Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapowiedź: nowe święto papieskie

W pierwszą rocznicę wyboru papieża Franciszka

Dnia 13 marca 2014 r. – w pierwszą rocznicę wyboru papieża Franciszka – Polacy będą obchodzili nowe święto papieskie. Jak dowiedziała się KAI, tego dnia w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem Episkopatu Polski. A ponieważ podczas planowanego na 12-13 marca zebrania KEP odbędą się wybory nowego przewodniczącego Episkopatu, najprawdopodobniej to właśnie on będzie przewodniczył uroczystej celebrze w intencji papieża Franciszka.

Kard. Jorge Mario Bergoglio SJ z Argentyny, w latach 1998 – 2013 metropolita Buenos Aires, został wybrany na papieża 13 marca 2013 r. po rezygnacji z urzędu papieża Benedykta XVI. Jest 266. biskupem Rzymu i pierwszym papieżem z Ameryki. Został wybrany w drugim dniu konklawe, w piątym głosowaniu. Jako pierwszy przybrał imię Franciszek. Program swego pontyfikatu zawarł w adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” z 2013 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

CBOS

Badania religijności

Według badań CBOS, w ciągu ostatnich 8 lat od śmierci Jana Pawła II odsetek osób wierzących i regularnie praktykujących zmniejszył się na wsi z 67,4 proc. do 58,2 proc. Nadal jednak liczba takich osób, pomimo spadku, jest na wsi zdecydowanie większa niż w mieście (w 2013 r. różnica wynosiła 13,3 proc.).

Mieszkańcy wsi zdecydowanie częściej niż osoby mieszkające w miastach wyrażają niezachwianą wiarę w Boga (70 proc. wobec 55 proc.), częściej deklarują codzienną modlitwę (47 proc. wobec 38 proc.), częściej też podtrzymują tradycje bożonarodzeniowe o charakterze religijnym, zwłaszcza zwyczaj udziału w Pasterce (84 proc. wobec 61 proc.).

W ciągu ostatnich 8 lat odsetek mieszkańców wsi, którzy swoją wiarę określają jako głęboką, zmniejszył się z 13 proc. do niespełna 10 proc., nieznacznie przybyło natomiast wierzących (z 85,7 proc. do 87,5 proc.) oraz niewierzących (z 1,2 proc. do 2,9 proc.).

W deklaracjach dotyczących praktyk religijnych odsetek osób regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) uczestniczących w Mszach św. i nabożeństwach zmniejszył się od 2005 r. aż o ponad 9 punktów procentowych (z 67,5 proc. do 58,2 proc.), przybyło zaś w tym czasie praktykujących nieregularnie (kilka lub, co najwyżej, kilkanaście razy w roku – ich odsetek wzrósł z 28,4 proc. do 35,7 proc.) oraz osób w ogóle niepraktykujących (z 4,1 proc. do 6 proc.).

Reklama

Odsetek osób niewierzących i niepraktykujących, pomimo dość istotnego wzrostu, jest na wsi jednak wciąż kilkakrotne niższy niż w mieście (obecnie różnica ta jest niemal czterokrotna: 1,8 proc. wobec 7,1 proc.).

Nowy zespół parlamentarny

Stop ideologii gender

Posłowie Solidarnej Polski poinformowali o utworzeniu parlamentarnego zespołu „Stop ideologii gender”. Zespół ma zajmować się m.in. monitorowaniem wydawania środków publicznych na ideologię gender.

W skład zespołu weszło 15 posłów Solidarnej Polski oraz jeden senator. Jego przewodniczącą została Beata Kempa, wiceprzewodniczącymi – Tadeusz Woźniak i Jan Ziobro. Jak poinformowała Beata Kempa, zespół tworzą parlamentarzyści zainteresowani „zwalczaniem negatywnego wpływu ideologii gender na polską rodzinę oraz wychowanie najmłodszych, a nie jej propagowaniem”.

Wśród planowanych działań przewodnicząca zespołu wymieniła obronę tożsamości płciowej człowieka, pracę na rzecz wprowadzania zmian legislacyjnych mających na celu obronę praw tradycyjnej rodziny oraz wspieranie polityki rodzinnej.

Cudzysłów

Najwspanialszymi środkami społecznego przekazu są nasze oczy, które patrzą życzliwie na innych, uszy, które innych słuchają, i usta, którymi przez słowo spotykamy się z bliźnimi. Telewizja i radio mogą zawieść, ale życzliwe oczy i usta nie zawiodą.

* * *

Programy polityczne powinno się wyznawać nie mocą miecza, ale ducha.

* * *

Gdybyśmy wyrzekli się wspomnień – choćby bolesnych – z dziejów Narodu, bylibyśmy zaprzańcami.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

MSZ zaleca polskim obywatelom powstrzymanie się od podróży do Libanu, m.in. na pogranicze libańsko-syryjskie, libańsko-izraelskie, na przedmieścia Bejrutu oraz w region doliny Bekaa. Ostrożność jest konieczna z powodu wysokiego ryzyka ataków terrorystycznych w miejscach odwiedzanych przez turystów.

Rząd ma nowego rzecznika. Funkcję tę objęła Małgorzata Kidawa-Błońska. Zastąpiła Pawła Grasia, który wcześniej został sekretarzem generalnym PO.

Adam Hofman ponownie objął funkcję rzecznika PiS. Partia wybrała także szefa sztabu w wyborach do PE. Został nim Andrzej Duda.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła polskie szkoły pod względem profilaktyki antynarkotykowej. Fakty są zatrważające. W większości szkół profilaktyka ogranicza się do zdawkowego poruszania tematu.

Zmarł Stanisław Dąbrowski – I prezes Sądu Najwyższego. Stanisław Dąbrowski chorował od kilku miesięcy, miał 66 lat. Od dłuższego czasu w obowiązkach zastępował go prezes SN sędzia Tadeusz Ereciński.

Jan Pospieszalski zrezygnował ze zrealizowania odcinka programu „Bliżej”, ponieważ kierownictwo TVP Info nie pozwoliło do niego zaprosić Jacka Karnowskiego, redaktora naczelnego tygodnika „wSieci”. – To wygląda jak praktyka zapisów na nazwisko – powiedział Pospieszalski, komentując sprawę.

Tomasz Kaczmarek, słynny agent Tomek z CBA, nie jest już posłem PiS. Prezes Jarosław Kaczyński po ostatnich doniesieniach prasowych z posłem w roli głównej zapowiedział, że nie ma dla niego miejsca w szeregach partii.

Sławomir Nowak, były minister transportu, usłyszał zarzuty składania niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych. Nie przyznał się on do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień.

W Warszawie niedaleko kościoła św. Anny rozpoczął działalność erotyczny klub go-go. Mieszkańcy stolicy, a zwłaszcza duchowni i kombatanci, są oburzeni tym faktem.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-01-14 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję