Reklama

Święci i błogosławieni

U patronki czystości

Posłanie diecezjalnych i wspólnotowych Centrów Światowych Dni Młodzieży było najważniejszym wydarzeniem XI Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Zabawie k. Tarnowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 28 lutego – 2 marca br. ponad 200 delegatów reprezentujących duszpasterstwa młodzieży z poszczególnych diecezji oraz ruchów katolickich z całej Polski dyskutowało o kierunkach i możliwościach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie. Gośćmi specjalnymi spotkania w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny byli m.in. ks. João Chagas i Marcello Bedeschi z Papieskiej Rady ds. Świeckich z Watykanu oraz młodzież z Brazylii.

Rozpoczynając trzydniowe spotkanie, młodzi wraz ze swoimi duszpasterzami poznali orędzie papieża Franciszka na tegoroczny – XXIX już Światowy Dzień Młodzieży w Niedzielę Palmową, który odbędzie się pod hasłem: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 3). Delegaci dzielili się pomysłami i inicjatywami, które podjęli w swoich diecezjach i środowiskach na rzecz przygotowań do ŚDM w Krakowie. Komitet Organizacyjny ŚDM, któremu przewodniczy bp Damian Muskus OFM, przedstawił stan przygotowań do spotkania młodych w 2016 r. oraz zaprezentował formy pomocy i aktywności młodych z całej Polski w związku z tym wielkim wydarzeniem w Kościele polskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas sobotniej Eucharystii, której przewodniczył bp Andrzej Jeż – ordynariusz tarnowski, młodzi otrzymali krzyże oraz certyfikaty powołania diecezjalnych centrów ŚDM, a także specjalne błogosławieństwo na wypełnianie swojej misji. W homilii bp Damian Muskus przywołał postać bł. Karoliny Kózkówny: – Od tej młodej męczennicy chcemy się uczyć miłości nad życie i chcemy uczynić ją naszą przewodniczką na drogach wiary – mówił. Odniósł się też do trzyletniego programu przygotowań do ŚDM, którego pierwszym etapem w bieżącym roku jest słowo – kerygmat.

Reklama

Młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej śladami bł. Karoliny Kózkówny. Ks. Zbigniew Szostak – kustosz sanktuarium w Zabawie – przy każdej stacji mówił o cierpieniach błogosławionej męczennicy podczas jej ostatniej ziemskiej drogi. Uczestnicy Forum w miejscu śmierci bł. Karoliny odmówili modlitwę o kanonizację tej patronki czystości. Poznali także inicjatywę „Bilet dla Brata” – przez najbliższe dwa lata młodzi Polacy chcą zebrać środki ułatwiające przyjazd do Krakowa ich rówieśnikom z 14 krajów, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji. Środki pochodzić będą m.in. z rozprowadzania płyt kanonizacyjnych i gadżetów kojarzących się z krajami pochodzenia uczestników ŚDM. W ramach Forum odbył się koncert zespołu „New Life’m” oraz wieczór karnawałowy.

Podczas niedzielnej Eucharystii, kończącej spotkanie, bp Henryk Tomasik – krajowy duszpasterz młodzieży, który przez trzy dni przysłuchiwał się głosom młodych, podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży to nie tylko święto młodych, ale także szansa na ożywienie duszpasterstwa rodzin i całego Kościoła w Polsce. – Jesteśmy tu po to, by uczyć się odpowiedzi na Bożą miłość i miłosierdzie – mówił. Z kolei ks. Grzegorz Suchodolski – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży tłumaczył: – Na miejsce Forum wybraliśmy Zabawę, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny. Młodzi modlili się przy sarkofagu 16-letniej męczennicy, odwiedzili jej dom rodzinny i miejsce męczeństwa w lesie w Wał-Rudzie. Staramy się o to, by bł. Karolina była jednym z patronów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. – podkreślił. – Forum dało mi wiele informacji i pomysłów przed ŚDM w Krakowie – mówi Marcin Waligórski z Salezjańskiego Centrum Młodzieżowego w Łodzi. – Ufam, że młodzi wyjdą na spotkanie młodzieży zagranicznej ze swoim entuzjazmem, ze świadectwem wiary, ale przede wszystkim z pełną pokory dumą z Jana Pawła II, którego Kościół w Polsce ofiarował światu jako cenny dar – podkreślił ks. Przemysław Góra – diecezjalny duszpasterz młodzieży z Łodzi.

2014-03-10 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W górę serca!

Niedziela toruńska 22/2015, str. 4

[ TEMATY ]

błogosławiona

Czesław Jarmusz

Matka Maria Karłowska

 Matka Maria Karłowska

6 czerwca wspominamy beatyfikację pierwszej błogosławionej naszej diecezji – Matki Marii Karłowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej

Przed oczami staje papieski ołtarz u stóp Giewontu, rozmodlony św. Jan Paweł II, a obok duży obraz Matki Marii, wskazującej w niebo, z gromadką owieczek. Pamiętamy słowa jednego z zakopiańskich górali: – Jak ona tu do nas, do Zakopanego pasuje: cały kierdelek prowadzi! Chodziło mu o to, że pasterka prowadzi całe stadko owieczek. Tak, bo to jest symbol jej powołania. Ta beatyfikacja zapisała się głęboko w toruńskiej historii, dlatego warto wspomnieniem wrócić do tych chwil.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

[ TEMATY ]

św. Rita

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

Św. Rita

W dzisiejsze wspomnienie św. Rity prezentujemy świadectwa cudów, jakie ta święta wyprosiła przed obliczem Boga.

Publikujemy również historię o tym, jak to się stało, że św. Rita została patronką Wspólnoty Rodzin działającej przy parafii św. Trójcy we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

[ TEMATY ]

Anna Dymna

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

"Od ponad półwiecza Anna Dymna wyraziście wpisuje się w społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tworzonych przez nią wybitnych ról teatralnych i filmowych. Anna Dymna to również jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju" – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję