Reklama

Pokazywać światu Chrystusa

2014-02-12 16:05

Ks. Mariusz Wojturski
Edycja łódzka 7/2014, str. 1, 3

Kapłani, przedstawiciele wspólnot zakonnych, świeckich instytutów życia konsekrowanego, dziewice i wdowy konsekrowane, klerycy oraz wierni świeccy zgromadzili się 2 lutego w łódzkiej archikatedrze, aby w święto Ofiarowania Pańskiego modlić się, przeżywając XVIII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Władysław Ziółek.

Na początku liturgii ks. Kazimierz Kubacki SJ, przewodniczący Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, przywitał zgromadzonych, podkreślając różnorodność powołań i charyzmaty, którymi żyją, oraz przypomniał, że Dzień Życia Konsekrowanego jest okazją do wdzięcznej pamięci o tych, którzy dają świadectwo życia dla Boga. Podczas liturgii osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje przyrzeczenia. Arcybiskup Senior poświęcił też zapalone gromnice, a następnie wraz z wiernymi przeszedł w uroczystej procesji wewnątrz archikatedry.

W homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał osobom konsekrowanym, że mają być znakiem życia będącego alternatywą wobec logiki tego świata, przez to, że pragną żyć życiem według Ewangelii i podkreślił, że ludzie, którzy na zawsze ofiarowali siebie Chrystusowi, wezwani są, aby jeszcze raz potwierdzić swoje „tak” w odpowiedzi na wyjątkowe powołanie, jakim zostali obdarzeni.

Reklama

Arcybiskup Senior podkreślił także, że niesienie Dobrej Nowiny o zbawieniu jest cennym wkładem osób konsekrowanych w życie Kościoła, a przywołując słowa bł. Jana Pawła II, przypomniał, że ludzie konsekrowani są obecni w sercu Kościoła i tak samo muszą być obecni w centrum doczesnej rzeczywistości –trudnej, pełnej bolesnych napięć, ludzkich zwątpień i załamań, obciążonej grzechem. Te problemy ludzie konsekrowani muszą obejmować pełnym miłości sercem i powierzać je Bogu.

„Na tle tego świata, dla którego Jezus jest ciągle znakiem sprzeciwu, wy – dzięki całkowitemu oddaniu się Chrystusowi – możecie i powinniście być zupełnie innym znakiem: znakiem życia będącego alternatywą wobec logiki tego świata, przez to, że pragniecie żyć życiem według Ewangelii. Jan Paweł II często powtarzał, że osoby konsekrowane powinny stanąć wobec współczesnego świata jako żywe proroctwo zbawczej miłości Boga, jako żywi świadkowie radości i nadziei, jako budowniczowie przyszłości w perspektywie Królestwa Bożego” – mówił Ksiądz Arcybiskup.

Kaznodzieja przypomniał także słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Papież mówił wtedy właśnie do osób konsekrowanych, że: „wszyscy musimy zjednoczyć się w najważniejszej misji – pokazywać światu Chrystusa, pomagać każdemu człowiekowi, aby odnalazł siebie w Nim; pomagać wszystkim poznawać najgłębsze bogactwo Chrystusa, bo ono jest dla każdego człowieka. Ono jest dobrem każdego człowieka”.

Także w dzisiejszych czasach ludzie, mimo swoich braków i słabości, czekają na świadectwo osób powołanych. Przychodzą do kapłanów, zakonników i zakonnic ze świata, który zdaje się żyć bez Boga, ponieważ szukają świadków prawdy i innych wartości niż tylko doczesne.

„Niech ich znajdą w nas, obdarzonych łaską szczególnego i wyjątkowego powołania. Niech nigdy ten, kto szuka świadka Bożej prawdy, nie trafi na naszą nieufność czy obojętność. Niech wasza konsekracja będzie źródłem światła i nadziei dla wszystkich, których spotykacie” – apelował na zakończenie homilii Arcybiskup Senior.

Podejrzany o zabójstwo 10-latki z Mrowin przyznał się

2019-06-17 11:51

na podstawie TVN24

Zarzut zabójstwa postawiła prokuratura 22-letniemu mężczyźnie, który został w niedzielę zatrzymany w związku z morderstwem 10-letniej dziewczynki z Mrowin na Dolnym Śląsku – powiedział w poniedziałek PAP Marek Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

cocoparisienne/pixabay

22-latek usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Początkowo miał przedstawiać alibi. Później przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Jak poinformował inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, mężczyzna znał rodzinę zamordowanej Kristiny.

Ciało dziewczynki odnaleziono w czwartkowe popołudnie. Wcześniej zgłoszono jej zaginięcie. Na ciele dziecka widniały rany kłute. A prokuratorzy poinformowali, że zabójstwo miało znamiona szczególnego okrucieństwa.

Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy powiedział PAP, że w poniedziałek nadal będą prowadzone czynności w tej sprawie. "Dziś prokurator zdecyduje m.in. o wniosku o areszt" - powiedział prokurator. Mężczyźnie grozi dożywocie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem