Reklama

Niedziela Lubelska

Rok jubileuszowy

Rok 2014 Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie obchodzi pod znakiem 300-lecia istnienia. Główne uroczystości zaplanowane są na październik, ale wydarzenia związane z jubileuszem będą się odbywały cały rok, począwszy od niedzieli 12 stycznia. Do udziału w Mszach św., nabożeństwach, koncertach i wystawach zaproszeni są wszyscy

Cały rok 2014 jest okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom za dar historii wypełnionej pięknymi kartami, służącymi rozwojowi naszego miasta oraz regionu – mówi ks. Marek Słomka, rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego. – Seminarium jako najstarsza lubelska placówka edukacyjno-wychowawcza już od trzech wieków kształci księży pracujących w diecezji, w Polsce oraz poza jej granicami. Ufam, że położone na historycznym Żmigrodzie seminarium, przez swoją bogatą tradycję i współczesne kształtowanie oblicza ziemi lubelskiej, stanie się miejscem głęboko wpisanym w ludzkie serca – podkreśla Ksiądz Rektor, zapraszając do udziału w jubileuszowych uroczystościach. Okazją do wspólnej modlitwy oraz do poznania seminarium będą m.in. coniedzielne Msze św. sprawowane o godz. 11.30 w kościele dotąd dostępnym tylko dla alumnów (pierwsza taka Msza św. zostanie odprawiona 19 stycznia). Inauguracja uroczystości jubileuszowych odbędzie się 12 stycznia podczas Nieszporów sprawowanych pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W niedzielny wieczór o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym odbędzie się też koncert kameralny „Wieniawski Kwartet”, w czasie którego zaprezentowane zostaną utwory Mozarta, Beethovena i Dvořáka.

Przygotowania do jubileuszu trwają już od kilku lat. Podzielno je na trzy etapy: pamięć – tożsamość – ewangelizacja. Ich owocem są m.in. otwarte w październiku 2013 r. Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej, publikacje zawierające historię, biogramy błogosławionych czy wspomnienia najstarszych kapłanów, a także modlitewnik alumna. W ramach jubileuszowych obchodów zaplanowano również wiele konkursów, których celem jest przybliżenie historii seminarium dzieciom i młodzieży archidiecezji lubelskiej, a także rozbudzenie w nich zainteresowania tematyką powołań kapłańskich. Wszystkie informacje odnośnie rocznicowych wydarzeń znajdują się na stronie internetowej: www.seminarium.kuria.lublin.pl.

Historia lubelskiego seminarium wpisana jest w historię przybycia do miasta zakonników ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego ŕ Paulo. Zakon, założony we Francji, m.in. dla organizowania seminariów duchownych oraz wychowania księży i misjonarzy ludowych, pojawił się na mapie Lublina za sprawą Anny Zbąskiej, która uczyniła fundację z myślą o założeniu w Lublinie domu dla zgromadzenia. Pomysł zrealizował ówczesny wizytator zgromadzenia, późniejszy biskup poznański ks. Bartłomiej Tarło, który zakupił położoną na przedmieściach kamienicę wraz z budynkami gospodarczymi i ogrodem. 8 października 1714 r. biskup krakowski Kazimierz Łubieński erygował w niej seminarium, zobowiązując misjonarzy do wychowania trzech kleryków. W 1714 r. rozpoczęła się także budowa kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, który do dzisiaj pełni funkcję kościoła seminaryjnego. Wraz z upływem czasu i coraz większym zainteresowaniem nauką w lubelskim seminarium duchownym podejmowano liczne remonty i przebudowy gmachu, aż do czasów współczesnych. Seminarium duchowne wpisało się w historię Lublina wykształceniem i uformowaniem rzeszy kapłanów bez reszty oddanych Bogu i ojczyźnie oraz otwartością na zmieniające się potrzeby Kościoła, m.in. w latach 1918-22 w seminarium działał Katolicki Uniwersytet Lubelski; od 1965 r. w seminarium kształcą się alumni obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

700-lecie Bystrzycy Kłodzkiej

Niedziela świdnicka 23/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

miasto

Krzysztof Zaremba

Barwny korowód

Barwny korowód

W ramach obchodów jubileuszu 700. rocznicy nadania praw miejskich Bystrzycy Kłodzkiej 19 maja br. w miejscowym kościele pw. św. Michała Archanioła odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i kazanie wygłosił biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch

Wśród licznie zgromadzonych uczestników Eucharystii nie zabrakło władz miasta z burmistrz Renatą Surmą na czele, przedstawicieli służb mundurowych – straży pożarnej i policji, harcerstwa, uczniów bystrzyckich szkół, mieszkańców miasta i okolic. W Mszy św. uczestniczyli również przedstawiciele polskiego parlamentu, m.in. posłowie na Sejm RP Ireneusz Zyska, Wojciech Murdzek, oraz senator Aleksander Szwed, burmistrzowie i wójtowie sąsiednich miejscowości powiatu kłodzkiego, a także przedstawiciele miast partnerskich Bystrzycy Kłodzkiej przybyli z Usti nad Orlicą w Czechach oraz z bawarskiego Ambergu. Organizacje oraz służby mundurowe, w tym straż pożarna, wystawiły poczty sztandarowe.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję