Reklama

Pokazywać światu Chrystusa

Kapłani, przedstawiciele wspólnot zakonnych, świeckich instytutów życia konsekrowanego, dziewice i wdowy konsekrowane, klerycy oraz wierni świeccy zgromadzili się 2 lutego w łódzkiej archikatedrze, aby w święto Ofiarowania Pańskiego modlić się, przeżywając XVIII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Władysław Ziółek.

Na początku liturgii ks. Kazimierz Kubacki SJ, przewodniczący Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, przywitał zgromadzonych, podkreślając różnorodność powołań i charyzmaty, którymi żyją, oraz przypomniał, że Dzień Życia Konsekrowanego jest okazją do wdzięcznej pamięci o tych, którzy dają świadectwo życia dla Boga. Podczas liturgii osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje przyrzeczenia. Arcybiskup Senior poświęcił też zapalone gromnice, a następnie wraz z wiernymi przeszedł w uroczystej procesji wewnątrz archikatedry.

Reklama

W homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał osobom konsekrowanym, że mają być znakiem życia będącego alternatywą wobec logiki tego świata, przez to, że pragną żyć życiem według Ewangelii i podkreślił, że ludzie, którzy na zawsze ofiarowali siebie Chrystusowi, wezwani są, aby jeszcze raz potwierdzić swoje „tak” w odpowiedzi na wyjątkowe powołanie, jakim zostali obdarzeni.

Arcybiskup Senior podkreślił także, że niesienie Dobrej Nowiny o zbawieniu jest cennym wkładem osób konsekrowanych w życie Kościoła, a przywołując słowa bł. Jana Pawła II, przypomniał, że ludzie konsekrowani są obecni w sercu Kościoła i tak samo muszą być obecni w centrum doczesnej rzeczywistości –trudnej, pełnej bolesnych napięć, ludzkich zwątpień i załamań, obciążonej grzechem. Te problemy ludzie konsekrowani muszą obejmować pełnym miłości sercem i powierzać je Bogu.

„Na tle tego świata, dla którego Jezus jest ciągle znakiem sprzeciwu, wy – dzięki całkowitemu oddaniu się Chrystusowi – możecie i powinniście być zupełnie innym znakiem: znakiem życia będącego alternatywą wobec logiki tego świata, przez to, że pragniecie żyć życiem według Ewangelii. Jan Paweł II często powtarzał, że osoby konsekrowane powinny stanąć wobec współczesnego świata jako żywe proroctwo zbawczej miłości Boga, jako żywi świadkowie radości i nadziei, jako budowniczowie przyszłości w perspektywie Królestwa Bożego” – mówił Ksiądz Arcybiskup.

Reklama

Kaznodzieja przypomniał także słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Papież mówił wtedy właśnie do osób konsekrowanych, że: „wszyscy musimy zjednoczyć się w najważniejszej misji – pokazywać światu Chrystusa, pomagać każdemu człowiekowi, aby odnalazł siebie w Nim; pomagać wszystkim poznawać najgłębsze bogactwo Chrystusa, bo ono jest dla każdego człowieka. Ono jest dobrem każdego człowieka”.

Także w dzisiejszych czasach ludzie, mimo swoich braków i słabości, czekają na świadectwo osób powołanych. Przychodzą do kapłanów, zakonników i zakonnic ze świata, który zdaje się żyć bez Boga, ponieważ szukają świadków prawdy i innych wartości niż tylko doczesne.

„Niech ich znajdą w nas, obdarzonych łaską szczególnego i wyjątkowego powołania. Niech nigdy ten, kto szuka świadka Bożej prawdy, nie trafi na naszą nieufność czy obojętność. Niech wasza konsekracja będzie źródłem światła i nadziei dla wszystkich, których spotykacie” – apelował na zakończenie homilii Arcybiskup Senior.

2014-02-12 16:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa tysiące pielgrzymów z Rzeszowa na Jasną Górę

2021-08-05 15:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Rzeszów

KAI/Olga Cyburt, Tomasz Nowak / diecezja.rzeszow.pl

„Pielgrzymka to doskonała okazja do szukania Jezusa, do odbudowania i umocnienia relacji z Jezusem” – mówił bp Jan Wątroba na Mszy św. rozpoczynającej 44. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się w systemie sztafetowym. Codziennie w pielgrzymce uczestniczy jedna lub dwie z trzynastu grup – łącznie ponad 2 tysiące pątników.

Dwa tysiące pielgrzymów z Rzeszowa na Jasną Górę

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: ofiary wzywają do wytrwałości, nie do ucieczki

2021-08-05 19:18

[ TEMATY ]

Liban

upamiętnienie

Bejrut

ofiary

Vatican News

Kard. Bechara Butros Raï

Kard. Bechara Butros Raï

„4 sierpnia ubiegłego roku Jezus był z nami na krzyżu, a dzisiaj wzywa nas do Zmartwychwstania z tym wszystkim, co to oznacza w odniesieniu do wiary, wewnętrznego pokoju i nowego życia dla tych, którzy odeszli” – powiedział podczas Mszy upamiętniającej ofiary wybuchu w bejruckim porcie kard. Bechara Butros Raï.

Patriarcha maronicki podkreślił w kazaniu, że wartość krwi dwustu siedmiu ofiar, sześciu tysięcy pięciuset rannych, zniszczenia połowy stolicy i cierpienia setek ludzi, którzy stracili swoje domy i ciężko wypracowany dobytek, jest bezcenna. Równocześnie haniebne pozostaje unikanie sprawiedliwości i chowanie się za fałszywymi immunitetami, które nie mają żadnej wartości ani znaczenia w odniesieniu do tej zbrodni spowodowanej trzecią co do wielkości eksplozją nienuklearną w historii ludzkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję