Reklama

Niedziela Podlaska

Kościół ma dawać nadzieję

Niedziela podlaska 1/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Archiwum prywatne ks. Roberta Grzybowskiego

Marek Sobisz: – Niedawno zakończył się Rok Wiary, w którym często padało określenie nowa ewangelizacja. Jak Ksiądz, jako dyrektor diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji, postrzega zaangażowanie czy też życie w diecezji na rzecz nowych form propagowania zagadnienia wiary?

Ks. dr Robert Grzybowski: – Ostatnio bardzo zafascynowało mnie to, co papież Franciszek mówi, że Ewangelia jest ciągle nowa i jednocześnie do tej prawdy zaprasza. W tym sensie nowa, że moja relacja z Jezusem Chrystusem jest ciągle nowa, że ewangelizacja jest tym samym ciągle nowa. Nie znaczy to, że nie ma kanonów, że zmieniamy dogmaty, ale nowość polega na ciągle świeżym przeżyciu, ciągle na nowym dzisiejszym spotkaniu z Bogiem. To jest zaproszenie. Co do poszczególnych form, to pole jest ogromne do zagospodarowania. Najbliższe mi dzieło w tym szerokim spectrum to jest dzieło Szkoły Nowej Ewangelizacji.
Nie ukrywam też, że wszystko, w co jestem zaangażowany, czyli duszpasterstwo nauczycieli czy inne okazjonalne wydarzenia duszpasterskie, na które jestem zaproszony czy też uczestniczę, przeżywam w duchu nowej ewangelizacji. To mnie pociąga, zaprasza do ciągłej świeżości. Teraz czekamy na wspólnoty, bowiem widzę, że jest ogromna potrzeba powstawania żywych wspólnot przy parafiach, a te, które są, aby wracały do swoich charyzmatów na żywo, na świeżo, w duchu nowej ewangelizacji.

– Wspomniał Ksiądz o duszpasterstwie nauczycieli. Na czym ma ono polegać, jaka idea mu przyświeca?

– Przede wszystkim moim zadaniem było to, aby zapraszać tych ludzi do pochylania się nad Dobrą Nowiną. Bardzo mi zależało na tym, starałem i staram się przeżywać Dobrą Nowinę i ją przekazywać. Podkreślam: Dobrą Nowinę, bo Ewangelia to jest Dobra Nowina, czyli ta, która ma dawać radość, która jest związana z wymaganiami, ale jeśli będzie związana z krzyżem, to jest zwycięska nowina. Jeżeli chodzi o treść, to Dobrą Nowinę staram się czynić centrum tego dzieła, a co do spraw zapraszania, docierania, to wiem, że najlepszą formą jest świadectwo drugiego człowieka. Wiem, że jak na takim spotkaniu z nauczycielami mam garstkę ludzi, którzy dali się zaprosić poprzez plakat, ogłoszenie w gazecie czy w radiu, to i tak najlepszym sposobem zapraszania jest świadectwo mojego kolegi czy też koleżanki, który o tym powiedział i zaprosił. Jak to się potoczy, jakiego nabierze charakteru to duszpasterstwo, tego nie wiem. To jest dla mnie zupełnie świeża i nowa sprawa, z czego się cieszę i mam nadzieję, że nie ja będę głównym reżyserem tego dzieła, tylko Duch Święty.

– Wspomniał Ksiądz, że ewangelizacja to przede wszystkim głoszenie Dobrej Nowiny, to radość wynikająca za spotkania z Jezusem Chrystusem. Ostatnia adhortacja papieża Franciszka „Evangelii gadium” w jakiś sposób pokazuje nam, jak głosić Dobrą Nowinę. Jak Ksiądz postrzega, czy trudno będzie zrealizować wskazania papieża odnośnie do sposobów docierania do współczesnego człowieka, który często jest zagubiony, z radosną nowiną, że Jezus Chrystus go kocha za darmo?

– Trudno na pewno. Nie ma co się oszukiwać, bowiem wymaga to mojego nawrócenia, reformy mnie samego. To, co papież pisze w adhortacji, to ciągła reforma. Potrzebę tę potwierdzają jego odważne słowa, że papiestwo wymaga reformy; nie w tym duchu administracyjnym, nie instytucjonalnym, ale jak najgłębszego nawrócenia. Moja osoba wymaga nawrócenia, wczoraj, dziś i jutro. Z tego właśnie wynika trudność, bo ten stary człowiek musi we mnie umierać, a on dobrze się trzyma, wcale nie zamierza umierać i ciągle dochodzi do głosu. Jeżeli chodzi o zaproszenie papieża i przesłanie, które daje w tej adhortacji, osobiście jestem zafascynowany. Czytałem każdy akapit i w mało którym czegoś nie podkreślałem, gdyż dla mnie to jest coś świeżego, coś nowego. Niby co do treści ktoś powie: nic nowego; ale dla mnie sposób powiedzenia tych starych treści, świeżość, z jaką mówi ten stary człowiek, co do wieku, jest fascynująca. Tam czuć entuzjazm, tam czuć radość, tam czuć życie, to pociąga, to jest ta Dobra Nowina. Mnie samego ten papież pociąga, jednocześnie podkreślam, że Franciszek pociąga mnie nie w opozycji do poprzednich, bowiem oni również byli żywi, ale dzisiaj mamy Franciszka. Ta radość Ewangelii mnie zachwyca i wytycza pewien kierunek.

– Można powiedzieć, że poprzez nową ewangelizację, bo o niej ciągle jest mowa, Kościół powinien dawać współczesnemu człowiekowi nadzieję…

– Zdecydowanie tak. Papież zwraca uwagę przede wszystkim na to. Myślę, że w pewnym sensie jest to nowość, ten jego mocny akcent, te jego sformułowania są nowe. Chociażby powiedzieć, że Kościół ma być misyjny, niby to jest stare hasło, ale papież mówi: nie chcę Kościoła, który będzie administrował dobrami, który będzie zachowywał bezpieczny status quo, czyli dotychczasowy stan, że będzie ciągle w defensywie, będzie bronił depozytu, prawd. Owszem, to jest ważne, ale przede wszystkim będzie wychodził z Dobrą Nowiną. Gdzie ma jeszcze wychodzić? Na peryferie, do tych, którzy są najdalej. Niesamowite, jednocześnie bardzo trudne do zrealizowania, ale mnie to zaproszenie szalenie dowartościowuje. Sam na nowo czuję się księdzem, który po to wybrał kapłaństwo, aby iść za takimi górnolotnymi ideami, które są prawdziwe, które wypływają od Jezusa. Widać w tym dokumencie oraz samym papieżu niesamowity entuzjazm, i to pociąga. Ten dokument powinien wziąć każdy do przepracowania, bowiem jest on bardzo zachęcający oraz został napisany prostym językiem. Papież pisze, że jeżeli ewangelizator jest ciągle z grobową miną, ciągle smutny, ciągle broni i narzekający, to nie jest prawdziwy ewangelizator. W tym miejscu szczególnie potrzeba nam nawrócenia.

2013-12-31 10:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kobiety i słowo Boże

2020-09-23 09:47

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 39/2020, str. II

[ TEMATY ]

ewangelizacja

kobiety

Archiwum Aspektów

Spotkania prowadzi Zuzia Agnieszka Zuzelska, ewangelizatorka ze Szczecina

Spotkania prowadzi Zuzia Agnieszka Zuzelska, ewangelizatorka ze Szczecina

„Najlepsza Cząstka” to cykl 9 spotkań dla kobiet ze słowem Bożym.

Drugi rok cyklu rozpoczął się 15 września i był skierowany do pań, które uczestniczyły w pierwszym, na przełomie 2019/2020 r. – W tym roku proponujemy całkiem nowe tematy. Zapisało się 17 pań, a dotarło do nas 12. Spotkaniom przewodzi ewangelizatorka ze Szczecina Zuzia Agnieszka Zuzelska, która od kilku lat prowadzi ewangelizację skierowaną do kobiet. Tematem dzisiejszych warsztatów było spotkanie się ze sobą na poziomie umiejętności przyjmowania krytyki od innych osób, radzenia sobie z krytyką, ale też mojej własnej krytyki i stosunku do innych osób – mówi Martyna Chrebela z Fundacji Blisko Domu, uczestniczka spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Bp Guzdek na Jasnej Górze: nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu polskiej Policji

2020-09-27 19:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

policja

Święto Policji

Karol Porwich

Od złożenia kwiatów przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” upamiętniającej 13 tys. policjantów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. rozpoczęła się na Jasnej Górze dziewiętnasta pielgrzymka środowiska policyjnego. Spotkanie odbywało się tradycyjnie przed patronalnym świętem Policji przypadającym w święto św. Michała Archanioła, 29 września.

- Staję tu z poczuciem dumy, że mogę razem z kapelami stać wraz z policjantami w ich codziennej pracy, w ich trudzie i wspierać ich modlitwą i dobrym słowem, bo spotykają się nie tylko ze złem, ale i napaściami słownymi, z nieodpowiedzialnymi reakcjami - mówił w kaplicy Matki Bożej bp Józef Guzdek, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa Policji. W kazaniu podczas Mszy św. w intencji stróżów prawa przypominał, że policjanci służą najwyższym wartościom, bo do nich z pewnością należą zapewnienie bezpieczeństwa, przestrzeganie prawa i ład społeczny.

Karol Porwich

- Dziękujmy Bogu za tych, którzy stawali i nadal stają w obronie godności i praw należnych stróżom naszego bezpieczeństwa - mówił bp Guzdek. Podkreślił, że „szczególnie ważne są działania prawne oraz słowa wypowiadane w obronie funkcjonariuszy, którzy bywają napiętnowani i publicznie potępiani bez udowodnienia im popełnionej winy”. Zaznaczył, że „jeśli tego zabraknie zło będzie się rozzuchwalać a przestępcy będą zachęcani do podnoszenia ręki na polskiego policjanta”.

Zobacz zdjęcia: Dziewiętnasta pielgrzymka środowiska policyjnego

Pytał „ludzi dobrej woli”, co myślą: „czy wolno lekceważyć godność drugiego człowieka? Czy wolno bezkarnie niszczyć autorytet polskiej policji? Czy wolno rzucać obelgami i przekleństwami, tych którzy stoją na straży przestrzegania prawa? Czy wolno atakować bez żadnych konsekwencji tych, którzy z narażeniem życia i zdrowia przyczyniają się do naszego bezpieczeństwa? Czy można tolerować mowę nienawiści wobec funkcjonariuszy policji?”.

Bp Guzdek podkreślał, że „jeśli nie staniemy po stronie stróżów prawa to czy oni staną po naszej stronie, gdy będzie zagrożone nasze zdrowie, życie lub mienie? A może wtedy odwrócą wzrok, aby nie widzieć ludzkiej krzywdy i nie podjąć interwencji i nie spotkać się z medialnym atakiem ludzi przewrotnych i złych”.

Z Jasnej Góry delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa Policji zwrócił się z apelem: „nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu polskiej policji”. - Walka o doraźne interesy lub forsowanie własnych przekonań nie usprawiedliwiają przemocy wobec stróżów prawa, nie usprawiedliwia jej także nieprzestrzeganie obowiązujących nas przepisów – mówił bp Guzdek.

Zauważył, że w tym roku mija 95 lat, od kiedy szeregi policji wzmocniły kobiety. - Potrzebne są delikatne dłonie wyciągnięte w geście ratunku, zwłaszcza gdy chodzi o przemoc domową ukrytą w czterech ścianach, potrzebne są wrażliwe serca kobiet i mężczyzn noszących policyjne mundury. Jednak one nie wystarczą. W walce ze złem i przemocą potrzebne są także silne męskie dłonie, które powstrzymają przestępców lub udzielą pomocy potrzebującym.

Bp Guzdek przywołał postać policjanta z Mińska Mazowieckiego, który w sierpniu utonął w morzu ratując życie 15- letniej dziewczynce. W jego osobie uczcił, tych którzy zginęli wypełniając złożoną przysięgę do końca.

W tym roku środowisko policyjne spotkało się w mniejszej liczbie i w „okrojonym programie”. Na Jasną Górę przybyli reprezentanci policjantów z całego kraju z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem, a także wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Bartoszem Grodeckim. Przybyli komendanci wojewódzcy i miejscy Policji oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” z prezes Teresą Bracką.

- Jak co roku pielgrzymujemy do Królowej Polski przede wszystkim, aby podziękować za rok, który za nami, a on był niezwykle trudny z uwagi na to, że nie brakowało tych codziennych wyzwań dla funkcjonariuszy i pracowników polskiej Policji, ale też spotkaliśmy się z tym ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich, jakim jest pandemia koronawirusa - powiedział komendant Szymczyk.

Dodał, że to jest też „prośba o opiekę, wsparcie, o to, co niezwykle ważne, o mądrość podejmowania trudnych wyborów i trudnych decyzji, bo one często, jeśli chodzi o policyjną służbę, muszą zapadać w ułamkach sekund, i bardzo często wiążą się z tym, że musimy w stosunku do kogoś użyć siły, czasami zatrzymać i pozbawić wolności, ale tylko i wyłącznie po to, żeby cała reszta z nas mogła czuć się bezpiecznie”.

CZYTAJ DALEJ

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie zakazu w ruchu lotniczym

2020-09-28 16:34

[ TEMATY ]

lotnictwo

zakaz

COVID‑19

PAP

Rozporządzenie wprowadzające od 30 września zakaz lądowania w Polsce samolotów z państw, w których współczynnik - w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców - przekracza 90 - przyjął w poniedziałek rząd.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu zakaz nie będzie dotyczył państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy.

Zakaz będzie dotyczył lotnisk położonych na terytorium: Belize; Bośni i Hercegowiny; Czarnogóry; Federacyjnej Republiki Brazylii; Królestwa Bahrajnu; Izraela; Kataru; Kuwejtu; Libii; Zjednoczonych Emiratów Arabskich; Republiki Argentyńskiej; Republiki Chile; Republiki Ekwadoru; Republiki Indii; Republiki Iraku; Republiki Kolumbii; Republiki Kostaryki; Republiki Libańskiej; Republiki Macedonii Północnej; Republiki Malediwów; Republiki Mołdawii; Republiki Panamy; Republiki Paragwaju; Republiki Peru; Republiki Trynidadu i Tobago; Republiki Zielonego Przylądka; Stanów Zjednoczonych Ameryki; Sułtanatu Omanu; Wspólnoty Bahamów.

Jak poinformowało CIR, współczynnik dotyczący 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców jest tworzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).

Rozporządzenie będzie obowiązywać w okresie od 30 września do 13 października 2020 r.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję