Reklama

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

2014-02-12 16:05

Magdalena Bojarska
Edycja przemyska 7/2014, str. 5

Z udziałem bp. Stanisława Jamrozka w dniach 23-26 stycznia, na terenie Jarosławskiego Opactwa, odbyły się kulminacyjne uroczystości związane z tegorocznymi Obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchody, których inicjatorem już po raz trzeci był rektor PWSTE prof. Wacław Wierzbieniec, zgromadziły gości z kraju i zagranicy oraz młodzież z Niemiec. Wzorem lat ubiegłych, na specjalne zaproszenie przyjechała uratowana z Holokaustu Lucia Retman z Hajfy w Izraelu. Aby wziąć udział w uroczystościach, z Miami w USA przybyła, urodzona przed wojną w Przeworsku, Judith Elkin oraz regularnie goszczący w naszym mieście znany adwokat, Roman Kessler, jarosławianin z pochodzenia, mieszkający obecnie w Tel Awiwie i w Warszawie.

Główne wydarzenie poprzedził wykład dr. hab. Leszka Hońdo z Instytutu Judaistyki UJ pt.: „Cmentarz Żydowski w Jarosławiu” oraz moderowana przez Rektora jarosławskiej uczelni dyskusja panelowa „Stosunki polsko-żydowskie z perspektywy Uratowanych i Ratujących w czasie Holokaustu”, z udziałem gości z Izraela: Luci Retman, Romana Kesslera i Judith Elkin. W kościele Świętych Mikołaja i Stanisława biskupa miało miejsce nabożeństwo w intencji Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz w intencji Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie. Oprawę muzyczną zapewnili członkowie Zespołu Pieśni Biesiadnej funkcjonującego w Akademii Trzeciego Wieku przy PWSTE w Jarosławiu. W trakcie nabożeństwa burmistrz Jarosławia, Andrzej Wyczawski, odczytał listę znanych ofiar narodowości żydowskiej, natomiast nazwiska Polaków wygłaszali Lucia Retman i Roman Kessler. Punkt kulminacyjny uroczystości stanowiło przejście pod symboliczny mur rozstrzelań, gdzie nastąpiło uczczenie pamięci ofiar Holokaustu z Jarosławia i okolic poprzez modlitwę i refleksję, a także zapalenie zniczy symbolizujących ludzkie istnienia.

Tegoroczne obchody zaszczycili m.in. przedstawiciele Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Komisji Fulbrighta. Obecny był również gospodarz Jarosławskiego Opactwa, ks. prał. Marek Pieńkowski i ks. proboszcz Krzysztof Filip z Gniewczyny Łańcuckiej. Jarosławskie święto zakończył koncert muzyki Władysława Szpilmana pt. „Tych lat nie odda nikt” w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, w którym uczestniczyli żona i syn kompozytora.

Reklama

Bezprecedensowy element uroczystości stanowił, rozpoczynający się zgodnie z tradycją w piątek o zachodzie słońca Szabat, który świętowano w dawnej Synagodze, gdzie obecnie mieści się Zespół Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego. Gościem honorowym był kantor Icchak Horowitz. Wypełniając tradycję, świece szabasowe zapaliła Lucia Retman.

Drugi dzień obchodów rozpoczęły: wykład dr Elżbiety Rączy z URz i IPN pt. „Motywy podjęcia decyzji przez Polaków ratujących Żydów” oraz spotkanie Luci Retman z mieszkańcami miasta Jarosławia. Pani Retman przywołała okres okupacji, gdy wspólnie z rodziną ukrywała się u Zofii Pomorskiej z Lubaczowa, która za okazaną pomoc otrzymała pośmiertnie medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Pani Pomorska zdobyła dokumenty polskiej dziewczynki, które umożliwiły Luci Retman wyjazd do pracy w Niemczech. Pomimo ogromnego zagrożenia udało się w ciągu jednego dnia zmienić jej tożsamość – została Janiną Kogut, Polką i katoliczką. Z Krakowa wysłano ją do pracy w Berlinie, wraz z innymi Polakami i Ukraińcami. Tak przeżyła wojnę.

W sobotę, po zakończeniu Szabatu, uczestnicy spotkania uczcili pamięć Żydów jarosławskich przy pamiątkowej tablicy na dawnej Synagodze przy ul. Opolskiej. Elementem kończącym sobotnie uroczystości był wieczór z pieśniami chasydzkimi w wykonaniu kantora Icchaka Horowitza z zespołem „The Saint Klezmer”.

Oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej dotyczącego listu otwartego nauczycieli

2019-04-23 20:05

xdm / Świdnica (KAI)

Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż zarzuty wobec Biskupa Świdnickiego są bezpodstawne ze względu na szerszy kontekst wypowiedzi - czytamy w przesłanym KAI komunikacie kurii diecezji świdnickiej. Dokument odnosi się do zarzutów środowiska nauczycielskiego wobec słów bp. Ignacego Deca, wypowiedzianych podczas wielkoczwartkowej homilii, w których odniósł się do trwającego strajku nauczycieli.

Oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej dotyczącego listu otwartego nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy.

W liście z dnia 19 kwietnia 2019 r. przekazanym przez grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, zawarte zostały nieprawdziwe stwierdzenia:

1. „Sugerowanie parafianom jakoby nauczyciele nie wywiązują się ze swojej misji i nie trwają przy swoich uczniach do końca jest wysoce niesprawiedliwe i krzywdzące tę grupę zawodową, która – jak żadna inna – poświęca się ich edukacji i wspiera w wychowaniu”.

2. „skłócanie społeczeństwa ze sobą poprzez przywoływanie na mszy bolesnych, nawiązujących do tragicznych przykładów z naszej historii, a tym samym nieadekwatnych do obecnej sytuacji społecznej”.

Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż powyższe zarzuty wobec Biskupa Świdnickiego są bezpodstawne ze względu na szerszy kontekst wypowiedzi. Dla właściwej interpretacji wypowiedzianych słów, które stanowiły impuls dla Autorów listu otwartego, należy zauważyć, że Ksiądz Biskup Ignacy Dec podczas homilii wygłoszonej w Wielki Czwartek w trakcie liturgii Wieczerzy Pańskiej, odwołując się do przesłania i treści tego dnia, zwrócił uwagę na wynikającą z wydarzeń Wieczernika wieloraką postawę służby bliźniemu.

Poniżej fragment homilii:

„Drodzy bracia i siostry, Podczas Ostatniej Wieczerzy bardzo wymownym gestem był obrzęd umycia nóg (…). To wieczernikowe umycie nóg, które jest symbolem służby drugim, stało się szczególnym zobowiązaniem uczniów Chrystusa. Jest ono istotą miłości, osnową nowego przykazania, które zostało ogłoszone właśnie w Wielki Czwartek. Dlatego dziś, tego wieczoru, śpiewamy pieśni wzywające nas do przestrzegania tego najważniejszego przykazania: "Miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem"; "Gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam znajdziesz Boga żywego". Oto nasze zadanie rodzące się z Eucharystii. Przez celebrację Mszy św. nie tylko wchodzimy w jedność z Bogiem, ale jesteśmy z niej posyłani, by służyć drugim i tworzyć z nimi jedną rodzinę dzieci Bożych.

W ubiegłym tygodniu w ramach wizytacji kanonicznej odwiedziłem z ks. proboszczem dwoje chorych osób. Byli to małżonkowie, już w bardzo podeszłym wieku; on - lat 92, ona - 88. Zimą 1940 roku wraz ze swoimi rodzicami zostali zesłani na Sybir, w krainę głodu i mrozu. Byli tam dwa lata a potem 4 lata w Kazachstanie. Cudem wrócili do Polski. Pobrali się. Urodzili i wychowali czworo dzieci. Złożyli świadectwo, że przetrwali dzięki modlitwie i niesieniu sobie wzajemnej pomocy. Lata małżeńskie przeżyli w miłości i zgodzie. Dziś ksiądz z parafii przynosi im Komunię Świętą. Otrzymują w Niej moc - jak mówią - do wzajemnej służby.

Dlaczego dzisiaj kuleje miłość w rodzinach? Może dlatego, że brak jest modlitwy, ze nie docenia się mocy Eucharystii. Zobaczcie, ile ludzi chodzi do kościoła. W naszej diecezji niecałe 30%. W Wałbrzychu gdzieś koło 10%. A we wschodnich diecezjach około 60 – 70%. A reszta? I potem mamy mieć dobrze wychowanych ludzi, dobrych nauczycieli? Korczak poszedł na śmierć z dziećmi do komory gazowej, nie zostawił ich, a dzisiaj różnie bywa. Dajemy dzieci komuś i czasem oni pilnują swoich spraw, a nie tych, którym powinni służyć.

Przepraszam, że to mówię, ale to jest też coś, co nas boli. My się modlimy. Nie chcemy tu być stroną jednych czy drugich. Modlimy się, żeby to się rozwiązało po Bożemu, bo nauczyciele też muszą być wynagradzani, bo to jest wielka służba, trudna służba i bolejemy, jak ona kuleje”.

Mamy głęboką nadzieję, że powyższe informacje ostudzą trwającą w mediach dyskusję, a przy tym pomogą zdezorientowanym odbiorcom przekazów medialnych na temat nauczania Księdza Biskupa Ignacego Deca uzyskać pełny i rzetelny obraz głoszonego słowa.

Ks. dr Daniel Marcinkiewicz

Rzecznik Świdnickiej Kurii Biskupiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sri Lanka: pogrzeby ofiar, prezydent obiecuje odbudowę kościołów

2019-04-24 13:56

vaticannews / Kolombo (KAI)

Na Sri Lance odbywają się pogrzeby kolejnych ofiar krwawych zamachów, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną. Tymczasem aż do 359 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar serii ataków na kościoły i hotele. 45 z nich to dzieci. Prezydent Maithripala Sirisena odwiedził pogrążone w żałobie rodziny katolików i zapowiedział odbudowę zniszczonych kościołów.

Graziako

„Nasi zamordowani bracia już są męczennikami” – mówił arcybiskup Kolombo w czasie pogrzebu pierwszych ofiar, które zginęły w czasie wielkanocnej Eucharystii w kościele św. Sebastiana. Kard. Malcom Ranjith podkreślił, że nikt nie ma prawa decydować o czyimś życiu. „Nad trumnami tych niewinnych ludzi apeluję o zaprzestanie przelewu krwi i położenie kresu przemocy. Tym, którzy stoją za zamachami chcemy zdecydowanie powiedzieć, że nie godzimy się na nieludzkie akty terroru” - mówił kard. Ranjith podkreślając, że Bóg ukarze sprawców zamachów za ich czyny.

Liturgia pogrzebowa w Negombo odbyła się przy wzmożonych środkach bezpieczeństwa. Z obawy przed kolejnymi zamachami wzięły w niej udział tylko rodziny zamordowanych. Zrujnowany kościół św. Sebastiana odwiedził prezydent Sri Lanki. Zapewnił, że w jego odbudowie pomoże wojsko. Spotkał się także z katolickimi rodzinami, które w zamachu straciły najbliższych. Była wśród nich m.in. Indunil Jayanthi, która przyszła na wielkanocną liturgię w ostatniej chwili i znalazła miejsce już tylko z tyłu kościoła. W centrum siedział jej mąż i pięcioro dzieci. Wszyscy zginęli. W sumie w zamachu na tę świątynię śmierć poniosło 102 katolików, w tym 27 dzieci. 62 wiernych zostało rannych i wciąż przebywa w szpitalach.

W czasie pogrzebu przypomniano, że miasteczko Negombo, w którym znajduje się kościół św. Sebastiana nie było przypadkowym celem zamachowców. Aż 65 proc. jego mieszkańców stanowią katolicy, podczas gdy w całym kraju jest ich ok. 6 proc. Negombo nazywane jest „małym Rzymem” ze względu na dużą, jak na Sri Lankę, liczbę kościołów i kaplic, a także figur świętych stojących wzdłuż ulic.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem