matko ludzkości pielgrzymującej, módl się za nami teraz i w godzinę naszej śmierci. Spraw, byśmy byli zawsze blisko Jezusa, Twojego umiłowanego Syna, a naszego Brata i Odkupiciela, Pana życia i chwały”.

Eucharystię zakończyło błogosławieństwo lurdzkie.

2025-02-11 15:41

Oceń: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Nowak: Rodzina jest piękna i święta. Jest od Boga i jest dla Boga

[ TEMATY ]

Częstochowa

archikatedra

Ks. Mariusz Frukacz

„Rodzina jest piękna i święta. Jest od Boga i jest dla Boga” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 31 grudnia przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Uroczysta Eucharystia była połączona z zakończeniem jubileuszu stulecia parafii archikatedralnej Świętej Rodziny i 20-lecia ustanowienia Sanktuarium Świętej Rodziny.

Mszę św. z abp Stanisławem Nowakiem koncelebrowali m. in. ks. prał. Stanisław Gębka, administrator parafii archikatedralnej, o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry, duszpasterze rodzin.
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny wraz z osobami skrzywdzonymi poprowadzi rekolekcje dla księży

2025-07-08 11:39

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

osoby skrzywdzone

rekolekcje dla księży

Z martwych wstanie

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Biskup sosnowiecki Artur Ważny wraz z osobami skrzywdzonymi seksualnie w Kościele poprowadzi w ośrodku Uroczysko w Poroszewicach rekolekcje dla księży „Z martwych wstanie. O Dawidzie w nas”. Rozpoczną się one 24 listopada i zakończą 27 listopada.

W ekipie prowadzącej rekolekcje poza bp. Ważnym znajdą się osoby skrzywdzone w Kościele, małżeństwa, osoby żyjące w pojedynkę, psychoterapeuci i księża.
CZYTAJ DALEJ

Liczba chrześcijan w Strefie Gazy gwałtownie spadła

Liczba chrześcijan w Strefie Gazy spadła z 1017 jesienią 2023 roku do około 670. Około 500 z nich nadal żyje jako wewnętrzni przesiedleńcy na terenie jedynej katolickiej parafii. Poinformował o tym jej proboszcz, ks. Gabriel Romanelli, w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

Na początku wojny, która została wywołana w październiku 2023 r. na skutek szeroko zakrojonego ataku terrorystycznego Hamasu na południowy Izrael, pośród intensywnych izraelskich bombardowań Strefę Gazy opuściło około 300 chrześcijan, którzy mieli wizy lub drugie paszporty i wyjechali do Egiptu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję